Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos  (Αναγνώστηκε 713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« στις: 26/12/23, 21:19 »
Καλησπέρα, αφού πήρα φόρα είπα να δοκιμάσω να βγάλω το πιο "ανώμαλο" σόλο των Iron Maiden.
Ο Janick Gers πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει ακριβώς αλλά αυτό το "ότι να ναι" που κάνει είναι άκρως απολαυστικό.
Εκανα αρκετές προσπάθειες και προσπάθησα να προσεγγίσσω το τρελό σόλο του.
Ο Dave Murray σε πιο κλασικά λημέρια αλλά επίσης απολαυστικός σε αυτό το σόλο.
Ελπίζω να σας αρέσει και να μην τα έκανα σαλάτα.
Καλές Γιορτές! 

https://app.box.com/s/1vb6uqwyq0mde7mrs1ogh5kkzlfkccj0

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« Απάντηση #1 στις: 30/12/23, 05:33 »
Πολύ καλό!

Το "σόλο" του Gers είναι αδύνατο να αναπαραχθεί (ούτε και ο ίδιος δεν ξέρει τι παίζει) αλλά το πλησίασες εντυπωσιακά καλά. Δεν σου βγήκαν καλά οι αρμονικές στην αρχή (είναι και θέμα τύχης), το πιο πιθανό έιναι το σόλο στο δίσκο δεν είναι "one take" και οι αρμονικές που ακούμε είναι το καλύτερο αποτέλεσμα μετά από πολλές προσπάθειες

Άψογος στο σόλο του Murray, εκτός από κάτι ανοιχτές χορδές που δεν κάνεις mute.

Παιχτικά το έχεις, ώρα να αναβαθμίσεις το πως ηχογραφείς. Unistall το audacity  ;D, πάρε ένα DAW της προκοπής, και αφιέρωσε λίγο χρόνο στο πως να ηχογραφείς κιθάρα, eq., mixing,  κτλπ (δεν είναι τίποτα το δύσκολο). Ο raw ήχος της κιθάρας σου είναι πολύ καλός αλλά το mix με το backing track είναι επιπέδου audacity  ;D

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« Απάντηση #2 στις: 30/12/23, 09:37 »
Πολύ καλό!

Το "σόλο" του Gers είναι αδύνατο να αναπαραχθεί (ούτε και ο ίδιος δεν ξέρει τι παίζει) αλλά το πλησίασες εντυπωσιακά καλά. Δεν σου βγήκαν καλά οι αρμονικές στην αρχή (είναι και θέμα τύχης), το πιο πιθανό έιναι το σόλο στο δίσκο δεν είναι "one take" και οι αρμονικές που ακούμε είναι το καλύτερο αποτέλεσμα μετά από πολλές προσπάθειες

Άψογος στο σόλο του Murray, εκτός από κάτι ανοιχτές χορδές που δεν κάνεις mute.

Παιχτικά το έχεις, ώρα να αναβαθμίσεις το πως ηχογραφείς. Unistall το audacity  ;D, πάρε ένα DAW της προκοπής, και αφιέρωσε λίγο χρόνο στο πως να ηχογραφείς κιθάρα, eq., mixing,  κτλπ (δεν είναι τίποτα το δύσκολο). Ο raw ήχος της κιθάρας σου είναι πολύ καλός αλλά το mix με το backing track είναι επιπέδου audacity  ;D

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου κ τον χρόνο σου. Το σόλο του Gers είναι παράξενο και τώρα που το ακούω εκτός από τις αρμονικές τα πρώτα δευτερόλεπτα παίζει και κάτι σαν γρήγορα περάσματα που δεν ακούγονται καθαρά, κοινώς το σόλο του είναι "οτι να ναι" αλλά αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικό το κάνει απίστευτο....ή τουλάχιστον εμένα μου αρέσει πολύ. Αν το ξαναδοκιμάσω μπορώ να το προσεγγίσω ακόμα περισσότερο...το σόλο του Murray εχει επίσης κάτι ψεγαδάκια....για να είναι note for note.

Όντως με audacity ηχογραφώ κ έπαιξα με μια ibanez gio, πιστεύω με μια fender που έχω το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο μετά το mix αλλά δυστυχώς η fender πρέπει να πάει στον τεχνικό λόγω σπασμένου διακόπτη!!
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα daw για ηχογράφηση;;
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/23, 09:40 από konanos »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« Απάντηση #3 στις: 30/12/23, 10:58 »
Οποιοδήποτε από τα δημοφιλή DAW (google search) είναι μια χαρά, δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία και (αρχικά τουλάχιστον) θα περιοριστείς στην ηχογράφηση κιθάρας. Ξεκίνα με όποιο είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων σου.

Ψάξε και στο πίνακα του φόρουμ για ηχογράφηση/στούντιο και δοκίμασε να ανοίξεις νέο θέμα - αν χρειάζεσαι - υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν πολύ περισσότερα στο θέμα (αν τυχόν παρακολουθούν ακόμα το φόρουμ  :))

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« Απάντηση #4 στις: 30/12/23, 19:44 »
Καλησπέρα κι από μένα

Το κομμάτι δεν το ήξερα. Αυτό που έγραψες αδικείται από το γεγονός ότι είναι εκτός πλαισίου. Πιστεύω κι εγώ πως αν ήταν σωστά βαλμένο (με λίγο eq και comp) μες στη μίξη θα ακουγόταν πολύ πιο πλήρες. Από άποψη παιξίματος είναι πάρα πολύ καλό και - νομίζω - πειστικό ως προς το πρωτότυπο.

Για το θέμα του DAW προσωπικά είμαι ακόμα με XP και Cubase 3.1, αλλά εγκατέστησα το Cakewalk by Bandlab και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον (έχω βέβαια αρκετή προϋπηρεσία στις παλιές εκδόσεις του Cake). Είναι δωρεάν ακόμα νομίζω (έχω καιρό να το ανοίξω) και έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από αυτές που θα χρειαστείς ή θα μπεις στον κόπο να εξερευνήσεις. Θα χρειαστείς και μια στοιχειώδη εξωτερική καρτούλα ήχου φυσικά, αν δεν έχεις ήδη.

Αποσυνδεδεμένος konanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden: Holy Smoke Guitar Solos
« Απάντηση #5 στις: 31/12/23, 09:16 »
Καλησπέρα κι από μένα

Το κομμάτι δεν το ήξερα. Αυτό που έγραψες αδικείται από το γεγονός ότι είναι εκτός πλαισίου. Πιστεύω κι εγώ πως αν ήταν σωστά βαλμένο (με λίγο eq και comp) μες στη μίξη θα ακουγόταν πολύ πιο πλήρες. Από άποψη παιξίματος είναι πάρα πολύ καλό και - νομίζω - πειστικό ως προς το πρωτότυπο.

Για το θέμα του DAW προσωπικά είμαι ακόμα με XP και Cubase 3.1, αλλά εγκατέστησα το Cakewalk by Bandlab και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον (έχω βέβαια αρκετή προϋπηρεσία στις παλιές εκδόσεις του Cake). Είναι δωρεάν ακόμα νομίζω (έχω καιρό να το ανοίξω) και έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από αυτές που θα χρειαστείς ή θα μπεις στον κόπο να εξερευνήσεις. Θα χρειαστείς και μια στοιχειώδη εξωτερική καρτούλα ήχου φυσικά, αν δεν έχεις ήδη.

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις συμβουλές και προτάσεις, λογικά το yamaha thr5 που έχω πιθανόν να λειτουργεί και σαν εξωτερική κάρτα ήχου...καθώς με αυτό ηχογραφω μέχρι τώρα και στο Audacity. Σε θέματα mixing, EQ κτλπ. έχω δυστυχώς μεσάνυχτα, αλλά αναγνωρίζω οτι πολλές φορές το backing track με την ηχογράφηση μου δεν δένουν αρμονικά στο πεδίο των συχνοτήτων και υπάρχουν πολλές υπερκαλύψεις, με αποτέλεσμα να μην ακούγεται ιδανικά η ηχογράφηση. Θα δοκιμάσω στο επόμενο θέμα να φτιάξω μια συνολικά πιο ποιοτική ηχογράφηση με περισσότερες κιθάρες, καλύτερο mixing και ακόμα περισσότερη προσοχή στο παίξιμο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
4 Απαντήσεις
4278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
7 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 13:13
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 21:33
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
3970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/18, 09:50
από panixgr
3 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 14:03
από Stratos VR
0 Απαντήσεις
1047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/22, 21:43
από konanos