Αποστολέας Θέμα: Blues tabs  (Αναγνώστηκε 18860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Socrates_dtc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Blues tabs
« στις: 19/02/17, 16:25 »
Καλησπερα παιδια και καλη εβδομαδα!
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δε μπορω να βρω ταμπλατουρες για πολυ γνωστα blues τραγουδια οπως πχ το "me my guitar and the blues" του Jimmy dawkins που εψαχνα σημερα. Βρισκω τα ακορντα τους αλλα οχι tabs. Ξερει κανενας πιο ψαγμενος καποιο site που μπορω να βρω ταμπλατουρες για blues; Για rock-metal βρισκω τα παντα. Εχω βεβαια την εντυπωση οτι στη blues παιζει πολυ αυτοσχεδιασμος και οτι σχεδον ποτε οι κιθαριστες δε παιζουν ενα τραγουδι ακριβως το ιδιο καθε φορα. Οποτε ειναι ισως δυσκολο να φτιαχτουν ταμπλατουρες.
ΥΓ: Ειμαι πολυ νεος στο χωρο, ισως λεω και καμια πατατα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Blues tabs
« Απάντηση #1 στις: 19/02/17, 18:10 »
Αν δεν βρίσκεις tab, το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει. Αν το κομμάτι δεν είναι πολύ δημοφιλές ή/και δεν έχει κάποια χαρακτηριστικά θέματα/licks/riffs, δύσκολο να το βρεις σε tab. Ο λόγος είναι, όπως λες και εσύ, ότι τα blues βασίζονται κατά κύριο λόγο στον αυτοσχεδιασμό και δεν έχει και πολύ νόημα η ακριβής καταγραφή τους σε tab (με στόχο την ακριβή αναπαραγωγή τους). Επιπλέον, η πλειοψηφία των blues είναι σε standard φόρμες, όπου είναι "εύκολο" (και προτιμότερο) να αυτοσχεδιάσεις. Για παράδειγμα, το κομμάτι που αναφέρεσαι είναι ένα τυπικό D minor blues, και ότι και να παίξεις σε D minor/blues πεντατονική με λίγο "χαρακτήρα" θα ακουστεί καλά.

Βέβαια, όταν ξεκινάς να παίζεις blues, καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να αναπαράγεις ακριβώς κάποια κομμάτια, ώστε να αποκτήσεις κάποια εμπειρία και  ένα ρεπερτόριο από licks που θα σε βοηθήσουν να αυτοσχεδιάζεις καλύτερα (σε σχέση με το να ανεβοκατεβαίνεις πεντατονικές). Προφανώς για αυτό τον σκοπό θα περιοριστείς σε tabs που υπάρχουν για πολύ γνωστά κομμάτια, τα οποία δεν είναι και λίγα. Με τον καιρό θα είσαι θέση να μπορείς να αναπαράγεις μόνος σου τα licks που ακούς από οποιοδήποτε blues κομμάτι χωρίς την ανάγκη tab, αν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Socrates_dtc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Blues tabs
« Απάντηση #2 στις: 19/02/17, 20:16 »
Εισαι 100% μεσα φιλε μου! Γνωριζω αριστα τις 5 θεσεις της πεντατονικης μινορε καθως και τις νοτες στην ταστιερα. Αλλα οταν παω να αυτοσχεδιασω απλως ανοβοκατεβαινω οπως ειπες. Αυτο θελω να μαθω 20-30 κοματια απ εξω με ακριβη tab ωστε να εκπαιδευτω στο πως σολαρεις στα μπλουζ γενικα.  Παντως πιστευα οτι θα βρω tab γιατι ειναι αρκετα γνωστο κοματι. Anyway σ ευχαριστω πολυ φιλε για το χρονο σου!

Αποσυνδεδεμένος Socrates_dtc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Blues tabs
« Απάντηση #3 στις: 21/02/17, 11:03 »
Για όποιον ενδιαφέρεται εχω βρει αυτο το site το οποίο εχει πολλές ταμπλατουρες για blues τραγούδια.
http://www.blues-tabs.net

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/02, 20:37
από kostasd
3 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/03, 22:20
από Γιάννης [nOiz]
10 Απαντήσεις
8096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/05, 20:29
από gigantas
1 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/06, 13:22
από Sandman1_1
2 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 21:38
από Bromopodaros
0 Απαντήσεις
1934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 00:17
από yiannakis
1 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 16:24
από Melman4
3 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 16:39
από noe13
1 Απαντήσεις
4903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/15, 13:53
από vagtanplan