Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?  (Αναγνώστηκε 8295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ

Γεια σας παιδιά έχω μια Cort x11 με μαγνήτες  MIGHTYMITE
Σκέπτομαι να αναβαθμίσω  τον ήχο αλλά είμαι σε δίλλημα να βάλω άλλους μαγνήτες και ποιους μαγνήτες η να πάρω καινούρια κιθάρα.
Δώστε μου τα φώτα σας plz
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #1 στις: 13/02/09, 14:24 »
Νομίζω ότι η κιθάρα είναι ποιοτική, με καλές προδιαγραφές και προσφέρει υψηλό value for money. Το θέμα είναι αν σε βολεύει στο παίξιμο. Αν η κιθάρα σε ικανοποιεί σαν αίσθηση και θέλεις απλώς ένα διαφορετικό ήχο, τότε μάλλον προσανατολίζεσαι για αλλαγή μαγνητών. Πάντως για πιο συγκεκριμένες προτάσεις, ίσως θα ήταν καλό να μάς πεις πόσα λεφτά σκοπεύεις να διαθέσεις και τι ήχο θέλεις να πετύχεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/09, 14:27 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kpeyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #2 στις: 13/02/09, 14:32 »
Kατ' αρχάς θα ήταν καλό να μας έλεγες τι δεν σου αρέσει στον ήχο σου ή στην κιθάρα γενικότερα αυτή τη στιγμή. Κατόπιν πες μας τι εξοπλισμό έχεις γενικότερα (ενισχυτή/εφέ) και τί ήχο ψάχνεις. Τέλος, πόσα λεφτά θα ήσουν διατεθειμένος να ξοδέψεις σε μαγνήτες ή κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #3 στις: 13/02/09, 15:00 »
Boss GT-8   Marshall MG10
Αυτό που σκέπτομαι να κάνω είναι να αναβαθμίσω τον ήχο κατά 30-40%
Όποτε τα λεφτά που διαθέτω είναι ανάλογα κ με την αξία της κιθάρας αυτή την στιγμή.
Νομίζω πως καινούρια  έχει κάπου στα 400-500 ευρώ(διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Έχει καλό ήχο η κιθάρα αλλά με χαλαει  που στα Ο.Drive πολλές φορές στις κούφιες βγάζει
Ένα ήχο σαν μικρός μικροφωνισμός ,βασικά δεν είμαι κ σίγουρος ότι φταίνε οι μαγνήτες , μπορεί κ να θέλει ρύθμιση η κιθάρα αν κ το έκανε από την αρχή ή να φταίει ο ενισχυτής
Η κιθάρα με βολεύει στο παίξιμο όπως κ μια strato που είχα ,θα ήθελα να δοκιμάσω τώρα κ μια
les paul


Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #4 στις: 13/02/09, 15:15 »
Boss GT-8   Marshall MG10
Αυτό που σκέπτομαι να κάνω είναι να αναβαθμίσω τον ήχο κατά 30-40%
Όποτε τα λεφτά που διαθέτω είναι ανάλογα κ με την αξία της κιθάρας αυτή την στιγμή. Νομίζω πως καινούρια  έχει κάπου στα 400-500 ευρώ(διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Έχει καλό ήχο η κιθάρα αλλά με χαλαει  που στα Ο.Drive πολλές φορές στις κούφιες βγάζει ένα ήχο σαν μικρός μικροφωνισμός ,βασικά δεν είμαι κ σίγουρος ότι φταίνε οι μαγνήτες , μπορεί κ να θέλει ρύθμιση η κιθάρα αν κ το έκανε από την αρχή ή να φταίει ο ενισχυτής

Δηλαδή έχεις μια καλή κιθάρα, μια πολύ καλή πεταλιέρα και έναν (ψιλο)χάλια ενισχυτή. Μήπως θα έπρεπε να αρχίσεις από εκεί προκειμένου να βελτιώσεις τον ήχο σου; Σίγουρα ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν σού επιτρέπει να αναδείξεις τον ήχο των stock μαγνητών της κιθάρας αλλά και τις δυνατότητες της πεταλιέρας. Γιατί μού είναι δύσκολο να φανταστώ τι ήχο δεν μπορείς να πετύχεις με την GT-10. Δεν αποκλείεται τα προβλήματα που περιγράφεις στον ήχο να οφείλονται εν μέρει και στον ενισχυτή. Εν κατακλείδι, θα σού έλεγα να κρατήσεις τα λεφτά σου και να κοιτάξεις για έναν καλό ενισχυτή.

Παράθεση
Η κιθάρα με βολεύει στο παίξιμο όπως κ μια strato που είχα, θα ήθελα να δοκιμάσω τώρα κ μια les paul

Aφού σε βολεύει η Cort, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δοκιμάσεις μια άλλη εντελώς διαφορετική κιθάρα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kpeyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #5 στις: 13/02/09, 15:21 »
Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να αναβαθμίσεις τον ήχο σου είναι η αλλαγή ενισχυτή. Σίγουρα πάντως δεν έχει νόημα να αλλάξεις μαγνήτες γιατί η διαφορά θα δεν είναι της τάξης που θέλεις λαμβάνοντας υπόψην το υπόλοιπο setup.
 
Αν πάλι θέλεις να παίξεις με μια Les Paul αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Κι εγώ την κιθάρα που άρεσε περισσότερο οπτικά πήγα κι αγόρασα, και πήρα μια Les Paul.

Πάντως γνώμη μου είναι ένας φθηνός λαμπάτος για αρχή, με καλό καθαρό και πετάλια για όσο γκάζι θες. Στο προτείνω γιατί:

1)Είναι πιο οικονομική λύση και καλύπτεις ουσιαστικά όλα τα είδη μουσικής από Cοuntry μεχρι Death Metal ανάλογα με το πετάλι που βάζεις μπροστά.
2)Θα μπορείς να κρίνεις καλύτερα τον χαρακτήρα της κάθε κιθάρας που έχεις και τον μαγνητών της καθώς και τον εφέ σου και να βελτιώνεις το αυτί σου και τις επιλογές που κάνεις φτάνοντας πιο κοντά στον ήχο που θέλεις.
3)Δεν σου προτείνω λαμπάτους ενισχυτές με καλά βρώμικά γιατί είναι πιο ακριβοί, και ο καθένας έχει τoν δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα ο οποίος μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι.

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #6 στις: 13/02/09, 15:39 »
Ναι ο ενισχυτής δεν είναι ότι καλύτερο απλά  έλεγα αφού δεν το δουλεύω ούτε στα μισά τότε μου αρκεί. αλλά από τι αρχίζω να καταλαβαίνω μάλλον αυτός  θα φταίει ti μου προτείνετε δηλαδή για ενισχυτή? ποια είναι τα ποιο βασικά που πρέπει να προσέξω?.
Το ότι σκέπτομαι για την les paul είναι γιατί σαν νέος στη κιθάρα θέλω να δοκιμάσω διάφορα
Εννοείτε ότι θα την δοκιμάσω πρώτα  πριν την αγοράσω
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #7 στις: 13/02/09, 15:44 »
Εγώ δν αγοράζω νέο ενισχυτή παρόλο που είναι μάπας γιατί ο ήχος του εξοπλισμού μου όπως τον ακούω στον ενισχυτή του στούντιο και σε άλλους με ικανοποιεί...
απλά επειδή δν είναι ανάγκη να έχω καλό ήχο στο σπίτι δν τον αλλάζω...
σίγουρα θα αλλαχτεί κάποτε αλλά δν έχω τα χρήματα τώρα...

Αποσυνδεδεμένος kpeyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #8 στις: 13/02/09, 15:47 »
Μπορείς με την κιθάρα σου και την πεταλιέρα σου να δοκιμάσεις τον Peavey Classic 30 και τον Kustom Defender και να αποφασίσεις. Και οι δύο κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #9 στις: 13/02/09, 15:52 »
απλά επειδή δν είναι ανάγκη να έχω καλό ήχο στο σπίτι δν τον αλλάζω...
+1
Αν ο "οικιακός" ενισχυτής χρησιμοποιείται μόνο για μελέτη δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί. Κι εγώ έχω ένα 10άρη Laney στο σπίτι μου και είμαι ευχαριστημένος από αυτό που προορίζεται να κάνει.
Αν τώρα θέλεις με τον ίδιο ενισχυτή να φτιάξεις ήχους, να βγάλεις πρόβες (ειδικά με κανένα αφηνιασμένο ντράμερ ;D) ή να βγεις σε live, τότε μάλλον θέλεις καινούριο ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/09, 15:54 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #10 στις: 13/02/09, 15:59 »
Εγώ δν αγοράζω νέο ενισχυτή παρόλο που είναι μάπας

Σεβαστή η γνώμη σου. Αλλά σκέπτομαι πως αν ο ενισχυτής φταίει για το πρόβλημα
Τότε φταίει κ για τους υπολοίπους θορύβους που μου βγάζει σε διάφορα εφέ οπότε δεν μπορώ να έχω το 100% του ήχου μου


Peavey Classic 30 και τον Kustom Defender

Αν επιλέξω έναν από αυτούς που με προτείνεις έχουν κ δυνατότητα για live
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος kpeyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #11 στις: 13/02/09, 16:05 »
απλά επειδή δν είναι ανάγκη να έχω καλό ήχο στο σπίτι δν τον αλλάζω...
+1
Αν ο "οικιακός" ενισχυτής χρησιμοποιείται μόνο για μελέτη δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί. Κι εγώ έχω ένα 10άρη Laney στο σπίτι μου και είμαι ευχαριστημένος από αυτό που προορίζεται να κάνει.
Αν τώρα θέλεις με τον ίδιο ενισχυτή να φτιάξεις ήχους, να βγάλεις πρόβες (ειδικά με κανένα αφηνιασμένο ντράμερ ;D) ή να βγεις σε live, τότε μάλλον θέλεις καινούριο ενισχυτή.

Υπάρχει κανένας κιθαρίστας που να μην θέλει να φτιάξει τον ήχο του ή να μην θέλει να βγεί σε live με αυτόν; H λύση του φθηνού practice ενισχυτή συνίσταται αν έχεις ήδη φτιάξει τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου και έχεις και ενισχυτή που να σε βγάζει live και απλά θες κάτι βασικό για να εξασκείσαι σπίτι. Αν π.χ δεν θες να πηγαινοφέρνεις κανένα τέρας από το studio στο σπίτι δυο φορές την εβδομάδα, αφήνεις τον καλό ενισχυτή στο studio, παίρνεις κι έναν Roland Cube 30 για το σπίτι και είσαι Ο.Κ. Αλλά ένας τουλάχιστον, όσο το δυνατόν καλύτερος, ενισχυτής, επιβάλλεται όσο και η κιθάρα.

Όσο για τα live, για τους Peavey Classic 30 και τον Kustom Defender, για τα δεδομένα της Ελλάδας σαφώς και φτάνουν και περισσεύουν...

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #12 στις: 13/02/09, 16:20 »
Ο ήχος που έχω στο μυαλό μου είναι υπερκατασκευή ακόμη ,έχω έναν στάνταρ  ήχο και
Πειραματίζομαι.
Τελικά η απάντηση στο “Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?” είναι:
Καινούριος  ενισχυτής …χα χα αυτά είναι φίλοι μου τα ωραία της ζωής …ανατροπή
Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν

Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #13 στις: 13/02/09, 16:42 »
Υπάρχει κανένας κιθαρίστας που να μην θέλει να φτιάξει τον ήχο του ή να μην θέλει να βγεί σε live με αυτόν;

Να βγω live με ένα Laney 10άρη; :o :o Πλάκα θα κάνεις!
Ούτε καν ήχους δεν προσπαθώ να φτιάξω μ' αυτόν.

H λύση του φθηνού practice ενισχυτή συνίσταται αν έχεις ήδη φτιάξει τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου και έχεις και ενισχυτή που να σε βγάζει live και απλά θες κάτι βασικό για να εξασκείσαι σπίτι.

Όταν αρχίζεις κιθάρα, το πιο πιθανό είναι να αγοράσεις ένα τέτοιο μικρό ενισχυτή παρά λαμπάτες κεφαλές και καμπίνες και να ετοιμαστείς για live. Αυτό πιθανά έκανε και ο Notis144 και έχει τον Marshall MG10. Σε αυτή την φάση δεν ξέρεις καν αν θα συνεχίζεις να παίζεις μετά από 5-6 μήνες. Θα πας ν' αγοράσεις εξοπλισμό για live;;;
Εκτός αν σου περισσεύουν πολλά...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #14 στις: 13/02/09, 16:48 »
απλά επειδή δν είναι ανάγκη να έχω καλό ήχο στο σπίτι δν τον αλλάζω...
+1
Αν ο "οικιακός" ενισχυτής χρησιμοποιείται μόνο για μελέτη δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί. Κι εγώ έχω ένα 10άρη Laney στο σπίτι μου και είμαι ευχαριστημένος από αυτό που προορίζεται να κάνει.

