Αποστολέας Θέμα: Speed Mechanics for lead guitar  (Αναγνώστηκε 29940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

psomas

  • Επισκέπτης
Speed Mechanics for lead guitar
« στις: 15/08/04, 17:03 »
έχει "δοκιμάσει" κανείς αυτό το βιβλίο;
Ακούω γνώμες.
Εγώ το αγόρασα πριν κανα μηνα και έχω δει θεματική βελτίωση στην τεχνική μου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #1 στις: 16/08/04, 10:37 »
Του Stetina?

Χωρις να το εχω δοκιμασει το συνιστω, διοτι ο ανθρωπος ειναι πολυ καλος δασκαλος...

Υπαρχει και το Tips & Tricks, ισως να θες να το δεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #2 στις: 16/08/04, 12:21 »
ναι, του stetina είναι. όλα τα βιβλία του είναι φοβερά αλλά αυτό δεν παίζεται. Τεχνική για το δεξί χέρι, αριστερό χέρι, ασκήσεις για ρυθμό, και συμβουλές και "ασκήσεις" για να γίνεις "δημιουργικός" και να αποκτήσεις το δικό σου στυλ. όλα σε ένα!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #3 στις: 21/08/04, 12:40 »
Το βιβλίο είναι γραμμένο στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Από που το αγοράσατε;

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #4 στις: 21/08/04, 12:52 »
στα αγγλικά είναι γραμμένο,αλλά αν ξέρεις λίγα αγγλικά με τη βοήθεια και του λεξικού δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
Μπορείς να το βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με μουσικά βιβλία.
Να ξέρεις πάντως ότι είναι ζόρικο βιβλίο κι αν είσαι αρχάριος θα ζοριστείς πάρα πολύ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #5 στις: 21/08/04, 14:16 »
Έτσι για να καταλάβω, εσύ πόσο καιρό παίζεις κιθάρα; Εγώ κοντεύω τους πέντε μήνες. Σε ζόρισε πολύ;

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #6 στις: 21/08/04, 14:25 »
ασχολούμαι σοβαρά με την κιθάρα ένα χρόνο και κάτι.
Αυτό το βιβλίο δεν πρόκειται να το τελειώσεις σε ένα ή δυο χρόνια. Όταν το τελειώσεις θα βρίσκεσαι σε επαγγελματικό επίπεδο.
Το βιβλίο έχει ασκήσεις τις οποίες τις ξεκινάς σε χαμηλό tempo και σταδιακά αυξάνεις το ρυθμό(καλύτερα να παίζεις με μετρονόμο) και στόχος σου είναι να φτάσεις σταδιακά την ταχύτητα του cd.
απλα αμα είσαι αρχάριος και δεν ξέρεις βασικές τεχνικές θα ζοριστείς παραπάνω,γιατί θα πρέπει να μάθεις τις τεχνικές και να αυξησεις την ταχύτητά σου.  ;)
αν θες να ξεκινήσεις lead κιθάρα πολύ καλό είναι το lead guitar vol1 του stetina πάλι, που ξεκινάει απ τα βασικα, και όσο προχωράει γίνεται πολύ πιο δύσκολο.  ;)
κοίταξε στη σελίδα του stetina www.stetina.com για συμβουλές, και περισσοτερες πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/04, 14:29 από psomas/bready »

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #7 στις: 11/05/05, 11:53 »
Οντωs  ειναι  απο  τα  καλυτερα  στο  ειδοs  του,προσωπικα  χρησιμοποιω  ολη  την  σειρα  του troy stetina.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #8 στις: 23/06/05, 00:22 »
Επειδη δεν μου επιτρεποταν να ανοιξω νεο θεμα βαζω εδω την ερωτηση μου και παρακαλω καποιον συντονιστη να το μεταφερει καπου.
Εν'οψει καλοκαιριου οι ωρες που μπορουν να απασχοληθουν με το παιξιμο της κιθαρας αυξανονται. Εχει κανεις να προτεινει καποιο καλο βιβλιο για το καλοκαιρι. Προσωπικα παιζω 1 χρονο κλασσικη και 2 ηλεκτρικη.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #9 στις: 12/08/05, 20:56 »
το speed mechanics του stetina είναι φοβερό...εχει πολλές ασκήσεις...για τα πάντα...
αν ενδιαφέρεσαι και για θεωρία,κοίταξε τη σειρά metal lead guitar του stetina...
έχω ακούσει πολλά και για τα βιβλία του willian levitt(κάπως έτσι)...προσωπικά πήρα το 1ο(3 είναι) αλλά δεν ασχοληθηκα ιδιαίτερα...τα βιβλία του stetina είναι πιο ενδιαφέροντα...
Υ.Γ.: τα βιβλία του stetina έχουν ταμπλατούρες,ενώ τα άλλα όχι  ;)

Αποσυνδεδεμένος stefanostam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #10 στις: 21/10/05, 23:17 »
ego pou diskoleymai na vro to rithmo stis sinxordies sta tragoudia lete na voithisei to vivlio auto???
paizo 1,5 xrono kithara
It's early morning the sun comes out last night was shaking and pretty loud . My cat is purring and scratches my skin
So what is wrong with another sin

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #11 στις: 21/10/05, 23:29 »
ego pou diskoleymai na vro to rithmo stis sinxordies sta tragoudia lete na voithisei to vivlio auto???
paizo 1,5 xrono kithara
Οχι,ειναι για lead κιθαρα το βιβλιο αυτο

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #12 στις: 13/12/05, 15:05 »
ego pou diskoleymai na vro to rithmo stis sinxordies sta tragoudia lete na voithisei to vivlio auto???
paizo 1,5 xrono kithara
Οχι,ειναι για lead κιθαρα το βιβλιο αυτο
δεν είναι μόνο για lead κιθάρα...είναι χωρισμένο σε 3 μέρη...το 2ο έχει να κάνει με ρυθμική κιθάρα....
 ;)
αλλά αν δυσκολεύεσαι στο ρυθμό καλύτερα πάρε το Metal Rhythm Guitar του stetina...μόνο αν ενδιαφέρεσαι για metal όμως...  :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #13 στις: 22/12/05, 01:45 »
Χωρίς αμφιβολία είναι το απόλυτο βιβλίο τεχνικής.Αν κάποιος δεν βελτιώσει την τεχνική του με αυτό το βιβλίο δεν έχω ιδέα με τι μπορεί.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #14 στις: 10/01/06, 01:21 »
τα βιβλια του stetina(ελπιζω να το λεω σωστα :P) ειναι για σκουπιδια.

μηδαμηνη γνωση και απιστευτα περιοροσμενα.


guitar scales απο την liza zoe και μελετη με μετρονομο.


ολα τα "heavy metal" βιβλια που κυκλοφορουν ειναι για σκουπιδια.

επισης για ΡΥΘΜΙΚΗ κιθαρα, εχω μελετησει το "ρυθμικη σολφεζ" του agostini.ειναι για drums αλλα το πιο απλο που γινεται ειναι να αντικαθιστουμε τον χτυπο με μια ωραιοτατη νοτα ή ενα ακορντο.


αυτα+τον μετρονομο ειναι μια χαρα και απο εκει γινεσαι επαγγελματιας...δε νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος που νομιζει πως θα γινει επαγγελματιας με τον stetina... ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #15 στις: 10/01/06, 02:03 »
Φίλε μου το συγκεκριμένο βιβλίο ασχολείται κυρίως με την μηχανική της κιθάρας δηλαδη την τεχνική βελτίωση στο όργανο.Οι ασκήσεις αυτές είναι αναγκαίες για κάθε κιθαρίστα είτε παίζει metal είτε jazz.To βιβλίο αυτό δεν σου μαθαίνει θεωρία.Δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.Είναι όμως το καλύτερο βιβλίο τεχνικής που έχω συναντήσει.Ο Stetina είναι απο τους καλύτερους δασκάλους στο χώρο και για μενα δάσκαλος είναι αυτός που έχει μεταδοτικότητα και μια ξεκάθαρη μέθοδο του πως θα προσεγγίσει το αντικείμενο.Όλοι όσοι ξέρω που το έχουν δοκιμάσει έχουν δεί τεράστια βελτίωση χωρίς εξαίρεση.Τωρα αν εσένα σε χαλάει αυτό το metal feel που αποπνέει είναι άλλο θέμα.Metal παίζει ο άνθρωπος.Όσο για το αν γίνεσαι επαγγελματίας με αυτό το βιβλίο σίγουρα όχι γιατι ασχολείται μόνο με μια πλευρά της κιθάρας.Να είσαι σίγουρος όμως οτι δεν υπάρχει κανένα μεμονομένο βιβλίο που θα σε κάνει.Ούτε καν αν έχει κάποιο σοφιστικέ τίτλο απέξω και δεν γράφει metal αλλά jazz.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #16 στις: 10/01/06, 02:53 »
Φίλε μου το συγκεκριμένο βιβλίο ασχολείται κυρίως με την μηχανική της κιθάρας δηλαδη την τεχνική βελτίωση στο όργανο.Οι ασκήσεις αυτές είναι αναγκαίες για κάθε κιθαρίστα είτε παίζει metal είτε jazz.To βιβλίο αυτό δεν σου μαθαίνει θεωρία.Δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.Είναι όμως το καλύτερο βιβλίο τεχνικής που έχω συναντήσει.Ο Stetina είναι απο τους καλύτερους δασκάλους στο χώρο και για μενα δάσκαλος είναι αυτός που έχει μεταδοτικότητα και μια ξεκάθαρη μέθοδο του πως θα προσεγγίσει το αντικείμενο.Όλοι όσοι ξέρω που το έχουν δοκιμάσει έχουν δεί τεράστια βελτίωση χωρίς εξαίρεση.Τωρα αν εσένα σε χαλάει αυτό το metal feel που αποπνέει είναι άλλο θέμα.Metal παίζει ο άνθρωπος.Όσο για το αν γίνεσαι επαγγελματίας με αυτό το βιβλίο σίγουρα όχι γιατι ασχολείται μόνο με μια πλευρά της κιθάρας.Να είσαι σίγουρος όμως οτι δεν υπάρχει κανένα μεμονομένο βιβλίο που θα σε κάνει.Ούτε καν αν έχει κάποιο σοφιστικέ τίτλο απέξω και δεν γράφει metal αλλά jazz.

exeis apolyto dikio  ;)

To biblio auto mou eixe systisei o filtatos Alex Flouros  ;) kai to katebasa apo to net (To biblio se morfi pdf kai tin kasseta  sta antoistixa mp3 ;D) kai nomizw pws einai pragmatiko ergaleio.

"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #17 στις: 10/01/06, 04:52 »
μα ενα βιβλιο με κλιμακες δεν ειναι ακομη πιο χρησιμο για καποιον που παιζει αυτο το ειδος μουσικης?...σου λεει, αυτες ειναι οι κλιμακες.ΚΑΙ τις κανεις σαν ασκησεις, ΚΑΙ εχεις και τα Arpegios, ΚΑΙ εχεις και ΟΛΕΣ τις παραλλαγες μιας συγχορδιας.αυτο + ασκηση με μετρονομο, ειναι κατι παρα πολυ βασικο.

το βιβλιο του stetina, αν δεν κανω λαθος, σου εχει ΜΟΝΟ ασκησεις...κατι που ειναι απαραδεκτο για ενα κοινο χιλιαδων ατομων.το ΣΩΣΤΟ για ασκησεις ειναι ενας καθηγητης,ακομη και για λιγο.

ενας ΣΩΣΤΟΣ καθηγητης, θα καταλαβει ποιες θεσεις θα λειτουργησουν στα δικα σου χερια και ποιες οχι.ανατομικα και μονο, δεν ειναι δυνατον να κατσει καποιος να βγαλει τις ιδιες θεσεις που παιζει ενας αλλος κιθαριστας.δεν εχει νοημα.

αν λοιπον καποιος δεν εχει γνωσεις, καλο ειναι να παει σε καποιον καθηγητη.και οπως ΠΟΛΥ σωστα ειπες, με ΚΑΝΕΝΑ βιβλιο δε γινεσαι επαγγελματιας. ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #18 στις: 10/01/06, 11:41 »
Σου ξαναλέω οτι το βιβλίο εστιάζει στην εξειδίκευση.Σίγουρα καλό θα ήταν να αναφέρει κλίμακες περισσότερη θεωρία κτλ κτλ αλλά ο άνθρωπος το μόνο που θέλει να κάνει είναι να δημιουργήσει ένα εγχειρίδιο το οποίο αν το ακολουθήσεις κατα γράμμα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην lead κιθάρα.Και το καταφέρνει άψογα.Δεν σου πετάει δεκα ασκήσεις στα μούτρα και σου λέει παίξε μέχρι να ματώσεις αλλά σε παίρνει απο το χεράκι και σου δείχνει τον τρόπο.Αν θέλεις θεωρία παίρνεις άλλο βιβλίο.Ο Δάσκαλος σίγουρα δεν αντικαθίσταται με ένα βιβλίο.Αν όμως θέλεις να μάθεις καλή τεχνική  να αποβάλλεις τις κακές συνήθειες και να αποκτήσεις ωστική ταχύτητα στο παίξιμο σίγουρα το καταφέρνεις με αυτό το βιβλίο.Αρα πετυχαίνεις αυτο που το βιβλίο ισχυρίζεται.Πολύ καλή τεχνική.Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα βρείς άπειρες ασκήσεις.Και πολυ καλές μάλιστα.Αν όμως δεν μάθεις πώς να τις προσεγγίζεις και τι να προσέχεις σε αυτές δεν θα έχεις αποτέλεσμα.Αυτό κάνει αυτό το βιβλίο.Και να ξέρεις οτι η φήμη αυτού του βιβλίου είναι τέτοια επειδή έχει διαδωθεί απο στόμα σε στόμα.Εγώ το έμαθα όταν ήμουν φαντάρος Αλεξανδρούπολη απο μια ντόπια σειρά.Πήγα σπίτι του και όταν άρχισε να παίζει μόνο που δεν χ...... πάνω μου.Όταν ξεκόλλησαν τα μυαλά απο το ταβάνι μου έδειξε το βιβλίο και μου είπε:Σάκη αυτό τα ξεκίνησε όλα.Ακολούθησα ευλαβικά το βιβλίο.Το οποίο βέβαια βιβλίο έμαθα οτι του το σύστησε ένας γνωστός του ο οποίος είχε και αυτός άψογη τεχνική.Οπως κατάλαβες το ίδιο μολις απολύθηκα έκανα και εγώ.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #19 στις: 14/07/06, 17:57 »
ki ego sinisto stetina ego xrisimopoiousa stin arxi to heavy metal lead guitar

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #20 στις: 30/07/06, 09:54 »
Όντως παιδιά, η σειρα βιβλίων του Stetina είναι πολύ καλή!!

Για αρχάριους θα πρότεινα το "Total Rock Guitar" του ιδίου (το'χω αγοράσμένο ;) )


YΓ. Για να γράφει μια μέθοδος στο εξώφυλλο Hal-Leonard, μόνο τυχαίο δεν μπορεί να είναι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/06, 12:59 από shred »

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #21 στις: 30/07/06, 12:46 »
Μπορει καποιος που εχει προχωρησει λιγο το βιβλιο να μου πει πως το χρησιμοποιει?
Εννοω με τι μεθοδο?Εγω για να κανω τις ασκησεις με το τεμπο που τις κανει αυτος εχω κολησει 3 μηνες στις 2 πρωτες σελιδες  :-\ και ουτε που τον φτανω ακομα  :-[
Καμμια βοηθεια....

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #22 στις: 01/08/06, 12:10 »
Ο Stetina ειναι απο τους κορυφαιους δασκαλους σε αυτο το μουσικικο στυλ.
Η λεξη mechanics μονο και μονο τα λεει ολα! Ειναι ασκησεις για να αποκτισεις ανεξαρτισια
στα δακτυλα και να συνδιαζεις διαφορους τροπους picking του δεξιου με του αριστερου χεριου.
Αμα θες θεωρια για κλιμακες κλπ πας σε αλλα βιβλια οπως και για δακτυλοθεσια πας αλλου.
Διαβασα καπου πριν στο thread μια αποψη περι ποιας θεσης σου ταιριαζει για να παιξεις κατι και
οτι αυτη θα στην βρει ο δασκαλος. Αυτο ειναι μεγαλο λαθος. Ενας normal ανθρωπος μπορει να
παιξει με εξασκηση ολες τις διατονικες κλιμακες σε ολο το μηκος μιας ταστιερας αρκει να μαθει απο
την αρχη να παιζει σωστα. Αμα υπαρχει καποιος δασκαλος που θα σου πει αυτο μαθε το να το παιζεις
ετσι γιατι σου ταιριαζει ανατομικα, εεε τοτε στην καλυτερη τον περιπτωσεων ειναι μεγαλος καραγκιοζης.
Επισης πολυ καλες ειναι οι videoκασσετες του Vinnie Moore για να μαθει καποιος να παιζει alternate picking
και 3 notes per string οπως και του Paul Gilbert η πρωτη.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #23 στις: 25/08/06, 12:23 »
O stetina λέει σε κάποιο σημείο "practice on your fingertips" τι εννοει?

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Speed Mechanics for lead guitar
« Απάντηση #24 στις: 25/08/06, 13:36 »
O stetina λέει σε κάποιο σημείο "practice on your fingertips" τι εννοει?
να πατανε οι ακρες των δαχτυλων τις χορδες, να μην τις πατας οπως οταν βαζεις δακτυλικο αποτυπωμα ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/07, 14:12
από LostHorizon
8 Απαντήσεις
5970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:55
από Blacksheepιος
32 Απαντήσεις
13816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 00:35
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 11:33
από Freedom (modeerf)
15 Απαντήσεις
5440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 14:57
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
5264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 19:29
από faser
3 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 02:45
από lordi13
0 Απαντήσεις
1153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/20, 11:19
από Stratos VR
0 Απαντήσεις
1045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/20, 22:53
από panixgr
0 Απαντήσεις
1117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/21, 23:34
από Yiannis Papadopoulos