Αποστολέας Θέμα: Δυστονια.. τελος καριερας.  (Αναγνώστηκε 64635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #25 στις: 15/03/11, 11:46 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ..... :)

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #26 στις: 15/03/11, 11:59 »
Καλή τύχη και απο εμένα!!!!

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #27 στις: 15/03/11, 13:35 »
Καλή τύχη και απο εμένα!!!!
ΜΑΚΑΡΙ παντως αν γινη κατι θα προσπαθησω να βοηθησω και σενα ;)

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #28 στις: 09/04/11, 20:27 »
Δυστυχως.. μακρυς και δυσκολος ο δρομος της επιστροφης :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #29 στις: 09/04/11, 20:49 »
Δυστυχως.. μακρυς και δυσκολος ο δρομος της επιστροφης :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Aυτό φαντάζομαι το ήξερες ήδη. Ενημέρωσέ μας όμως για τα αποτελέσματα από το ταξίδι σου στη Μαδρίτη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #30 στις: 10/04/11, 12:34 »
Λοιπον.. καταρχας το προβλημα ηρθε οταν εγω νυσταζα αλλα πιεζα τα χερια να παιξουν
για να βγει η δουλεια. και οχι απο μελετες. δηλ οταν μελεταμε και μας αρεσει και παιζουμε χωρις πιεση
ειναι πολυ σπανιο να εμφανιστει δυστονια. και πραγματι ο φαμπρα εχει δικιο σαυτο γιατι θυμαμαι
πολυ καλα εκεινα τα βραδυα νυσταζα πολυ και καταπιεζα τα χερια να παιξουν θελουν δε θελουν.
Παμε στο ψητο τωρα, με βαζει και παιζω μιση κλιμακα ντο ρε μι φα σολ στο μπουζουκι και εχω σπασμους.
μου λεει γυρνα τωρα το οργανο αναποδα δηλ το σκαφος προς τα εξω να μη βλεπω ταστιερα και χορδες
και κανε τη κλιμακα στο πισω μερος της ταστιερας, φου επαθα πλακα, ολα οκ, και κανενας σπασμος.
κανε και μια τετραδα νοτες σι ντο ντο διεση και ρε στο τραπεζι, ολα οκ, και κανενας σπασμος.
τωρα πρεπει να παιζω τη μιση κλιμακα και οταν ερχετε σπασμος πρεπει γρηγορα τα δακτυλα να φυγουν μακρια
απο τη ταστιερα, και τα χειλη μακρια απτο στομιο τρομπετας η αλλου πνευστου.δηλ οτι παθαινουν τα δαχτυλα
παθαινουν και τα χειλη στους πνευστους. αυτο ειναι μεγαλη καταπιεση και μεγαλος παλεμος μεταξυ μυαλου
και δακτυλων,αφου να φανταστητε μετα απο μια ωρα θελω να κοιμηθω απο τη κουραση.
δεν νομιζω ναντεξω, Δυστυχως.. μακρυς και δυσκολος ο δρομος της επιστροφης :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #31 στις: 10/04/11, 16:50 »
Κουράγιο και δύναμη θέλει παλίκαρε...ξέρω ότι σου φαίνεται μαλ***α και ότι τα έχεις ακούσει απο πολλούς....αλλά όντως αυτά χρειάζονται....αφού βρέθηκε ένας τρόπος...

φαίνεται ότι το αγαπάς πολύ και γι'αυτο θα αντέξεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #32 στις: 10/04/11, 19:53 »
Κουράγιο και δύναμη θέλει παλίκαρε...ξέρω ότι σου φαίνεται μαλ***α και ότι τα έχεις ακούσει απο πολλούς....αλλά όντως αυτά χρειάζονται....αφού βρέθηκε ένας τρόπος...

φαίνεται ότι το αγαπάς πολύ και γι'αυτο θα αντέξεις... ;)

Mπα δε νομιζω ειναι σαν να σκαβω ενα χωραφι μονος μου...

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #33 στις: 11/04/11, 09:12 »
Γειά σου και από μένα.
 
Δηλαδή αυτό που σου πρότεινε σαν θεραπεία είναι να παίζεις και όταν νιώσεις ότι έρχεται ο σπασμός να απομακρύνεις τα δάχτυλα από την ταστιέρα?Τι σου είπε,θα δείς βελτίωση αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του?
Σε ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ βρήκα αυτόν τον τύπο που λέει ότι έπαθε δυστονία και στα 2 του χέρια αν κατάλαβα καλά και επανήλθε, και μαλλον βοηθάει ανθρώπους με αντίστοιχα προβλήματα.Τσέκαρε   http://www.dominicfrasca.com/lessons.htm
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #34 στις: 11/04/11, 13:50 »
Γειά σου και από μένα.
 
Δηλαδή αυτό που σου πρότεινε σαν θεραπεία είναι να παίζεις και όταν νιώσεις ότι έρχεται ο σπασμός να απομακρύνεις τα δάχτυλα από την ταστιέρα?Τι σου είπε,θα δείς βελτίωση αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του?



αυτο ακριβως αλλα εγω δεν αισθανθηκα κατι προς το καλυτερο >:(

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #35 στις: 28/04/11, 14:20 »
Πέρασε απο το μυαλό σας ίσως οτι κουβεντιάζοντας για το συγκεκριμένο πρόβλημα και ειδικά χωρίς να είστε ειδικοί οτι κάποιος που τα διαβάσει μπορεί να του γίνει έμονη ιδέα και να πάθει το ίδιο ψυχοσωματικά?? Σε κάποιο πόστ κάποιος ρώταγε ίδη αν το έχει ενώ απλά είχε λάθος τεχνική.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #36 στις: 28/04/11, 14:37 »
το να γίνεται "άγγλος ασθενής" κάποιος με το παραμικρό είναι δικό του πρόβλημα και δεν γίνεται να μην συζητάμε για ιατρικά θέματα επειδή μπορεί κάποιος να επηρρεαστεί :P
το παιδί το σκέφτηκε αλλά καλά έκανε και ρώτησε και νομίζω (?) του απαντήσανε πως δεν παίζει να το έχει...

Αποσυνδεδεμένος evange

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #37 στις: 20/06/11, 15:27 »
Αγαπητέ φίλε,
Ονομάζομαι Ευαγγελία Λιούτα και είμαι Νευροψυχολόγος/Νευροεπιστήμων. Από την περιγραφή σας μάλλον πρόκειται για musician's  wramp (είδος τμηματικής δυστονίας που συναντάται σε μουσικους). Στο Ελληνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής της Πανεπιστημιακής Νευροχειρουργικής  Κλινικής του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, όπου εργάζομαι, εφαρμόζουμε μία πρωτοπόρο μέθοδο που ονομάζεται Διακρανικός Ηλεκτρικός Ερεθισμός και έχει ενθαρρυντικά αποτελέσματα μέχρι τώρα σε ασθενείς με τμηματική δυστονία. Η μέθοδος αυτή είναι ανώδυνη (μη επεμβατική) και χωρίς παρενέργειες. Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να επικοινωνήσετε για περαιτέρω πληροφορίες  στο 210 7229250. Το site μας ειναι www.neurosurgery.org.gr . Ευχομαι τα καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #38 στις: 03/07/11, 01:37 »
πωωωωωωω ρε φιλε  :-[ :-[ :-[ ............ειδικα για αυτους που στηριζουν το εισοδημα τους μονο στην μουσικη ειναι το χειριστο να σου τυχει

Αποσυνδεδεμένος Alexander89

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #39 στις: 20/08/11, 21:17 »
Γεια σας, δεν είμαι μουσικός ή κάτι τέτοιο ούτε κάνω διαφήμιση. Όταν ήμουν 10 χρονών άρχισε να τρέμει το χέρι μου. Μετά από πολλές εξετάσεις μου είπαν πως είχα δυστονία. Στα 17 μου άρχισε και το πόδι μου και σιγά σιγά στο άλλο χέρι και στο σώμα μου. Κούταινα πολύ και είχε καταπονηθεί πολύ η μέση μου. Δεν μπορούσα να περπατήσω ούτε 10 μέτρα γιατί κούτσαινα τόσο πολύ που κουραζόμουν και ίδρωνα περπατώντας από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Πήγα σε κάποιο νοσοκομείο στην Αθήνα και μου είπαν μετά από πολλές φαρμακευτικές αγωγές και μπότοξ που είχα κάνει (και δεν μου έκανε τίποτα, απλά όσο κράτησε η δράση του δεν είχα την δύναμη ούτε το κουμπί από το πληκτρολόγιο να πατήσω και δεν το λέω μεταφορικά), να κάνω εγχείρηση. Με έβαλαν σε λίστα αναμονής δύο χρόνων όμως ήταν πολύ διάστημα. Βρήκε ο πατέρας μου στην Πάτρα, στο Ρίο το νοσοκομείο. Μετά από αναμονή 5 6 μηνών για να έρθουν τα ηλεκτρόδια κτλ Ελλάδα έκανα εγχείρηση. Έγινα καλά! Κατά 80 με 90% . Αν με δείτε στο δρόμο ή μιλήσετε μαζί μου δεν θα κατάλαβετε τίποτα από όσα είχα αν δεν σας το πω εγώ. Ούτε τα ηλεκτρόδια ούτε τίποτα. Τώρα εδώ και δύο χρόνια και κάτι ζω πια μια φυσιλογική ζωή. Γνώμη μου είναι να κάνεις μια συνάντηση στην Πάτρα. Είναι εκπληκτικός γιατρός και θα κάτσει να σου εξηγήσει τα πάντα. Εύχομαι τα καλύτερα! Και ότι θες μου λες

Αποσυνδεδεμένος Alexander89

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #40 στις: 20/08/11, 21:21 »
ούτε τα ηλεκτρόδια ούτε τίποτα φαίνονται εννοώ. Για να μην γίνει παρανόηση πως δεν τα έχω πια. Τα έχω φυσικά αλλά δεν καταλαβαίνει κάποιος τίποτα

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #41 στις: 21/08/11, 11:34 »
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ! ! !
Κουράγιο φίλε μου μην τα παρατάς.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #42 στις: 26/08/11, 09:58 »
ούτε τα ηλεκτρόδια ούτε τίποτα φαίνονται εννοώ. Για να μην γίνει παρανόηση πως δεν τα έχω πια. Τα έχω φυσικά αλλά δεν καταλαβαίνει κάποιος τίποτα

δεν νομιζω ν αξιζει κατι τετοιο γιατι το προβλημα ειναι μονο οταν πιανω το μπουζουκι,χωρις το οργανο ειμαι μια χαρα.
εξαλου οι πατρινοι γιατροι μου τοπανε οτι δεν αξιζει να γινει κατι τετοιο.
παντως χαρηκα που εισαι τωρα καλα.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #43 στις: 26/08/11, 10:01 »
Αγαπητέ φίλε,
Ονομάζομαι Ευαγγελία Λιούτα και είμαι Νευροψυχολόγος/Νευροεπιστήμων. Από την περιγραφή σας μάλλον πρόκειται για musician's  wramp (είδος τμηματικής δυστονίας που συναντάται σε μουσικους). Στο Ελληνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής της Πανεπιστημιακής Νευροχειρουργικής  Κλινικής του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, όπου εργάζομαι, εφαρμόζουμε μία πρωτοπόρο μέθοδο που ονομάζεται Διακρανικός Ηλεκτρικός Ερεθισμός και έχει ενθαρρυντικά αποτελέσματα μέχρι τώρα σε ασθενείς με τμηματική δυστονία. Η μέθοδος αυτή είναι ανώδυνη (μη επεμβατική) και χωρίς παρενέργειες. Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να επικοινωνήσετε για περαιτέρω πληροφορίες  στο 210 7229250. Το site μας ειναι www.neurosurgery.org.gr . Ευχομαι τα καλυτερα.


ειναι η τελευταια ελπιδα, μου ειπανε μεσα στο σεμπτεβριο να παω απο εκει.
ιδωμεν............

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #44 στις: 14/09/11, 16:53 »
Αγαπητέ φίλε,
Ονομάζομαι Ευαγγελία Λιούτα και είμαι Νευροψυχολόγος/Νευροεπιστήμων. Από την περιγραφή σας μάλλον πρόκειται για musician's  wramp (είδος τμηματικής δυστονίας που συναντάται σε μουσικους). Στο Ελληνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής της Πανεπιστημιακής Νευροχειρουργικής  Κλινικής του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, όπου εργάζομαι, εφαρμόζουμε μία πρωτοπόρο μέθοδο που ονομάζεται Διακρανικός Ηλεκτρικός Ερεθισμός και έχει ενθαρρυντικά αποτελέσματα μέχρι τώρα σε ασθενείς με τμηματική δυστονία. Η μέθοδος αυτή είναι ανώδυνη (μη επεμβατική) και χωρίς παρενέργειες. Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να επικοινωνήσετε για περαιτέρω πληροφορίες  στο 210 7229250. Το site μας ειναι www.neurosurgery.org.gr . Ευχομαι τα καλυτερα.



Άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο ένα ρεπορτάζ για το θέμα και την επιτυχία που έχει αυτή η μέθοδος. Έψαξα στο google (δυστονία ευαγγελισμός σακάς) και διάβασα μόνο καλά λόγια. Εύγε.


Όποιος από τα μέλη μας πήγε ήδη, ας μας πει την εμπειρία του.

Αποσυνδεδεμένος tolispl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #45 στις: 02/11/11, 11:57 »
Αγαπητέ φίλε,
Ονομάζομαι Ευαγγελία Λιούτα και είμαι Νευροψυχολόγος/Νευροεπιστήμων. Από την περιγραφή σας μάλλον πρόκειται για musician's  wramp (είδος τμηματικής δυστονίας που συναντάται σε μουσικους). Στο Ελληνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής της Πανεπιστημιακής Νευροχειρουργικής  Κλινικής του νοσοκομείου Ευαγγελισμός, όπου εργάζομαι, εφαρμόζουμε μία πρωτοπόρο μέθοδο που ονομάζεται Διακρανικός Ηλεκτρικός Ερεθισμός και έχει ενθαρρυντικά αποτελέσματα μέχρι τώρα σε ασθενείς με τμηματική δυστονία. Η μέθοδος αυτή είναι ανώδυνη (μη επεμβατική) και χωρίς παρενέργειες. Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να επικοινωνήσετε για περαιτέρω πληροφορίες  στο 210 7229250. Το site μας ειναι www.neurosurgery.org.gr . Ευχομαι τα καλυτερα.



Άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο ένα ρεπορτάζ για το θέμα και την επιτυχία που έχει αυτή η μέθοδος. Έψαξα στο google (δυστονία ευαγγελισμός σακάς) και διάβασα μόνο καλά λόγια. Εύγε.





Όποιος από τα μέλη μας πήγε ήδη, ας μας πει την εμπειρία του.




Όλα τα άτομα με το προβλημα μου, έλαβαν rTMS (1Hz), στο προκινητικό φλοιό (ΕΠΠ) για πέντε συνεχόμενες ημέρες
παρατηρήθηκαν και να διατηρείται τουλάχιστον δέκα ημέρες μετά τη θεραπεία σε άτομα με το προβλημα μου
κριμα :'( :'( :'( μονο για 10 μερες γ**ωτο :'( :'( :'(


Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/11/11, 12:09
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19164853

το rtms ειναι Διακρανιακός Ηλεκτρικός Ερεθισμός
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/11, 12:09 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #46 στις: 02/11/11, 12:26 »
Μην τα παρατάς και μην απογοητεύεσαι... η λύση θα έρθει όταν δεν την περιμένεις.
Τι να πω... κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος argiris panagopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δυστονια.. τελος καριερας.
« Απάντηση #47 στις: 13/03/12, 09:19 »
Μου είπαν ότι στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομείο Πατρας, είναι ενας νευροχειρουργός ειδικός στην δυστονία. Εχει χειρουργησει πολλους με αποτελεσμα. Δες στο site  http://fns.med.upatras.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 12:49
από Desert Rose
2 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/07, 08:55
από Agar-agar
4 Απαντήσεις
2693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 11:06
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 10:57
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
54 Απαντήσεις
16742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 19:42
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 00:48
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 16:30
από mantinada
6 Απαντήσεις
2876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 04:11
από Jezus
1 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 16:30
από ισκιος
1 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta