Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμάς - τζουράς - μπουζούκι. Λεπτομέριες, βοήθεια, ιδιαιτερότητες  (Αναγνώστηκε 31793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Γειααααα .
Πρόσφατα έπαιξα για πρώτη φορά στη ζωή μου μπαγλαμά και καταενθουσιάστηκα  ;D .
Ετσι λοιπόν αποφάσισα να πάω σε κάποιο μαγαζί με παραδοσιακά (ή όπως αλλιώς χαρακτηριζονται αυτά τα όργανα τελως πάντων ) όργανα για να παιξω με μερικούς μπαγλαμάδες έτσι ώστε αν κάποτε ερωτευτώ το ρεμπέτικο τρεγούδι να έχω μια ιδέα .
Εκεί λοιπόν ανάκαληψα (ήμουν πραγματικά άσχετος με αυτή τη μουσική ) ότι  υπάρχει και ένα όργανο ανάμεσα στο μπαγλαμα και το μπουζούκι (και από άποψη μεγέθους και από άποψη ήχου ) , ο τζουράς όπου όταν τον έπιασα στα χέρια μου "κάτι μου είπε "  :D .
Και ερωτώ : Είδα άλλους τζουράδες/μπαγλαμάδες σκαφτούς και άλλους με ντούγιες . Από άποψη ήχου κτλ ποια είναι η διαφορά γιατι κάποια σημαντική διαφορά δεν ανακάληψα με τα λίγα λεπτά που κράτησα στα χέρια μου κάθε όργανο . Αν κάποια στιγμή πάρω έναν τζουρά , τι να προτιμήσω ? Γενικά σαν όργανα είναι ανθεκτικα ή κινδυνεύουν με το παραμικρό να γίνουν τόξα ? Και ρωτάω γτι η κλασική κατασκευή δεν έχει βέργα , ενώ φοράνε μεταλικές χορδές , οπότε ίσως κάτι φτηνο με τη παραμικρή έκθεση του σε ακραίες καταστάσεις σκευρώσει .

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να διαφωτίσει ας το κάνει .
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/07, 23:46 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
File tase18! kalh xronia kai tis kalhsperes moy!
Exw ena mpaglama aksias 90Eyra kai enan tzoyra aksias 200eyra kai ena mpouzouki aksias 650Eyra!
Prwto lipon agorasa to mpuzuki!paizw erasitexnika gyrw sta 6 xronia!Epeita lipon apo ayto opws eipes kai esi
me magepse o mpaglamas poy ton akusa kai gustara poly!Alla san to tzoyra file den vazw tipota!parolo poy einai
kai pio fthinos apo ti mpuzuka!Afta gia na ksereis apo poio pairneis plhrofories! Den kserw kai polla alla oyte kai oliga! O tzoyras lipon para ta 200Eyra toy bgazei tromero hxo! Einai enas paradosiakos skaftos se anoixto xrwma ksyloy. Kat'eme alla kai twn mpoyzoykopoiwn, o paradosiakos skaftos bgazei pio anatolitiko hxo, antitheta aytos me tis ntoygies einai pio mpoyzoykoeides o hxos toy. Tora oso gia to an skeyrwnoyn eykola epidi den exun verga , den to nomizw. Spania ola ayta ta mpuzukoeidh bgenune me verges. Allwste kai oi klassikes - akustikes pali den bgenune me verges alla den shmainei oti ginontai toksa. An to exeis koyrdismeno kai to pas ke sto mastora gia na kana servicio tha eisai mia xara. Afta ta oliga, elpizw na se diafwtisa! An thes kati parapanw steile moy kai kana Email na to syzhthsome pio poly! 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
(suggnwmh gia ta greeklish...)

Ara apoti katalava vriskomaste sthn idia fash  ;) O tzouras ontws vgazei api8ano hxo . Koita oi akoustikes sunh8ws exoun verga logw ths megalhs tashs apo tis xordes (oi 12are pou sunh8ws forane oi akoustikes trabane polu) ,tvra gia tis klasikes , oso xrhsimopoieis naylon xordes dn exeis provlhma afou dn exoun megales taseis . Tespa .
Gia enan skafto tzoura prosanatolizomai mallon , (gia emfanisiakous logous perissotero  ::) ) alla kai o pio anatolitikos hxos pou aneferes fainetai na exei endiaferon . Gia na eimai ilikrinhs o hxos tou mpouzoukiou dn maresei kai toso polu oso o hxos tou tzoura  :D .

Epishs 8a pshnomouna kai gia baglama alla kati dn mou ka8etai kala . Katarxas nomizw (kai an kanw la8os dior8wse me ) o mpaglamas dn stekei eukola se mikrh orxistra (vevaia se mia megaluterh o hxos tou krinetai aparaithtos kai h parousia tou katalitikh :) ) enw o tzouras pou exei pio gemato hxo kai san sunodia se mia ki8ara as poume einai oti prepei . Vevaia ena mpaglamadaki einai mikro kai einai tromerh eukolia , alla tespa .
O tzouras vgainei mono trixordos RE LA RE san ton mpaglama h kai tetraxordos ? Etuxe na akousw 4axordo mpouzouki kourdismeno san banjo se peiramatikh country kai emeina pragmatika m***kas  :o . Egw 8elw ena tetoio organaki gia ena blues/folk rock  sugkrothma kai pisteuw oti einai polu wraia fash na mple3w kai enan tzoura mesa  8)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Έχουνε μεταλλικές χορδές αλλά με πολύ μικρή τάση χορδών λόγω μήκους αλλά και αριθμού χορδών. Δεν σκευρώνουν εύκολα, τουλάχιστον όχι τόσο έυκολα όσο οι ρεμπετοκιθάρες/μπουζούκια. Εγώ θα προτιμούσα ένα σκαφτό μπαγλαμαδάκι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Aderfe Tase! thnx kai gia th plhroforhsh peri akoystikwn !
Gia to mpaglama poy les , eite megalh eite mikrh einai h orxhstra an ksereis na paizeis, kaneis thaymata! Synithws vevea to mpaglama to xrhsimopoioyne perissotero gia Akkornta kai oxi toso gia na solaroyne giati einai kai diskolo na solareis se toso mikra tasta me eykolia!alla ok ama eisai mastoras to kaneis kai ayto!
O hxos toy ine varvatos tha elega an den exoyne xwsei tipota enisxytes ta alla organa......
Kakos loipon den soy kathetai kala! ALLLAAAAA.....!!!!!
Akoy to eksis.....sto mpaglama gia na paikseis sigxordies einai poly pio eykolo apo oti sto tzoyra.....Sto tzoyra kapoies sigxordies gia na paixtoyn kai me tis 3 xordes einai sxedon akatarthwto!!prepi na einai to kathe daxtylo soy 20 pontus ! XAXAXAXA! Tzoyrades ke mpaglamades einai 3xordoi!kai tora to RE LA RE paizei! Alloste ama asxolise poly to kurdizeis opws soy gustarei!
Alla pantos o hxos toy tzoyra kai gia Blues pisteyw einai poly g**atos!
Voithise kai o Gabriel6th poy einai enas apo toy EPISTHMONES toy Site Etoytoy kai 3-4 anthropoys edw mesa prepei na toy eyxaristoyme gia th paroysia toys kai tis symboyles toys. Gabriel afu ksero oti esi tha epernes ke tzoyra kai mpaglama! Mh to paizeis Epilektikos ! xexexe!
Ciao paides !
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Αν και δεν ξερω , έχω την εντύπωση ότι στις συνχορδίες δεν θα εχω πρόβλημα (αφού ούτε και στη κίθάρα έχω πλέον ιδιαίτερο πρόβλημα  :) ) οπότε εντάξει δεν με απασχολεί κάτι τέτοιο .
Σωστό και αυτό μρ το κούρδισμα .. Αν το πάρω θα το κυρδίζω drop-b για να παίζω καφρίλες  ;D ;D ;D (να πως φάνηκε ο μεταλλάς  :P ) . . . .

Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο για εκμάθιση αν υπάρχει , ας ειναι ρεμπέτικο λαικό ,ότι θελει , αρκεί να χει μαθήματα για τζουρά (εκεί καταλίγω μάλλον ;) ) .

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και αν τελικά αποφασίσω να κάνω κάποια αγορά θα σας ενημερώσω .


 

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά , φίλε Τάσο18 , όσο κι αν έχω ψάξει για βιβλίο για τρίχορδο μπουζούκι και τα συναφή δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο...

Αποσυνδεδεμένος RESTOBARE

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
καλη επιτυχια στον ΄΄νεο΄΄ δρομο που ανοιγεται μπροστα σας παιδια !!! ηθελα απλα να προσθεσω οτι ,οσον αφορα την οικογενεια των ντουζενικων οργανων οπως ο τζουρας, ευτυχως κατα τη γνωμη μου δεν ενδεικνεται η αγορα καποιου βιβλιου γιατι πολυ απλα εχουμε να κανουμε με μια ολοκληρη φιλοσοφια και θεωρηση των πραγματων και οχι για ενα νεο οργανο προς μαθηση.προσωπικα εχω δυο τζουραδες και δυο μπαγλαμαδες σκαφτους με τους οποιους εμαθα να παιζω απο μονος μου.κανενα βιβλιο δεν θα σου χαρισει το χρωμα και το παραπονο που αρμοζει στον ηχο αυτων των αγιων οργανων..το μονο που χρειαζεται ,κατ εμε παντα,ειναι αυτη η μαγικη λεξη...μερακι...και φυσικα αγαπη για το ρεμπετικο και τον ριζοσπαστικο τροπο  αντηληψης των μουσικων και μη πραγματων.ειναι πραγματικα αδιανοητες οι δυνατοτητες και οι συγκινησεις που σας περιμενουν!! ειναι μοναδικο να ανοιγεται η εικονα της σμυρνης να καιγεται μοναχα απο το ακουσμα ενος ταξιμιου παραπονιαρικου...εξ ορισμου ροκ προσδιοριζεται καθε τι το ριζοσπαστικο , συνεπως , δεν υπαρχει κατι πιο hard rock απο στιγμες οπως .....εκεινο το περασμα απο την ρε μινορε στη ρε ματζορε στο σημειο ''...ας καθαρισουμε μια ωρα αρχιτερα...''   

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
λοιπόοοοον πήρα τον τζουρά !! !! !!  :D :D :D :D :D :D :D

φοβερός ήχος , 'εχω πάθει πλάκα , τώρα αυτό που μου χρειάζεται είναι μερικές πληροφορίες και κάποια μαθήματα για να μπορέσω να βγάλω καλύτερα το ταλέντο μου ....


αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας στο κάνει .


ευχαριστώ προκαταβολικά !  ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Κι εγώ πήρα τζουρά πρόσφατα.... ;D ;D ;D δώρω των γονέων για τα γενέθλια.... ;D και άρχισα και μαθήματα με τον καθηγητή της κιθάρας μου.... ;D έχω βγάλει ήδη διάφορα τραγουδάκια..... ;D αγρια πόρωση μιλάμε...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
απορρω....ποιες οι διαφερες του ταμπουρα απο ενα σαζι και τι ειναι ακριβως ο τζουρας??? ???
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το χαρακτηριστικό του ταμπουρά είναι ότι δεν έχει σκληρό καπάκι μπροστά, αλλά μια μεμβράνη τεντωμένη, σαν τύμπανο.

Ο τζουράς είναι κάτι το ενδιάμεσο ανάμεσα στο μπουζούκι και τον μπαγλαμά, και παίζεται περίπου σαν τρίχορδο μπουζούκι.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
ara egv paizv sazi kaoxi tampoyra....αλλα εμενα τοσα χρονια ταμπουρα μου λεγαν οτι μαθαινω αλλα καμια μεμβρανη δεν εχει!!
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
...εδω ενα ενδιαφερον φορουμ...ριξτε μια ματια...

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17493&page=2
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Naxios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • musics.gr
Γεια σου φίλε μου,

Σάζι είναι ο ταμπουράς στα τούρκικα. Συμβουλέψου επίσης:
http://www.maqamechos.com/index.php?option=content&task=view&id=33

Παίζω ταμπουρά 10 χρόνια, ούτι και μπουζούκι. Τα γνωρίζω και συνεχίζω να τα γνωρίζω μέρα με τη μέρα αυτά τα ωραία όργανα. Μεμβράνη έχει το τούρκικο ταμπούρ, που είναι ο ελληνικός ταμπουράς με δοξάρι χωρίς δοξάρι.

 ;)
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική | Παραδοσιακή Μουσική

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
eυχαριστω πολυ παιδες!ειστε κατατοπιστικοτατοι!!κι εσεις και τα Link σας πραγματικα... :Dμιας και στα μουσικα σχολεια η μουσικη παιδεια ειναι καπως αλλοπροσαλλη!φανταστειτε δεν ηξερα την ακριβη ονομασια του οργανου που παιζω!!!τστστστσ :-[
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Naxios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • musics.gr
Σημασία έχει να σου αρέσει το όργανο και να το νιώθεις καλά στα χέρια σου.



Αφιερωμένο!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/07, 23:07 από Naxios »
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική | Παραδοσιακή Μουσική

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
και να σκεφτεις οτι καποτες δεν μου αρεσε ...γενικα τα εγχωρδα...μα τωρα που απεχω απο την συστηματικη μελετη μουσικης την καταβρησκω να τζαμαρω με τον ταμπουρα μου...
πως διαλεγεις εναν καλο ταμπουρα?τι προσεχεις κλπ...
και σε τι διαφερουν οι κοκκινες χοδρες απο τις χαλκινες?
και γιατι οι καθηγητες μου κοψαν τους διπλους μπερντεδες?
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Naxios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • musics.gr
Το όργανο έχει τη ομορφιά της "αλητείας" του αλλά έχει και την μελέτη του. Το χρώμα των χορδών δεν παίζει ρόλο. Αν βγάλεις τους μπερτνέδες ανάμεσα από τις "κανονικές" νότες τότε το έχασες το νόημα.

Έχασες τις φυσικές νότες που ηχούν ωραία στο αυτί. Άλλοι τις λένε βυζαντινές, άλλοι τούρκικες, άλλοι μόρια, κόμματα. Οι δάσκαλοί σου τις έβγαλαν γιατί δυσκολεύτηκαν να τις γνωρίσουν λόγω ότι έμαθαν από τη σχολή "του πιάνου" πρώτα.



Ο ταμπουράς είναι ελληνικότατο όργανο, υποχρωτικό μάθημα στα μουσικά σχολεία και εκφράζει το ύφος και το συναίσθημα των ανθρώπων που ζουν στην ανατολική Μεσόγειο. Έχει πολύ υλικό για μελέτη και παίξιμο. Εγώ με τον ταμπουρά παίζω σε ρεμπέτικα, λαϊκά, νησιώτικα, κρητικά και μικρασιάτικα.

Το όργανο το επιλέγω από το πόσο με ευχαριστεί στο παίξιμο.

 :)
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική | Παραδοσιακή Μουσική

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/04, 15:42
από mafiozos
58 Απαντήσεις
65375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
21 Απαντήσεις
30804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
1 Απαντήσεις
5480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:52
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
21066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 01:13
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
3212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 15:45
από Fteo
7 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 21:08
από Angel~Archo
6 Απαντήσεις
11223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
3 Απαντήσεις
9780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 19:42
από dread12
0 Απαντήσεις
1852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 13:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood