Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος κιθαρίστας-επίσης- αναφορά για πόνους  (Αναγνώστηκε 18185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Παιδιά Πολλή Καλησπέρα σας!
Οφείλω πρώτα να σας ευχαριστήσω για το κουράγιο που μου δώσατε, όταν σας ανέφερα για πόνο στα ακροδάχτυλα του αριστερού χεριού μου! Όντως επέμεινα, όπως μου συστήσατε, η μαμά Φύση αντέδρασε, δημιουργήθηκαν κάλοι, και το πρόβλημα λύθηκε.
Βρήκα, επίσης, έναν πολύ καλό δάσκαλο μέσα από την παρέα σας, με τον οποίο έκανα μέχρι τώρα ~4 μήνες κάποια ιδιαίτερα.
Μπαίνοντας όλο και περισσότερο από τη θεωρία στην πράξη, παρατηρήσαμε ότι σε όλους τους αρπισμούς μεταξύ τάστων, αλλά και μεταξύ χορδών, όταν το 4ο δάκτυχο πίεζε χορδή, τα υπόλοιπα τρία απομακρυνόντουσαν πολύ (ιδιαιτέρως το 3ο) από την ταστιέρα.
Φτιάξαμε άσκηση ελέγχου των δαχτύλων, ώστε να είναι σχετικά κοντά στη χορδή, που παίζει... Κι εκεί εμφανίζεται ένας αρκετά έντονος πόνος λίγο πιο κάτο από τον καρπό (προς τον αγκώνα).
Κάτι ανάλογο συνέβη όταν μου έδωσε (ο δάσκαλος) ως άσκηση: κενό μπαρέ, στα τρία-τέσσερα πρώτα τάστα, για αρχή.
Εκεί εμφανίστηκε πάλι ένας έντονος πόνος, το 'τόξο', μεταξύ αντίχειρα και δείκτη.
Μολονότι εγώ θα είχα κάθε διάθεση να επιμείνω, ο δάσκαλος με προβλημάτισε, μιλώντας μου ότι σίγουρα -αν πρόκειται για πόνο τένοντα- θα ήταν φρόνιμο να μην τον τραυματίσω.
Και τώρα οι ερωτήσεις, αφού σας έβαλα στο κλίμα:
1) Γνωρίζει κάποιος... Έχει κάποιος προηγούμενες εμπειρίες από ανάλογους πόνους;
2) Πρόκειται για πόνους τενόντων, ή πόνους μυών; Γνωρίζω ότι οι μύες όσο κι αν πονούν, ενισχύονται μέχρι, πάλι, να σταματήσει ο πόνος! Αντίθετα, για τους τένοντες δεν γνωρίζω, και τους φοβάμαι ως πιο λεπτεπίλεπτους κι επιρρεπείς σε τραυματισμούς.
3) Είναι πόνοι, που συνηθίζονται, κι αυτοί, με την εξάσκηση, ή έπεσα σε αδιέξοδο;
4) Δεν φαντάζομαι, αλλά θα την κάνω τη χαζή ερώτηση: Υπάρχει κάποιος τρόπος παιξίματος όσων σας είπα/έγραψα, χωρίς τέτοιους πόνους;

Επειδή ΘΕΛΩ να μάθω κιθάρα, και έχω μπει σε κάποιο καλό δρόμο, τουλάχιστον από βασικότερα πρακτικά, και από θεωρία, θα στενοχωρηθώ πολύ να χρειαστεί να τα παρατήσω..... Λόγω ανατομικού προβλήματος (αρκετά ~ πολύ κοντός αντίχειρας) :( :( :(

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, και για όποια τυχόν ανταπόκρισή σας.
Να είστε όλοι καλά
Φιλικότατα

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλησπέρα,
καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός.
αυτό όμως που μπορώ να σου πω, έστω και αν είναι δυσάρεστο, είναι ότι μαλλον θα πρέπει να σταματήσεις για κάποιο διάστημα να παίζεις διότι ένας πιθανός τραυματισμός μπορεί να σε αφήσει μακρυά απο το όργανο για πολύ μεγαλύτερο διάστημα.
αν ο πόνος συνεχιστεί να επισκεφτείς κάποιον ειδικό να σε κοιτάξει

ίσως να φταίει το όργανο το οποίο μπορεί να μην είναι σετταρισμένο στα μέτρα σου ή το μπράτσο του να μη σου ταιριάζει. εκεί θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι που θα σε βολέψει καλύτερα
ίσως η τεχνική σου να επιβαρύνει το χέρι σου και να πρέπει να την κοιτάξεις μαζί με το δάσκαλό σου ώστε να την αλλάξεις.
ίσως μελετάς πολλές ώρες και θα πρέπει να τις ελαττώσεις
 
πρόσεξέ το πάντως , μην το παίρνεις αψηφιστα ή ελαφρά
εγώ έπαθα τενοντίτιδα (λόγω κακοσετταρισμένου οργάνου) πριν 3 χρόνια και ακόμα δεν έχω απαλλαγεί εντελώς απο αυτή
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ίσως κάποια φυσιοθεραπεία? και εγώ είχα πάθει τενοντίτιδα πριν νομίζω 26 χρόνια επίσης στο τόξο μεταξύ δείκτη και μέσου και είχα πάρει κάτι χάπια, προφανώς αντι-φλεγμονώδη και αναλγητικά.
Νομίζω βασικό στοιχείο είναι η ενδυνάμωση.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θα πας σε εναν γιατρουλη,και οτι πει αυτος.Ακομα και να σου πει τερμα η κιθαρα,τοτε,τερμα η κιθαρα.
Αν ειναι να μεινεις κουλος,να βρασω και κιθαρα και ολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Όπως έγραψα στην αρχή, σας ευχαριστώ όλους. και πάλι, τόσο για τον χρόνο, που μου αφιερώσατε (από τον προσωπικό σας), όσο -ακόμα περισσότερο- και για τις ανταποκρίσεις σας.
Γενικά, αυτό σκεφτόμουν να κάνω.. Να πάω σε ορθοπεδικό, και μάλιστα σ' έναν καταπληκτικό, που έχω κατά νου.

Βέβαια, η έρημη η κιθαρούλα (στη χειρότερη περίπτωση), δεν θα πάει χαμένη. Θα πάει σε κάποιον από τους δύο γιούς μου, σε όποιον την θέλει, παρέα και με έτοιμο (πολύ καλό) δάσκαλο. ;D ;D

Και πάλι να είσαστε καλά όλοι, έστω και αν επιβεβαιώσατε τις πλέον δυσοίωνες σκέψεις μου. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Περαστικα φιλος.
Και πες μας τι πορισμα ευγαλε ο ντοκτορ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Ο πόνο σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος ΔΕΝ είναι καλό…  :-\

Δεν έχει σημασία αν μιλάμε για νύχι, μύες ή ό,τι… ο πόνος είναι σημάδι πως κάτι δεν πάει καλά, οπότε καλό θα ήταν να σταματήσεις αυτό που κάνεις (για τώρα).

ΔΕΝ είμαι γιατρός αλλά τα χάπια δεν είναι λύση… ουσιαστικά η δραστική ποσότητα της ουσίας που από το στομάχι θα φτάσει στο χέρι είναι τόσο αναλογικά μικρή που επί της ουσίας περισσότερο «κακό» κάνεις γενικότερα στον οργανισμό σου (δλδ τον επιβαρύνεις με φάρμακα)  παρά καλό…

Η φυσιοθεραπεία είναι λύση… ωστόσο να περιμένεις τουλάχιστον 10 με 15 συνεδρίες με κόστος από 15€ ως 25€ η κάθε μια.  Υπέρηχοι, λάμπες, ηλεκτροθεραπεία (αρχικά) είναι μια καλή λύση σε συνδυασμό πάντα με γυμναστική για ενδυνάμωση…

Και πάντα … ΠΑΝΤΑ … μην αμελείς το ζέσταμα (πριν το παίξιμο) και διατάσεις (μετά).

Τέλος τα δικά μου 2 cents σοφίας :

α) είναι μην παλεύεις με το όργανό σου… αν συνειδητοποιείς πως βάζεις περισσότερη δύναμη από όταν πχ γυρίζεις το χερούλι μιας πόρτας ή κρατάς τα μαχαιροπίρουνα σου… τότε το κάνεις λάθος….

β) ασχολείσαι με την μουσική… δλδ αναγκάζεις το σώμα σου σε στάσεις που δεν θα υιοθετούσε από μόνο του… για μεγάλα χρονικά διαστήματα … κάποια στιγμή, κάτι θα χτυπήσει… (γόνατα, τενοντίτιδες, καρποί, ώμοι, πλάτη, μέση)…  it’s the dues we got to pay for playing them blues…
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Να δεις αμεσα εναν ορθοπεδικό! Ειχα κι εγω τετοιους πονους και στα 2 χερια ωσπου καταλαβα πως καθως έπαιζα ημουν πολυ σφιγμενος. Σιγα-σιγα προσπαθησα να ειμαι ποιο χαλαρος και οντως υποχώρησαν γρηγορα οι ενοχλησεις. Εμενα κυριως σε ανοίγματα εμφανιζοταν οι πονοι αλλα καταλαβα πως γενικα ο τρόπος που επαιζα ηταν σαν να προσπαθουσα να σπασω το οργανο με τις παλαμες μου.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
8835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 15:48
από Anemos
1 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 14:53
από Arg0
11 Απαντήσεις
5032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 21:42
από Ikaros
46 Απαντήσεις
16042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/11, 14:55
από Crazy Heart
6 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 16:43
από mace
63 Απαντήσεις
21511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 10:39
από Neikos
16 Απαντήσεις
10722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/13, 14:55
από Harpwood
18 Απαντήσεις
21640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/17, 19:08
από saved
67 Απαντήσεις
18456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/17, 12:02
από mouz
0 Απαντήσεις
4544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 08:42
από Βραζίλης