Αποστολέας Θέμα: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?  (Αναγνώστηκε 22203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

paran0id

  • Επισκέπτης
λοιπον ας δωσουμε εναν προχειρο ορισμο στο ροκ: μουσικη που απευθυνεται κυριως σε νεα ατομα, εχει εντονο ρυθμο και γενικα ειναι "δυνατη" μουσικη. ο στιχος κυμαινεται απο αδιαφορος εως ριζοσπαστικος και προκλητικος. Οργανα που χρησιμοποιουνται κυριως στη ροκ: ηλ/κη κιθαρα/μπασο ντραμς.

για να δωσουμε τωρα και στο μεταλ...μμμμ
...γιατι νομιζω οτι ειναι το ιδιο με το ροκ?

τελικα αυτος ο διαχωρισμος μεταξυ μεταλ και ροκ ειναι ουσιαστικος? ενταξει, στη μεταλ χτυπιουνται πιο αγρια και εχουν καπως διαφορετικη τεχνικη, αλλα δικαιολογει αυτο τη διαφορετικη κατηγορια(που προσωπικα ειμαι εναντια στην κατηγοριοποιηση)? τελικα οι judas priest πχ ειναι μεταλ η μηπως hard rock?
και εστω οτι υπαρχει διαφορα. με αυτη λογικη ομως αλλο ειδος ειναι και οι genesis, αλλο οι jethro tull, αλλο οι purple λαι αλλο οι rolling stones. Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #1 στις: 27/08/06, 23:46 »
μμμμ...αναζητήσεις..ενδιαφερον, μου θυμιζει τα νιατα μου στο κιθαρα...σε αυτο το θεμα η απαντας 3 σελιδες η καθολου...και λογικο..όλα εχουν να κανουν με την ιστορια του όλου θέματος πιστευω...πχ οι Priest μπορει να εγραφαν στην αρχη hard rock  αλλα το painkiller πχ δεν μπορει να χαρακτηριστει ροκ...είναι θεμα ιστοριας ..καποια στιγμη υπήρξε η αναγκη για διαχωρισμο των κοματιων με πιο...μεταλλικές αναφορες και μουσικα και στιχουργικα...νομιζω τοσο απλο και λιτο ειναι μια καλη εξηγηση..χωρις πολλα πολλα..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #2 στις: 27/08/06, 23:52 »
Ενταξει επειδη ψιλοβαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια θα σου πω απλα κατι ρε bandmate που ειναι ωμο και θα με βρισουν οι ανοιχτομυαλοι αλλα its ok.
Εχει καμια σχεση η μουσικη των Black sabbath με αυτη των frannz ferdinand η των placebo?Κατ εμε καμια (ουτε καν εξελιξη των μεν οι δε).Και ουτε εγω που ακουω ας πουμε bs θελω να ειμαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που ακουνε franz ferdinandειναι τελειως γελοια αφου το μονο ιδιο ειναι οτι και οι δυο εχουν ηλεκτρικες κιθαρες..
Βριστε με ελυθερα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #3 στις: 28/08/06, 00:07 »
Ενταξει επειδη ψιλοβαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια θα σου πω απλα κατι ρε bandmate που ειναι ωμο και θα με βρισουν οι ανοιχτομυαλοι αλλα its ok.
Εχει καμια σχεση η μουσικη των Black sabbath με αυτη των frannz ferdinand η των placebo?Κατ εμε καμια (ουτε καν εξελιξη των μεν οι δε).Και ουτε εγω που ακουω ας πουμε bs θελω να ειμαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που ακουνε franz ferdinandειναι τελειως γελοια αφου το μονο ιδιο ειναι οτι και οι δυο εχουν ηλεκτρικες κιθαρες..
Βριστε με ελυθερα..

να σου πω, η λυση ειναι μια: καταργηση κατηγοριων. οταν σου λενε τι μουσικη ακους λεγε:οτι μ'αρεσει ;)

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #4 στις: 28/08/06, 00:54 »
Ένα παρακλάδι του rock είναι η metal. Φανταστείτε ένα δέντρο που στη βάση του είναι το rock και στα κλαδιά του είναι τα είδη του. Οι καρποί του είναι οι καλλιτέχνες,και οι πιο νόστιμοι καρποί του οι πιο πετυχημένοι καλλιτέχνες που το εκπροσωπούν.

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #5 στις: 28/08/06, 00:57 »
Ενταξει επειδη ψιλοβαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια θα σου πω απλα κατι ρε bandmate που ειναι ωμο και θα με βρισουν οι ανοιχτομυαλοι αλλα its ok.
Εχει καμια σχεση η μουσικη των Black sabbath με αυτη των frannz ferdinand η των placebo?Κατ εμε καμια (ουτε καν εξελιξη των μεν οι δε).Και ουτε εγω που ακουω ας πουμε bs θελω να ειμαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που ακουνε franz ferdinandειναι τελειως γελοια αφου το μονο ιδιο ειναι οτι και οι δυο εχουν ηλεκτρικες κιθαρες..
Βριστε με ελυθερα..


Οi Franz Ferdinand είναι κάποιοι άσχετοι που παίζουν περισσότερο ποπ ροκ παρά ροκ, και στις συναυλίες τους δεν έχουν ούτε ένα πεταλάκι distorsion για τις 2 κιθάρες τους. Γιατί παίζουν και πολύ δύσκολα πράγματα και η 1 κιθάρα δεν αρκεί :P :P :P. όλοι οι άσχετοι την είδαν κάπως.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/06, 03:51 από GarvinFromBlackout »

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #6 στις: 28/08/06, 12:55 »
Ενταξει επειδη ψιλοβαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια θα σου πω απλα κατι ρε bandmate που ειναι ωμο και θα με βρισουν οι ανοιχτομυαλοι αλλα its ok.
Εχει καμια σχεση η μουσικη των Black sabbath με αυτη των frannz ferdinand η των placebo?Κατ εμε καμια (ουτε καν εξελιξη των μεν οι δε).Και ουτε εγω που ακουω ας πουμε bs θελω να ειμαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που ακουνε franz ferdinandειναι τελειως γελοια αφου το μονο ιδιο ειναι οτι και οι δυο εχουν ηλεκτρικες κιθαρες..
Βριστε με ελυθερα..

να σου πω, η λυση ειναι μια: καταργηση κατηγοριων. οταν σου λενε τι μουσικη ακους λεγε:οτι μ'αρεσει ;)

Εγω θα λέω:

"Α, εγω ακουω τα παντα!!" ;D ;D ;D ;D

(κι οποιος καταλαβε, καταλαβε! ;) ;) ;))
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #7 στις: 28/08/06, 13:12 »
Ενταξει επειδη ψιλοβαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια θα σου πω απλα κατι ρε bandmate που ειναι ωμο και θα με βρισουν οι ανοιχτομυαλοι αλλα its ok.
Εχει καμια σχεση η μουσικη των Black sabbath με αυτη των frannz ferdinand η των placebo?Κατ εμε καμια (ουτε καν εξελιξη των μεν οι δε).Και ουτε εγω που ακουω ας πουμε bs θελω να ειμαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που ακουνε franz ferdinandειναι τελειως γελοια αφου το μονο ιδιο ειναι οτι και οι δυο εχουν ηλεκτρικες κιθαρες..
Βριστε με ελυθερα..

να σου πω, η λυση ειναι μια: καταργηση κατηγοριων. οταν σου λενε τι μουσικη ακους λεγε:οτι μ'αρεσει ;)

Εγω θα λέω:

"Α, εγω ακουω τα παντα!!" ;D ;D ;D ;D

(κι οποιος καταλαβε, καταλαβε! ;) ;) ;))
Αυτο ειναι το χειροτερο ;D Βασικα δεν γινεται..βασικα υπαρχει αναλογο θεμα και ειχαν γινει ωραιοι τσακωμοι ;D..Παντως αλλο μεταλ και αλλο ροκ.Εγω που ειμαι κλειστομυαλος δεν μπορω να τα βαλω στο ιδιο σεντουκι αυτα τα δυο..Μαλλον καποιος μου τα βαλε ετσι μεσα και ετσι εγω ειμαι ανικανος..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #8 στις: 28/08/06, 14:02 »
Ένα παρακλάδι του rock είναι η metal.
αυτο σκεφτηκα και εγω? δε θα ηταν πιο ορθο αν λεγαμε metal rock, οπως λεμε hard rock?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #9 στις: 28/08/06, 14:08 »
Και μετα?Thrash metal rock?Black metal rock? :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #10 στις: 28/08/06, 14:10 »
Και μετα?Thrash metal rock?Black metal rock? :-\
ε κοιτα τοτε μπορει να γινει το εξης: πως λεμε πανκ για συντομια αντι για πανκ ροκ? καπως ετσι, αλλα χωρις να τα εννουμε σαν τελειως διαφορετικα ειδη

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #11 στις: 28/08/06, 14:19 »
Μπλεξαμε με τις μαμημενες ταμπελες..Πανκ ειναι πανκ..πανκ ροκ ειναι αυτες οι φλωριες τυπου greenady..:P..Λεπτα ζητηματα :P






Εσυ συντονισου γιατι αυτο που θα σου στειλω σε 5-6 μερες δεν ξερω τι ταμπελα θα εχει..μαλλον φολκ/ντεθ/βοθρος/μεταλ αλλα θα σπερνει οποτε
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/06, 14:21 από Kiratzoharros »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #12 στις: 28/08/06, 14:21 »
Μπλεξαμε με τις μαμημενες ταμπελες..Πανκ ειναι πανκ..πανκ ροκ ειναι αυτες οι φλωριες τυπου greenady..:P..Λεπτα ζητηματα :P
ναι ε ? ??? καιεγω που νομιζα οτι οι σεξ πιστολς ειναι πανκ ροκ... ::)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #13 στις: 28/08/06, 14:22 »
Και μετα?Thrash metal rock?Black metal rock? :-\
ε κοιτα τοτε μπορει να γινει το εξης: πως λεμε πανκ για συντομια αντι για πανκ ροκ? καπως ετσι, αλλα χωρις να τα εννουμε σαν τελειως διαφορετικα ειδη
ΧΑχαχαχαχαχ οχι εκει εισαι λαθος. Πανκ is dead m8. Αλλο το πανκ αλλο το πανκ ροκ.Καμια σχεση
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #14 στις: 28/08/06, 14:23 »
Και μετα?Thrash metal rock?Black metal rock? :-\
ε κοιτα τοτε μπορει να γινει το εξης: πως λεμε πανκ για συντομια αντι για πανκ ροκ? καπως ετσι, αλλα χωρις να τα εννουμε σαν τελειως διαφορετικα ειδη
Πανκ is dead m8.
:'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #15 στις: 29/08/06, 02:17 »
Λοιπόν άσε τις ταμπέλες.

Άκου Pink Floyd και Genesis και μετά άκου Metallica και Iced Earth

Και θα σου λυθεί η απορία.

''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος mr.bassman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #16 στις: 30/08/06, 15:24 »
άκου φιλαράκο paran0id!το rok δυστυχώς πλεον έχει κανταντήσει μουσική για τα κοριτσάκια που δεν ξέρουν τι τους γίνεται!όμως ακόμα με πορώνει ειδικά η ελληνική σκηνή!το metal με πορώνει σε όλο το φάσμα του ειδικά τα σκληρά του είδη(thrash,black,death)   

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #17 στις: 30/08/06, 16:05 »
Εσύ τουλάχιστον μιλάς για ροκ-μεταλ !Πολύ χοντρικά τα διαχωρίζεις .... ::) Μα ούτε καν ξεχώρισες το punk  :P
Τώρα θα γίνει της κακομοίρας.....

hardcore,metalcore,noisecore,grindcore,crustcore,discore,powerviolence,emocore,sk8core,oi,punk,pop-punk,punk rock,nazi-punk,anarcho-punk ,power metal ,heavy metal , progresive metal, thrash metal , death metal ,black metal ,death-thrash, epic metal,doom metal ,white metal , NWOBHM , new wave (γενικότερα ),poser ,rock , rock'n'roll,ska,rockabily,psychedelic rock,grunge,stoner ,progresive rock ....

Τι γίνεται ρε παιδιά ?!?!?!?! Σας έπιασe πονοκέφαλος ?

Ολες αυτές οι ονομασίες/ορολογίες κτλ δηλώνουν και ένα διαφορετικό στιλ . Οι περισσότερες (ειδικά στα punk-o-ειδή συγκροτήματα ) ξεκινουν από διαφορες επηροές . Το θέμα μπλέκεται όταν αρχίσουν και μπλέκονται και "ιδεολογίες" κτλ γιατί όπως και να το κάνουμε δεν μπορείς να βάλεις το nazi-punk στην ίδια κατηγορία με το anarcho-punk πχ ή μια white metal με μια black metal. Αρα εν μέρει είναι δικαιολογημένες αυτές οι "Ταμπέλες" .

Βέβαια το έχουμε παρακάνει ! Δηλαδή για κάθε νέο συγκροτημα που παίζει και λίγο διαφορετική μουσική θα πρέπει α βγάλουμε και νέα ταμπέλα ? Αυτό είναι περισσότερο εμπορικό κόλπο νομίζω.
Δηλαδή γιατί μια μπάντα να λέγεται doom και κάποια άλλη αντίστοιχη η οποία απλα είναι πιο doom μεν αλλά πιο κοντά στο rock'n'roll να λέγεται stoner ? Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο white metal και το doom metal ?Ποια η διαφορά του punk και του new wave ?
Βέβαια ένας πιο ψαγμένος θα μπορέσει να σου βρει διαφορές . Ενοώ ότι αν βάλω στη μάνα μου να ακούσει discore,crustcore ,grindcore δεν θα καταλάει τπτ , και πιστεύω ότι ακόμα και άτομα που ακούνε ροκ δεν θα καταλάβουν κάποια διαφορά . Ομως ένας λίγο πιο ψαγμένος πιστεύω θα μπορέσει να διακρίνει . Και εδω έρχεται και ένα άλλο θέμα , ξεφεύγεις από τη μουσική , μπαίνει και η ιστορία μέσα . Η ιστορία κάθε συγκροτήματος κτλ .

Σας μπέρδεψα ε ?  ;D για μένα πάντος όλες αυτές οι ονομασίες είναι ψηλογελοίες . Μια είναι η μουσική και ένα το όνομά της .... ΡΟΚ !

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #18 στις: 30/08/06, 16:10 »
Μπλεξαμε με τις μαμημενες ταμπελες..Πανκ ειναι πανκ..πανκ ροκ ειναι αυτες οι φλωριες τυπου greenady..:P..Λεπτα ζητηματα :P

Mεγάλο λάθος αδερφέ !! !! !! Με τον όρο punk rock μιλάς για το κλασικό punk του 70.....
Τώρα με τις και καλα πανκ φλοριές ουτε καν θα ασχοληθώ....Ακόμα και εμο να τις χαρακτηρίσεις ντροπιάζεις το εμο....

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #19 στις: 30/08/06, 17:23 »
Λοιπόν άσε τις ταμπέλες.

Άκου Pink Floyd και Genesis και μετά άκου Metallica και Iced Earth

Και θα σου λυθεί η απορία.



kai rush kai yes

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #20 στις: 30/08/06, 17:52 »
Το κακό με σας είναι ότι αυτό που ακούτε το θεωρείτε το καλύτερο και τα υπόλοιπα είναι φλώροι, άσχετοι κλπ

Οι Greenday μπορεί να είναι φλώροι αλλά αυτοί οι 3 φλώροι βγάλανε εκατομμύρια με τα φλωροτράγουδα. Επίσης και οι Franz Ferdinand και ένα σωρό άλλα συγκροτήματα που μπορώ να σκεφτώ τα ίδια κάνανε. Μη κολλάτε σε ταμπέλες και μην υπερθεματίζετε χωρίς τουλάχιστον επιχειρήματα. Με ποιο κριτήριο είναι φλώροι οι Greenday και μάγκες οι Sabbath? Μη παρεξηγούμαι και γω προτιμώ Sabbath αλλά δεν θεωρώ φλώρους όλους τους άλλους.

Η ροκ είναι ροκ όπως και να την δεις. Απλά ο καθένας μας διαλέγει την εποχή και το στυλ της ροκ που του αρέσει ή και του ταιριάζει καλύτερα. Αν ακούω εγώ Cream και Zappa και ο άλλος ΗΙΜ και Placebo είναι και τα 2 ροκ αλλά διαφορετικής εποχής και χωρίς μέτρα σύγκρισης μεταξύ τους.

Μην είστε τόσο αφαιρετικοί και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία που είστε οι περισσότεροι.  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #21 στις: 30/08/06, 18:47 »
Χμμ, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, έχω μια ελαφριά εντύπωση ότι πολύ μεταλλάδες την έχουνε ψωνήσει ελάχιστα και νομίζουν ότι η μέταλ είναι το μοναδικό είδος ροκ πλέον... Και το γεγονός ότι υπάρχει αυτό το θέμα στο φόρουμ αυτό αποδεικνύει ότι, δυστυχώς, η εντύπωσή μου είναι σωστή.
Παιδιά, η μέταλ δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα ΥΠΟΕΙΔΟΣ της ροκ, όπως είναι και η punk, και η alternative κλπ.
Θέλεις δηλαδή, φίλε paran0id να πούμε τους Cure μια μέταλ μπάντα ???
Από πού κι ως πού?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #22 στις: 30/08/06, 20:27 »
Το κακό με σας είναι ότι αυτό που ακούτε το θεωρείτε το καλύτερο και τα υπόλοιπα είναι φλώροι, άσχετοι κλπ

Οι Greenday μπορεί να είναι φλώροι αλλά αυτοί οι 3 φλώροι βγάλανε εκατομμύρια με τα φλωροτράγουδα. Επίσης και οι Franz Ferdinand και ένα σωρό άλλα συγκροτήματα που μπορώ να σκεφτώ τα ίδια κάνανε. Μη κολλάτε σε ταμπέλες και μην υπερθεματίζετε χωρίς τουλάχιστον επιχειρήματα. Με ποιο κριτήριο είναι φλώροι οι Greenday και μάγκες οι Sabbath? Μη παρεξηγούμαι και γω προτιμώ Sabbath αλλά δεν θεωρώ φλώρους όλους τους άλλους.

Η ροκ είναι ροκ όπως και να την δεις. Απλά ο καθένας μας διαλέγει την εποχή και το στυλ της ροκ που του αρέσει ή και του ταιριάζει καλύτερα. Αν ακούω εγώ Cream και Zappa και ο άλλος ΗΙΜ και Placebo είναι και τα 2 ροκ αλλά διαφορετικής εποχής και χωρίς μέτρα σύγκρισης μεταξύ τους.

Μην είστε τόσο αφαιρετικοί και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία που είστε οι περισσότεροι.  ;)
Φλωρος=Αυτος που ειναι εμπορικος ,βγαζει εκατομμυρια, ειναι εξυπνος ,τον ακουνε οι γκομενες,"μας χαλαει τη μουσικη"( :P επειδη λεγεται πανκ/ροκ ενω ειναι φλωρο ροκ(να το παλι)),εχει φλωρικο σταιλ,τον παιζει το μτβ και το μαντ και δε μας αρεσει..Σε καλυψα? 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #23 στις: 30/08/06, 22:18 »
Γιάννη, έχεις βρει σε λεξικό αυτό τον ορισμό ή σε κάποιο βιβλίο? Αν όχι, τότε με συγχωρείς αλλά δεν τον δέχομαι!
Το Mtv έπαιζε και Queensryche κάποτε άρα μην το κακολογείς  ;)
Επίσης το δεν μας αρέσει όχι αλλά δεν με καλύπτει καθόλου! Βέβαια έχουμε ψιλοξεφύγει από το θέμα μας αλλά εγώ απλά είπα να μην αφορίζετε τα υπόλοιπα συγκροτήματα που δεν σας αρέσουν.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ροκ και μεταλ: προς τι ο διαχωρισμος?
« Απάντηση #24 στις: 30/08/06, 22:43 »
Ενταξει μια πλακα εκανα δεν προκειται να ελεγα κατι τετοιο στα σοβαρα.Αλλα οι green day ας πουμε ειναι φλωροι μαλλον γιατι οικιοποιουνται εναν ορο οππως το πανκ χωρις να εχουν μεγαλη σχεση με το αθλημα.Και τους ακουνε πολλοι που νομιζουν οτι με αυτο τον τροπο ακουνε πανκ ας πουμε..
Μην με φατε μια γνωμη ειναι.. :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
8 Απαντήσεις
4572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/05, 17:00
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
17 Απαντήσεις
7116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon
22 Απαντήσεις
8221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
102 Απαντήσεις
35308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 00:05
από 7
5 Απαντήσεις
8513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 13:00
από Βραζίλης
41 Απαντήσεις
14373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
9 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
12 Απαντήσεις
2040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround