Αποστολέας Θέμα: Μουσική Και Γυμναστική  (Αναγνώστηκε 39140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μουσική Και Γυμναστική
« στις: 15/02/13, 16:47 »
Ο καθηγητής του πιάνου μου απαγόρευσε πριν λίγο καιρό να κάνω γυμναστική γιατί θέλει λέει πήχης του χεριού μου να είναι εντελώς χαλαρός, ώστε να μην πάθω καμιά τενοντίτιδα και φυσικά ώστε να βελτιωθεί το παίξιμο μου. Όταν λεω γυμναστική εννοώ βάρη με αλτήρες για δικέφαλο,πλατη,στηθος και όλα τα σχετικά.

Να η ερώτηση λοιπόν.
Θα μπορούσαν να συνδυαστούν με κάποιο τρόπο αυτά τα δύο? Δηλαδή κάποιος να γυμνάζεται ( Ολοκληρωμένο πρόγραμμα ) χωρίς παράλληλα αυτό να δρα αρνητικά στο παίξιμο του μουσικου οργάνου του, όποιο και να είναι αυτό.

Ευχαριστώ  0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/13, 18:52 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #1 στις: 15/02/13, 16:58 »
Νομίζω ότι υπάρχει ακριβώς ολόιδιο θέμα :Ρ (Δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #2 στις: 17/02/13, 15:40 »
Εγω γιατί δεν το βρίσκω? :P


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #4 στις: 17/02/13, 16:03 »
O δάσκαλός σου δεν έχει άδικο. Από την άλλη πλευρά όμως μπορείς να κάνεις αρκετές ασκήσεις χωρίς να καταπονείς τους μύες των καρπών. Αυτό επιτυγχάνεται είτε επιλέγοντας τεχνικές που δεν απαιτούν χρήση του καρπού (οι αλτήρες δεν είναι ότι καλύτερο γι αυτό), είτε φορώντας ειδικά περικάρπια που προστατεύουν την άρθρωση και μειώνουν την καταπόνηση των μυών της περιοχής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #5 στις: 17/02/13, 17:38 »
Απόλλων, δεν είναι εκεί το θέμα.

Γράψε λάθος!  ;D

Είναι δυο αντίθετες διαδικασίες, το χτίσιμο μυικής μάζας και η μυική μνήμη.
Το ένα είναι καταστροφικό για το άλλο.

Στο χτίσιμο καταστρέφεις τον μυ (με τα βάρη) με σκοπό στην αποκατάσταση να επιδιορθώσει το τραύμα και να γεμίσει ίνες. Η μυική μνήμη είναι πράγμα κακό
γιατί κάνει τη γυμναστική συνήθεια, ο μυς μαθαίνει να μην καταβάλει κόπο και δεν αυξάνει σε μέγεθος, δύναμη, όγκο, μπλα μπλα. Οπότε πρέπει να βρίσκεις εντελώς καινούριους τρόπους
να χαλάς τον μυ και επομένως η επανάληψη κινήσεων γίνεται ένα κακό πράγμα.

Αντίθετα, σε διεργασίες ανάπτυξης της μυικής μνήμης θέλεις επανάληψη μέχρι αηδίας, με σκοπό ο μυς να συνηθίσει να κάνει την υπερπροσπάθεια που απαιτείται
με τον λιγότερο δυνατό κόπο.

Άρα, συμπέρασμα.

Γράψε λάθος!  ;D
Κιθάρα και γυμναστική και γενικότερα μουσική και γυμναστική:

Ναι, πάνε μαζί, υπό προϋποθέσεις.
Θα αφοσιωθείς μόνο στο ένα τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου. Το άλλο θα γίνεται για συντήρηση.
Ποδήλατο, τρέξιμο, αθλήματα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο ας πούμε) δε σε επηρεάζουν, αερόβιες ασκήσεις επίσης.
Αν μη τι άλλο θα βελτιώσουν το κυκλοφορικό σου και την αντοχή σου στην εξάσκηση (γαλακτικό οξύ και λοιπά)

Χτίσιμο μάζας με έντονο στρες των μυών από βάρη θα ήταν καλό να το αποφύγεις τουλάχιστον μέχρι
να κατακτήσεις τους στόχους σου στη μουσική από τεχνικής απόψεως. Μετά δεν υπάρχει φόβος.

Eν τέλει: όχι, στην ταυτόχρονη ανάπτυξη αλλά προς θεού γυμνάσου, κάνει καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/13, 18:12 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #6 στις: 17/02/13, 17:51 »
Φίλε Υπνοβάτη, μιλάς με φυσιοθεραπευτή και θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι το post σου περιέχει πολλές ανακρίβειες και παρανοήσεις. Ειδικά το ότι η αύξηση της μυικής μάζας και αυτό που λέμε "μυική μνήμη" είναι δύο φαινόμενα αλληλοσυγκρουόμενα και "καταστροφικά" το ένα για το άλλο. Η μυική μνήμη είναι κυρίως φαινόμενο νευρομυικής συναρμογής και δεν έχει άμεση σχέση με το αν ο μυς είναι υπερτροφικός ή όχι. Γι αυτό και μπορείς να δεις πολύ καλούς κιθαρίστες που μοιάζουν με body builders, όπως ο Wylde ή ο Petrucci.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #7 στις: 17/02/13, 18:01 »
Ωραία, αν θεωρείς ότι παραπληροφορεί μπορώ να το σβήσω.

Το ξέρω ότι είσαι φυσιοθεραπευτής.
Πως όμως θα πας γυμναστήριο για ένα ισορροπημένο σώμα και θα αποκλείσεις ασκήσεις;
Οι καμπτήρες ενεργοποιούνται κάθε φορά που κλείνει η παλάμη, ή κάνω λάθος;

Ο Petrucci έγινε τέρας στα 35 του. Ο Wylde από την άλλη είναι εξαιρετικά αργός κιθαρίστας σε σχέση με τον Petrucci
και παίζει με απίστευτη δύναμη. Το ότι αντέχει ακόμη οφείλεται στο εξαιρετικό physique που είχε κάποτε.

 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #8 στις: 17/02/13, 18:30 »
Ωραία, αν θεωρείς ότι παραπληροφορεί μπορώ να το σβήσω.

Aυτό είναι δικό σου θέμα. Εγώ απλά επεσήμανα ότι αυτή η άποψη (που όπως και η αντίστοιχη περί δύναμης και ευλυγισίας φαίνεται να είναι αρκετά διαδεδομένη) δεν είναι απόλυτα σωστή και δεν μπορεί να τεκμηριωθεί επιστημονικά. Γι αυτό και ανέφερα ότι υπάρχουν αρκετά παραδείγματα για το αντίθετο.

Παράθεση
Πως όμως θα πας γυμναστήριο για ένα ισορροπημένο σώμα και θα αποκλείσεις ασκήσεις;

Φυσικά και θα αποκλείσεις ασκήσεις που δεν είναι κατάλληλες για ένα συγκεκριμένο άτομο με βάση την ηλικία του, τη σωματική του διάπλαση, την κατάσταση της υγείας του (για κάποιον με δισκοκήλη τα situps δεν είναι η πιο ενδεδειγμένη άσκηση), και πολλούς άλλους παράγοντες. Και φυσικά, από εκεί και πέρα εξαρτάται τι ακριβώς θέλει να πετύχει κανείς με ένα πρόγραμμα γυμναστικής και πώς αντιλαμβάνεται την "ισορροπημένη" άσκηση ή το "ισορροπημένο" σώμα. Πολλοί κάνουν άσκηση για θεραπεία ή για να χάσουν βάρος, όχι για να "φτιάξουν κορμί". Ο φίλος μας εδώ προσπαθεί να διατηρήσει κάποια ισορροπία ανάμεσα στη γυμναστική και την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου.

Παράθεση
Οι καμπτήρες ενεργοποιούνται κάθε φορά που κλείνει η παλάμη, ή κάνω λάθος;

Γι αυτό ακριβώς του είπα ότι μπορεί να επιλέξει ασκήσεις που δεν καταπονούν τους καρπούς και τους μύες της περιοχής. Το θέμα είναι να βρεις τις κατάλληλες ασκήσεις. Αν θέλεις π.χ. να κάνεις θωρακικούς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις βαράκια που θα καταπονήσουν αρκετά τους καρπούς...



μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το μηχάνημα, που τους καταπονεί λιγότερο..



ή αυτό που τους καταπονεί ελάχιστα έως καθόλου (αν δεν χρησιμοποιείς τις λαβές)...



Παράθεση
Ο Petrucci έγινε τέρας στα 35 του. Ο Wylde από την άλλη είναι εξαιρετικά αργός κιθαρίστας σε σχέση με τον Petrucci
και παίζει με απίστευτη δύναμη. Το ότι αντέχει ακόμη οφείλεται στο εξαιρετικό physique που είχε κάποτε.

Είτε στα 35 είτε στα 25, αν η άύξηση της μυικήςμάζας ήταν καταστροφική, θα έπρεπε να είχε κάποια αρνητική επίδραση στην τεχνική του.

Και σε σύγκριση με τον Petrucci, το 99% των κιθαριστών είναι αργοί. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Μουσική Και Γυμναστική
« Απάντηση #9 στις: 17/02/13, 18:56 »
1. Προσπάθησα να κάνω εμφανές ότι πρόκειται για λάθος λογική αλλά δεν τα σβήνω ώστε αν κάποιος
σκέφτεται έτσι να το δει με κάποιον τρόπο. Αλλιώς ποιο το νόημα του φόρουμ στην τελική :Ρ

Δεν είναι ακριβώς η άποψή μου. (τα περί δύναμης και ευλυγισίας όντως δεν έχουν σχέση)
Θεωρείται αν δεν απατώμαι ότι ο μυικός κάματος από έντονη προπόνηση και ειδικά αν μιλάμε π.χ. για κανα ποδοσφαιριστή που μπορεί να καίει και
αμινοξέα στην προπόνηση ή τους αγώνες και η επαναφορά τον μυών δρουν αρνητικά στην όποια νευρομυϊκή συναρμογή γενικώς.

Το να πηγαίνεις για καριέρα μουσικού (σύμφωνα με άλλα ποστς του Δημήτρη) και ενδεχομένως για κάποια πτυχία σε αυτά
θέλει λιώσιμο πάνω στο όργανο.

Λιώσιμο στο όργανο ή σε δυο όργανα (γιατί κάνει και πιάνο αν θυμάμαι καλά) που κινησιολογικά είναι λίγο προβληματικά αναμεταξύ τους (διαφορετική ισορροπία του καρπού)
και λιώσιμο στη γυμναστική μάλλον θα τον απομακρύνουν συνολικά από τον στόχο του.

Δεν ξέρω. Προσωπική εμπειρία είναι, το τι ισχύει για μένα (και ένα- δυο φίλους) δεν νομίζω να ισχύει για όλους  ;D


2. Ναι, μιλάμε για ένα παιδί 16 χρονών. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια παθολογική κατάσταση, φαντάζομαι ότι θα το είχε αναφερει. Ο λόγος που
τα 16χρονα λιώνουν στα γυμναστήρια είναι είτε επειδή είναι αθλητές είτε επειδή θέλουν σώμα. >:D

Προσωπικά επειδή είχα φοβερή έξαρση της τενοντίτιδας μου σε εκείνη την ηλικία, δεν έκανα καμία άσκηση που έτεινε να την
"ανάψει" χωρίς κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα να σου πω την αλήθεια, απλά δεν πονούσα τόσο όσο πριν.

Έχασα μεγάλο μέρος της κίνησης μου (ακόμη και τώρα δηλαδή) γιατί έφτανα πολύ γρήγορα στην κούραση και δεν πιστεύω ότι έπαιξε
ιδιαίτερο ρόλο το γυμναστήριο.

3. Ναι, φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο.

4. Δεν είπα ότι η αύξηση μυϊκής μάζας είναι καταστροφική. Σε καμία περίπτωση.
Η χρονική στιγμή είναι αυτό που θέλω να τονίσω.
Ο Petrucci είχε ήδη κατακτήσει και με το παραπάνω τους κιθαριστικούς του στόχους. Δεν έθεσε νέους και ανέβηκε 4 νούμερα σουτιέν και μπλούζα ταυτόχρονα  ;D

Πιστεύω γνωρίζοντας και το σώμα μου αλλά και με την όποια βιοχημική γνώση έχω ότι θα πρέπει ένα
από τα δυο να μπει σε δεύτερη μοίρα για να μπορεί να αφιερωθεί 100% το σώμα του, το νευρικό του σύστημα και το μυαλό του
σε ένα από αυτά. Να επιτύχει τους στόχους του σωστά και όχι υπό το βάρος των αλτήρων ή των χορδών (goes both ways)

Παράλληλα αν συμπεριφέρεται μαλακά στο σώμα του με τα βάρη (αυτό που λες κι εσύ δηλαδή στην ουσία) και συνεχίσει να ασκείται (είπα πριν τρέξιμο, μπάλα κλπ)
θα γυμνάζεται χωρίς να ξεσκίζει τους μυς του.

Στην τελική εδώ που τα λέμε μπορεί να μπει και στη διαδικασία να πειραματιστεί, να λιώσει και στα δυο και να μας πει και τι έγινε  0:) [size=78%] [/size]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
30174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/16, 12:55
από George Papadimitriou
1 Απαντήσεις
5329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
4 Απαντήσεις
2706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 03:30
από anthrakoryxos
16 Απαντήσεις
10933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 20:27
από blackie
9 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
51 Απαντήσεις
50945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou
0 Απαντήσεις
919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/22, 14:26
από Ioannis Anastassakis