Αποστολέας Θέμα: Θέλω γνώμες παιδιά...  (Αναγνώστηκε 5779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέλω γνώμες παιδιά...
« στις: 21/12/10, 19:32 »
RBX-170 BLACK ELECTRIC BASSYAMAHA και
MB-30 ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΠΑΣΟΥ 30WMARSHALL σκέφτομαι να τα πάρω...
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος hell-bass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #1 στις: 22/12/10, 16:35 »
τον ενισχυτη δεν τον εχω ακουσει, ομως παιζω με αυτο το μπασο. οχι ιδιαιτερα καλος ο λαιμος, σκεβρωνει ευκολα, δεν κανει δλδ αν αλλαζεις σχετικα συχνα κουρδισματα. επισης ειναι γενικα καπως δυσκολο στο αριστερο χερι, αλλα οχι τπτ το ιδιαιτερο. και τασταρει καπως παραπανω απο οσο πρεπει. γενικα δε θα στο προτεινα με τπτ αν εισαι παλιος στο μπασο. αν εισαι καινουριος ομως, τοτε ειναι αρκετα καλο οργανο, ομως θα το βαρεθεις σε μερικα χρονια
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/10, 16:37 από hell-bass »

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #2 στις: 22/12/10, 18:50 »
ο περισσοτερος κοσμος κανει το "λαθος" να παιρνει οτι ποιο οικονομικο σε οργανο με το σκεπτικο
οτι ειμαι αρχαριος τι να το κανω ενα "καλο" bass ....

αποψη μου ειναι οτι τα bass των 100 και 150 και 200 ευρω ειναι πεταμενα λεφτα....παιζουν χαλια
εχουν χαλια μπρατσο ,τασταρουν...σκευρονουν για πλακα κτλ κτλ και το σιγουρο ειναι οτι μετα απο καιρο το αλλαζεις.....

οποτε 1000 φορες να κανεις οικονομιες και να παρεις ενα οργανο των 300+ ....θα μαθεις ποιο σωστα
θα ειναι ποιο ευκολο στο παιξιμο δεν θα σου βγαινει η παναγια για να παιξεις 10 νοτες σωστες και να ακουστουν σωστα
και δεν θα αναγκαστεις να το πουλησεις μετα απο λιγο καιρο

επισης να κοιτατε και τα μεταχειρησμενα  οργανα! δεν ειναι αμαξι το μπασσο να εχει πολλα κμ και να θελει ενα καρο $$$ σε service  ......υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες στα μεταχειρο μπασσα σε αριστη κατασταση οπου με τα ιδια λεφτα που αγοραζεις ενα καινουργιο παιρνεις ενα καλυτερο μεταχειρισμενο

φιλικα Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #3 στις: 23/12/10, 03:03 »
ο περισσοτερος κοσμος κανει το "λαθος" να παιρνει οτι ποιο οικονομικο σε οργανο με το σκεπτικο
οτι ειμαι αρχαριος τι να το κανω ενα "καλο" bass ....

αποψη μου ειναι οτι τα bass των 100 και 150 και 200 ευρω ειναι πεταμενα λεφτα....παιζουν χαλια
εχουν χαλια μπρατσο ,τασταρουν...σκευρονουν για πλακα κτλ κτλ και το σιγουρο ειναι οτι μετα απο καιρο το αλλαζεις.....


Διαφωνω. Το ταπεινο μου Squier Affinity P ειναι μια χαρα μπασο. Ελαφρυ ειναι, ισιο μπρατσο εχει, δεν ξεκουρδιζει, τα υπολοιπα διορθωνονται. Του βαζω αυτες τις μερες εναν καλο μαγνητη (Seymour Duncan SPB-1) και καινουριο pickguard γιατι το παλιο ειχε σπασει και το μπασο θα πεταει.


Το RBX-170 ειναι μια χαρα για αρχαριο. Προφανως στη λυση μεταχειρισμενου υπαρχουν απιστευτες ευκαιριες, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ενα καινουργιο μπασο με λιγα λεφτα θα ειναι για πεταμα. Τα φτηνα entry-level οργανα ειναι στις μερες μας καλυτερα απο ποτε.


Kaloferis, ο ενισχυτης που κοιτας ειναι, οπως και ολοι οι αλλοι ενισχυτες της κατηγοριας του, για να ακους τι παιζεις σε εντασεις δωματιου. Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο, οποτε μη χολοσκας.  :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #4 στις: 23/12/10, 08:35 »
Να συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο Nikoubis.
Αγόρασα από thomann http://www.thomann.de/gr/epiphone_ebo.htm αυτό.
Με τίποτα δεν θεωρώ αυτά τα λεφτά πεταμένα,να πω επίσης πως το παρέλαβα σεταρισμένο άριστα....

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #5 στις: 23/12/10, 20:24 »
οτι υπαρχουν και καποια που θα ειναι καλα οκ! .........απλα σαν γενικο κανονα πιστευω οτι αξιζει πολυ περισσοτερο να δωσεις 300 παρα 150 και 200.....η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη και σε ηχο και σε κατασκευη.......εχω παιξει με αρκετα μπασσα των 150 και 200 ευρω ..και δεν μου αρεσαν καθολου και απο θεμα κατασκευης αλλα πολυ περισσοτερο απο θεμα ηχου (εχω παιξει με aria, ibanez ,squier p bass ,yamaha)

μιας και αναφερθηκαν τα Yamaha το yamaha RBX 374 RM ειναι πολυ καλυτερο απο το RBX-170 εχει 100 ευρω παραπανω.......αλλα ειναι active φoραει καλυτερους μαγνητες ....το εχει φιλος μου.......παιζει πολυ πολυ καλυτερα απο το rbx 170  .....και ειναι ενα μπασσο που το "κρατας" δεν το δίνεις όταν περασουν τα χρονια και οι απαιτησεις πλεον ειναι διαφορετικες
οπως και σε Fender αλλο ηχο εχει το squire των 220 ευρω και αλλο των 300! εχει καλυτερα ηλεκτρικα....γιατι να μην παρεις κατευθείαν το bass των 300 ευρω....

μην το βλεπετε ατομικα ο καθενας τι έχει σπίτι του και αν του εχει βγει καλο η οχι....
δειτε το ποιο σφαιρικα!

απο την αλλη βεβαια ειναι και τι αρεσει στον καθενα......οποτε περι ορεξεως......

Φιλικα Κωστας



Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #6 στις: 24/12/10, 00:50 »
...άλλο το ότι παίζουν χάλια,έχουν χάλια μπράτσο και σκευρώνουν,κι άλλο ότι με 100 Ε παραπάνω θα πάρεις κάτι ποιοτικότερο.

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #7 στις: 24/12/10, 09:27 »
και χαλια παιζουν  και τα περισσοτερα σκεβρωνουν για πλακα! γιατι το maple που βαζουν ειναι πολυ μαλακο (οικονικο γαρ)
.....τα περισσοτερα εχουν αυτην την συμπεριφορα...........τωρα αν στα10 μπασσα υπαρχουν και 3 που ειναι "σωστα"..αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι χαλια  .....

αυτη ειναι προσωπικη αποψη δεν περιμενω να την βρειτε  ολοι σωστη ....οσα οργανα εχουν περασει απο τα χερια μου
και σαν δικα μου και φιλων και σε studio κτλ κτλ ....ηταν χαλια.........

η διαφορα αναμεσα σε ενα οργανο των 200 και των 300 ευρω ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη! κυριως ηχητικα !

καλες γιορτες παιδια!

« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/10, 09:31 από bassakos »

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #8 στις: 24/12/10, 16:58 »
...Σις προβες μας χρησιμοποιω ενα squire p special ακουγεται καλα δεν ξερω ποσο κανει το rbx 170 αλλα αν βρεις το συγκεκριμενο squire σαν μεταχειρισμενο παρτο με κλειστα ματια αξιζει...γενικα συμφωνω με την αποψη να ψαξεις στα μεταχειρισμενα βρισκεις ευκαιριες...επισης καλη ιδεα μου φαινεται και το epiphone που αναφερεται πιο πανω...
 
  ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

Αποσυνδεδεμένος kaloferis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #9 στις: 29/12/10, 14:41 »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σαςτελιικα αποφασησα να παρω το επομενο μπασο τις σειρα το οποιο ειναι το YAMAHA RBX 374 και ενα μικρο ενισχυτη ισως LINE 6 ή AMPEG ή LANEY γυρο στα 15 W εαν ομως βαλω στην ακρη περισοττερα χρηματα τοτε στα σιγουρα θα παρω τον  marshal
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #10 στις: 30/12/10, 02:35 »
Προσωπικα, δεν ξερω για τα μπασα που αναφερθηκαν, εχω ομως για δευτερο μπασο ενα Cort των 200 ευρω το οποιο παιζει σουπερ. Ωστοσο, για την MB σειρα της Marshall δεν εχω καλη γνωμη, δε μου αρεσε καθολου προσωπικα...

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #11 στις: 06/01/11, 04:37 »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σαςτελιικα αποφασησα να παρω το επομενο μπασο τις σειρα το οποιο ειναι το YAMAHA RBX 374 και ενα μικρο ενισχυτη ισως LINE 6 ή AMPEG ή LANEY γυρο στα 15 W εαν ομως βαλω στην ακρη περισοττερα χρηματα τοτε στα σιγουρα θα παρω τον  marshal


πολυ καλή επιλογη το bass! !  ;)
οσο για τον amp θα σου ελεγα AMPEG τους αλλους 2 δεν τους εχω ακουσει!
επισης καλος ειναι αυτος

http://www.thomann.de/gr/kustom_kba16x_jm.htm

και αυτος (τον εχω σπιτι για μελετη και ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ)

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450_ultrabass.htm



Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Θέλω γνώμες παιδιά...
« Απάντηση #12 στις: 06/01/11, 07:40 »
Τα Cort είναι εξαιρετικά μπάσα, και το 374 επίσης. Στις αγγελίες έψαξες ? δες τι έχουν σλύγκρινε τιμές με Thommann κλπ, πας το βλέπεις και με πολύ λιγότερα λεφτα παίρνεις πολύ καλύτερο όργανο.
Ενισχυτές μπάσου ώς 50 watt ούτε για πρόβα δεν κάνουν... και πάλι στις αγγελίες δες πρώτα.
Μην μασάς από ονόματα, αυτά παίζουν στα Hi end κομμάτια...
Marshall MG & MB είναι γτπ ούτε να τα ακουμπήσεις, έχεις επιλογές, μη βιάζεσαι ψάξε αλλά και περίμενε, οι περισσότεροι από εμάς αρρωσταίνουμε, πουλάμε καλά όργανα τσάμπα για να πάρουμε καινούρια και μετά ψάχνουμε (πολλές φορές) να τα πάρουμε πίσω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/02, 18:33
από SKYLLAS
4 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/05, 21:03
από jazzer_n_rocker
9 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:55
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 12:12
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 15:20
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
3714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 22:03
από Ntik
9 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 14:24
από Dimitris12345
91 Απαντήσεις
22633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/16, 12:49
από modfori
14 Απαντήσεις
9598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/17, 02:58
από GVen