Αποστολέας Θέμα: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!  (Αναγνώστηκε 9837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Το ιστορικό όριο του ενός δισεκατομμυρίου ανθρώπων θα ξεπεράσουν φέτος οι άνθρωποι που υποσιτίζονται στον πλανήτη, ανακοίνωσε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας. Ο αριθμός αυτός αντιστοιχεί στο 11% του παγκόσμιου πληθυσμού.

Μας ενδιαφέρει όλους και η σιωπή ή η συμπάθεια σε αυτούς που δεν έχουν να φάνε δεν αρκεί.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #1 στις: 21/07/09, 11:34 »
Ειρωνικό αλλά παρόλο που πολλοί απο εμάς είμαστε ευαισθητοποιημένοι ή θεωρούμε ότι είμαστε, δε διστάζουμε να δώσουμε χιλιάδες ευρώ σε κιθάρες, εξοπλισμούς κλπ...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #2 στις: 21/07/09, 13:14 »
Το πρόβλημα της πείνας είναι τεράστιο και πολυσυζητημένο.Άνιση κατανομή του πλούτου, πολιτική, εκμετάλλευση, όλα αυτά. Μία διάσταση που όμως μας διαφεύγει είναι καθαρά οι διατροφικές συνήθειες του δυτικού κόσμου. Έχουμε σκεφτεί πόσο συντελεί στο πρόβλημα του υποσιτισμού η ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΡΕΑΤΟΣ; Γιά όλα αυτά τα ζώα που τρώμε υπάρχουν και αντίστοιχα τεράστιες ποσότητες ζωοτροφών που θα μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα. Αναγκαστικά για να μπορέσει να υποστηριχθεί η ζήτηση κρέατος, προέκυψε και η μάστιγα των μεταλλαγμένων γιατί οι παραδοσιακές καλλιέργειες δεν θα μπορούσαν να την καλύψουν. Νομίζω λοιπόν ότι αν επιστρέφαμε στο παλιό μοντέλο διατροφής, που ήταν και το πιο υγιεινό, δηλαδή σε κατανάλωση προιόντων κρέατος 1 άντε το πολύ 2 φορές τη βδομάδα, θα συμβάλλαμε έτσι σημαντικά στη μείωση του προβλήματος.
Από εκεί και πέρα το να αισθανόμαστε ενοχές για τον τρόπο ζωής μας, είναι άσκοπο αν δεν συνοδεύεται και από κάποια δράση.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #3 στις: 22/07/09, 11:33 »
Μας ενδιαφέρει όλους και η σιωπή ή η συμπάθεια σε αυτούς που δεν έχουν να φάνε δεν αρκεί.

Συμφωνώ. Το καλύτερο θα ήταν να τους στερήσουμε εντελώς την τροφή για ανθρωπιστικούς και πολιτικούς λόγους. Από την μια θα πέθαιναν μια και καλή ώστε να μην ταλαιπωρούνται δια βίου στον μάταιο τούτο κόσμο (κάτι σαν την ευθανασία δηλ), από την άλλη θα γλιτώναμε από ένα δισεκατομύριο μετανάστες!

Επίσης θα πρότεινα να συνεχίσουμε την απόρριψη κρέατος και προϊόντων του στους σκουπιδότοπους, ώστε αφενός να γεμίζουμε τα ΧΥΤΑ, ΧΥΤΥ, και όλα τα εκ ΧΥ... με τα τόσο απαραίτητα αυτά μέρη του ζωϊκού βασιλείου αφετέρου να σκάσουν και δύο δισεκατομμύρια ακόμα απ' την ζήλεια τους και να ξεμπερδέψουμε μια για πάντα με τον υπερπληθυσμό του Πλανήτη.

Γιά όλα αυτά τα ζώα που τρώμε υπάρχουν και αντίστοιχα τεράστιες ποσότητες ζωοτροφών που θα μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα. Αναγκαστικά για να μπορέσει να υποστηριχθεί η ζήτηση κρέατος, προέκυψε και η μάστιγα των μεταλλαγμένων γιατί οι παραδοσιακές καλλιέργειες δεν θα μπορούσαν να την καλύψουν.

Τερατώδης μύθος. Οι μεταλλαγμένες καλλιέργειες δεν αυξάνουν την παραγωγή, την διαστρέφουν ή την εκτρέπουν. Χρησιμοποιούνται ώστε να μπορούν οι εταιρείες παραγωγής να έχουν τα "πνευματικά δικαιώματα" και την αποκλειστική διανομή των σπόρων. Ο μύθος αυτός προήλθε από το άλλοθι που χρησιμοποιήσαν και δημοσιοποιησαν οι εταιρείες για να παγιδεύσουν εμάς τους αδαείς (διότι δυστυχώς οι αδαείς είμαστε αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις αλλά είμαστε τόσο αδαείς που δεν το ξέρουμε). Εφόσον όμως οι καλλιέργειες εγκαταστάθηκαν δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε το ίδιο παραμύθι, ας αλλάξουμε.
 
Ας πούμε το καινούριο, ότι οι παρακολουθήσεις ηλεκτρονικών μέσων, της ιδωτικής ζωής και η καταγραφή του ΔΝΑ γίνονται με σκοπό την ασφάλεια του Πολίτη και την ομαλή κοινωνικοπολιτική ζωή.

Παράθεση
Νομίζω λοιπόν ότι αν επιστρέφαμε στο παλιό μοντέλο διατροφής, που ήταν και το πιο υγιεινό, δηλαδή σε κατανάλωση προιόντων κρέατος 1 άντε το πολύ 2 φορές τη βδομάδα, θα συμβάλλαμε έτσι σημαντικά στη μείωση του προβλήματος.
Από εκεί και πέρα το να αισθανόμαστε ενοχές για τον τρόπο ζωής μας, είναι άσκοπο αν δεν συνοδεύεται και από κάποια δράση.

Ακόμα και να επιστρέφαμε όλοι δεν θα μπορούσαν οι πεινώντες να αγοράσουν τροφή, να δημιουργήσουν βροχοπτώσεις, να δημιουργήσουν έστω μια υποτυπώδη αγροτική οικονομία. Εμείς οι πολιτισμένοι τους κάνουμε σκωτσέζικο ντους. Από την μια τους εμβολιάζουμε για να ζήσουν και όταν καταφέρουν να επιβιώσουν τους στερούμε την δυνατότητα της διαβίωσης με ανθρώπινες συνθήκες.

Καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η πείνα έχει έρθει και δίπλα στην πόρτα μας, δεν χρειάζεται να την ψάξουμε σε εξωτικά μέρη. 34 εκατομύρια επιβιώνουν με κρατικό σισίτιο αυτήν την στιγμή στις ΗΠΑ....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #4 στις: 22/07/09, 12:29 »
Θα συμφωνησω με τον Παππου στο θεμα των μεταλλαγμενων. Μεγαλο παραδειγμα ειναι το σκηνικο με τους σπορους στην Ινδια, υπαρχει νομιζω και ενα ντοκυμαντερ του Εξαντα πανω στο θεμα. Επισης, νομιζω υπαρχει και μια ερευνα του ΟΗΕ που καταληγει αναφεροντας οτι η τροφη που παραγει αυτη την στιγμη ο πλανητης ειναι υπεραρκετη, αλλα κατανεμεται ανισα, οπως αλλωστε και οτιδηποτε αλλο παραγουμε σαν ανθρωπινο ειδος.
Το ζητημα οντως ειναι το τι γινεται, και δυστυχως δεν γινεται τιποτα απολυτως, αν εξαιρεσεις την φιλανθρωπια, με την οποια εγω μπορω να πω οτι ειμαι εναντιος, οσο τουλαχιστον προτεινεται ως η μονη λυση στο θεμα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #5 στις: 22/07/09, 12:49 »
Παππού έχεις δίκιο...Αν κατά λάθος άφησα να εννοηθεί ότι τα μεταλλαγμένα δίνουν και τη λύση, τότε δεν εκφράστηκα σωστά. Αυτό που εννοώ είναι ότι η πολύ μεγάλη ζήτηση σε κρέας, ήταν ένας από τους λόγους , αλλά και ένα άλλοθι συμφωνώ, για την έρευνα πάνω στην εντατικοποίηση των καλλιεργειών, με τα γνωστά αποτελέσματα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #6 στις: 22/07/09, 12:52 »
Σχετικά με τα μεταλλαγμένα, διαβάστε αυτό: http://www.greenpeace.org/greece/press/118523/7-monsanto

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #7 στις: 22/07/09, 22:29 »
Ποιος φταίει ? Ποιος φταίει ? Αυτός εκεί ! Αυτός εκεί!!!! χχαχαχαχαχαχα

Παππού γούσταρα την άποψη σου περί μεταναστών, έριξα τρελό γέλιο! Αμάαααανν , οϊμέεεεεεέέε τι μας περιμένειιιιι!!!

Παππού και που να δεις ακριβώς δίπλα μας, πόσοι έχουνε όλες τις πολυτελείς ανέσεις, εκτός όμως των βασικών! Να έχει ο άλλος σπιταρώνα και να μην έχει φαγητό και θέρμανση!! Ωχ Αμάν! Τι τρέχει εδώ!?

Αυτό Indie που έφτιαξες ως άρθρο σήμερα, χωρίς να έχει φτάσει σε επίπεδο ρεκόρ, το έχω αναφέρει σε πολλά άρθρα μου στο παρελθόν. Βλέπεις οι περισσότεροι όμως το αγνοούνε και μιλάνε περί παπατζολογίας. Και ομιλώ για την γνωστή πίτα, που ΕΝΑΣ τρώει δέκα κομμάτια και οι υπόλοιποι 10 το εντέκατο. Ψιλά γράμματα όμως σου λέει. Σάμπως μάγκα νομίζεις, αν κάνουμε όλοι οι Μικρούληδες οικονομία και περιορισμόν, θα χορτάσουνε οι πεινασμένοι ? Απλά θα πλουτίσουνε περισσότερο οι ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΔΕΣ. Το όλο πράγμα γίνεται μόνο με συνεργασία. Άμεση Συνεργασία. Δεν εννοώ χρόνικά, αλλά από χέρι σε χέρι.

Ήδη μάθαμε, ότι όσα δισεκατομύρια δίνονται παρακαλώ, για τους πεινασμένους, το 80% από αυτά καταλήγει σε ΤΣΕΠΕΣ και μόνο το 20% φτάνει σε αυτούς !!!
Ήδη μάθαμε στην ελλάδα ότι όσα υποσχέθηκε σε ανθρώπους που μείνανε στις στάχτες από Σεισμούς και Πυρκαγιές, μείνανε μέσα σε ΤΣΕΠΕΣ!!!
Τότε και κάποιος μεγαλοεπιχειρηματίας ή εφοπλιστής, δεν θυμάμαι και το όνομα του, βγήκε ο άνθρωπος και έδινε επιταγές χέρι με χέρι, για να μην του τα κλέψουνε λέει οι κρατικοί μηχανισμοί και δεν φτάσουνε ποτέ στο κόσμο.

Ποιος είναι λοιπόν ο μόνος τρόπος ? Η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ. Βλέπω τούτον που πεινάει και τον βάζω στο σπίτι μου ή του δίνω χαρτζιλίκι.

Panos The Greek και πολύ σωστά τα λες!! Καταναλώνονται πολλά φράγκα σε διάφορες πολυτέλειες, ενώ ο διπλανός μας πεινάει. Σου λέει ναι καλά τα λες ρε φίλε, αλλά πως θα προχωρήσω εγώ το ταλέντο μου, να γίνω σούπερ κιθαρίστας ? ή τέλος πάντων, πως θα εξελιχθώ παρακαλώ πέραν του MEDIUM οποιουδήποτε Έργου αν δεν καταναλώσω χρήμα για να πάρω ότι τελευταίον υπάρχει, για να με δασκαλέψειν ο καλύτερος και τα λοιπά και τα λοιπά! Τι να το κάνω το Τσικουετσέντο αφού δεν ταξιδεύω όπως γουστάρω με μία άνετη Μερτσέντα. Και τέλος πάντων όλες οι πολυτέλειες, πέραν της απλότητας, ναι μεν εξελίσουν κάποια πράγματα, αλλά δεν λύνουν βασικά προβλήματα της πραγματικότητας όπως η πείνα. Δηλαδή γίνεται ρε φίλε να έχουμε PC, να ζούμε στο 2009 και ο κόσμος να πεινάει και να διψάει?
Δηλαδή κάποιοι πρέπει να κωλοβαράνε όλα αυτά τα χρόνια για να μην έχει βρεθεί λύση.
ΤΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ?
Πως τόσα χρόνια δεν φτιάξανε έναν αγωγό νερού να έχουν νερό τουλάχιστο κάποιες περιοχές και τώρα μου φτιάχνουνε αγωγό Αερίου ?


Τέλος παππού, έαν μια λύση είναι να στερήσουμε την τροφή στους πεινασμένους θα πρέπει πρωτίστος να στερήσουμε τις πολυτέλειες στους Αχόρταγους και έαν μείνουνε πεινασμένοι και όσοι μείνουνε τους ξεπαστρεύουμε.

Γιατί τα ΜΜΕ δείχνουνε συνεχώς τους ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ και τους ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΗΔΕΣ και δεν μας πασάρουνε έτσι στη ΜΑΠΑ για 1 μήνα όλους αυτούς που πεινάνε ????

Η εκκλησία ? Άλλοι σαρδανάμπαλοι από εκεί!

Γιατί ρε μάγκα το κάθε 18 χρόνο φοράει πανάκριβα ρούχα, οδηγάει καλό αυτοκίνητο , πηγαίνει σούπερ διακοπές το καλοκαίρι και σχεδόν μέρα παρά μέρα είναι καφετέρια και CLUB ? Και την έχει ψωνίσει και με όλα αυτά. Δηλαδή αν σε δει να περνάς συντηριτικά σε λέει και μαλ**α.

Άσε που η ιδεολογία των γονιών είναι πως να κονομήσεις, πως να έχεις μια εύκολη ζωή με οποιοδήποτε τρόπο και να την πετύχεις και να είσαι παρτάκιας! Γιατί σου λέει όλοι έτσι είναι!

Εγώ ακόμη και που Διαλέγομαι με το περιβάλλον μου, ευχαριστημένος δεν είμαι από τις ιδέες τους. Συνέχεια τη πάρτυ τους και τη ζωούλα τους κοιτάνε και όχι ΚΑΙ τον συνάνθρωπό τους.

Εξακολουθώ να λέω, λίγοι είναι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, το μεγαλύτερο είδος που κυκλοφορεί είναι ΖΟΜΠΙ και μην τους πείτε ζώα, γιατί τα ζωάκια δεν φταίνε σε τίποτα.

Και αν ρωτήσετε τι κάνω εγώ για όλο αυτό ? Απλά ανοίγω διάλογο στους τριγύρω μου και ζω συντηρητικά. Τίποτα άλλο δεν έχω κάνει μέχρι τώρα.
Γιατί το επόμενο στάδιο, είναι να γίνω είτε μητέρα Τερέζα, είτε ΤσεγκεΒάρα είτε Ιησούς Χριστός.Ποιος έχει τα κότσια ? Εγώ προς το παρόν όχι.
Τουλάχιστον όμως ας έχουμε τα κότσια για κάποια βασικές αλλαγές στη ζωή μας, προς την καλυτέρευση ζωής των συνανθρώπων μας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #8 στις: 22/07/09, 23:04 »
Αυτό που εννοώ είναι ότι η πολύ μεγάλη ζήτηση σε κρέας, ήταν ένας από τους λόγους , αλλά και ένα άλλοθι συμφωνώ, για την έρευνα πάνω στην εντατικοποίηση των καλλιεργειών, με τα γνωστά αποτελέσματα.

Για την εντατικοποίηση συμφωνώ. Είναι ο κύριος λόγος. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για την πίεση που δέχονται οι τιμές των σιτηρών. Αν και μερικοί υποστηρίζουν ότι το τελευταίο οφείλεται στην παραγωγή βιοκαυσίμων. ;D

Αλλά πρέπει να κατανοήσουμε ότι άλλο είναι η εντατικοποίηση και άλλο η καλλιέργεια μεταλλαγμένων. Όχι μόνο δεν έχει καμμία σχέση αλλά έχει διαπιστωθεί και μείωση της παραγωγής σε χωράφια που καλλιεργούνται μεταλλαγμένοι σπόροι.

Το πρόβλημά μας δεν είναι η υπερκατανάλωση κρέτος. Δεν το καταναλώνουμε. Αν το τρώγαμε καλά θα ήταν. Το πετάμε. Όπως πετάμε και όλες τις τροφές. Ο όγκος των σκουπιδιών περιέχει γύρω στο 50% οργανικά "απόβλητα". Αυτό νομίζω ότι ονομάζεται "ύβρις", από τους Έλληνες.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #9 στις: 23/07/09, 11:39 »
Ποιος είναι λοιπόν ο μόνος τρόπος ? Η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ. Βλέπω τούτον που πεινάει και τον βάζω στο σπίτι μου ή του δίνω χαρτζιλίκι.

Όλοι οι ορθοί τρόποι είναι καλοδεχούμενοι. Εκτός όμως απ' αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ και τον τρόπο των Κινέζων: "Αν δώσεις σε κάποιον πεινασμένο ένα ψάρι τον χορταίνεις για μια ημέρα. Αν τον μάθεις να ψαρεύει του λύνεις το διατροφικό του πρόβλημα".

Άκου λοιπόν Χοληδόχε μιά ιδέα της οποίας η εφαρμογή θα λύσει το διατροφικό αλλά και μέρος του προβλήματος της διάθεσης αποβλήτων. Συνεργαστείτε και βάλτε στις ταράτσες των σπιτιών σας εκτός από κρεμαστούς κήπους και παμφάγα ζώα (κότες ή γουρούνια). Οι κότες προτείνονται διότι με τα γουρουνάκια θα υποφέρει ο κάτοικος του ρετιρέ!
Θα τα ταϊζετε από τα οργανικά απόβλητα του σπιτιού σας, ότι μένει από το τραπέζι σας και το θεωρείτε "σκουπίδι". Βέβαια οι τροφές που τρώει η πλειονότητα καθώς και το περιβάλλον της πόλης δεν είναι και ότι καλύτερο για την ανάπτυξη ενός ζώου, αλλά εδώ ζουν οι άνθρωποι τα ζώα δεν θ' αντέξουν?

Τα αυγουλάκια που θα κάνουν οι κότες ακόμα και να μην θέλετε να τα φάτε μπορείτε να τα μοιράζετε στους έχοντες πρόβλημα. Εάν έχετε κι έναν κόκκορα υπάρχει πιθανότητα να αποκτήσετε και κλωσσόπουλα και να δημιουργήσετε μια πλήρως ανανεούμενη φάρμα, άσε που είναι ότι καλύτερο να σε ξυπνά το πρωί ένα κοκκοράκι.
Η κοπριά θα γίνει ένα πλήρες λίπασμα για τα λουλούδια σας ή για τις πλαγιές της Πάρνηθας και άλλων καμμένων βουνών που χρειάζονται μια προσθήκη οργανικής ουσίας μετά τις πυρκαϊές.

Τέλος πάντων, αν ενδιαφέρεστε και για να μην μακρυγορώ, μπορείτε να ζητήσετε και να σας δώσω πληροφορίες για την ενδεδειγμένη αναλογία ζώων - οργανικών παραπροϊόντων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #10 στις: 23/07/09, 17:02 »
Παππούκα, σκοπός είναι να δίνομεν καθημερίνα, όλοι χαρτζιλίκιον και ψαράκι, να μην πεινάει ο κύριος Διπλανός μας. Τούτο θα συντελέσει στο να αρχίσομεν να πεινάμε και όλοι οι υπόλοιποι και όλα θα πάρουν το δρόμο τους....Διότι αγαπητέ έαν δεν φτάσει ο κυρ Κόμπος στο χτένι, μετρημένοι στα δάχτυλα θα αποδεχτούν να γίνει η Ταράτσα Κοτέτσιον.

 Όσο για ετούτας τα φάρμας που λες, έχομεν τόσο μεγάλην επαρχιάν,αχρησιμοποίητην αλλά όχι και άχρηστην, που μπορεί να φτιαχτεί μια τεραστίων διαστάσεων φάρμα με απ'όλα τα ζωντανά. Η επαρχία τούτη δεν είναι και τόσο μακρυά από την Αθήνα για κάποιον με αυτοκινητάκι, ώστε να μην χρειαστεί να φυτεύσει στις ταράτσες του και να γίνει πολύ καλύτερη δουλειά με τα ζώα. Στις δε πλαγιές της πάρνηθας εγίνονται τσιμεντοκαλλιέργειες, "καθώς και απαγορεύεται η δενδροφύτευσης αλλά και η παρουσία ανθρώπωνε διότι ενοχλούνε εκεί τα σπάνια είδη και ζωάκια".
Στην Αθήνα ως βλέπεις, γκρεμίζονται κάποια πάρκα εκ του Δήμου Αθηναίων για να δημιουργηθούν ΓκαρουΑζ.

Συμφωνώ με τα όσα λες, αλλά εφόσον συντρέχει μαζί και το παρακλάδι της αμεσότητας που προείπα.Διότι αγαπητέ, για να αγωνιστείς και να κάνεις έργα, πρέπει να νιώσεις και να μπει για τα καλά στο πετσί σου το σκηνικό. Λίγοι άνθρωποι είναι τόσο ευαίσθητοι, ώστε να ανατριχιάζουν με καταστάσεις που βρίσκονται χιλιόμετρα μακρυά από το Μυαλό τους. Άλλωστε αυτό δεν έχει επιτευχθεί ήδη ? Να συμβαίνει δίπλα μας και εμείς να νομίζουμε πως συμβαίνει μόνο στην Αιθιοπία ή πολύ καλύτερα, να συμβαίνει μέσα στο σπίτι μας και παίρνοντας μερικά Δάνεια, να νομίζουμε πως όλα ήσανε όπως πριν ή και ακόμα καλύτερα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #11 στις: 24/07/09, 12:31 »
Χοληδόχε η παραμορφωτική αντίληψη της πραγματικότητας και η έλλειψη αμεσότητας μεταξύ των ανθρώπων δεν οφείλεται στην έλλειψη ευαισθησίας, κατά την γνώμη μου, αλλά στην κρατούσα φιλοσοφική άποψη. Όταν γνώση = πληροφορία και όταν οι προσλαμβάνουσες της πληροφορίας έχουν σταθερό και μερικό εύρος, έπεται λογικά ότι γνωρίζουμε μόνο το μέρος που "πρέπει" να γνωρίζουμε και να χάνουμε την υπόλοιπη ροή της πληροφορίας. Λογικό επόμενο να χάνεται και η αμεσότητα όχι μόνο μεταξύ των ατόμων αλλά και μεταξύ ατόμου-προβλήματος. Σε μια εξατομικευμένη θεώρηση του βίου είναι λογικό να χάνεται η συλλογική γνώση.
Μένει να μελετηθεί αν αυτή η προοπτική ωφελεί τελικά το άτομο.

Στην περίπτωση της συζήτησής μας: Η Ελλάδα παράγει 3,5 εκ. τόνους αστικά απόβλητα. Απ' αυτά το 50- 60% είναι φυτικής και ζωϊκής προέλευσης. Χοντρικά, κατ' ελάχιστο 1,5 εκ τόνοι ή 1,5 δισεκ κιλά. Μ' αυτά τα 1.500.000.000 κιλά θα μπορούσαν να τραφούν κατ' ελάχιστο 4.000.000 κοτόπουλα τα οποία να παράγουν κατ' ελάχιστο 3.000.000 αυγά ημερησίως, και μια γριά κότα ανά κάτοικο κάθε 4 χρόνια.
Και όλα αυτά μόνο από τα αστικά απόβλητα. Εάν υπολογίσουμε και τα αγροτικά απόβλητα οδηγούμαστε σε δυσθεώρητα νούμερα.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν πόσο μερικές πληροφορίες λαμβάνουμε όταν άνετα αποδεικνύεται ότι από τα "σκουπίδια" και μόνο του "ανεπτυγμένου" κόσμου μπορεί άνετα να επιβιώσει ο "υποανάπτυκτος". Καταλαβαίνουμε ότι διαχειριζόμενοι ασύνετα τα εξερχόμενα σκουπιδοποιούμε τα εισερχόμενα.
Νομίζω ότι άνετα καταρίπτεται ο μύθος: Είμαστε πολλοί, δεν μας φτάνει η γη, πρέπει να πεθάνουν καναδυό δισ για να αναπνεύσουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #12 στις: 24/07/09, 15:16 »
Οπότε, γνωρίζοντας τα αυτά ο παππούς και όχι μόνο ο παππούς μιας και έχουνε γίνει στατιστικές μελέτες, γιατί δεν εκμεταλεύονται εδώ και χρόνια αυτό το γεγονός είτε οι άνθρωποι είτε το κράτος ? Γιατί πολύ απλά, κάποιοι το εκμεταλεύονται για τη πάρτυ τους και μόνο, ώστε να ταϊζουνε τα ζωντανά τους τσάμπα και να βγάζουνε χρήμα και άλλοι πολύ απλά δεν κάθονται να ασχοληθούν με αυτούς που πεινάνε και ας έχουν τη δύναμη για κάτι πιο οργανωμένο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #13 στις: 24/07/09, 16:30 »
Χοληδόχε, αυτή η μέθοδος μπορεί να εφαρμοστεί είτε εξατομικευμένα είτε από μικρές κοινότητες ατόμων. Σε μεγάλες κλίμακες τα δεδομένα αλλάζουν διότι μόνο κατά την μεταφορά αυξάνεται τόσο πολύ το μικροβιακό φορτίο που καθίσταται ακατάλληλο για βρώση. Οι φορείς αποκομιδής το περισσότερο που μπορούν να κάνουν είναι κομποστοποίηση ή ενεργειακή αξιοποίηση. Μην βγάζουμε λοιπόν την ουρά μας απ' έξω.

Παραδοσιακά οι άνθρωποι έτσι λειτουργούσαν, και ακόμη λειτουργούν μ' αυτόν τον τρόπο όσοι τιμούν τις παραδόσεις ή απλώς σέβονται τον εαυτό τους. Κι όσοι σέβονται τον εαυτό τους σέβονται και τους γύρω τους, διότι τι είναι οι γύρω μας εκτός από μια καθρεφτισμένη εικόνα μας? Έτσι σέβονται και τον πεινασμένο και τον πονεμένο και τον απελπισμένο, όπως ακριβώς και τον χαρούμενο.

Γενικώς βέβαια ο πόνος αυξάνει τις προσλαμβάνουσες και τα αντανακλαστικά, οπότε ακόμα κι αν αδιαφορούμε για τους πεινασμένους πάλι θα έρθουμε σε επαφή και αμεσότητα διότι θα ενδιαφερθούν οι πεινασμένοι για εμάς...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #14 στις: 24/07/09, 20:53 »
Το να ενδιαφερθούνε οι πεινασμένοι για εμάς, είναι το μόνο σίγουρο, μιας και ήδη έχουν ενδιαφερθεί, ίσως δε με τα χρόνια να παρουσιάσουν μεγαλύτερη αδηφαγία και να μας προσθέσουν στην ποικιλία ορεκτικών τους, με άμεσο ή έμεσο τρόπο. Η καθρεφτισμένη εικόνα μας, είναι σαν να συγκρίνουμε το είναι με το φαίνεσθαι. Παρ΄όλα αυτά το mainstream, φαίνεται να είναι και να φαίνεσθαι, σε ένα επίπεδο ομογενοποιημένο. Γι αυτό ακριβώς μιλάμε για Όσους τιμούν τις παραδόσεις και αυτό το Όσους είναι ποσοτικά μικρό.Το "σέβονται τον εαυτό τους", πάει μακρυά η βαλίτσα μιας και από ότι βλέπω και ακούω και από άλλους ώστε να είμαι κάπως πιο αντικειμενικός, δεν σέβονται σχεδόν τίποτα και όλα γίνονται με βάση το προσωπικό συμφέρον. Όσο για το αν σέβονται τους χαρούμενους, να σε γελάσω, μιας και συνήθως χαρά δική τους είναι η κακοτυχία του άλλου. Όσον αφορά το εξατομικευμένα και το μικρές κοινωνίες ατόμων, ίσως τα περισσότερα από αυτά τα άτομα να μην ανήκουν στο ποσοστό που πετάνε αρκετή εκμεταλεύσιμη ύλη στα σκουπίδια τους για την συγκεκριμένη περίσταση, οπότε θα πρέπει να οργανωθεί κάτι πιο ιδιαίτερο γι αυτούς που πετάνε ανάλογο υλικό σε μεγαλύτερες ποσότητες. Ιδιαίτερα εδώ στην πολή, θέλει πολύ οργάνωση κάτι τέτοιο και δεν αφορά μερικά άτομα ή κάποια μικρή κοινότητα ατόμων. Θέλει συγκεκριμένες σακούλες, ειδικούς κάδους, θέλει προσωπικό, θέλει οχήματα και παραπέρα οργάνωση για το Ενεργειακόν Αξιοποιητήριον.Εδώ για τα κλασσικά σκουπίδια και δεν έχουνε βρει ακόμη ικανοποιητική λύση.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #15 στις: 25/07/09, 10:30 »
Καλή η παραπάνω συζήτηση, αλλά μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος; Η κύρια αιτία, η ρίζα του κακού στη δημιουργία του ασύλληπτου αυτού αριθμού υποσιτισμένων στον κόσμο είναι η ανισοκατανομή του πλούτου. Το ανέφερε έτσι ακριβώς και ο MACMISIAS αλλά προκύπτει και από τα σχόλια άλλων φίλων με έμμεσο η διαφορετικό τρόπο. Θεωρώ τα υπόλοιπα παρακλάδια ή συμπληρωματικά.

Το πρόβλημα εντείνεται επειδή οι κατέχοντες τον πλούτο, κατέχουν επίσης δύναμη και εξουσία και αυτό τους δίνει τη δυνατότητα να προφυλάσσουν τα συμφέροντά τους με τον πιο απόλυτο τρόπο.

Έχουμε τη δυνατότητα και τις αντοχές να παρέμβουμε εκεί;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #16 στις: 25/07/09, 13:49 »
InDie είναι η άνιση κατανομή πλούτου, η οποία αναφέρθηκε πολλές φορές και ακριβώς η ερώτηση που κάνεις μετά, που αφορά τη συμπεριφορά του κόσμου. Μέσα σε αυτά που λέω εγώ με τον παππού, νομίζω παίρνεις μία απάντηση, τουλάχιστον δική μου, όσον αφορά αυτά που ρωτάς. Πιο συκγκεριμένα, θα σου πω ότι ο κόσμος είχε πάντα και τις δυνατότητες και τις αντοχές.Την θέληση δεν έχει, γιατί μιλάμε για μεγάλο και ΑΓΡΙΟ ξεβόλεμα. Άλλωστε δεν σου περνάει από το μυαλό τι έχει να γίνει ?
Σκέψου έτσι, τι έγινε όταν ζητήσανε οι συνταξιούχοι αύξηση και σκέψου και ότι πριν λίγο καιρό ενώ σε όλους πέφτανε οι μισθοί, οι βουλευτές πήρανε 60% αύξηση στον ήδη παχυλό μισθό τους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #17 στις: 27/07/09, 12:45 »
Σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη, ο όρος "άνιση κατανομή του πλούτου" πρέπει πάραυτα να αντικατασταθεί με τον όρο "άδικη κατανομή του πλούτου". Αντανακλαστικά δεν ευσταθεί η ισότητα στην κατανομή του πλούτου αλλά ευσταθεί η δικαιοσύνη. Έτσι η επίλυση του προβλήματος δεν αφορά Πολιτική αμιγώς προσέγγιση, αλλά προσέγγιση υπό την έννοια του Δικαίου.

Για να αναφέρω ένα παράδειγμα, ας εξετάσουμε τον πνευματικό πλούτο. Είναι αδύνατη η ίση κατανομή του όπως είναι αδύνατη και η άδικη κατανομή του.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #18 στις: 27/07/09, 14:09 »
Σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη, ο όρος "άνιση κατανομή του πλούτου" πρέπει πάραυτα να αντικατασταθεί με τον όρο "άδικη κατανομή του πλούτου". Αντανακλαστικά δεν ευσταθεί η ισότητα στην κατανομή του πλούτου αλλά ευσταθεί η δικαιοσύνη. Έτσι η επίλυση του προβλήματος δεν αφορά Πολιτική αμιγώς προσέγγιση, αλλά προσέγγιση υπό την έννοια του Δικαίου.

Δεν θα τα χαλάσουμε στο πως θα βαφτίσουμε το πρόβλημα. Πιστεύω όμως ότι μόνο πολιτική λύση μπορεί να δοθεί για την αντιμετώπισή του.
"Tax the rich, feed the poor" λέγανε οι Ten Years After στο I’d Love To Change The World που ακούγεται πολύ τελευταία λόγω διαφήμισης. Ποιος άλλος θα μπορούσε να επιβάλλει παγκόσμια κάτι τέτοιο εκτός από τους πολιτικούς;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #19 στις: 27/07/09, 15:56 »
Φαντάζομαι ότι για να επιτευχθεί μια Παγκόσμια επιβολή ενός κανόνα θα πρέπει να υπάρχει και μια Παγκόσμια Διακυβέρνηση. Αλλιώς πως θα επιτύχουμε κάτι τέτοιο, δια της βίας?

Αν κι αυτό που λέει το τραγουδάκι ήδη εφαρμόζεται. Αν παρατηρήσεις σ' όλα τα μέρη του κόσμου φορολογούνται οι πλούσιοι Πολίτες και ταϊζονται οι φτωχές τράπεζες. Προφητικό το τραγουδάκι!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #20 στις: 28/07/09, 15:49 »
Δεν νομίζω ότι μπορεί ποτέ να υπάρξει "Παγκόσμια Διακυβέρνηση". Είναι πολύ ουτοπικό. Λιγότερο ουτοπικό ίσως είναι να αποφασίσουν οι κυβερνήσεις των κρατών να φορολογήσουν σοβαρά τους κατέχοντες και με αυτά τα χρήματα που θα εισπράξουν να καταπολεμήσουν την πείνα.

Ας δούμε λίγο μια πιο ανάλαφρη πολιτική χροιά του ζητήματος. Λέω ανάλαφρη, γιατί καταλαβαίνω ότι βαθυστόχαστες πολιτικές διακηρύξεις τέτοια εποχή δεν χωνεύονται εύκολα.

Οι αρχαίοι Ρωμαίοι είχαν φροντίσει να χειραγωγήσουν τις μάζες (δεν μου αρέσει ο όρος αλλά ας τον αποδεχτούμε) με το δίπτυχο "άρτος και θεάματα". Προσφέροντας αυτά τα δύο στις μάζες και σε συνδυασμό με την επιτυχημένη "εξωτερική πολιτική" τους, όπου είχαν υποδουλώσει σχεδόν ολόκληρο τον γνωστό κόσμο τότε, κατάφερναν να μην έχουν αντιδράσεις από τον κόσμο για την τρομακτικά διεφθαρμένη και έκλυτη ζωή που έκαναν οι κατέχοντες την εξουσία.
Κάποτε βέβαια και η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έπεσε αφού έκανε τον κύκλο της, όπως πάντα συνέβαινε και θα συνεχίσει να συμβαίνει στην Ιστορία.

Στη σύγχρονη ιστορία το "σύστημα" που τόσο προσεχτικά και με επιμέλεια χτίζει τη δική του "αυτοκρατορία" και την "αυτοπροστασία" του, αφού είπε δύο τεράστια ψέματα στις μάζες (1ο ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και 2ο ότι μπορούν να ψηφίζουν και να ελέγχουν την τύχη τους), πρόσθεσε και ένα τρίτο πόλο στο ρωμαϊκό δίπτυχο: την ελπίδα. Η ελπίδα που έχει ο φτωχός και κατατρεγμένος να γίνει πλούσιος και ισχυρός. Είτε με αυτό που λέγεται "αμερικάνικο όνειρο", είτε με το λόττο, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Έξυπνο!

Και φτάνουμε (επιτέλους) στο ζήτημα της πείνας. Σήμερα οι μάζες έχουν πολλά θεάματα, ακόμη περισσότερες ελπίδες αλλά όχι ψωμί να φάνε. Μου φαίνεται απίστευτο που το τόσο καλά οργανωμένο "σύστημα" αρνείται να πετάξει ακόμη και το ξεροκόμματο στις μάζες και να με τον τρόπο αυτό να συνεχίσει να τις ελέγχει. Μου φαίνεται τελείως χαζό και η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι έχει γίνει πλέον τόσο άπληστο, που δεν μπορεί να δει τι έρχεται. Κι αυτό γιατί πιστεύω ότι η πείνα είναι ο ισχυρότερος παράγοντας και ίσως ο μοναδικός που μπορεί να οδηγήσει τις μάζες στην εξέγερση και την ανατροπή του "συστήματος". Οι μάζες μπορούν να αντέξουν λιγότερη πληροφόρηση, λιγότερη παιδεία, ακόμη και λιγότερη ελευθερία. Δεν νομίζω όμως ότι μπορούν να αντέξουν την πείνα. Γι’ αυτή θα εξεγερθούν! Θυμηθείτε τι έγινε πριν μερικά χρόνια με τους πεινασμένους στην Αργεντινή. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας αυτό που λέω! Ας συνεχίσει το "σύστημα" να κοιμάται με τον τρόπο αυτό και θα έχουν πολλά να δουν τα μάτια μας στο μέλλον.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #21 στις: 28/07/09, 17:53 »
Παππού, η ανισότητα θα μπορούσε να μπει στην άκρη , έαν μιλούσαμε για θέματα που ο άνθρωπος βρήκε από την ίδια τη φύση. Βεβαίως να σου πω, ότι η ιδιωτικοποίηση της φύσης από τους ανθρώπους, είναι εντελώς παράλογη και τεχνητή.Τέλος τα περισσότερα προβλήματα σήμερα φτώχιας είναι τεχνητής φύσεως καί όχι θέμα φύσης, γι αυτό ακριβώς υπάρχουνε και στις πόλεις και όχι μόνο στην Αιθιοπία.Είναι κάτι ανάμεσα στην ανισότητα και την αδικία. Η πείνα ενός ΧΟΝΤΡΟΥ δεν είναι ακόρεστη, ακόμη κι αν φάει 4 πλάσιο φαγητό από ότι ένας άλλος, το ίδιο και η δίψα του. Το πρόβλημα της ανισότητας, ξεκινά από την πλεονεξία. Δεν είναι άδικο να έχω περισσότερα από τον διπλανό μου, άδικο είναι εγώ να έχω περισσότερα και ο διπλανός μου να πεινάει και να διψάει, να στερείται επιβίωσης ή ακόμη καλύτερα να δυσκολεύεται επιβίωσης. Κάτι σα να λέμε Ανισότητα Ανθρωπιάς.

Indie, τα λες πολύ ωραία για μένα, αλλά μην ξεχνάς, ότι εκτός από την Αργεντινή, υπάρχουν χώρες που πεινάει το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων εδώ και χρόνια και κάποια αλλαγή δεν υπάρχει, έστω και μέσω εξεγέρσεων. Άλλωστε έαν έχει πέσει η πείνα της αρκούδας, τι εξέγερση να γίνει, που οι κακομοίρηδες δεν θα μπορούνε να κουνήσουνε τα πόδια τους. Μιλάω πάντα για το μεγαλύτερο ποσοστό, γιατί οκ μπορεί να γίνουνε ζόμπι σαν τους Μεσσολογγίτες που για άλλ λόγο βέβαια, όταν τους κλείσανε μέσα στο κάστρο και πεινάσανε, βγαίνοντας προς τα έξω, βγήκαν σε μορφή κατάρας. Μη ξεχνάς σε όλα αυτά που είπες και τα Δάνεια. Έδωσε το κράτος, το ελεύθερο στις τράπεζες να δανείζουν ανεξέλεγκτα σε όποιον να ΄ναι ότι πόσο γουστάρουν. Αυτό κι αν είναι ελπίδα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #22 στις: 28/07/09, 23:12 »
indie-anos laternative, αναφέρεις πάρα πολλά τα οποία χρήζουν ανάλυσης. Δεν προλαβαίνω να σταθώ σε όλα, θα αναφερθώ όμως στο βασικότερο λόγω του ότι ανήκω στην "μάζα" και μπορώ να το αξιολογήσω από πρώτο χέρι.

Η ελπίδα είναι το αντίθετο του φόβου. Μακάρι να υπήρχαν ελπίδες οποιασδήποτε μορφής στις κοινωνίες μας. Οι κοινωνίες μας, φίλε μου, τείνουν να είναι φοβικές = δεν έχουν ελπίδα. Κι εκεί είναι το κουμπί, εκεί βασίζεται ο σχεδιασμός που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Ο φοβισμένος άνθρωπος ή αλλιώς ο απελπισμένος δεν έχει ικανότητα να αντισταθεί σε οποιαδήποτε πρόκληση. Μπορεί άνετα να φέρεται αλλά δεν άγει. Έχεις δει ποτέ πως οδηγούν ένα κοπάδι φοβισμένα ζώα για σφαγή?

Ένα κλασικό παράδειγμα αυτό της Γερμανίας του Μεσοπολέμου, όπου ένας λαός με τόσο υψηλό πολιτισμικό επίπεδο σύρθηκε στα γνωστά έκτροπα.


Δεν είναι άδικο να έχω περισσότερα από τον διπλανό μου, άδικο είναι εγώ να έχω περισσότερα και ο διπλανός μου να πεινάει και να διψάει, να στερείται επιβίωσης ή ακόμη καλύτερα να δυσκολεύεται επιβίωσης.

Συμφωνούμε απόλυτα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #23 στις: 29/07/09, 10:36 »
Indie, τα λες πολύ ωραία για μένα, αλλά μην ξεχνάς, ότι εκτός από την Αργεντινή, υπάρχουν χώρες που πεινάει το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων εδώ και χρόνια και κάποια αλλαγή δεν υπάρχει, έστω και μέσω εξεγέρσεων.

Συμφωνώ. Απλά ανέφερα την Αργεντινή επειδή οι πεινασμένοι είχαν εξεγερθεί και έκαναν το αυτονόητο: έμπαιναν στα super markets, έπαιρναν τρόφιμα και έφευγαν, εννοείται χωρίς να πληρώσουν αφού δεν είχαν. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έκρυβαν καν τα πρόσωπά τους ακόμη και όταν βρισκόταν εκεί οι κάμερες της τηλεόρασης.
Το απλό σκεπτικό τους ήταν: δεν έχω να φάω και θα κάνω το παν για να αποκτήσω τροφή,  ανεξάρτητα από τις επιπτώσεις που μπορεί να έχω.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι πεινάνε!
« Απάντηση #24 στις: 30/07/09, 19:22 »
Η παρεμβαση μου εχει να κανει σε κατι που εχω ξαναπει και ειναι η διαφωνια μου στο οτι το προβλημα της ανισοκατανομης λυνεται με τη λογικη του παππου πιο πανω.Δηλαδη με τη συμπεριφορα του καθενος απο εμας.Αυτο γιατι το συστημα και συγκεκριμενα οι ευνοημενοι αυτου οι οποιοι ειμαστε ολοι εμεις ζουμε ετις οπως ζουμε λογω αυτης της καταστασης.Για να εχουν καποιοι πανω απο μια επιλογες(ή οπως εμεις που εχουμε 200) στο φαι στη στεγαση και στο οτιδηποτε αλλοι δεν πρεπει να εχουνε καμια.Νομιζω οτι πιανετε τι εννοω και δεν χρειαζεται να αναφερθω παραπανω.

Στους φορους που αναφερθηκες indi-ane εχεις ενα δικιο δυστηχως ομως τα νουμερα δειχνουν οτι ακομα και σε χωρες που η προοδευτικη φορολογια εφαρμοστηκε σε ικανοποιητκο βαθμο η ψαλιδα μεταξυ φτωχων και πλουσιων ανοιξε..Οποτε αυτη η μορφη αναδιανεμητικης πολιτικης καπου εχει μια τρυπα και πρεπει να αναζητησουμε αλλους δραστικοτερους τροπους.Τελικα ομως και επειδη μιλαμε για ανθρωπους που οντως πεινανε το προβλημα πρεπει να αντιμετωπισθει παγκοσμια πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο λογω των τεραστιων διαφορων που υπαρχουν μεταξυ των χωρων.

Μην ξεχναμε φυσικα και την σωστη(ως ενα βαθμο)κατ'εμε αποψη που σχετιζεται με τις επαναστασεις (αναφερθηκε ο Indie-anos παραπανω) και λεει οτι το κοινωνικο κρατος και ολες αυτες οι ψευδο-προσπαθειες απο πλευρας των πλουσιων γινονται μονο και μονο για διατηρηση της υπαρχουσας καταστασης με τη λογικη οτι αν ενας ανθρωπος καταφερνει και ζει ισα ισα δεν θα επαναστατησει αλλα αντιθετα θα συμβαλει στη διατηρηση του συστηματος.Αρα αν θελουμε να ειμαστε δικαιι δεν θα πρεπει κυριος σκοπος μας να ειναι να παραμεινουμε εμεις στη θεση που ειμαστε και να φερουμε αυτο το δισεκατομμυριο σε σημειο που να μην μας ενοχλει αμεσα(στα 2 ευρω ημερησιως δηλαδη)..

Συνοπτικα πιστευω οτι αν οντως ηθελε ο ανεπτυγμενος κοσμος θα εφερνε με μικρο κοστος τον υπαναπτυκτο στα επιπεδα διαβιωσης αλλα αν και για αυτο θα υπηρχε σκοπιμοτητα φαινεται οτι το κερδος απο τη διατηρηση του στο πατο ειναι μεγαλυτερο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/02, 21:00
από bluewind
14 Απαντήσεις
5354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/04, 22:26
από alex68
3 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/04, 00:18
από porky
8 Απαντήσεις
6367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 12:39
από Twix
3 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/09, 12:23
από Ανταίος
0 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 21:31
από ΒΑΣ.ΧΡΙΣΤΟΥ