Αποστολέας Θέμα: Gus G. - Απόψεις  (Αναγνώστηκε 9599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Gus G. - Απόψεις
« στις: 17/10/06, 15:37 »
Παράθεση
Kostas Karamitroudis aka Gus G. (born September 12, 1980 in Thessaloniki, Greece), is an acclaimed heavy metal guitarist currently with Firewind. He has also played in Mystic Prophecy, Nightrage, Arch Enemy and Dream Evil. He is one of the younger players in metal to have reached such proficiency in metal guitar technique. At the age of 18 he left Greece to enroll in the Berklee College of Music, but left after only a few weeks and began working on making a name on the Metal scene. during his brief time at Berklee Gus came into contact with Joe Stump, who he credits as a great influence on his career [1].

Gus G is a popular member of the metal community with friends such as James Murphy, Marty Friedman and the late Dimebag Darrell.

On July 2005, he temporarily replaced Christopher Amott as guitarist of melodic death metal band Arch Enemy on their Ozzfest dates, and also contributed to their album Doomsday Machine by playing lead guitar on the song "Taking Back my Soul".

He has made guest appearances for various artists, such as providing a solo on the song "Felonies of the Christian Art" by Old Man's Child, from the album In Defiance of Existence, and a few solos on the album Gallows Gallery by the Japanese avante-garde Black Metal band Sigh).

The stage Name Gus G has two sources of origin - "Gus" is the English equivalent of "Kostas," and "G" was a nickname given to him by a friend during his time living in the USA.



Μερικά Videos: http://www.youtube.com/results?search_query=Gus+G&search=Search

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για τον εν λόγω κιθαρίστα

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #1 στις: 17/10/06, 17:32 »
Για το είδος του είναι κορυφαίος. Για τη φιλοσοφία της μουσικής του είναι τιποτένιος. Το τιποτένιος πάει για την πολύ διαφήμιση που ρίχνει στα οργανά που παίζει. Σε κάθε κλιπ του κολάει στην κάμερα τις μάρκες της κιθάρας, των ενισχυτών και των καμπίνων του.
Είναι καλός σαν shreder, αλλά και στα αργά σόλο "σπέρνει" πολύ feeling.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #2 στις: 17/10/06, 19:03 »
Για τη φιλοσοφία της μουσικής του είναι τιποτένιος. Το τιποτένιος πάει για την πολύ διαφήμιση που ρίχνει στα οργανά που παίζει. Σε κάθε κλιπ του κολάει στην κάμερα τις μάρκες της κιθάρας, των ενισχυτών και των καμπίνων του.

Συγνωμη δηλαδη ολοι αυτο δεν κανουν? ??? ??? ;D ;D ;D
Αφου του τ'ακουμπανε...να μην τα διαφημισει?

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #3 στις: 17/10/06, 22:12 »
καλα δεν ειναι μονο ο gus ποθ τα διαφημιζει.
ο kerry king τα ιδια δεν εχει κανει?και πολλοι αλλοι ακομα.βεβαια σαν κιθαριστασ γαμαει αλλα......
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #4 στις: 18/10/06, 04:36 »
εχω να πω οτι ειναι απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες(αν και λιγο ποζερι  ;D )
και επαιζε επισης σε ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα (dream evil)και τωρα το καινουργιο τους ειναι λιγο πιο μετριο απο παλια που επαιζε μαζι τους!
επισης απο τοτε που εμαθα οτι ειναι και ελληνας ανεβηκε και μια σκαλα  ;D
γενικα μου αρεσει πολυ`
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #5 στις: 18/10/06, 10:30 »
σαν χαρακτηρας εχω ακουσει πολλα...αλλα δνε το ξερω προσωπικα το παλικαρι να ξερω...οσον αφορα το ταλεντο του, μαρεσει.καλος ειναι. Πολλα ριφακια ξεχωριζουν, καθαρες νοτες, power μελωδιες και γενικα, αν εξαιρεσεις λιγο τον τσιριχτο ηχο ( ας παρει καμια fender :P ) ειναι καλος. Εμενα μαρεσει αρκετα. Και φυσικα ελληνας, ετσι για την προωθηση της χωρας μπας και ξεχωρισουν περισσοτερο και εδω ( ατιμη ξενολατρεια ) περισσοτερα ελληνικα συγκροτηματα..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #6 στις: 18/10/06, 13:06 »
..gia na exei ftasei ekei pou exei ftasei kalos tha nai..alla emena proswpika ta solo typou "nerouladika" ktlp ktlp me ksenerwnoun apisteyta..kai kiriws ta pozerilikia..kai sa ayta einai prwtos o mastoras...opote apo mena trwei ena X genaio den pa na paizei k tou theou ta katebasmata.oust oloi oi pozerades na mpoune 10metra katw na isixasoume.

Αποσυνδεδεμένος kabamaru-x-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • to ksupolito straggali sthn asfalto
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #7 στις: 18/10/06, 22:02 »
μαγκες το παληκαρι ειναι ολα τα λευτα.ειναι πολυ μπροστα κ δεν εχει ψωνιστει καθολου.συμεον η πρωτη κιθαρα του γκας ειναι φεντερ στρατοκαστερ κ την εχει ακομα.ο κυριοσ ντραμμερ27 λεει πολλα που μαλλον δεν αρμοζουν σε καποιον τετοιο καλλιτεχνη κ που δεν τον γνωριζεις καν...
thelw na rixnei xioni otan ksanartheis

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #8 στις: 18/10/06, 22:35 »
oust oloi oi pozerades na mpoune 10metra katw na isixasoume.

Tι λες ρε...Σοβαρα μιλας τωρα...? >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #9 στις: 18/10/06, 23:45 »
Το Gus G. τον παρακολουθώ από τότε που πρωτοεμφανίστηκε (σχεδόν 5 χρόνια πριν), έχω σχεδόν όλους τους δίσκους στους οποίους συμμετέχει ενεργά και έχω ακούσει σχεδόν όλα τα κομμάτια στα οποία έχει συμμετοχές (Arch Enemy, Rotting Christ κ.τ.λ.)...υπήρξα μεγάλος θαυμαστής του κυρίως για αυτά που έχει καταφέρει (σε αυτό είναι παράδειγμα προς μίμηση) και τον έχω παρακολουθήσει live με τους Mystic Prophecy και είχα την ευκαιρία να τον συναντήσω και από κοντά...η εντύπωση που μου έκανε δεν ήταν και η καλύτερη από το λίγο που του μίλησα...σα να ψιλοβαριότανε...από εκεί και πέρα σα κιθαρίστα τον εκτιμώ για τα lead του που είναι κορυφαία αλλά έχει αρχίσει να γίνεται επαναλαμβανόμενος...δηλαδή ακούω ένα lead του και ξέρω πάνω κάτω τι θα ακούσω...τώρα στο ρυθμό δεν έχω ακούσει παρά ελάχιστα καλά riffs...σχεδόν όλα τα κομμάτια του βασίζονται σε ανοιχτά ακόρντα και 'ξύσιμο' με μια δόση μελωδίας...θα γούσταρα να ακούσω περισσότερα κομμάτια βασισμένα σε riffs...μη παρεξηγηθώ, τα κομμάτια μου αρέσουν (γι'αυτό έχω και τους δίσκους άλλωστε), απλά πιστεύω οτι ο κιθαρίστας/συνθέτης πρέπει να έχει καλά riffs για να στήσει τα κομμάτια του και οχι συνέχεια ανοιχτά ακόρντα...έχω να πω κι άλλα απλά περιμένω και άλλες απόψεις και θα επανέλθω...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #10 στις: 19/10/06, 01:12 »
oust oloi oi pozerades na mpoune 10metra katw na isixasoume.

Είναι κρίμα που θες να ονομάζεσαι ντράμερ και ταυτόχρονα είσαι τόσο αφαιρετικός. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να ακούς τους ποζεράδες αλλά δε σημαίνει ότι επειδή δεν σου αρέσουν ότι είναι και άχρηστοι!

Τoν Gus G. τον έχω δει σε αρκετά βίντεος και μπορώ να πω ότι είναι ένας πολύ καλός κιθαρίστας. Δεν έχω ακούσει δικές του συνθέσεις αλλά θεωρείται άξιος πρεσβευτής (αν μπορεί να ονομαστεί έτσι) της Ελλάδας στο εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #11 στις: 19/10/06, 01:28 »
δεν εχεις ρε firewind;;;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #12 στις: 19/10/06, 11:30 »
δεν εχεις ρε firewind;;;


Επρεπε να μυρίσω τα νύχια μου ποιος είναι ο κιθαρίστας?  ;D

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #13 στις: 19/10/06, 11:44 »
..loipon..diki mou apopsi eksefrasa kai apo kei k pera logikotato na mhn symfwnoun polloi alla d tha katsoume n anoiksoume thema..den goustarw mia pozerilikia..den goustarw mia thn mousikh ayth..k yparxoun polloi pou goustaroun alla einai diko tous thema..

parlats:..to olo concept aor/glam/sleeze/ktlp..me ksenerwnei full..apo kei k pera den exei nakanei mia me ton an paizw drums kai ti m aresei na paizw..den shmainei oti epeidh eimai mousikos prepei na ta aspazomai ola..out eepipleon thewrw oti sas enoxlise olous h kah mou kritikh sto topic ayto..opoios den goustarei na mhn to koitaei..:)..out eoti ton gnwrizw eipa oute endiaferomai na mathw peraiterw..ftanei ena clip pou exw dei pou ksekoliazetai sta solo Vs enan kinezo k kathetai k pinei mpyres oso solarei o allos kai to karagioziliki to megisto synexizetai..

eipame k ksanapame oti einai kalos kitharistas ....to olo thema einai gia gelia ..den akou wrock oute aor oute klasiko heavy..megalwsa me hard core/death metal/thrash/crust k einai logiko na mhn goustarw diafora...episis logiko kapoioi na goustaroun..telos edw giati kammia oreksi den exw na akouw ton kathe ponemeno pou tou thiksame to eidwlo.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #14 στις: 19/10/06, 11:52 »
..loipon..diki mou apopsi eksefrasa kai apo kei k pera logikotato na mhn symfwnoun polloi alla d tha katsoume n anoiksoume thema..den goustarw mia pozerilikia..den goustarw mia thn mousikh ayth..k yparxoun polloi pou goustaroun alla einai diko tous thema..

parlats:..to olo concept aor/glam/sleeze/ktlp..me ksenerwnei full..apo kei k pera den exei nakanei mia me ton an paizw drums kai ti m aresei na paizw..den shmainei oti epeidh eimai mousikos prepei na ta aspazomai ola..out eepipleon thewrw oti sas enoxlise olous h kah mou kritikh sto topic ayto..opoios den goustarei na mhn to koitaei..:)..out eoti ton gnwrizw eipa oute endiaferomai na mathw peraiterw..ftanei ena clip pou exw dei pou ksekoliazetai sta solo Vs enan kinezo k kathetai k pinei mpyres oso solarei o allos kai to karagioziliki to megisto synexizetai..

eipame k ksanapame oti einai kalos kitharistas ....to olo thema einai gia gelia ..den akou wrock oute aor oute klasiko heavy..megalwsa me hard core/death metal/thrash/crust k einai logiko na mhn goustarw diafora...episis logiko kapoioi na goustaroun..telos edw giati kammia oreksi den exw na akouw ton kathe ponemeno pou tou thiksame to eidwlo.

Πρώτον γράφε με ελληνικά εκτός αν οι thrash/hardcore καταβολές σου να μη σου επιτρέπουν να ακολουθείς κανόνες. Δεύτερον μην είσαι τόσο ειρωνικός γιατί συνήθως θα παίρνεις ανάλογη απάντηση. Κανείς δε μίλησε για είδωλα και κανείς δεν είπε ότι θίχτηκε! Απλά είπα να μην είσαι αφαιρετικός. Ούτε εγώ δεν ακούω thrash, τι έπρεπε να πω δλδ, ότι είναι μουσική για τα μπάζα και να σταματήσουν οι διπλοκασιές και να αρχίσουν τα 12μετρα?  ;)

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #15 στις: 20/10/06, 12:15 »
file parlats.. ;)..exw prob me pliktrologio sxetika me characters..2)..logiko einai ston kathena na mhn aresei kapoio eidos..analoga loipon kapoios tha kraksei me thn seira tou ta dika mou gousta..etsi pane ayta..egw sygekrimena anaferomai sto olo concept tis pozerias...oxi mono sthn mousikh..thn opoia den akouw alla den epikrinw kiolas..ta ypoloipa pou akolouthoun einai gia kraksimo...kai pali bash idiosygrasias mou kai xarakthra mou,,,apo kei k pera kapoioi mporei na ta goustaroun...ok..sxetika me gus-gus ..o anthrwpos den mou xei ftaiksei ..apla basei oswn exw dei ton thewrw noumero..kathws kai analogous typous pou syndiazoun ypertexnikes me pozeroparousia..ama thewreis oti to death core/death metal ktlp tlp einai gia ta mpaza..kai pali apopsh sou einai file mou k den trexei mia..sorry an eirwneytika alla den mporw na blepw re c 15mamouxala na arxizoun istories tou styl den ton ksereis ktlp ktlp...exei mia tash genika to site ayto na mazeyei mamouxala..den ennow esena ..alla ap ayta pou diabazw edw mesa gelaw big time me thn lalakia k thn flwria pou derneio merikous merikous..giati mpainw tote edw mesa?..gia n apernaw thn wra mnou sthn douleia k na gelaw me tis lalakies merikwn...elpizw na se kalipsa.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #16 στις: 20/10/06, 12:35 »
Ναι έχω καταλάβει πού είναι το πρόβλημά σου  ;) Κοίτα εμένα μου αρέσει το πόζερ αλλά βέβαια δεν θα έβγαινα ποτέ στη σκηνή με κολάν και με μαλλί κομμωτήριο  ;D Το θέμα είναι να μην ακυρώνουμε ότι δε προτιμούμε. Οχι σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι η thrash είναι για τα μπάζα, απλά είπα ότι δεν την προτιμώ ως άκουσμα. Ολοι οι μουσικοί για μένα είναι σεβαστοί είτε παίζουν πίκολο είτε διπλόκασα είτε κιθάρα στα 500bpm!!!

Απλά το πόζερ ήταν στάση εποχής 70', 80's. Εχει βέβαια και την πλάκα του αλλά έχουν ξεπεταχτεί από κει φοβεροί μουσικοί και πολύ καλές φωνές.  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #17 στις: 20/10/06, 15:34 »
Ένα έχω να πω:
Όχι ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος mr.bassman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #18 στις: 21/10/06, 17:35 »
καλός είναι ο gus G αλλά όπως είπανε κ λίγο παραπάνω όντως είναι ποζέρι του κ....ά!όμως τον θαυμάζω ιδιαίτερα γιατί αν κ τόσο μικρός είναι τόσο γνωστός κ κατόρθωσε να παίξει σε ένα υπερσυγκρότημα,τους arch enemy!

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #19 στις: 23/10/06, 01:52 »
Ο Ax_Wield είπε ότι ήθελα να πω.. Σίγουρα είναι τεχνικότατος αλλά άμα θέλω να ακούσω κάποιον να παίζει τεχνικά, βάζω να ακούσω Vai. Θεωρώ ότι δεν έχει καμία φαντασία στο παίξιμο του. Παίζει 2 ακόρντα που λέει ο λόγος και όταν έρθει η ώρα του lead, παίζει ότι ξέρει.. Δεν μου κάνει.. Αλλά για να μην λέμε για τα riff μόνο, θεωρώ ότι ο πιο ολοκληρωμένος παίχτης αυτή την στίγμη στον χώρο της metal σκηνής είναι ο Jeff Loomis. Τώρα ο Gus G, είναι πολύ λίγος για να λέμε ότι είναι κάτι ιδιαίτερο..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #20 στις: 23/10/06, 19:31 »
Ξαναδηλώνω οτι είμαι οπαδός του απλά μετά από τόσους δίσκους του που έχω ακούσει έχω αρχίσει και εντοπίζω 'κοιλιές' εκτελεστικές και συνθετικές...είναι γνωστό οτι όταν παίζεις συνέχεια με ένα συγκεκριμένο τρόπο κάπου 'κουράζεται' το όλο θέμα...αυτό που με είχε ξενερώσει ήταν μια δήλωσή του σε μια συνέντευξη όταν ρωτήθηκε αν συνεχίζει να μένει ενήμερος για τεχνικές άλλων κιθαριστών απάντησε: 'Ε, όχι πλέον...' δηλαδή τώρα που πιάσαμε το παπά από τα α****** τα γράφουμε και στα δικά μας όλα και όπου φτάσαμε φτάσαμε...αυτή η δήλωση μου θύμισε τη κλασική ελληνική νοοτροπία του εφησυχασμού...ένας μουσικός πρέπει να συνεχίσει να καλυτερεύει τον εαυτό του και να εξελίσσεται και οχι να εφησυχάζεται...βέβαια είναι δικαίωμά του να το πιστεύει αυτό αλλά εγώ κάπου ξενέρωσα μόλις το διάβασα...

Αποσυνδεδεμένος melios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #21 στις: 25/10/06, 01:26 »
 βασικά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το είδος που υπηρετεί,
οκ, ειναι συγκεκριμένη φάση, και έχει και το ποσεριλικι της, και το κοντινο στον ενισχυτη και στη κιθάρα και τα λοιπά, αυτο δεν με χαλαει καθόλου, όλα ειναι μες τη φάση αυτη,η, σου αρέσει η δεν σου αρέσει!
αλλά, ,..........αλλά σαν κιθαρίστας ξεχωρίζοντας την μουσική που παιζει,ειναι για μενα αψογος, και
μπραβο του εκει που εχει φτασει, μακαρι να φτασει ακομα πιο ψηλα, και να το ευχαριεστεται προπαντων αυτος@@

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gus G. - Απόψεις
« Απάντηση #22 στις: 25/10/06, 02:39 »
Δεν ξέρω αν επαλαμβάνεται ο Gus G, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει όταν μια μπάντα κρατάει κάποια κλασσικά στοιχεία στα τραγούδια της που την κάνουν να ξεχωρίζει και όχι να μιμείται.. Δεν κάθομαι να ψάχνω τι νότες παίζει ο κιθαρίστας, ούτε κάθομαι να προβλέπω πιο είναι το επόμενο riff που θα παίξει γιατί τότε θα σκέφτομαι την μουσική και δεν θα τη νοιώθω... Σημασία έχει, ο κάθε καλλιτέχνης να σε βάζει στην ατμόσφαιρα που θέλει.. Τώρα, όσο για τον Gus G, πιστεύω ότι η μουσική του είναι εμπορικές προσπάθειες γιατί ό,τι και να έχω ακούσει, με βάζει σε ποπ ατμόσφαιρα που δεν μου αρέσει. Μπράβο του για ότι έχει καταφέρει αλλά εμένα προσωπικά δεν με συγκινεί καθόλου...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/07, 13:12
από vangelis
47 Απαντήσεις
15378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 21:35
από Vaiking
16 Απαντήσεις
11249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 16:14
από Jezus
6 Απαντήσεις
4950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 21:17
από Son of the sun
12 Απαντήσεις
11585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:59
από Jezus
37 Απαντήσεις
10914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 18:29
από groovymood
5 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo
2 Απαντήσεις
3052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 23:22
από foulis
3 Απαντήσεις
3007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 14:19
από sotosdeadwing
15 Απαντήσεις
6687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 23:08
από adr1anos