Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε  (Αναγνώστηκε 11827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggelisam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για αγορα ηλεκτρικης κατηγορίας Les Paul μεχρι 1500Ε. Ψαχνομαι πολυ για το θεμα τον τελευταιο καιρο αλλα θελω λιγη βοηθεια γιατι δεν βγάζω άκρη! Εχω πολλες ερωτήσεις...
1)Γιατί μεσα στο site της Gibson εχει και κιθαρες Epiphone?
2)Συμφέρει να αγοράσω Gibson ή Epiphone και ποιες ειναι "καλυτερες" (αν μπορω να το θεσω ετσι...)
3)Στις Gibson εχει απο οτι εχω καταλαβει "κατηγοριες". π.χ.  Standard, Studio, Traditional κτλ... μπορει καποιος να μου εξηγησει "πως παει το πραγμα"? δηλαδή τι διαφορα εχει καθε κατηγορία?
4)Σε πολλες Les Paul που εχω δει εχουν 2 κλειστους μαγνητες. Ειναι διπλοι ή μονοι (οποτε δεν συμφερουν?) ?
5)Οι κιθαρες που εχω "καταληξει"(αν μπορω να το πω ετσι..!) με σειρα αυξουσας τιμης ειναι οι παρακάτω:

1) Les Paul Standard Plain-Top ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Standard-Plain-Top.aspx )
2)Les Paul Standard Plus-Top            ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Standard-Plus-Top.aspx )
3)  Les Paul Standard Ultra                  ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Standard-Ultra.aspx )
4)  Les Paul PlusTop PRO/FX                ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-PlusTop-PRO-FX.aspx )
5)  Les Paul Studio Mahogany              ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio-Mahogany.aspx )
6)  Ltd Ed Les Paul Custom Chrome     ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Ltd-Ed-Les-Paul-Custom-Chrome.aspx)
7)  Les Paul Standard Ultra-II               ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Standard-Ultra-II.aspx )
8 )  Les Paul Black Beauty                      ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Black-Beauty.aspx )
9) "Tribute" Les Paul Standard              ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Tribute-Les-Paul-Standard.aspx )
10) Les Paul Studio Faded                     ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio-Faded.aspx )
11) Les Paul Studio 50s Tribute             ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Studio-50s-Tribute.aspx )
12) Prophecy Les Paul Custom EX         ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Prophecy-Les-Paul-Custom-EX.aspx )
13) Prophecy Les Paul Custom GX         ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Prophecy-Les-Paul-Custom-GX.aspx )
14) Les Paul Custom Zakk Wylde "Bullseye" ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Custom-Zakk-Wylde-Bullseye.aspx )
15) 1959 Les Paul Standard                  ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/1959-Les-Paul-Standard.aspx )
16) Les Paul "Slash" Signature Goldtop ( http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Slash-Signature.aspx )

Ξέρω οτι είναι πολλές οι κιθάρες, αλλα σιγα σιγα με αποψεις και γνωμες κατοχων και μη-κατοχων, θελω σιγα-σιγα να κατασταλαξω στην καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω...
Εμφανισιακά ξερω οτι δεν ειναι ολες το ιδιο ωραιες αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει ο ηχος και οι επιδοσεις. (βεβαια να βλεπεται η κιθαρα...!)
Α! να μην ξεχασω.... Κυριως παιζω rock, hard rock (Guns n' roses, ACDC κτλ.) και λιγο metal. Αλλα γενικά παιζω απο ολα τα ειδη. απο blues μεχρι death metall...
Δήλαδη θελω μια κιθαρα που κυριως να ειναι για rock και hard rock καταστασεις αλλα οι μαγνητες να βγαζουν και αλλους ηχους..