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να συμφωνήσω με αυτή τη λογική. Εννοείται ότι αν έχεις πετύχει τον ήχο που θέλεις στο στούντιο ή στη σκηνή, μπορείς να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο ποιοτικό για εξάσκηση στο σπίτι. Αν όμως παίζεις κυρίως (ή και μόνο) στο σπίτι, τότε εκεί θα θέλεις να πετύχεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο φίλος Notis144 έχει μια από τις καλύτερες πεταλιέρες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή και με την οποία θα έπρεπε να είναι σε θέση να παίξει οτιδήποτε θέλει, περιορίζεται όμως από τον ενισχυτή του ο οποίος δεν είναι ούτε κατά διάνοια στο ίδιο επίπεδo με τον υπόλοιπο εξοπλισμό του. Δεν έχει νόημα να αναβαθμίσει κάποιος ένα από τα καλά κομμάτια του εξοπλισμού του και να κρατάει το χειρότερο. Για μένα λοιπόν η απάντηση είναι μία και πολύ απλή: καινούργιος ενισχυτής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #15 στις: 13/02/09, 16:54 »
Παίζω λίγο καιρό αλλά δεν σκοπεύω να τα παρατήσω . έχω σχετικά ένα καλό εξοπλισμό κ ένα πρόβλημα που είναι μάλλον του ενισχυτή οπότε το να διαθέσω 300-400 ευρώ  για ενισχυτή μοιάζει απαραίτητο αν κ δεν με περισσεύουν  αλλά μου είναι πολύ σημαντικό το να βγάζω καλό ήχο

Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #16 στις: 13/02/09, 17:02 »
Παίζω λίγο καιρό αλλά δεν σκοπεύω να τα παρατήσω
Μπράβο! :)

έχω σχετικά ένα καλό εξοπλισμό κ ένα πρόβλημα που είναι μάλλον του ενισχυτή οπότε το να διαθέσω 300-400 ευρώ για ενισχυτή μοιάζει απαραίτητο αν κ δεν με περισσεύουν  αλλά μου είναι πολύ σημαντικό το να βγάζω καλό ήχο
Ξανά μπράβο! :)

Εγώ αυτό που προσπάθησα να εξηγήσω είναι ο λόγος που βρέθηκες σαν αρχάριος με ένα τέτοιο μέτριο ενισχυτή και μια οικονομική αδυναμία που πιθανά να είχες ακόμη και για 300-400 € για αγορά νέου ενισχυτή. Αφού τα χρήματα μπορούν να βρεθούν δεν διαφωνώ με κανέναν ότι αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις καινούριο για να φτιάξεις τον ήχο σου.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #17 στις: 13/02/09, 17:17 »
@kpeyos
Δεν κάνω λάιβ κάθε βδομάδα αλλά αν κάνω κοιτάζω να έχει ενισχυτές το μαγαζί που θα κάνω αλλιώς θα κοιτάξω να δανειστώ κάποιον.
αυτός που έχω στο σπίτι είναι ο Laney LX20 και είναι άθλιος...
ακόμα κ ένας 10άρης Roland του δασκάλου μου με ικανοποιεί περισσότερο...
αλλά τον ακούω τον ήχο μου στο στούντιο και στον ενισχυτή του άλλου κιθαρίστα...
τον ξέρω...

όσο για το θέμα του Notis144 ( κ σόρρυ π ξέφυγα) κι εγώ πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση να πάρεις καινούριο ενισχυτή αφού τα υπόλοιπα μέρη του εξοπλισμού σου είναι πολύ καλά....
μάλλον απλώς δν τα άκουγες τόσο καιρό...
άντε με το καλό! ;D

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #18 στις: 13/02/09, 17:33 »
Αν το σκεφτείς κ ανάλογα με τα υπόλοιπα 
GT8  400euro περίπου k Cort x11 400euro περίπου
Ε κ ένας ενισχυτής 400 euro περίπου  … τελείως μπακάλικα αλλά πρακτικά
Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάρω κ μια κάρτα ήχου οπότε τα βάσανα συνεχίζονται(εκτός τελικά αν με βολέψει η Sound Blaster Live που έχω)


Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών η καινούρια κιθάρα?
« Απάντηση #19 στις: 13/02/09, 17:48 »
Αν το σκεφτείς κ ανάλογα με τα υπόλοιπα 
GT8  400euro περίπου k Cort x11 400euro περίπου
Ε κ ένας ενισχυτής 400 euro περίπου  … τελείως μπακάλικα αλλά πρακτικά
Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάρω κ μια κάρτα ήχου οπότε τα βάσανα συνεχίζονται(εκτός τελικά αν με βολέψει η Sound Blaster Live που έχω)

Ακόμα κι έτσι να το δεις, μια κιθάρα 400 Ευρώ σε έναν ενισχυτή 80 Ευρώ δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Το αντίθετο ίσως να ήταν προτιμότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
22252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:43
από MrPumpkin
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
12 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 01:23
από kopaniamento
2 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG