Αποστολέας Θέμα: marshall mb150 bass combo review  (Αναγνώστηκε 17763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
marshall mb150 bass combo review
« στις: 04/04/17, 00:04 »
Καλησπερα,ειπα να κανω ενα review για το practice amp που εχω (βασικα με οτι μου ερθει κανω practice)

Εχουμε και λεμε.
marshall mb150 bass combo.
150 watt RMS,tube pre-amp 1xECC83,XLR DI εξωδο,2 καναλια μοντερνο/κλασικο με ξεχωριστο EQ και volume,limiter,15" ηχειο+κορνα ειναι τα κυρια χαρακτιριστικα του.
Ας το δουμε πιο συγκεκριμενα


Tο control panel ειναι τουτο δω


Εχουμε την εισωδο του σηματος απο το μπασο,μετα διακοπτη για passive/active οργανα,τα ρυθμιστικα του καθε καναλιου,εισωδο line in,εξωδο για ακουστικα και τον διακοπτη λειτουργιας

Καναλι 1
Modern
Εχει τα 3 κλασικα EQ,bass-mids-treble αλλα τα μεσαια εχουν ρυθμιζομενη συχνοτιτα 200Hz-1.5KHz και compressor.
Δεν ξερω σε ποιες ακριβως συχνοτιτες λειτουργουν τα ρυθμιστικα,παντως ειναι boost/cut.
Καλουτσικο καναλι,αρκετα καθαρο με punchy ηχο.
Μπορω να πω πως εχω δουλεψειπερισοτερο αυτο το καναλι,ενω στην αρχη προτιμουσα το κλασικο.

Καναλι 2 (η εναλαγη γινετε ειτε απο μπροστα,ειτε απο footswitch το οποιο παει πακετο με τον ενισχυτη)
Classic
Αυτο ειναι ενα πιο "μπουσταρισμενο"καναλι,με μπασιλα και "βρωμα"
Εχει ρυθμιση gain για να τσιμπισει λιγο εως αρκετα το overdrive,
μετα ερχετε ενα boost που εχει για να βρομισει ακομα παραπανο,μιας και εχει λαμπατη προενισχυση και προωριζετε για πιο heavy καταστασεις απο το πρωτο καναλι,
Ερχοντε τα ρυθμιστικα volume,bass,voice shift,voice,treble
Οκ,το volume γνωστο σε ολους,καθως και το bass,τωρα το voice shift εχει 3 θεσεις,ειναι passive διακοπτης και απο οτι καταλαβα κανει ενα mid scoop η  low mids boost.
Δεν μπορω να το χαρακτιρισω,γενικα βοηθαει στο να γινει πιο μουντος ο ηχος η πιο χαρακτιριστικος,αναλογα σε ποια θεση τον εχουμε.
Voice ποτενσιομετρο για να ρυθμιζουμε την επιδραση του προηγουμενου διακοπτη,και treble.
Στην αρχη το χρεισημοποιησα πολυ αυτο το καναλι,καλη μπασιλα,βγαζει απο λασπη ως γνωριμες μεταλ/ροκ χρειες αλλα βρομιζει ευκολα.

Απο πισο,εχουμε fx send/return,XLR DI εξωδο με pre/post διακοπτακι,την εισωδο για τον εναλαγεα καναλιων,και ενα θυλικο τζακ για το μεγαφωνο.
Απο κατω ειναι το 15αρι bass reflex με tweeter,εχει αρκετα μακρι καλοδιο που το εχω συνδεσει σε ενισχυτη κεφαλη που ηταν πανω απο το combo.Πρεπει το μεγαφωνο να ειναι 4Ω μιας και λεει οτι ο ενισχυτης θελει ελαχιστο φορτιο 4Ω.
Ωραια αποκρηση το μεγαφωνο,δεν "παρπαριζει" υπο νορμαλ συνθικες (εξαρτατε τι παιζεις,εμενα σχεδον ολα παρπαριζουν :P )

Η κατασκευη ειναι στιβαρη,30 ολοκληρα κιλακια,με γερη σιτα προστασιας για το μεγαφωνο.

Τον αγορασα καινουριο το 2011,550 ευρω,τον εχω παιξει αρκετη ωρα με τερμα ενταση χωρις να παρατηρισω προβληματα.
Θα μπορουσε να ειναι καλυτερος απο την αποψη ποιοτητας ηχου αλλα και φασματος ηχου.Εχει μια καπος δικη του χρεια,που δεν σε αφηνει να ξεφυγεις πολυ απο αυτην.Οχι πως δεν ειναι ευελικτος,αλλα θα μπορουσε παραπανο.
Τον θεωρω ακριβο,και πως υπαρχουν καλυτερες επιλογες,ομως αν αρεσει σε καποιον αυτο που προσφερει,τοτε ειναι πολυ καλη επιλογη,γιατι αυτο που κανει το κανει πολυ καλα.
Να προσθεσω ενα αρνιτικο,οταν βαζω backing track στο line in και ρυθμιζω την ενταση,μολις παιζω μπασο,ακουγωντε και το μπασο και το backing track πιο χαμηλα απο οτι σκετα,και δεν λεει καθολου.
Αυτα τα ολιγα :)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: marshall mb150 bass combo review
« Απάντηση #1 στις: 20/06/17, 19:29 »
Εβαλα πριν λιγες μερες σε ενα μπασο piezo γεφυρα,και σημερα το δοκημασα στον μαρσαλ.
Σκετος ο piezo βγαζει πεντακαθαρο ηχο,καμια σχεση με αυτο που ηθελα να πετυχω,αλλα σημερα που τον εβαλα στο classic channel..ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.
Αυτο το μπουστ που κανει στις συχνοτητες..εβαλα μεχρι και σχεδον τερμα το gain με το volume απο πολυ χαμηλομενο εως περιπου στην μεση,και δεν βρωμησε σε καμια ρυθμηση,και μπορουσα πολυ εφκολα να βγαλω ωραιο ηχο.
Δεν περημενα κατι τετοιο.
Δεν εδωσα βαση ομως για την καθαροτητα στις νοτες.Ναι,πιο καθαρες απο τους μαγνητες,αλλα πανω στην χαρα μου αρχησα κοπανουσα το μπασο και ξεχασα να πασπατεψω με προσοχη και να βγαλω αρμονικες κτλ
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 17:44
από profsokin
32 Απαντήσεις
14933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
66 Απαντήσεις
24659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:41
από Jezus
19 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 16:34
από Jezus
22 Απαντήσεις
6695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:36
από Melman4
8 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
6 Απαντήσεις
5571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:55
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
22256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 23:26
από saved
5 Απαντήσεις
10219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 16:04
από giorgos1990