Αποστολέας Θέμα: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?  (Αναγνώστηκε 13063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #25 στις: 29/07/09, 14:09 »
Δεκαετίας, κορεάτικη και 300€....
Πολλά είναι...

95€ + 20€ μεταφορικά = 115€.
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_dnb.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_frd.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_aw.htm
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #26 στις: 29/07/09, 14:20 »
σορρυ για την ερωτηση σε ενα καταστημα εχω δει μια squier tele κορεατικη 10ετιας τι λετε αξιζει η αγορα της γυρω στα 300 ευρω?δεν ειναι σκευρωμενη τα ηλεκτρικα της δουλευουν μια χαρα γενικα ειναι σε καλη κατασταση τι λετε αξιζει?


θα γινω γραφικος αλλα...... 300ε ειναι πααααρα πολλα....

http://www.bachmusik.com/en/p100793/bach-tele-country/       με 240ε στο σπιτι !!! Δε θα χαλασει κανεναν !!!! χεχεχεχε
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #28 στις: 29/07/09, 14:35 »
φιλε Αλεξ,  ειναι βεβαια οφ τοπικ αλλα ειναι ανωτερες (ευτυχως ή δυστηχως )απο τις σκιουραιερ, σε πολυ λιγο καιρο θα ανεβασω φωτο και υλικο απο "ξεκοιλιασμα" κιθαρας για να δειτε τι εννοω.  !!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #29 στις: 29/07/09, 15:03 »
να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά. τα στανταρ tremolo bridges που φοραει η fender στις stracaster ποιά ειναι? και ποιες οι διαφορές? Ας πουμε το ένα ειναι το vintage tremolo bridge ,τα αλλα ποια είναι, έχω λιγο μπερδευτει σε αυτο.Έχουνε τεράστιες διαφορες? Μιλάω για μαμίσια παντα και όχι για μόντες (Floyd Roze κλτ)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #30 στις: 29/07/09, 16:14 »
Το standard ειναι με τις 6 βίδες.


Το πιο καινούργιο (2-point) είναι με τις δύο βίδες. Έχει παρόμοιο σύστημα δλδ με τα FR
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 16:19 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #31 στις: 29/07/09, 16:21 »
Αφού αναφέρθηκαν οι Squier, να πω την εμπειρία μου. Τα καλύτερα 150 Ευρώ που έχω ξοδέψει ποτέ ήταν για μία μεταχειρισμένη Squier Affinity Tele, στην οποία ο προηγούμενος κάτοχος είχε την ευτυχή έμπνευση να φορέσει bridge μαγνήτη από american standard και neck από highway-1, και να αλλάξει το 3-way switch επίσης με αμερικάνικο. Τα ξύλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα με κλειδιά...αν ποτέ αλλάξω κάτι ακόμη είναι τα volume/tone pots και ίσως η γέφυρα.
Αυτή τη στιγμή είναι η βασική μου κιθάρα για live και πρόβες  :). Μην κολλάτε σε headstocks και "made in". Όπου νιώσετε το mojo, απλώς ορμάτε.  ;)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #32 στις: 29/07/09, 16:38 »
Αφού αναφέρθηκαν οι Squier, να πω την εμπειρία μου. Τα καλύτερα 150 Ευρώ που έχω ξοδέψει ποτέ ήταν για μία μεταχειρισμένη Squier Affinity Tele, στην οποία ο προηγούμενος κάτοχος είχε την ευτυχή έμπνευση να φορέσει bridge μαγνήτη από american standard και neck από highway-1, και να αλλάξει το 3-way switch επίσης με αμερικάνικο. Τα ξύλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα με κλειδιά...αν ποτέ αλλάξω κάτι ακόμη είναι τα volume/tone pots και ίσως η γέφυρα.
Αυτή τη στιγμή είναι η βασική μου κιθάρα για live και πρόβες  :). Μην κολλάτε σε headstocks και "made in". Όπου νιώσετε το mojo, απλώς ορμάτε.  ;)


σωστα ειναι τα καλυτερα 150 ευρα σου αλλαααααα....ο πρωτος κατοχος ποσο την αγορασε και ποσο του κοστισε η πολυ καλη μονταρισια που εκανε ??? και ποσο τελικα την πουλησε ??? (αυτο το ξερουμε χεχεχεχεχε)....απ οτι καταλαβαινω αλλαξε βασικα μερη της κιθαρας !!!

αξιζει τον κοπο να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια ????

κατα την γνωμη μου η ετικετα δυστηχως ή ευτυχως μετραει...τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω οταν παιζω με την prs 22 custom και μετα απο λιγο πιανω την αγαπημενη μου Μεξικανα...που εχουν διαφορα 2000ευρα ...σορυ αλλα δεν υπαρχει συγκριση


εχεις απολυτο δικιο για το Mojo !!!!!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #33 στις: 29/07/09, 16:56 »
σωστα ειναι τα καλυτερα 150 ευρα σου αλλαααααα....ο πρωτος κατοχος ποσο την αγορασε και ποσο του κοστισε η πολυ καλη μονταρισια που εκανε ??? και ποσο τελικα την πουλησε ??? (αυτο το ξερουμε χεχεχεχεχε)....απ οτι καταλαβαινω αλλαξε βασικα μερη της κιθαρας !!!

αξιζει τον κοπο να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια ????



Ο συγκεκριμένος την είχε πάρει από dv24 γύρω στα 150-160. Δεν του κόστισε γιατί οι μαγνήτες προέρχονταν από άλλες tele του, συνεπώς μάλλον κι εγώ κι αυτός κερδισμένοι βγήκαμε (κι εγώ αγόρασα αναβαθμισμένη squier στην τιμή της stock και αυτός πήρε τα λεφτά του πίσω).

Αλλά αφήνοντας αυτή την "ειδική" περίπτωση...αγοράζεις την tele στα 155, βάζεις π.χ. texas specials στα 105 (http://www.thomann.de/gr/fender_texas_special_tele_pu.htm) ή vintage στα 109 (http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_tele_pickup_set.htm), 3-way switch στα 12 (http://www.thomann.de/gr/fender_3weg_schalter.htm) και έστω ότι πληρώνεις έναν μάστορα 20-40 για τη μετατροπή. Με σύνολο γύρω στα 300 Ευρώ έχεις μία κιθάρα που για μένα πατάει κάτω σχεδόν κάθε μεξικάνα, και αν σου κάνει ο λαιμός και σου βγάζει το mojo που λέγαμε, πολλές αμερικάνες.

κατα την γνωμη μου η ετικετα δυστηχως ή ευτυχως μετραει...τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω οταν παιζω με την prs 22 custom και μετα απο λιγο πιανω την αγαπημενη μου Μεξικανα...που εχουν διαφορα 2000ευρα ...σορυ αλλα δεν υπαρχει συγκριση


Νομίζω πως δεν τίθεται θέμα για τέτοιες διαφορές τιμής!  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #34 στις: 29/07/09, 16:59 »
ευχαριστω αλεξ! οσον αφορα τα bridges με καλυψες ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #35 στις: 29/07/09, 18:48 »
Ας τα πάρουμε ένα-ένα γιατί μαζεύτηκαν πολλά μηνύματα...

Όταν λεω οτι φοβαμαι το ξυλο δεν εννοω απο θεμα ήχου αλλα απο θεμα ποιότητας και αντοχής. Δεν θέλω σε λίγο καιρο να γίνει η κιθάρα σκαφίδα :p.


Εφόσον η κιθάρα δεν είναι φτιαγμένη από σπίρτα, οδοντογλυφίδες και ξυλάκια παγωτού, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Έχω δει και παίξει με αρκετές φτηνότερες Squier και καμία δεν είχε ιδιαίτερα κατασκευαστικά προβλήματα, τουλάχιστον στο βαθμό που θα φοβόσουν μήπως σού μείνει κάτι στο χέρι. Και όπως σωστά είπες, η συγκεκριμένη είναι ό,τι καλύτερο έχει βγάλει η Squier. Πολλοί κάτοχοί της αναφέρουν στα διεθνή κιθαριστικά fora ότι είναι εφάμιλλη αν όχι ανώτερη από τις Γιαπωνέζικες Squier της δεκαετίας του '80, οι οποίες θεωρούνται ποιοτικά στο ίδιο επίπεδο με τις αντίστοιχες Fender.
 
Παράθεση
Όταν λεω ανταλακτικά εννοώ σίγουρα κλειδιέρα,bridge και όλο το σύστημα με τα ελατήρια κτλ. για είμαι βέβαιος που με τα ανεβάσματα και με το τρέμολο θα χρειάζεται κούρδισμα κάθε τόσο.Επίσης και τα πλαστικά απο θέμα αισθητικής, είναι ψηλοχάλια.


Θα σε παραπέμψω και πάλι σε κριτικές που έχω διαβάσει στο Harmony Central και στο forum του TDRPI, όπου αναφέρεται ότι η κιθάρα δεν έχει κανένα πρόβλημα στο κούρδισμα, "ακόμα και μετά από έντονα σηκώματα". Όσο για τα πλαστικά, νομίζω ότι είναι στο πνεύμα της κιθάρας η οποία έχει σαν έμπνευση τις stratocaster της δεκαετίας του '50. Το αν σε ικανοποιούν αισθητικά είναι άλλο ζήτημα.

Παράθεση
Απλα εγω το ψάχνω όλο και περισσότερο,όπως σου είπα θέλω ένα και καλό.Άν για παράδειγμα καταφέρω και βρώ μια HighWay απο προμηθευτή σε  πολυ καλύτερη τιμή, σίγουρα θα βρώ κερδισμένος παρα χαμένος. Πάντως η Classic Vibe είναι στην λίστα μου και την έχω στα υπόψιν. Τα τελικά συμπεράσματα θα δείξουν. Αν δεν βρω μια κιθάρα στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω και να με γοητεύει, τοτε να πανε να γαμ@@@@ και Αμερικες και Καλιφόρνιες και Κολοράντα μαζί!   Θα χτυπήσω το κινεζάκι και θα το κάνω φονικό όπλο! ;)


To θέμα τελικά είναι όχι μόνο πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις, αλλά και τι ακριβώς θέλεις από την κιθάρα σου. Αν έχεις ένα προϋπολογισμό γύρω στα 600 Ευρώ, σίγουρα δεν θα σε απογοητεύσει μια Highway ή μια Lonestar. Από την άλλη πλευρά, μπορείς να πάρεις μια Squier Classic Vibe με λιγότερο από 300 Ευρώ και να διαθέσεις άλλα 200-250 για να τη φέρεις στα μέτρα σου ηχητικά και αισθητικά, σε σημείο που να είναι εξίσου καλή με τις strat των 600 Ευρώ. Δεν νομίζω να χρειαστείς παραπάνω ακόμα και αν θέλεις να αναβαθμίσεις μαγνήτες, κλειδιά και τρέμολο, πράγμα που αμφιβάλλω. Στην πρώτη περίπτωση θα έχεις μια κιθάρα δεδομένης αξίας και ποιότητας, ενώ στη δεύτερη μία που ξεκίνησε μεν ως όργανο υποδεέστερο αλλά αναβαθμίστηκε σύμφωνα με τις δικές σου προτιμήσεις. Η διαδικασία της αναβάθμισης είναι πάντα δύσκολη και κρύβει παγίδες. Έχει όμως σαν ανταμοιβή την ικανοποίηση που νιώθεις έχοντας επενδύσει το χρόνο και την προσπάθεια ώστε να βάλεις τη δική σου προσωπική σφραγίδα στην κιθάρα. Ποιά λύση είναι προτιμότερη είναι κάτι που θα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ. 

Αφού αναφέρθηκαν οι Squier, να πω την εμπειρία μου. Τα καλύτερα 150 Ευρώ που έχω ξοδέψει ποτέ ήταν για μία μεταχειρισμένη Squier Affinity Tele, στην οποία ο προηγούμενος κάτοχος είχε την ευτυχή έμπνευση να φορέσει bridge μαγνήτη από american standard και neck από highway-1, και να αλλάξει το 3-way switch επίσης με αμερικάνικο. Τα ξύλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα με κλειδιά...αν ποτέ αλλάξω κάτι ακόμη είναι τα volume/tone pots και ίσως η γέφυρα. Αυτή τη στιγμή είναι η βασική μου κιθάρα για live και πρόβες  :). Μην κολλάτε σε headstocks και "made in". Όπου νιώσετε το mojo, απλώς ορμάτε.  ;)


Πάνω σε αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι πρόσφατα απέκτησα από το ebay μια SX Telecaster η οποία μού κόστισε λιγότερο από 150 λίρες. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κάνει αναβάθμιση μαγνητών και ηλεκτρικών, συμπεριλαμβανομένου και επιλογέα 4 θέσεων ώστε να έχεις τους δύο μαγνήτες παράλληλα ή σε σειρά, τρίψιμο των τάστων και πολύ καλό setup, μεταμορφώνοντας την κιθάρα σε ένα φοβερό όργανο. Ευτυχώς για μένα (και δυστυχώς γι αυτόν) η συγκεκριμένη μάρκα είναι άγνωστη στην Ευρώπη, οπότε κανένα άλλος δεν ενδιαφέρθηκε και την τσίμπησα εγώ. Στην Αμερική οι SX έχουν καλή φήμη γιατί τις διέθετε κάποια εποχή ένα μουσικό κατάστημα για 100 δολλάρια και πολλοί τις αγόρασαν ακριβώς για να τις χρησιμοποιήσουν για αναβαθμίσεις, πράγμα το οποίο δεν μετάνιωσαν όπως δεν το μετάνιωσα κι εγώ. Θα έπρεπε να δώσω τουλάχιστον τα τριπλάσια λεφτά για να πάρω ένα όργανο ανάλογης ποιότητας με το λογότυπο της Fender στο headstock.

Iδού και το link, προς γνώση και συμμόρφωση... ;)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=230356020160
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 18:53 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #36 στις: 29/07/09, 18:53 »
Περί κιθάρων τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά...

Εγω πχ βρίσκω αρκετές διαφορές σε μια αμερικάνα απο μια μεξικάνα...

...και υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό παιχτών που θεωρεί τους texas specials όχι απο τους καλύτερους single coils της fender...

Περί ορέξεως...:)
You have to decide for yourself...Χρησιμοποίησε τ'αυτιά σου και τα χέρια σου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #37 στις: 14/08/09, 10:35 »
Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Τι θα προτιμουσατε,Μεξικανικη ή Highway 1.Εχουν διαφορες.

Γιατι θελω να παρω στο κοντινο μελλον(1 χρονο) μια στρατ και βλεπω εδω πως δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα η μεξικανα με την αμερικανα και ετσι θελω να γλυτωσω το χιλιαρικο.Αλλα μεξικανα με highway 1 εχουν πολλες διαφορες;Ποια αξίζει να δω;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #38 στις: 14/08/09, 22:00 »
Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Τι θα προτιμουσατε,Μεξικανικη ή Highway 1.Εχουν διαφορες.

Γιατι θελω να παρω στο κοντινο μελλον(1 χρονο) μια στρατ και βλεπω εδω πως δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα η μεξικανα με την αμερικανα και ετσι θελω να γλυτωσω το χιλιαρικο.Αλλα μεξικανα με highway 1 εχουν πολλες διαφορες;Ποια αξίζει να δω;

Αν αναφέρεσαι στη standard strat και όχι σε κάποιο άλλο από τα πολλά μοντέλα που παράγονται πλέον στο Μεξικό (Classic Player κλπ.), είναι σίγουρα value for money όργανο, αν και απ' ότι βλέπω το μοντέλο 2009 που λάνσαρε η Fender ξεκινάει στα 509 Ευρώ στον Thomann.
Η μία (και μοναδική, το τονίζω) Highway 1 που έχω δοκιμάσει δε με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, αν και αρκετοί κάτοχοι έχουν διαφορετική άποψη. Εγώ θεωρώ ότι πληρώνεις απλώς ένα "made in USA" το οποίο εξάλλου δεν ισχύει και 100%. Αν είχα τα 600 - 700 Ευρώ που κοστίζει, θα έπαιρνα μία μεταχειρισμένη standard Αμερικάνα.
Αξίζει τέλος πάντων να ακούσεις και τις δύο και να κρίνεις με βάση το αυτί και το πορτοφόλι σου.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #39 στις: 02/11/09, 17:04 »
Πως πατανε βρε παιδιά οι κιθάρες σας αλλες κιθάρες ?  ???
Έχουν πόδια ? Σορυ για το οφτοπικ αλλα δεν ακούγονται πολύ ωραία τέτοιες εκφράσεις... Εμένα μπορεί πχ να μου αρέσουν vintage ταστα baseball μπράτσο και 7.25 radius , οταν δοκιμάσει κάποιος με άλλα γούστα αυτή τη κιθάρα και συγκρίνει με την δικιά του, την βάζει κάτω την παταει και αρχίζει να φωνάζει victory ?
Περι ορεξεως .....
http://www.sintagespareas.gr/sintages/glikia-kolokithopita.html
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/09, 20:38 από GiorgosVolos »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #40 στις: 02/11/09, 21:50 »

...και υπάρχει επίσης μεγάλο ποσοστό παιχτών που θεωρεί τους texas specials όχι απο τους καλύτερους single coils της fender...
Περί ορέξεως...:)
 
Πολλα μεσαια.. :-\ Χανει τον Spakling χαρακτηρα του το οργανο κατ'εμε με αυτους του μαγνητες
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #41 στις: 02/11/09, 21:54 »
Πως πατανε βρε παιδιά οι κιθάρες σας αλλες κιθάρες ?  ???
Έχουν πόδια ? Σορυ για το οφτοπικ αλλα δεν ακούγονται πολύ ωραία τέτοιες εκφράσεις... Εμένα μπορεί πχ να μου αρέσουν vintage ταστα baseball μπράτσο και 7.25 radius , οταν δοκιμάσει κάποιος με άλλα γούστα αυτή τη κιθάρα και συγκρίνει με την δικιά του, την βάζει κάτω την παταει και αρχίζει να φωνάζει victory ?
Περι ορεξεως .....
Εχεις ενα δικαιο,αλλα ολοι μιλουν με βαση το γουστο τους οπως καταλαβαινεις.
Αλλοι τα λαμβανουν υποψην τους αυτου του τυπου τα σχολια κ αλλοι οχι
. :up
Ειναι θεμα χαρακτηρα κ εμπειριας,δεν μπορω να πω κατι αρνητικο για καμια πλευρα.

Kαλη συνεχεια στην αναζητηση σου φιλε gremlinako  :)

Βλεπω εχεις αποκλεισει σχεδον την περιπτωση αγορας μια μεταχ Strat,κριμα γιατι μπορεις να βγεις πολλαπλα κερδισμενος,600 ευρω που μπορεις να προσφερεις δεν ειναι κ λιγα χρηματα..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/09, 22:02 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #42 στις: 03/11/09, 23:06 »
Σορρυ που δε βοηθάω στην αναγνωριση της στρατοκάστερ.

Πάντως με 600 ευρώ εγώ θα έπαιρνα είτε αμερικάνα strat ή κάποια rockinger (η γενικά partscaster).

Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και με κουράζουν οι διαμάχες περι value for money.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #43 στις: 05/11/09, 09:04 »
Πάντως με 600 ευρώ εγώ θα έπαιρνα αμερικάνα strat

Η αλήθεια είναι πως έχουν αρχίσει και με κουράζουν οι διαμάχες περι value for money.
Συμφωνω 99%.
Ειτε Ιαπωνεζα μεταχ με λιγοτερα για να συμληρωσω κ το 1%  :).
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/09, 09:06 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 09:10
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
2174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 23:58
από mick77
3 Απαντήσεις
3131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/08, 11:04
από JaYmZ
27 Απαντήσεις
9110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/08, 02:36
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
5398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:14
από studio54
4 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:16
από studio54
35 Απαντήσεις
9709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 21:00
από Salinas
9 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 07:52
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
6014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
83 Απαντήσεις
20588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/18, 23:06
από hot_sauce (φλουτσ)