Υ.Γ. Για ενισχυτή έχω εναν λαμπατο fender deluxe 85 των 200Watts. Για πεταλιερα μια Boss ME-5 και ενα exp.pedal. και για κιθαρα μια fender stratocaster (δεν ξερω ομως τι μοντελο ειναι, παντως ειναι αρκετα καλη και οταν την ειχε παρει ο θειος μου ηταν απο τις ακριβοτερες..)η οποια ειναι σχεδον 30 χρονων. Επισης μολις κατασταλαξω τι κιθαρα θα αγορασω θα δω να παρω και μια καλη πεταλιερα καινουρια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/10, 22:04 από vaggelisam »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #1 στις: 10/09/10, 18:12 »
Γεια απο μενα... Αν κρινω απο τα λεγομενα σου και τις ερωτησεις σου εισαι αρχαριος για αυτο για αρχη θα σου προτεινα να διαβασεις αρθρα στο forum για αρχαριους για να εχεις μια γενικη ιδεα για ολα αυτα που προκειται να ακουσεις και απο μενα αλλα και απο αλλους σχετικα με τις ερωτησεις σου.
Θα προσπερασω εν ταχυ το οτι ως αρχαριος δεν ειναι πολυ καλη ιδεα να σκασεις τοσα χρηματα για μια κιθαρα, τα εχω πει τοσες φορες σε πολλα παιδια, αλλα μαλλον δεν γινεται αντιληπτη η φιλοσοφια μου...
Γενικα να ξερεις, οτι οταν δεν ξερεις τι θες απο μια κιθαρα και πως θα το βρεις αυτο, καλο ειναι να μην ξοδευεις πολλα χρηματα γιατι απλα δεν ξερεις αν αυτο που θα παρεις ΟΝΤΩΣ σου κανει.
Οι Les Paul πχ, ειναι ενα κλασσικο design που εχει μεινει αναλειωτο πανω κατω μεσα στα χρονια. Αυτο δεν την κανει ουτε την καλυτερη κιθαρα, ουτε την πιο ευκολοπαιχτη, ουτε την πιο καλη ηχητικα.
Ο ηχος καταρχην, εξαρταται κατα κυριο λογο απο τον παιχτη, τον ενισχυτη και τα ηχεια και πολυ λιγοτερο απο την οποια κιθαρα. Κατα δευτερον, δεν υπαρχει κιθαρα που να τα κανει ολα τελεια. Για αυτο και δεν θα δεις σχεδον ποτε μουσικους που εχουν μονο ενα οργανο. Καθε κιθαρα εχει τα δικα της + και -.
Για μενα η Les Paul ειναι απο τις πιο αβολες κιθαρες για παιξιμο, ειδικα αν μιλαμε για αρκετα lead παιξιμο. Το μονο cutaway, ειδικα αν δεν εχεις μεγαλα χερια, μπορει να ειναι μεγαλο προβλημα για την προσβαση στα τελευταια ταστα, το ιδιο και ο τυπος ενωσης λαιμου και μπρατσου, η ποσοτητα ξυλου σε εκεινο το σημειο (σαν ογκος). Το παχος του λαιμου εχει κι αυτο να κανει με το πως σου καθεται στα χερια η κιθαρα , τι χερια εχεις και τι στην τελικη σε βολευει να αγκαλιαζει το χερι σου. Αλλοι γουσταρουν τα πολυ λεπτα μπρατσα, αλλοι τα χοντρα κοκ.
Η ελλειψη τρεμολο σε μια ηλεκτρικη για μενα ειναι μειον. Γι ακαποιον που δεν τον ενδιαφερει να το χρησιμοποιει και που προτιμα να μην εχει να ρυθμιζει τρεμολα και κουρδισματα ομως, μπορει να ειναι θετικο στοιχειο.
Απο πλευρας ηχων, η Les Paul γενικοτερα ειναι πολυ περιοριστικη κιθαρα (ειδικα αν δεν της κανεις μετατροπες με split switches στους διπλους κτλ). Γιατι; Γιατι εχει μονο 2 διπλους μαγνητες και οι επιλογες ηχων που σου δινουν αυτοι ειναι 3: Ο καθε ενας μονος του και οι 2 μαζι. Μπορεις να βρεις πολλες κιθαρες με τον ιδιο αριθμο μαγνητων αλλα με πολλες περισσοτερες επιλογες ηχων.
Στον τομεα του ηχου, οι Les Paul τεινουν να εχουν αρκετα χαμηλομεσαια και πιο κοντρολλαρισμενα υψηλα με οτι αυτο συνεπαγεται... Εχουν καλο sustain (αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενες) λογω κατασκευης, και μπορουν να καλυψουν (ειδικα με αλλαγη μαγνητων) αρκετα ειδη, αλλα μην περιμενεις πολλα καθαρα σε στυλ dire straits πχ.
Απο κει και περα:
Η epiphone ειναι η εταιρια που εχει αναλαβει να βγαζει τα πιο φτηνα - non usa - οργανα της gibson. Η gibson βγαζει τα usa οργανα και ως εκ τουτου ειναι και πιο ακριβη.
Τα διαφορα μοντελα υπαρχουν για να δινουν ειτε περισσοτερες επιλογες στον αγοραστη σε θεματα χαρακτηριστικων/εμφανισης, ειτε για να προσφερουν το ονομα του κατασκευαστη σε ενα γνωστο σχεδιο (Les Paul πχ) σε φθηνοτερες τιμες, χωρις ομως να μειωνουν την αξια του "κανονικου" μοντελου.
Ετσι τα διαφορα faded, studio κτλ μοντελα, ειναι απλα αντιγραφες των κανονικων με ορισμενα "φτηνοτερα" στοιχεια, οπως ελειψη maple καπακιου (αυτο παιζει ρολο και στον ηχο αλλα για σενα αυτη την στιγμη αυτα ειναι ψιλα γραμματα), φτηνοτερο πιθανως hardware, ξυλα κοκ.
Στην πραγματικοτητα θα δεις οτι ακομα και μια "φτηνη" κιθαρα με ορισμενες μετατροπες (ηλεκτρικα και hardware) μπορει να κοιταξει ανετα στα ματια τα πολυ ακριβοτερα "κανονικα μοντελα" κι αυτο γιατι στις πιο ακριβς σειρες, αυτο που κυριως πληρωνεις ειναι (εκτος απο το ονομα του κανονικου μοντελου) η προσοχη που δινεται στην λεπτομερεια, στην ποιοτητα, στον ελεγχο γενικα του οργανου πριν φυγει απο το εργοστασιο καθως βεβαια και το θεμα εμφανισης, αφου μπορει το Α κατηγοριας μαονι να ειναι ιδιο ηχητικα με το Γ κατηγοριας (πχ) αλλα εμφανισιακα δεν εχουν σχεση μιας και το Α εχει ωραια "νερα" που με μια ωραια διαφανη βαφη θα φανουν (αν καποιος ενδιαφερεται για κατι τετοιο πχ).
Οποτε, καλυτερο και χειροτερο ειναι θεμα υποκειμενικο οπως καταλαβαινεις. Αν βλεπεις την κιθαρα σαν επενδυση, τοτε οι Gibson ειναι καλες γιατι δυσκολα χανουν την αξια τους σαν μεταχειρισμενες λογω ονοματος. Αν βλεπεις την κιθαρα σαν το μεσο μεσω του οποιου θα μπορεις να εκφραζεσαι, υπαρχουν και αλλες πολλες κιθαρες που κανουν ισως και καλυτερα την δουλεια μιας Les Paul και πολλα αλλα που η Les Paul δεν μπορει να κανει.
Για να το καταλαβεις αυτο ομως θα πρεπει να εχεις αποκτησει καποια πειρα με αρκετα οργανα ωστε να καταλαβεις τι προσφερει το καθε οργανο και τι απο αυτα τελικα εσυ ΟΝΤΩΣ θες και τι οχι.
Για αυτο επανερχομαι και λεω, οτι μιας και εισαι αρχαριος, καλο θα ηταν να παρεις μια φτηνοτερη all around κιθαρα που θα μπορει να παιξει λιγο απο ολα ανετα, να δωσεις και καποια χρηματα για εναν καλο ενισχυτακο (γιατι απο τον ενισχυτη θα παιρνεις τον ηχο σου, οχι απο την κιθαρα) και θα εισαι οκ. Θα ψαχτεις με τον εξοπλισμο σου, θα αποκτησεις πειρα, θα μαθαινεις, θα τον αλλαζεις συνεχεια, οποτε οταν θα νιωθεις οτι οντως ξερεις τι θες, μπορεις να πας και να τα σκασεις γι ατην κιθαρα που οντως θα σου κανει και οχι για αυτην που απλα βλεπεις συχνα απο rockstars κτλ να "κινειται".
Δεν λεω οτι οι Gibson και γενικοτερα οι Les Paul ειναι κακες κιθαρεςμ καθε αλλο, απλα λεω οτι μην εχοντας καποιες βασικες γνωσεις περι τεχνικων θεματων, ειναι λιγο ρισκο να ριξεις τοσα χρηματα σε μια κιθαρα που γενικοτερα δεν θα την χαρακτηριζα ουτε ευκολοπαιχτη, ουτε ελαφρυα, ουτε με μεγαλη ποικιλια ηχων.

Υ.Γ. Οι μονοι και οι διπλοι μαγνητες δεν εχουν καμια σχεση με το ποιοι συμφερουν. Απλα βγαζουν αλλον ηχο, οχι οτι οι μεν ειναι καλυτεροι απο τους δε σε καμια περιπτωση. Και οχι τα κλειστα καπακια ειναι διπλοι μαγνητες με καπακι για λογους εμφανισης και οχι μονοι. Υπαρχουν βεβαια και οι P90 που ειναι ενας μαγνητης κατι αναμεσα σε μονο και διπλο και εχει και το αντιστοιχο μεγεθος, αλλα δεν νομιζω να εννοεις αυτους...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/10, 18:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaggelisam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #2 στις: 10/09/10, 18:28 »
ξεχασα να πω οτι ο ενισχυτης ειναι λαμπατος...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #3 στις: 10/09/10, 18:59 »
δεν θα ελεγα οτι ειμαι και αρχαριος στο ΠΑΙΞΙΜΟ...ισα ισα... απλα τοσα χρονια δεν ασχολουμε με μαρκες, μαγνητες κτλ... οποτε σε ΑΥΤΑ  ειμαι λιγο ασχετος... τωρα... για ενισχυτη εχω εναν fender Deluxe 85 200Watts. και μια πεταλιερα boss ME-5 + ενα rolland exp. pedal.  H κιθάρα που εχω αυτη την στιγμη ειναι μια fender highway one αν δεν κανω λαθος , και θα ελεγα οτι ειναι και συλλεκτικη επειδη ειναι περιπου 30 χρονων... Οποτε απο ενισχυτη ειμαι καλυμμενος. τωρα για πεταλιερα μια που θα παρω καινουρια κιθαρα θα ψαξω καινουρια, αλλα προηγηται η κιθαρα πρωτα.

Φίλε, μια κιθάρα (ή οτιδήποτε άλλο) δεν είναι απαραίτητα συλλεκτική επειδή είναι παλιά. Έπειτα απ' ό,τι γνωρίζω οι Highway One έχουν δεν έχουν 10 χρόνια που κυκλοφορούν, οπότε η δική σου σίγουρα δεν είναι 30 χρονών, εκτός και αν πρόκειται για κάποιο άλλο μοντέλο.

Όσο για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με το Johnie Darko. Μη δώσεις 1500 Ευρώ για μια κιθάρα αυτή τη στιγμή. Είναι φανερό ότι δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα (όπως ποιά είναι η διαφορά Gibson από Epiphone, ποιοί μαγνήτες είναι μονοί και διπλοί και ένα σωρό άλλα) γι αυτό και έχεις "καταλήξει" σε 16 κιθάρες. Κατ' αρχήν έχεις πιάσει ποτέ Les Paul για να δεις αν σε βολεύει και σε ικανοποιεί από πλευράς σχήματος, βάρους, αίσθησης του μπράτσου, ήχου κλπ; Ειδικά σε σχέση με τη Fender που έχεις τώρα, υπάρχει τεράστια διαφορά σε όλους αυτούς τους τομείς και σε πολλούς άλλους ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/10, 19:18 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaggelisam

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #4 στις: 10/09/10, 19:07 »
Φιλε μου δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι hightway one... Απλως δεν ηξερα τι μοντελο ειναι, και ετσι εψαξα στο site της fender... και επειδη ειχαν πολλες ομοιοτητες νομιζα οτι ειναι hightway one...  τωρα που εμαθα οτι δεν ειναι.. σορρυ παντως.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #5 στις: 02/10/10, 20:26 »
με την μικρη μου εμπειρια θα ελεγα να πας σε ενα μαγαζι και να ζητησεις να δοκιμασεις μια gibson και μια  Epiphone ιδιο μοντελο ( πχ custom η μια custom και η αλλη η standard)...εκει θα καταλαβεις την διαφορα αναμεσα στις δυο...η μερα με την νυχτα κυριολεκτικα ομως...απο την αλλη αφου παιζεις με fender, αμφιβαλω αν θα βρεις πιο ευκολοπαικτο η ακομα και το ιδιο, μπρατσο σε les paul αλλα και παλι συμφωνω και εγω στο οτι να δωσεις 1500 euro για μια κιθαρα που δεν ξερεις αν σου κανει...γυρνα τα μαγαζια και δοκιμαζε και οταν κατασταλαξεις τοτε σκαστα για κατι καλο...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #6 στις: 03/10/10, 10:46 »
Kαλημέρα. Καταρχάς φίλε μου γράφεις ότι δίνεις μέχρι 1500 ευρώ. Οι τιμές που βλέπεις στο site της Gibson είναι άσχετες με τις πραγματικές. Στα διάφορα internetομάγαζα θα δεις ότι οι τιμές είναι πιο χαμηλές. Με 1500 παίρνεις κάτι πραγματικά καλό!!!

Δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου ούτε τις παικτικές σου ικανότητες, όμως αφού δηλώνεις ότι δεν είσαι αρχάριος κ απλά δεν γνωρίζεις τεχνικά θέματα και παρά το γεγονός ότι ενώ έχεις strat βλεφαριάζεις LP, εγώ θα σου πρότεινα να πας να παίξεις με μια Gibson traditional και να δεις τι σου λέει (έχει γύρω στα 1550 η μαύρη κ γύρω στα 1800 τα άλλα χρώματα).

Εδώ στο σπίτι έχουμε (εγώ κ ο bro) μία traditional, μία fender hot rod vintage 57 και μία ibanez rg550 japani.
Έxω παίξει με αρκετά κιθαρόνια (όχι με πολλά...).
Γνώμη μου? Η traditional και η vintage 57 είναι κιθαράκλες. Δηλαδή τα αξίζουν τα 1500 που κοστίσουν και αξίζουν να τις έχεις για βασικές κιθάρες. Eίναι κιθάρες με @@!!!

Σίγουρα υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις που αξίζουν και αυτές τα λεφτά τους. Εκτίμησε τις ανάγκες σου και αν είσαι σίγουρος ότι θα παίζεις κ δεν θα τα παρατήσεις άντε δοκίμασε διαφορετικά
σχήματα-μοντέλα-μαγνήτες-μπράτσα-γέφυρες και πάρε κάτι καλό που να σου αρέσει εμφανισιακά διότι το ένα φέρνει το άλλο και αν δεν σου αρέσει δεν θα σου φέρει έμπνευση  ;) .

Φίλε σου εύχομαι καλές αγορές και καλή διασκέδαση (γιατί σίγουρα θα περάσεις καλά ψάχνοντας για την κιθάρα σου)!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #7 στις: 03/10/10, 12:03 »
εγώ συμφωνώ με την άποψη ένας αρχάριος να μην δίνει τόσα λεφτά για κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #8 στις: 04/10/10, 10:52 »
Παντως να εισαι απολυτα σιγουρος σε τι ειδος κιθαρας θα σκασεις τα 1500 η οσα θελεις γιατι αν αγορασεις καινουρια, τοτε οποτε και αν (ελπιζω να σου αρεσει τοσο ωστε να μην!) την πουλησεις θα χασεις λεφτα. Βεβαια απο καπου πρεπει να ξεκινησεις.

Εχεις ενα σχετικα ευελικτο (οχι απο μεταφορα ομως αυτοι οι fender ειναι γαιδουρια!!!) λογω πεταλιερας συστημα...Οποια κιθαρα και να παρεις σιγουρα, κατι θα βγαλεις.

Αν δοκιμασεις (σχεδον προαπαιτειται για τετοιο ποσο) παρε μαζι σου καποιον που να ξερει ωστε τουλαχιστον το προιον να ειναι αρτιο κατασκευαστικα και οπωσδηποτε φροντισε να σου δινει αυτην την κατι παραπανω απο τα κοινα φτηνα οργανα αισθηση...Τουλαχιστο να βλεπεις τα λεφτα σου να παρει η ευχη.


Με 1500 ωστοσο, μπορεις να αγορασεις πρακτικ ο,τιδηποτε κορυφαιο ονειρευονται οι περισσοτεροι εδω μεσα, ιδιαιτερα μεταχειρισμενο. Μεταχειρισμενο σημαινει επισης (αν κρατααει αξια) οτι μαλλον θα το δωσεις σε παραπλησια τιμη (ισως και ψηλοτερη) αν δε σου κανει.

Επιπροσθετα αν σπασεις το ποσο, παιρνεις τα παντα. Ετσι απλα. 600 (και λιγοτερα καποιες φορες) σου παιρνουν διαφορες gibson les paul studio η SG με 2 humbuckers. Εικονικη rock κιθαρα. Με αλλα 400 μια καλη stratocaster την εχεις για πλακα. (Ιδιαιτερη μνεια στις φτηνες καταπληκτικες κινεζικες squire classcic vibe των ουτε 300 ευρω για παραδειγμα) η telecaster. Με τα αλλα 500 αυτοσχεδιαζεις. Κουφωτη, ακουστικη, κιθαρα τυπου ibanez, ESP με EMG...


Αν δωσεις ολο το ποσο μπορεις να βλεπεις PRS η Ernie ball music man John Petrucci η Parker η ο,τι σ'αρεσει!



Παντως οσο εντελως μα εντελως περιεργο ακουγεται η πιο ευελικτη κιθαρα ολων των εποχων απο οσες εχω παιξει ηταν les paul!!! Slash signature. Δε με ενδιεφερε ο ηχος της με humbuckers. Ηταν πολυ καλος les paul ηχος. Αυτο που ηταν θεαματικο ηταν το piezo bridge. Εδινε καποια καθαρα που απλα δεν υπηρχαν. Υπηρχαν ομως! Χα χα. Δεν θα ξανακοιτουσα strat για καθαρα μετα απο αυτην. Επισης εκανες blend με τους κανονικους μαγνητες. Λειτουργουσε αριστα μεχρι και σε rock distortion βαζοντας αερα και πριμα οχι διαθεσιμα με συμβατικους μαγνητες. Για metal αναλαμβαναν οι normal. Αναρωτιεμαι πως τα παει η αντιστοιχη epiphone ultra. Πολλοι θα μου θυμισουν τη line6 variax απο θεμα ηχητικης ευελιξιας αλλα οχι, δεν θα τη θεωρουσα no1 επιλογη. Κακο ιστορτικο με την αξιοπιστια των piezo που δινουν σημα και ακριβα ανταλλακτικα. Για δευτερη κιθαρα στο studio γιατι οχι?

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #9 στις: 04/10/10, 20:47 »
 Αν έχεις τόσα χρήματα για Les Paul τύπου κιθάρα, τότε θα ήταν συμφέρον να δεις κάτι σε Gibson και όχι epiphone. Οι epiphone κατασκευάζονται στην Κίνα και Ινδονησία με οικονομικότερα υλικά από τις gibson και με χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.
  Για παράδειγμα, έχω την παρακάτω gibson studio Les paul που υποτείθεται ότι είναι σχετικά οικονομικό μοντέλο Gibson. http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Paula-models/Gibson-Les-Paul-Studio-WR-Gold-HW-Wine-Red-incl.-Case/art-GIT0003878-004

 Εχω και 4 epiphone LP (special,studio, goth, standard).
Η σύγκριση έχει ως εξής: στη Gibson δεν έχω αλλάξει τίποτα πάνω της και ούτε σκοπεύω καθώς έχει φοβερό ήχο για blues έως metal με όγκο και χαμηλές, έχει άψογα κλειδιά και nut, πολύ καλό μπράτσο και τάστα.
 Στις epiphone άλλαξα μαγνήτες(στην standard αμέσως!), άλλαξα κλειδιά στη goth, άλλαξα τα nut, έτριψα τα τάστα σε μια special (γιατί δεν ακούγονταν κάποιες νότες στην ταστιέρα και άλλα ήταν πολύ αιχμηρά στις άκρες). Η τελευταία ήταν από Ινδονησία. Όταν τις έφτιαχναν Κορέα ήταν πολύ καλύτερες, Ιαπωνία(δεκαετίες '80-'90) ήταν σούπερ oi Epiphone.
 'Ολες οι βελτιώσεις αυτές στις Epi κόστισαν όσο άλλη μία les paul... Οπότε πήρα τη Gibson και είμαι καλυμμένος ηχητικά και παικτικά! Η Gibson είναι φυσικά κατασκευασμένη στην Αμερική! Αυτό λέει κάτι για την ποιότητα ό,τι κι αν ακούσεις δεξιά κι αριστερά.
  Oi Gibson LP κατηγοριοποιούνται σε σειρές (οικονομική προς ακριβή): melody maker<junior/special<faded studio<studio<standard<custom<deluxe<V.O.S.<Supreme<Custom made shop...  (στις τελευταίες κατηγορίες είναι λίγο mixed τα πράγματα κι εξαρτάται από το μοντέλο)
 Oι διαφορές τους είναι πολλές σε φινίρισμα, ηλεκτρικά και διαστάσεις μπράτσου-σώματος αλλά ηχητικά, το αποτέλεσμα εξαρτάται κυρίως από τους μαγνήτες. Μία studio έχει εξίσου καλούς (άλλωτε καλύτερους) μαγνήτες με μία custom. Επίσης, το μπράτσο τους δε διαφέρει πολύ σε διαστάσεις και comfort.
 
  Δεν είμαι υπέρ του να δίνεις πολλά $ για όργανα απλά επειδή είναι από Αμερική αλλά πολλές φορές το αξίζουν ποιοτικά και ηχητικά. Δες μια πιο οικονομική Αμερικάνα που έχουν σε πολύ καλή τιμή στο musicstore. Είναι ίδια με τις άλλες studio με διαφορά ότι έχει ματ χρώμα αντί για glossy... Κατά τ΄άλλα είναι άριστη ηχητικά καθώς έχει δυνατούς μαγνήτες ( busrtbuckers Pro) , την έχει ένας φίλος και τζαμάρουμε. Ό,τι πρέπει για rock έως hard&heavy!

 http://www.musicstore.de/en_EN/GBP/-/art-GIT0013742-000

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #10 στις: 04/10/10, 21:25 »
  Απο τη στιγμη που καταληγεις σε L.P., το μονο που θα σου ζητησω, ειναι να δεις / ακουσεις αυτα τα 2 video...

 


   και

http://www.youtube.com/watch?v=J0vB7LA-Fvo&feature=related
.

 κι επειτα συζηταμε οτι θελεις ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #11 στις: 04/10/10, 21:44 »
Υπ οψην οτι:

Ιδιαιτερα αυτον τον καιρο μετα την πλυμμηρα στο εργοστασιο της gibson τις φτιαχνουν και τις στελνουν οπως οπως.

Ετυχε να βρω φωτογραφιες απο πολλες les paul studio με p-90. Limited σειρα πανεμορφες. Ομως η πλατη ειναι εως και 5 κομματια ξυλο ανομοιομορφα κολλημενα συχνα με λαθος χρωμα το ενα με το αλλο. Οι κατοχοι και φανατικοι gibson ειπαν αυτο για το οποιο σνομπαριζαν τοσο καιρο αλλες μαρκες: Δεν επηρεαζει και τον ηχο αλλωστε...δε διαφωνω...ομως

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?t=2628125&page=41


Συγγνωμη αλλα μοιαζει με παγκακι. Οχι τιποτα αλλο μπορει να ακουγεται θεϊκα. Αλλα αμα πληρωνεις ακριβα μια κιθαρα φροντισε να φαινεται να μοιαζει και να ειναι φτιαγμενη ακριβα. Σαν να πληρωνεις mercedes και να σου βγαινει προχειροφτιαγμενο zastava και να τριζει κιολας. Δεν μπορει στις cort και στις vintage να βλεπεις πλατη απο 2 κομματια παναλαφρο μαονι (η και βαρυ για οποιους ζητανε βαρος) και στην gibson να βλεπεις 5 και ποσα ξερουν μονο αυτοι στα βαμμενα καπακια (2?, 3?) συνολο 8 απο διαφορετικο βαρος...και ασε το βαρος...Απλα δεν παιρνεις ο,τι πληρωνεις. Παιρνεις μια κατωτερη κατασκευη. Βαλε και αρκετες αναφορες οτι οι συγχρονες gibson ειναι απο τραγικες εως φανταστικες χωρις συνεπεια ομως και προσωπικα, σιγουρα δε θα ψωνιζα απο το internet αλλα κιθαρα που πρωτα θα επαιζα...


Τωρα οσον αφορα τα 648 ευρω της worn cherry με τους burst buckers, κανενα προβλημα. Τιμια πανω απο ολα. Το φινιρισμα μου μοιαζει ανυπαρκτο και δεν εχει και τιποτα διακοσμητικο αλλα παραμενει φτιαγμενη σε χωρα με ακριβα εργατικα σε τιμη σχεδον καλης κινεζικης. Απο εκει και επειτα και παλι θα φροντιζα να με ικανοποιει αισθητικα, κατασκευαστικα και ηχητικα. Στο τελος, πραγματικα πιστευω οτι καλες κιθαρες μπορεις να βρεις απο οποιαδηποτε χωρα κατασκευης, το γεγονος οτι αν δεν πας σε custom shop επιπεδα για διαλεγμενη και ισως δοκιμασμενη και απο εσενα κιθαρα, ψωνιζεις τυχαιες κατασκευες απο εργοστασιο, τα λεει ολα και ευτυχως αντανακλαται θετικα σε τιμη. Παντως η worn cherry υποψην οτι απο τους πιουριστες τρωει ενα κραξιματακι γιατι δεν εχει maple καπακι που θεωρητικα "βαζει" πριμα (αν και ειναι σχετικα λεπτο και στις gibson και δεν μιλαμε και για ακουστικο οργανο αλλα τελος παντων).

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας Gibson ή Epiphone Les Paul μεχρι 1500Ε
« Απάντηση #12 στις: 04/10/10, 23:01 »
1)Γιατί μεσα στο site της Gibson εχει και κιθαρες Epiphone?
2)Συμφέρει να αγοράσω Gibson ή Epiphone και ποιες ειναι "καλυτερες" (αν μπορω να το θεσω ετσι...)
3)Στις Gibson εχει απο οτι εχω καταλαβει "κατηγοριες". π.χ.  Standard, Studio, Traditional κτλ... μπορει καποιος να μου εξηγησει "πως παει το πραγμα"? δηλαδή τι διαφορα εχει καθε κατηγορία?
4)Σε πολλες Les Paul που εχω δει εχουν 2 κλειστους μαγνητες. Ειναι διπλοι ή μονοι (οποτε δεν συμφερουν?) ?

Γενικά με κάλυψαν οι παραπάνω, επειδή στις γενικές ερωτήσεις δεν είδα κάποιον να σου απαντάει στις πρώτες 4,...

1) η Epiphone είναι θυγατρική της Gibson
2) η Epiphone είναι πιο οικονομική και αυτό συνεπάγεται ότι τα υλικά, η κατασκευή κτλ τους δεν είναι της ίδια ποιότητας με την Gibson.
3) Κάθε εταιρεία μουσικών ειδών κατηγοριοποιεί τα μοντέλα της, έτσι ώστε να βοηθήσει τον υποψήφιο αγοραστή να πάρει το μουσικό όργανο που του ταιριάζει και που ανταποκρίνεται στη μουσική που θέλει να παίξει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα μοντέλα Les Paul που ανέφερες έχουν άλλους μαγνήτες, πιο λεπτό ή πιο παχύ λαιμό και πολλά άλλα διάφορα χαρακτηριστικά.
4) Συνήθως είναι διπλοί μαγνήτες, αλλά υπάρχουν και Les Paul με P-90s που πάλι είναι κλειστοί, αλλά είναι λίγο πιο μικροί από τους διπλούς.
Music makes the people come together

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 15:46
από KaBi
12 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
29 Απαντήσεις
10164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 18:39
από nikosgr123
9 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:04
από cyclo
19 Απαντήσεις
6533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
50 Απαντήσεις
16362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 09:46
από tech21man
11 Απαντήσεις
7645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
13 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
34 Απαντήσεις
7988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/14, 21:46
από mixanobios
14 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650