Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...  (Αναγνώστηκε 3957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας.. δειτε αυτη τη κιθαρα... ειναι μια charvel custom με ξυλο oiled koa και ταστιερα και μπρατσο απο birdseye maple.


Αυτη τη κιθαρα την εχω λατρεψει... και σκεφτομουν,ασχετα αν αξιζει ή οχι,να κανω καποιες μετατροπουλες στη δικη μου με βαση αυτη.Φυσικα οχι αν το κοστος ειναι τεραστιο... Για την ακριβεια θελω το χρωμα της.Κοιταζα στον οικονομακη,στο site του,και ειχε καποιες τιμες.. για αφαιρεση βαφης και ολα τα υπολοιπα και στη συνεχεια βαψιμο με αλλο χρωμα,αλλα ειχε και τιμη για αφαιρεση βαφης μεχρι το ξυλο..δηλαδη να την αφησει στο χρωμα του ξυλου.Η τιμη ηταν 110 ευρω..λογικη μου φαινεται. το προβλημα μου ειναι το εξης.. αν τελικα αποφασισω και την δωσω για αφαιρεση βαφης,το χρωμα του ξυλου δεν μπορω να ξερω πως θα ειναι..στην charvel ειναι πανεμορφο..αλλα ειναι απο Κοa το ξυλο της.Η δικη μου ειναι απο alder.. Οποτε φοβαμαι μην ειναι τελειος διαφορετικο το χρωμα του ξυλου..φυσικα απο πανω θα περαστει με λουστρο ή οτι βαζουν τελοσπαντων και θα γινει πιο γυαλιστερο το χρωμα... αλλα και παλι φοβαμαι μην εχει κανενα περιεργο χρωματισμο το ξυλο ή μην ειναι πολυ "ασπρο".. μπορει κανεις να βοηθησει με καμια πληροφορια?οτι ξερει ο καθενας..επισης γινεται να αφαιρεθει ο πανω διπλος μαγνητης και να μπει μονός χωρις να φαινεται η τρυπα που θα εχει ανοιξει?(αυτο δεν εχει να κανει με τη charvel...απλα προτιμω μονο μαγνητη επανω)

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #1 στις: 29/06/08, 17:51 »
Όσο αφορά στο χρώμα..
Αν αφαιρέσει την βαφή και το ξύλο είναι πολύ λευκό,
μπορεί να του περάσει βερνικόχρωμα.
Το βερνικόχρωμα είναι χρώμα, μαζί με το βερνίκι που δίνει γυαλάδα και πωλείται σε όποια αποχρωση διαλέξεις.
Έτσι θα γίνει πιο σκούρο και θα έχει και γυαλάδα.
Είναι προτιμότερο κατ'εμ'ε να περαστεί βερνικόχρωμα, παρά πρώτα χρώμα και μετά βερνίκι, όσα χέρια και να θέλει,
για να υπάρξει ομοιόμορφη απορρόφηση,
γιατί αλλιώς μπορεί αλλού να απορροφήσει περισσότερο κι αλλού λιγότερο χρώμα και να κάνει πέτσα ή νερά
και αλλού να φαίνεται πιο σκούρο, και να φαίνεται άσχημα.
Παίζει ρόλο και το πόσο καλοσυντηρημένο είναι το ξύλο.

Για τον μαγνήτη, μπορεί να κλείσει την τρύπα του διπλού με ξυλόστοκο αλλά:
α)Εξάρτάται από τον μάστορα πόσο καλά θα κλείσει το κενό ώστε μην φαίνεται μπάλωμα.
β)Ο στόκος μία στο εκατομμύριο θα έχει το χρώμα της κιθάρας σου πριν βαφτεί, οπότε πρέπει να ρίξει χρώμα στον ίδιο το στόκο.
Αν είναι σκουρόχρωμος πρέπει να ρίξει ανοιχτό χρώμα (δύσκολο),
αν είναι ανοιχτόχρωμος θα ρίξει σκούρο για να τον κάνει μία ιδέα πιο σκούρο από ότι είναι η κιθάρα σου "γυμνή", πριν βαφτεί.
γ)Ο στόκος έχει άλλη απορόφηση από το ξύλο και θα φαίνεται πιο ανοιχτή αυτή η περιοχή μετά το βάψιμο,
άρα θα πρέπει να περαστεί με παραπάνω χρώμα,
και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το τελικό χρώμα σε εκείνο το σημείο θα είναι ίδιο με την υπόλοιπη κιθάρα. (μπορεί να φαίνεται και το κόψιμο)
δ)Το μπαλωμα θα έχει κάποια επηρροή στον ήχο σου, δεν ξέρω όμως πόσο. Είναι και σε περιοχή που επηρεάζεται ο ήχος.
Ίσως να ακούγεται πιο ξερός, σαν να βάζεις λεπτή κουβέρτα στον ενισχυτή σου.

Αυτά.
Πάντως εξαρτάται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από τον μάστορα.
Έχει μεγάλο ρίσκο, και κατα πάσα πιθανότητα δεν θα βγει όπως ακριβώς την φαντάζεσαι.


Για μένα μην το κάνεις. Ή τουλάχιστον μην βγάλεις τον διπλό πάνω. Το υπόλοιπο έχει λιγότερο ρίσκο.
Μάζεψε λεφτά, και πάρε μία ανάλογη αλλά οικονομικότερη, άλλαξε και μαγνήτες και θα σαι gg.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #2 στις: 29/06/08, 17:56 »
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το φυσικό χρώμα της κιθάρας σου να μην σου αρέσει,το alder είναι πιο ανοιχτόχρωμο απο το koa ,οχι "άσπρο" (πχ basswood),αλλά καθόλου κοντά στο χρωματισμό του koa.Το mahogany έχεται πιο κοντά.

Eίναι όμορφο ξύλο (alder) και κάνει πολύ ωραία νερά,αλλα κανείς δεν μπορεί να σου πεί με βεβαιότητα ότι και το συγκεκριμένο (βαμμένο) θα είναι έτσι και πολύ περισσότερο αν θα αρέσει σε σένα.

Θα μπορούσες βέβαια να του ρίξεις και λίγο χρώμα να το σκουρύνεις,αν αυτό είναι το ζητούμενο,αυτό προφανώς θα ανεβάσει το κοστος.


Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #3 στις: 29/06/08, 18:43 »
Όντως, πολύ όμορφη η charvel.
Και ταιριάζει πάρα πολύ και σε RR (κατ'εμέ)..http://www.warmoth.com/guitar/bodies/radical.cfm?fuseaction=v2 (φανταστείτε την με μάυρα hardware άβαφτη)
Μιας και άνοιξε όμως το θέμα ο Χάρης, να ρωτήσω και εγώ κάτι που είχα στο νού μου καιρό..
Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο χωρίς να την στείλω σε μάστορα να πειραματιστώ λίγο με το χρώμα της κιθάρας μου? Τί εννοώ.. Για παράδειγμα με κάποιον τρόπο να "σκουρύνω" ή να "ανοίξω" λίγο το χρώμα? Ή κάτι άλλο? Δεν είμαι τρελός απλώς έχω ψιλοβαρεθεί το μονότονο Jewel Blue, και δεν είναι και η ακριβότερη κιθάρα του κόσμου οπότε και να μην.. βγεί δεν πειράζει.(κατι θα βρω να το κάνω να φαίνεται ωραίο).
Είναι λίγο τρελό αυτό που ρωτάω αλλά είδα κάτι κιθάρες με αντίστοιχο χρώμα αλλα σε burst ή transparent και τρελάθηκα. Και γενικά είχα καιρό να της κάνω καμια μοντιφιά..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #4 στις: 29/06/08, 20:03 »
Υπάρχουν κάποια έτοιμα χρώματα τα οποία από μόνα τους κάνουν "νερά", για ξύλα..
Είναι πιο ακριβά από τα απλά χρώματα βέβαια.
Μπορείς να δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #5 στις: 30/06/08, 11:43 »
Υπάρχουν κάποια έτοιμα χρώματα τα οποία από μόνα τους κάνουν "νερά", για ξύλα..
Είναι πιο ακριβά από τα απλά χρώματα βέβαια.
Μπορείς να δοκιμάσεις.
Hmmm
Καμια φωτό? Κάνουν δηλαδή κανονικά νερά? Σαν κανονικά?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ,ΣΤΟ ROUTING ΚΤΛ...
« Απάντηση #6 στις: 30/06/08, 13:25 »
Φωτό δεν έχω ούτε και ξέρω πόσο κοστίζουν.
Το αποτέλεσμα σου δίνει την εντύπωση ότι κοιτάς νερά ξύλου, αλλά με την καμία δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Επίσης δεν ξέρω για το αν μετά θα πρέπει να ρίξεις από πάνω χρώμα μή καλυπτικό (αδιαφανές).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
9782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/05, 20:22
από Σιδηρόπουλος
5 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 23:54
από Σωτήρης
18 Απαντήσεις
8901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 19:26
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 13:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 21:13
από Wise_One
5 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 16:19
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 20:37
από RORY GALLAGHER
6 Απαντήσεις
3309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/12, 13:59
από harrisxr650
22 Απαντήσεις
8171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 12:36
από Archangel
4 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/21, 23:46
από AnimaPura