Αποστολέας Θέμα: ΕΝΤΡΟΠΙΑ  (Αναγνώστηκε 20337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« στις: 19/03/08, 12:09 »
ολοι εχουμε σκεφτει για ποιο λογο υπαρχουμε...αλλοι λενε για την αγαπη του θεου... αλλοι υπαρχουμε απλα για να υπαρχουμε και αλλοι λενε οτι δεν υπαρχουμε....

νομιζω οτι σε μια τετοια σκεψη θα επρεπε να βγαλουμε τον εαυτο μας απεξω και να τον κρινουμε οπως καθε αλλο ον πανω στον πλανητη... τελικα η φυση δημιουργησε την ζωη μηπως για να καταστραφει? εγω αυτο αρχιζω και παρατηρω καθε φορα που δεν δουλευει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης και κρινω τα πραγματα εντελως ανιωθα...

σκεφτομαι οτι καποτε  η φυση δημιουργησε τεραστιους οργανισμους, τους δεινοσαυρους... και αν δεν αφανιζονταν ισως να μεγαλωναν ακομα περισσοτερο...γιατι αραγε η φυση να ειχε την αναγκη να δημιουργησει αυτες τις τεραστιες σκατομηχανες? προσεφερε κατι το μεγεθος τους?

μετα τους δεινοσαυρους παρατηρησα οτι δημιουργηθηκε μια ακομα μεγαλυτερη σκατομηχανη...ο ανθρωπινος εγκεφαλος και η λογικη...προσεφερε κατι η λογικη ολα αυτα τα χρονια στην φυση? το αποτελεσμα ηταν παντα το ιδιο...η λογικη σκεψη εφερε επιστημη και η επιστημη φθορα στην φυση...και μην ακουσω τιποτα θεωριες του τυπου "ναι αλλα αν διαχειριζομασταν ιδανικα τα επιστημονικα επιτευγματα δεν θα ειχαμε προβλημα"...οκ φτιαχτηκαμε για να μην ειμαστε ιδανικοι και αυτο δεν αλλαζει...προφανως φτιαχτηκαμε για εναν λογο που δεν μπορουμε να καταλαβουμε οπως ενα μυρμηγκι δεν ξερει το ρολο του στην τροφικη αλυσιδα...

μια τελευταια παρατηρηση που εκανα στην φυση...η ΕΝΤΡΟΠΙΑ...ισως ενα απο τα πιο δυσνοητα και πολυπλευρα επιστημονικα μεγεθη... σημασια εχει τι αποτελεσμα φαιρνει η αυξηση αυτου του μεγεθους...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...γνωριζατε οτι οποιαδηποτε κινηση κανουμε απο την εκτοξευση ενος πυραυλου μεχρι ενα χασμουρητο μας παραγει μη αναστρεψιμη αυξηση της εντροπιας του πλανητη? μαλιστα οταν η εντροπια καποια στιγμη φατσει σε πολυ μεγαλα επιπεδα ο πλανητης καταστρεφεται και μετα ερχονται τα super nova  και μαυρες τρυπες και ολα αυτα τα ατρονομικα φαινομενα...κοινως η φυση εχει ημερομηνια ληξης και εχει φροντισει η ιδια για αυτο..


Μηπως η φυση τελικα προσπαθει απεγνωσμενα να παραγει εντροπια? μηπως γι'αυτο τον λογο ηρθαμε?...να μετατρεψουμε ενα χασμουρητο σε μια εκτοξευση πυραυλου?....μηπως οι ανασες, το τρεξιμο και το ρεψιμο ολων των ζωντανων οργανισμων του πλανητη δεν αρκουσε για να τον καταστρεψουν σε εναν προκαθορισμενο χρονο και υπηρξε η αναγκη του ανθρωπου?...μηπως η φυση δημιουργησε εναν πιο εξυπνο τροπο για αυτοκαταστραφει? μηπως τελικα ειμαστε το κοκκινο κουμπακι του πλανητη με την ενδειξη self destruction?


Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #1 στις: 19/03/08, 13:59 »
Απίστευτα ενδιαφέρον θέμα harucci αλλά με τις σκατομηχανές ομολογώ έπεσα κάτω απο το γέλιο.... ;D
Ο ρόλος-αποστολή του ανθρώπου δεν νομίζω να είναι η καταστροφή της φύσης ντε και καλά, άσχετα αν το μέχρι τώρα αποτέσμα είναι αυτό,εδώ με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά μή ξέχνάμε πως κατά καιρούς υπήρχαν φυλές που μπόρεσαν  να εναρμονιστούν απόλυτα με τη φύση, όπως οι ινδιάνοι της βορείου αμερικής κλπ κλπ τουλάχιστο θεολογικά, (που απ'οσο θυμάμαι απο το δημοτικό) ο θεός έπλασε τον άνθρωπο και καλά για να υπερασπίζετε και να διαχειρίζετε γενικότερα τα υπόλοιπα πλάσματα και κατα συνέπεια τη φύση.
Τώρα για τους δεινοσκατόσαυρους  ;D πιστεύω πως η ζωή τους μεγάλωσε ανεξέλεγκτα λόγο της τότε σημαντικής τροφικής επάρκειας,δηλαδή δημιούργησε μια κοινωνία που απλά ήταν σε μεγένθυση αλλά σαν ανάλογη τροφική αλυσίδα με μικρότερα ζώα.
Τώρα δεν νομίζω πως η εξάλειψη των δεινοσαύρων ήταν και τόσο έργο της φύσης, αλλά μια σχετική άτυχη στιγμή του πλανήτη, δηλαδή ένας μετεωρίτης ΤΕΡΑΣ που απλά δεν άφησε τίποτα απο χλωρίδα και ως αποτέλεσμα τα μεγάλα και πολυφάγα ζώα δεν επιβίωσαν.
Σύμφωνα με τη θεωρία του μεγάλου μετεωρίτη (νομίζω πως έπεσε στον σημερινό Καναδά) ο άξονας της γης μετακινήθηκε κατα 10-25 μοίρες με αποτέλεσμα το κλίμα του πλανήτης άλλαξε άρδην με αποτέλεσμα τα μεν μικρότερα πλάσματα να μπορούν να μετοικήσουν γρηγορότερα απο τα μεγάλα και πάλι λόγο του μικρού μεγέθους να μπορούν να προφυλάσονται και να τρέφονται ευκολότερα.
Συμφωνώ απόλυτα οτι φτιαχτήκαμε να μην είμαστε ιδανικοί, αλλά πιστεύω πως μπορούμε να διδαχθούμε και απο τα λάθη μας...δηστυχώς όπως πάει θα μάθουμε αργά...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #2 στις: 19/03/08, 14:23 »
ρε συ φιλαράκο...νάσαι καλα..με έκανες και γέλασα μεσημεριάτικα...μια ερώτηση μόνο...
τι ήπιες ρε παππού;;;;;;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #3 στις: 19/03/08, 14:48 »
ρε συ φιλαράκο...νάσαι καλα..με έκανες και γέλασα μεσημεριάτικα...μια ερώτηση μόνο...
τι ήπιες ρε παππού;;;;;;

για παρααδειγμα εδω ο φιλος συμεων προσφερει στην αυξηση της εντροπιας μονο με το να γελαει... ;D
μπραβο συμεων...η φυση δεν εχει να φοβηθει προφανως τιποτα απο σενα...η geenpeace σιγουρα θα σε συγχαρει  ;)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #4 στις: 19/03/08, 15:17 »
sweet απλα εχω την εντυπωση οτι η φυση δεν εχει αναγκη προστασιας...νομιζω οτι και προ ανθρωπου μια χαρα τα εβγαζε περα...απλα βλεπω οτι ο ανθρωπος για παραδειγμα το 10000 π.Χ. ενω μπορουσε να ζησει με αυτα που του προσεφερε η φυση προτιμησε να την καλλιεργησει...ετσι απλα για την ανεση του(τοτε δεν υπηρχε αναγκη πληθυσμιακης καλυψης)...και αυτο ηταν το πρωτο βημα... ειναι νομιζω ο βασικοτερος ρολος μας μες την φυση να την τροποποιουμε και να την υποβιβαζουμε...και ειναι κατι που δεν μπορουν να κανουν οι υπολοιποι οργανισμοι...


Υ.Γ. δεινοσκατόσαυρους  +8543 ;D

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #5 στις: 19/03/08, 15:43 »
Στο γεγονος οτι η ζωη η ιδια ειναι μια αδιακοπη προσπαθεια μεσω καταναλωσεως ενεργειας(ΑΤΡ) κοντρα στην ταση προς την αποσυνθεση,την αταξια εχουν δοθει προεκτασεις απο φιλοσοφικες μεχρι Θεολογικες.Η ζωη,οι κουραδομηχανες οπως λεει ο Harucci,δεν λειτουργουν ως συμμαχοι της τασεως αυξησεως της εντροπιας,αφου αυτη ειναι ο μοναδικα επιστημονικα αποδεδειγμενος παντοδυναμος Θεος και δεν εχει αναγκη να επιταχυνει το αναποφευκτο.Η ζωη ειναι συνεχης αγωνας εναντια στον κακο Θεο.
Ο ανθρωπος δεν κανει τιποτε αλλο παρα να χρησιμοποιει την νοημοσυνη του,αυξανοντας ραγδαια την εντροπια αλλων συστηματων για να υποστηριξει τους διαρκως αυξανομενους κουνελοπληθυσμους του.Επειδη ομως βεβαια το συστημα του πλανητη εχει αρχισει να εξωθειται στα ορια του,ο ανθρωπος ο ιδιος θα αναγκαστει να αναθεωρησει την πορεια του.Ιδεες οτι ισως η ανθρωποτητα δεν ηταν ακομη τελικα ετοιμη για την αντιβιωση θα ακουγονται σε επιστημονικους κυκλους και αυτοι οι ιδιοι κυκλοι θα δωσουν και την λυση,η οποια μπορει να ειναι απο απλη παρεμβαση μεχρι .....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #6 στις: 19/03/08, 16:38 »
Επειδη ομως βεβαια το συστημα του πλανητη εχει αρχισει να εξωθειται στα ορια του,ο ανθρωπος ο ιδιος θα αναγκαστει να αναθεωρησει την πορεια του

συμφωνω με οσα ειπες...εκτος απο το παραπανω...απλα εχω τις αμφιβολιες μου αν θα καταφερει να αναθεωρησει οσα πιστευει τοσες χιλιαδες χρονια...η πορεια θα το δειξει :-\

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #7 στις: 19/03/08, 17:20 »
φίλε μου πολύ φοβάμαι ότι αν η μόνη μου προσφορά στον κόσμο είναι ο γέλωτας μου, ο υπέυθυνος για την αύξηση της εντροπίας είσαι εσύ που τον προκαλείς...Όσο καυστικό και αν είναι αυτό που θα πω, το θέμα δεν είναι να λαμβάνεις τις σωστές απαντήσεις, αλλά να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις....ειδάλλως η εντροπία αυξάνεται υπερβολικά.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #8 στις: 19/03/08, 18:38 »
φίλε μου πολύ φοβάμαι ότι αν η μόνη μου προσφορά στον κόσμο είναι ο γέλωτας μου, ο υπέυθυνος για την αύξηση της εντροπίας είσαι εσύ που τον προκαλείς...Όσο καυστικό και αν είναι αυτό που θα πω, το θέμα δεν είναι να λαμβάνεις τις σωστές απαντήσεις, αλλά να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις....ειδάλλως η εντροπία αυξάνεται υπερβολικά.

σωστες ερωτησεις...καταλαβα....
γιατι δεν το λες τοση ωρα οτι εισαι η απολυτη εννοια του συμπαντος και ξερεις απο πριν οχι μονο αν μια ερωτηση εχει νοημα, αλλα αν ειναι σωστη ή οχι...συγνωμη πραγματικα...απλα ειχα ακουσει για θεο χριστο βουδα...για σημεων δεν ειχα ακουσει...σου ζητω ταπεινα συγνωμη...και οταν αποκωδικοποιησεις την εννοια της σωστης ερωτησης κανε και μια δημοσιευση σε επιστημονικο περιοδικο να την μαθει η ανθρωποτητα ολη

οσο για αυτα που γραφεις για την εντροπια εδειξες ποσα εχεις καταλαβει περι εντροπιας...τι να κανουμε...δεν πειραζει...οσο του κοβει του καθενος

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #9 στις: 19/03/08, 19:48 »
φίλε μου πολύ φοβάμαι ότι αν η μόνη μου προσφορά στον κόσμο είναι ο γέλωτας μου, ο υπέυθυνος για την αύξηση της εντροπίας είσαι εσύ που τον προκαλείς...Όσο καυστικό και αν είναι αυτό που θα πω, το θέμα δεν είναι να λαμβάνεις τις σωστές απαντήσεις, αλλά να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις....ειδάλλως η εντροπία αυξάνεται υπερβολικά.
Φίλε συμεών χωρίς να είμαι φιλόσοφος, ισχύει φιλοσοφικά τουλάχιστο πως δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις απλά και μόνο γιατί η ερώτηση εκφράζει απορία και άγνοια. Αντίθετα υπάρχουν ηλίθιες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #10 στις: 19/03/08, 20:16 »
Sweet*strings ...πες μου σε παρακαλώ αν εχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάει ο φίλος Harrucci, πες μου ειλικρινά πόσες φορές διάβασες το κείμενο για να καταλάβεις και απάντησε για να πάρω και εγώ γραμμή. Έτσι και αλλίως εγώ δεν ανέφερα ηλίθιες ερωτήσεις...απλά λάθος.. ::)
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #11 στις: 19/03/08, 20:26 »
Sweet*strings ...πες μου σε παρακαλώ αν εχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάει ο φίλος Harrucci, πες μου ειλικρινά πόσες φορές διάβασες το κείμενο για να καταλάβεις και απάντησε για να πάρω και εγώ γραμμή. Έτσι και αλλίως εγώ δεν ανέφερα ηλίθιες ερωτήσεις...απλά λάθος.. ::)
τι ρωτάει για ποιό απ'όλα?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #12 στις: 19/03/08, 20:28 »
ελα μου ντε....τι ρωτάει στο αρχικό του ποστ...εκεί δεν ειναι το θέμα;η λαθος πράγμα διαβάζω;;;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #13 στις: 19/03/08, 22:19 »
ελα μου ντε....τι ρωτάει στο αρχικό του ποστ...εκεί δεν ειναι το θέμα;η λαθος πράγμα διαβάζω;;;
....κοίτα το θέμα απλά εκφράζει ένα προβληματισμό σε σχέση με την καταστροφική ύπαρξη του ανθρώπου στον πλανήτη τον οποίο τον καταθέτει, ομολογώ, ιδιαίτερα αριστοτεχνικά, αν και με σιγουριά μπορώ να πω πως είναι κομματάκι δύσκολο για ένα forum καθημερινής χαλάρωσης.
Πάντος αναγνωρίζω τον τρόπο της  διατύπωσης προχωρημένο, και με δόση αστεισμού ώστε να γίνετε βατό και ευχάριστο χωρίς όμως να γίνετε γελοίο.
Νομίζω πως θα χαρούμε όλοι μας γνώμες για τη πραγματικά επιβλαβή παρουσία του ανθρώπου στη Γη και απόψεις για την εντροπία.
Η εντροπία ετυμολογικά σημαίνει ακαταστασία-ανακατοσούρα-μπάχαλο και ο harucci απλά μιλάει για την διαρκή παρεμβολή του .....σκατοκέφαλου 2ποδου στην απίστευτη ισορροπία της φύσης που δεν μπορεί ακόμα ο κοινός νους να κατανοήσει.
Ρε harucci  πως έιναι το όνομα σου ? δεν μπορώ να σε λέω  harucci.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #14 στις: 19/03/08, 23:46 »
Ο άνθρωπος  είναι κατά βάση μια αντλία εντροπίας. Ανθίσταται (ως φυσικό σύστημα) στην αποσύνθεση με την στοχευμένη προσφορά ενέργειας. Κατ' αντιστοιχία, η διανόηση απαιτεί μόχθο (τρόπον τινα "καταβολή πνευματικής προσπάθειας") για να διατηρηθεί σε μια κατάσταση υψηλής οργάνωσης και αυτοσυνέπειας. Για την επίτευξη αυτού του υψηλού βαθμού οργάνωσης απαιτείται αφενός "φιλτράρισμα" της αδιάφορης (ή αντιφατικής) εξωγενούς πληροφορίας αλλά κυρίως απαιτείται προσπάθεια διασύνδεσης, παραλληλισμού, και διαρκούς εσωτερικού ελέγχου της πληρότητας, της ακεραιότητας και της αυτοσυνέπειας της εδραιωμένης γνώσης.
Κατ' αναλογία -και με "ελαστική" ερμηνεία της έννοιας της εντροπίας- η διανόηση είναι το πνευματικό ισοδύναμο της βιολογικής ζωής.

Τον κομπρέσσορα να τον βάλεις μετά το fuzz και πριν το distortion. Αν παίζεις με active μαγνήτες, μπορείς να τον βάλεις και πρώτο πρώτο.


Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #15 στις: 20/03/08, 02:34 »
ωραία λοιπόν, αφού το βλέπουμε σοβαρά...να απαντήσω και εγώ ανάλογα αφού μπήκα στον χορό..
αρχικά νω πώ λοιπόν, ότι δεν γίνεται να βγάλεις τον εαυτό σου απέξω για να κρίνεις. Αν δημιουργήθηκε η ζωή για να καταστραφεί;; μα η ζωή είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την έννοια του θανάτου. τουλάχιστον του βιολογικού.
Η φύση δεν είχε ανάγκη να δημιουργήσει τπτ...τυχαία πιστέυω έγιναν όλα. Τυχαία έγινε και αυτό που αποκαλείς φύση αν και έιμαι σίγουρος οτι το φεγγάρι δεν αποτελέι μέρος της "φυσης" σου. Όσον αφορά το μέγεθος των δεινοσαύρων είναι σχετικά αποδεκτό ότι σε ένα σύστημα οι οργανισμοί ακμάζουν και παρακμάζουν ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες ( λέγε με τροφή θερμοκρασία νερό έκταση )
Η λογική να προσφέρει στη φυση τι;; και για να εξηγούμαστε...τι ορίζεις με την έννοια φύση;
Η λογική σκέψη έφερε επιστήμη και η επιστήμη φθορά στην φύση...μμμ...μάλλον η φθορά στην φύση είναι αποτέλεσμα αυξημένων αναγκών και όχι επιστήμης. Και ναι η χρήση παίζει ρόλο.
Και να περάσουμε στην εντροπία που ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ας πουμε με τους δεινοσαύρους και την ποσότητα υλικού αφόδευσης που παρέχουν. Όσον αφορά  λοιπόν την εντροπία που είναι, απόσο ξέρω ο ασχετος, μέτρο της αταξίας ενός συστήματος δεν οδηγεί σε καμία καταστροφή. Αυτό το ότι όταν φτάσουμε σε μεγάλα επίπεδα εντροπίας ο πλανήτης καταστρέφεται και έχουμε μάλιστα super nova ( !!!!! ) και μάυρες τρύπες ( !!!!!! )...και η φύση ( η μάλλον η γη όπως λες γιατι αν εννοείς το σύμπαν τότε τα στοιχεία που έχεις πολύ θα τα ήθελαν στην nasa ) καταστρέφεται ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ;;;;;;
Ναι η αλήθεια που μας κρύβουν όλοι εκτός απο το λιακόπουλο είναι ότι η γη είναι ένα εργοστάσιο φυσιοφονιάδων που ρευονται αυξάνοντας την εντροπία και αφοδεύουν μαύρες τρύπες που τα καταπίνουν όλα, πιο γρήγορα απότι θα γίνοταν διαφορετικά γιατι έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε...
Για να πώ και εγώ την ηλίθια αποψή μου στον προβληματισμό σου, μην με λένε κακό μόνο, να έχω και κατι ακόμα  στα κοσμητικά μου επίθετα, η εντροπία αυξάνεται συνολικά, αλλά μπορεί να μειωθεί σε συγκεκριμένα συστήματα. Προσωπικά δεν διακρίνω κάποια σύνδεση μεταξύ εντροπίας σαν μέγεθος και της όποιας καταστροφής του πλανήτη. Τουλάχιστον όχι απο ενδογενή αίτια. Το γιατί ήρθαμε στον κόσμο όπως λες και εσύ ο καθένας έχει δικαίωμα της άποψης του. Εγώ προσωπικά , ήρθα στην ζωή απλά σαν συνέχεια της ίδιας της ζωής, και γιατι ο πατέρας μου είχε μια ...φαγούρα...χαμηλά...Όσο για την φύση , προς θεού δεν "παράγει" εντροπία
αξιωματικά και μεταξύ μας λογικά αυξάνεται συνολικά η εντροπία, αφού είναι πιο συμφέρον ενεργειακά να μεταβαίνουμε στην πιο σταθερή κατάσταση. Πιθανώς βέβαια κάτι τέτοιο να αναιρεθεί αν δεχθούμε την θεωρία πέρι παλλόμενου σύμπαντος. αυτά απο μένα...
κουκουρούκου > έγραψες. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 02:50 από Symeon »
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #16 στις: 20/03/08, 08:22 »
Επιστημονικη κουβεντα γινεται εδω??? Λοιπον, εγω θα το θεσω αλλιως...ο ανθρωπος επειδη ειναι αχορταγος και καλοπερασακιας χρησιμοποιει την επιστημη για να διευκολυνει τη ζωη του, αδιαφορωντας για τις διαφορες που επιφερει στο περιβαλλον. Αλλαγες που ισως να του αφαιρεσουν τη ζωη στο μελλον, τη ζωη την οποια προσπαθει να διευκολυνει...Το συμπαν και χωρις τον ανθρωπο καοια στιγμη θα παψει να υπαρχει...Αυτη τη στιγμη τα ουρανια σωματα απομακρυνονται διαρκως ο ενα απο το αλλο ως θραυσματα του λεγομενου Big Bang...καποια στιγμη μολις φτασουν στο μεγιστο σημειο απομακρυνσης θα αρχισουν να ξαναπλησιαζουν μεχρι που θα αρχισουν να συγκρουονται μεταξυ τους...αν προσθεσεις και τα super nova καταλαβαινεις πως το συμπαν θα διαλυθει σιγα σιγα...την εννοια της εντροπιας οτε δεν την καταλαβα ακριβως, πιστευω να μη βγηκα off topic!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #17 στις: 20/03/08, 09:26 »
Ρε Σίμο μια χαρά το ξεκίνησες γιατί μου το γύρισες στην πορεία;; Κάθεστε και δίνετε σημασία στο παραλήρημα του καθενός!  :o Έχουμε ένα κείμενο μπροστά μας το οποίο ξεκίνησε από το γιατί υπάρχω, περνάει στους δεινόσαυρους οι οποίοι χέσαν τον κόσμο και καταστραφήκαν, συνεχίζει με την επιστήμη η οποία αντιτίθεται στην φύση και καταλήγει να μου ρίχνει εμένα ευθύνες ότι βαραίνω το κάρμα του πλανήτη κάθε φορά που χασμουριέμαι και που ρεύομαι (για κλάσιμο, χέσιμο να μην μιλήσω γιατί φαντάζεστε να έχω και τίποτα εντερικά;;)  ;D Για όνομα του Θεού δηλαδή πρωινιάτικα!!
Κοίτα να δεις, μπορεί να είναι πραγματικά θλιβερό που δεν γενήθηκες μυρμίγκι. Γιατί αν ήσουν μυρμίγκι δε θα είχες την απαίτηση να κατανοήσεις τον ρόλο σου στην τροφική αλυσίδα και να βρεις απαντήσεις στα υπαρξιακά σου λόγω μειωμένου εγκεφαλικού, διανοητικού και πνευματικού επιπέδου. Είμαι μυρμίγκι και δε μου κόβει ρε παιδί μου, τι να κάνουμε; Ενώ τώρα που είσαι άνθρωπος, έχεις τη δυνατότητα να σκεφτείς, να προβληματιστείς και όλοι έχουμε στην οθόνη μας το αποτέλεσμα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις ακουστά αλλά έχει αρχίσει ήδη η προπώληση οικοπέδων στον Άρη και στη Σελήνη. Σε λίγα χρόνια θα είναι 2 τσιγάρα δρόμος από εδώ. Θες να πας να μείνεις εκεί γιατί σε βλέπω και ζορίζεσαι και είναι κρίμα μωρέ.. Εκεί είναι ακόμα παρθένο έδαφος, αμόλυντο, η επιστήμη και ο άνθρωπος δεν το έχουν καταπατήσει ακόμα. Γι' αυτό΄πήγαινε τώρα που θα είσαι μόνος σου γιατί όπου να 'ναι θα πλακώσει λαός..
Και για να τελειώνουμε... Πόσο ανέβασες τα επίπεδα της εντροπίας για να γράψεις όλο αυτό το συνονθύλευμα βλακείας;; Και ακόμα χειρότερα; Πόσο ανέβασες τα σχετικά επίπεδα για να το γράψεις; Να μια καλή ερώτηση που θα ήθελα να μου την απαντήσεις με αριθμούς σε παρακαλώ.. Ευχαριστώ!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #18 στις: 20/03/08, 09:27 »
Ρε harucci  πως έιναι το όνομα σου ? δεν μπορώ να σε λέω  harucci.
Βαγγέλης

χαρης βαγγελη... χαρηκα :)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #19 στις: 20/03/08, 10:18 »
Ρε Σίμο μια χαρά το ξεκίνησες γιατί μου το γύρισες στην πορεία;; Κάθεστε και δίνετε σημασία στο παραλήρημα του καθενός!  :o Έχουμε ένα κείμενο μπροστά μας το οποίο ξεκίνησε από το γιατί υπάρχω, περνάει στους δεινόσαυρους οι οποίοι χέσαν τον κόσμο και καταστραφήκαν, συνεχίζει με την επιστήμη η οποία αντιτίθεται στην φύση και καταλήγει να μου ρίχνει εμένα ευθύνες ότι βαραίνω το κάρμα του πλανήτη κάθε φορά που χασμουριέμαι και που ρεύομαι (για κλάσιμο, χέσιμο να μην μιλήσω γιατί φαντάζεστε να έχω και τίποτα εντερικά;;)  ;D Για όνομα του Θεού δηλαδή πρωινιάτικα!!
Κοίτα να δεις, μπορεί να είναι πραγματικά θλιβερό που δεν γενήθηκες μυρμίγκι. Γιατί αν ήσουν μυρμίγκι δε θα είχες την απαίτηση να κατανοήσεις τον ρόλο σου στην τροφική αλυσίδα και να βρεις απαντήσεις στα υπαρξιακά σου λόγω μειωμένου εγκεφαλικού, διανοητικού και πνευματικού επιπέδου. Είμαι μυρμίγκι και δε μου κόβει ρε παιδί μου, τι να κάνουμε; Ενώ τώρα που είσαι άνθρωπος, έχεις τη δυνατότητα να σκεφτείς, να προβληματιστείς και όλοι έχουμε στην οθόνη μας το αποτέλεσμα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις ακουστά αλλά έχει αρχίσει ήδη η προπώληση οικοπέδων στον Άρη και στη Σελήνη. Σε λίγα χρόνια θα είναι 2 τσιγάρα δρόμος από εδώ. Θες να πας να μείνεις εκεί γιατί σε βλέπω και ζορίζεσαι και είναι κρίμα μωρέ.. Εκεί είναι ακόμα παρθένο έδαφος, αμόλυντο, η επιστήμη και ο άνθρωπος δεν το έχουν καταπατήσει ακόμα. Γι' αυτό΄πήγαινε τώρα που θα είσαι μόνος σου γιατί όπου να 'ναι θα πλακώσει λαός..
Και για να τελειώνουμε... Πόσο ανέβασες τα επίπεδα της εντροπίας για να γράψεις όλο αυτό το συνονθύλευμα βλακείας;; Και ακόμα χειρότερα; Πόσο ανέβασες τα σχετικά επίπεδα για να το γράψεις; Να μια καλή ερώτηση που θα ήθελα να μου την απαντήσεις με αριθμούς σε παρακαλώ.. Ευχαριστώ!

κοιτα οπως το ξεκινησες ειπα.."χα ωραιο τυπακι πρεπει να ναι αυτος...πλακα εχει ετσι οπως τα χωνει αλλα πρεπει να εχει τσακωθει με την γκομενα για να τα χωνει ετσι πρωι πρωι"....ε βεβαια μετα οταν αρχισες να λες για συνοθυλευματα βλακειας καταλαβα δυο πραγματα: καταρχας οτι δεν καταλαβες τι εγραψα στο post...και κατα δευτερον οτι δεν εχεις γκομενα

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #20 στις: 20/03/08, 10:31 »
Και διανοούμενος και αστείος.. Το ποιος νιώθει μοναξιές και δεν έχει τι να κάνει νομίζω ότι φωνάζει mr βαθειά, βουλιαγμένη αγάπη.. ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #21 στις: 20/03/08, 11:20 »
Η λογική να προσφέρει στη φυση τι;; και για να εξηγούμαστε...τι ορίζεις με την έννοια φύση;
Η λογική σκέψη έφερε επιστήμη και η επιστήμη φθορά στην φύση...μμμ...μάλλον η φθορά στην φύση είναι αποτέλεσμα αυξημένων αναγκών και όχι επιστήμης. Και ναι η χρήση παίζει ρόλο.

φυση οριζω καταρχας τον πλανητη που ζουμε...ο οποιος επηρεαζει ενα γενικοτερο συστημα διεργασιων στο συμπαν...
τις περισσοτερες φορες η επιστημη εχει δημιουργησει αυτες τις αυξημενες αναγκες...για παραδειγμα πριν δημιουργηθει η πρωτη λαμπα τυχαια σε ενα εργαστηριο καπου στο πουθενα κανενα κρατος δεν θα ειχε την απαιτηση για τη δημιουργια πυρηνικου σταθμου ηλεκτρικης ενεργειας...η σειρα συνηθως ειναι:
επιστημονικη ανακαλυψη->εφαρμογη επιστημονικης ανακαλυψης->εξαρτηση της κοινωνιας απο την δεδομενη εφαρμογη
δεν νομιζω οτι ειχε κανεις αναγκη για ηλεκτρικο ρευμα πριν δημιουργηθει γιατι απλουστατα δεν το ειχε φανταστει κανενας..οποτε νομιζω οτι η επιστημη δημιουργει εμμεσα τις αυξημενες αναγκες

Και να περάσουμε στην εντροπία που ανάθεμα και αν καταλαβαίνω τι σχέση έχει ας πουμε με τους δεινοσαύρους και την ποσότητα υλικού αφόδευσης που παρέχουν. Όσον αφορά  λοιπόν την εντροπία που είναι, απόσο ξέρω ο ασχετος, μέτρο της αταξίας ενός συστήματος δεν οδηγεί σε καμία καταστροφή. Αυτό το ότι όταν φτάσουμε σε μεγάλα επίπεδα εντροπίας ο πλανήτης καταστρέφεται και έχουμε μάλιστα super nova ( !!!!! ) και μάυρες τρύπες ( !!!!!! )...και η φύση ( η μάλλον η γη όπως λες γιατι αν εννοείς το σύμπαν τότε τα στοιχεία που έχεις πολύ θα τα ήθελαν στην nasa ) καταστρέφεται ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ;;;;;;

δεν θα σου μιλησω θερμοδυναμικα αλλα λογικα...οπως πολυ σωστα ειπες η εντροπια ειναι το μετρο αταξιας ενος συστηματος...οταν αυτο το μετρο αταξιας φτασει στο απειρο καταλαβαινεις οτι αυτο το συστημα δεν εχει την απαιτουμενη οργανωση για να παραγει εργο(αυτος ειναι ο προορισμος καθε συστηματος στην φυση)...απο την φυση δηλαδη καθε συστημα με απειρη την εντροπια καταστρεφεται...το ιδιο συμβαινει με τον ανθρωπο οταν πεθαινει... το ιδιο συμβαινει μ'εναν πλανατη οταν καταστεφεται.... η εντροπια γινεται απειρη και το συστημα φτανει σε θερμοδυναμικη ισσοροπια με το περιβαλλον του...δεν ειναι τοσο απλη η εννοια της εντροπιας..εμενα προσωπικα μου πηρε 3-4 χρονια να κατανοησω τη σημασια της...και αυτα που γραφω δεν τα διαβασα καπου στο internet...τα εχω σπουδασει

η εντροπία αυξάνεται συνολικά, αλλά μπορεί να μειωθεί σε συγκεκριμένα συστήματα. Προσωπικά δεν διακρίνω κάποια σύνδεση μεταξύ εντροπίας σαν μέγεθος και της όποιας καταστροφής του πλανήτη. Τουλάχιστον όχι απο ενδογενή αίτια.

τωρα θα σου μιλησω λιγο πιο επιστημονικα...καθε θερμοδυναμικος κυκλος θεωρειται κλειστος...δηλαδη η εντροπια κατα την διαρκεια της θερμοδυναμικης μεταβολης αυξανεται και υστερα ξαναμειωνεται μεχρι να φτασει την αρχικη της τιμη...κοινως η ολικη μεταβολη της κατα την διαρκεια ενος κυκλου ειναι μηδεν(θεωρητικα ολα αυτα, οριζουν μια αναστρεψιμη διαδικασια)...στην πραγματικοτητα δεν γινεται κατι τετοιο...στο τελος καθε θερμοδυναμικου κυκλου η εντοπια παντα αυξανεται κατα ενα απειροστο μεγεθος...οποτε το συμπερασμα ειναι:
πολλοι θερμοδυναμικοι κυκλοι ->μεγαλυτερη αυξηση της εντροπιας...γι'αυτο ειπα κλανετε οσο μπορειται λιγοτερο... ;D
μεγαλυτερη συναλλαγη ενεργειας με το περιβαλλον-> μεγαλυτερη αυξηση της εντροπιας...γιαυτο μιλησα για δεινοσαυρους και για πυραυλους
τεσπα το ζητημα δεν ειναι τοσο απλο...

Το γιατί ήρθαμε στον κόσμο όπως λες και εσύ ο καθένας έχει δικαίωμα της άποψης του.
προφανως...και γω τις δικες σας αποψεις ρωτησα... απο το να καθεστε να βριζεται εμενα γιατι χαλασα την αισθητικη σας που εμπλεξα τους σκατοσαυρους με την ανθρωπινη λογικη και την εντροπια (που ευτυχως υπηρξαν και ατομα οπως ο βαγγελης που καταλαβαν ακριβως οχι μονο τι εννουσα αλλα και πως το ειπα) θα προτεινα αν δεν δεχεστε την δικια μου εκδοχη να πειτε μια δικη σας

εγω ειπα απλα οτι ο πλανητης εχει αναγκη να ερθει σε θερμοδυναμικη ισορροπια σε ενα προγραματισμενο χρονο και επειδη δεν "του εβγαινε το χρονοδιαγραμμα" αρχικα δημιουργησε τους δεινοσαυρους για να βοηθησουν στην καταστροφη του...του εκατσε μια στραβη απο τον κομητη που τους αφανισε και μετα ειπε "δεν φτιαχνω κατι ακομα πιο καταστροφικο?"  ε και εφτιαξε εμας...αρα τελικα απανταω στο ποιος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου...γιατι ηρθμε σ'αυτο τον κοσμο... να βοηθησουμε στην αμεση θερμοδυναμικη ισορροπια του πλανητη μας με το συμπαν...κοινως να τον καταστρεψουμε

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #22 στις: 20/03/08, 11:30 »
Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα. Αν και για το πρώτο δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.. 
  Albert!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #23 στις: 20/03/08, 11:41 »
Και διανοούμενος και αστείος.. Το ποιος νιώθει μοναξιές και δεν έχει τι να κάνει νομίζω ότι φωνάζει mr βαθειά, βουλιαγμένη αγάπη.. ;D

λες να ειχα ορεξη να κανω το forum love radio?δεν εχει σχεση φιλε η αγαπη με τις γκομενες γιατι ειναι ανιδιοτελες συναισθημα...και κατα δευτερον δεν το χω γραψει για μενα αλλα για να ειρωνευτω οσους εχουν μαθει οχι απλα να αγαπανε(που ειναι το υπερτατο συναισθημα που μπορει να νιωσει ο ανθρωπος) αλλα να "αγαπανε βαθεια"...οποτε αναθεωρω:

το οτι για εκατομυριοστη φορα δεν εχεις καταλαβει τι λεω μαλλον πρεπει να σε προβληματιζουν περισσοτερο τα λογια του albert που μολις ανεφερες
το οτι δεν μπορεις αναγνωρισεις την διαφορα μεταξυ του "να αγαπας κατι" απο το να εχεις γκομενα με κανει να πιστευω οτι τελικα δεν ειχες ποτε σου γκομενα

μην αγχωνεσαι παντως θα γυρισει και ο τροχος ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 11:46 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΤΡΟΠΙΑ
« Απάντηση #24 στις: 20/03/08, 11:46 »
Το ότι έχεις κάψει φλάτζες δηλαδή ούτε που σου περνάει από το νου, έτσι;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr