Αποστολέας Θέμα: Κανονισμοί στο τσατ;  (Αναγνώστηκε 37549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Κανονισμοί στο τσατ;
« στις: 01/07/11, 10:56 »
Καλημέρα σας! Τελευταία παρατηρείται μεγάλη είσοδος νέων μελών στο τσατ (αυτό βέβαια είναι ευχάριστο) τα οποία και δεν γνωρίζουν κάποιους κανόνες για την λειτουργία του με αποτέλεσμα -μέσα στην πλήρη άγνοιά τους και για "πλάκα" όπως υποστηρίζουν  - να μην φέρονται κόσμια ή να γράφουν με greeklish. Γνωρίζω επίσης πόσο δύσκολο είναι να ξαναμπεί συντονιστής εκεί, αλλά μήπως θα μπορούσατε να θέσετε κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ,για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και διάφορα άλλα έκτροπα;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #1 στις: 01/07/11, 12:10 »
Οι κανόνες είναι βασικά οι ίδιοι όπως του φόρουμ. Θα δοκιμάσω να πειράξω τον κώδικα του τσατ και να προσθέσω μια φράση καλωσορίσματος με ένα σχετικό σύνδεσμο, κατά την σύνδεση του χρήστη.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #2 στις: 26/07/11, 08:24 »
Το έχω ξαναθέσει βέβαια αλλά δεν είδα να γίνεται κάτι. Αγαπώ πολύ αυτή τη σελίδα και δεν θέλω να φύγω από αυτήν. Αν όμως δεν μπει κάποιος συντονιστής στο τσατ να "μαζέψει"ή και να μπανάρει κάποιους εξυπνάκηδες, δεν υπάρχει περίπτωση να συμμετέχω ξανά εκεί. Πλέον είναι θέμα αξιοπρέπειας και όχι συντηρητισμού όπως ίσως πιστεύουν κάποιοι... >:(
Κάποτε που υπήρχαν συντονιστές όλα κυλούσαν ομαλά ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/11, 08:28 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #3 στις: 26/07/11, 18:49 »
Το chat στο μεγαλύτερο μερος την ημέρας είναι άδειο. Δεν είναι λίγο overkill να έχουμε έναν συντονιστή που την περισσότερη ώρα θα συντονίζει.. τον εαυτό του ?

Χωρις παρεξήγηση, αλλά νομίζω οτι το εξής σενάριο είναι απλούστερο: μπαίνουνε πολλά άτομα που θίγουν τα επίπεδα αυτοσεβασμού/ αξιοπρέπειας σου ? Βγαίνεις και ξαναμπαίνεις άλλη φορά. Στο κάτω κάτω, ότι γράφεται στο chat μένει εκεί, δεν είναι σαν το forum που μπορεί κάποιος να γράψει κάτι που θα μείνει και θα μπορούσε να αλλοιώσει την εικόνα του site, οπότε πρoσvπικά δεν βλέπω την ανάγκη επιτήρησης απο admin/mod

Δεν ξέρω τι σκηνικό έχει παιχτεί και πόσο σε επηρρέασε, βασικά μπαίνω πολύ σπάνια στο chat, άρα δεν ξέρω καλά την κατάσταση, και ότι λέω, το λέω με επιφύλαξη. Αλλα μου φαίνεται οτι η αντιδρασή σου και το ύφος σου είναι υπερβολικά.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #4 στις: 26/07/11, 19:15 »

Δεν ξέρω τι σκηνικό έχει παιχτεί και πόσο σε επηρρέασε, βασικά μπαίνω πολύ σπάνια στο chat, άρα δεν ξέρω καλά την κατάσταση, και ότι λέω, το λέω με επιφύλαξη.

Aυτό ακριβώς, ,μπαίνεις σπάνια και δεν ξέρεις τί έχει παιχτεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #5 στις: 26/07/11, 19:44 »
κι εγώ μπαίνω σπάνια αλλά ήταν ένας τυπάς (ονόματα δε λέμε) που δεν παιζότανε  ::)

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #6 στις: 26/07/11, 21:26 »
ειμαι και εγω υπερ της γνωμης να μπουν κανονες στο Τσατ :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #7 στις: 26/07/11, 22:16 »
Οι κανονες που ισχυουν και στο forum, ισχυουν και στο chat!

Η αναφορα της gkou ειναι για συγκεκριμενο μελος, το οποιο κατα καιρους απασχολουσε το kithara, ειτε στο chat, ειτε στο forum.

Απο εκει και περα, εαν καποιο μελος σας ενοχλει, με την εντολη /ignore (μελος) μπορειτε να τον "διωξετε" ως παρουσια ( δε θα βλεπετε τα μηνυματα του ), μεχρι να ερθει ενας moderator να τον "παψει" ετσι κι αλλιως ;)!

Καλο θα ηταν να ενημερωνατε με pm τους admin/mod για το ποια μελη προκαλουν προβληματα στο chat ωστε να εχουμε το νου μας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #8 στις: 27/07/11, 19:47 »
Οι κανονες που ισχυουν και στο forum, ισχυουν και στο chat!

Η αναφορα της gkou ειναι για συγκεκριμενο μελος, το οποιο κατα καιρους απασχολουσε το kithara, ειτε στο chat, ειτε στο forum.

Απο εκει και περα, εαν καποιο μελος σας ενοχλει, με την εντολη /ignore (μελος) μπορειτε να τον "διωξετε" ως παρουσια ( δε θα βλεπετε τα μηνυματα του ), μεχρι να ερθει ενας moderator να τον "παψει" ετσι κι αλλιως ;) !

Καλο θα ηταν να ενημερωνατε με pm τους admin/mod για το ποια μελη προκαλουν προβληματα στο chat ωστε να εχουμε το νου μας!

Σε ευχαριστώ πολύ Θανάση για τις διευκρινίσεις! Μου αρκεί το ότι έχουν και οι moderators το δικαίωμα να επεμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #9 στις: 27/07/11, 19:56 »
Πείτε μας τα κους-κους όμως.
Τί εξόργισε την gkou?Ποιός χαλάει την ομαλή ροή της συζήτησης στο τσατ?Ποιός δεν σέβεται τίποτα και κανέναν?Ποιό νησί είναι inn για το φετινό καλοκαίρι?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #10 στις: 27/07/11, 20:12 »
Πείτε μας τα κους-κους όμως.
Τί εξόργισε την gkou?Ποιός χαλάει την ομαλή ροή της συζήτησης στο τσατ?Ποιός δεν σέβεται τίποτα και κανέναν?Ποιό νησί είναι inn για το φετινό καλοκαίρι?

Μετα τα διαφημιστικα σποτ. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #11 στις: 27/07/11, 21:55 »
Πείτε μας τα κους-κους όμως.
Τί   εξόργισε την gkou?Ποιός χαλάει την ομαλή ροή της συζήτησης στο   τσατ?Ποιός δεν σέβεται τίποτα και κανέναν?Ποιό νησί είναι inn για το   φετινό καλοκαίρι?
 
  Κουτσομπόλη ;D Να ήσουν εκεί να μην  έχανες επεισόδια ;)

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #12 στις: 04/08/11, 14:07 »
παντως ειναι καλο να υπαρχουν  κανονισμοι γιατι γενικα πεφτει πολυ μπινελικι  στο τσατ

 :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #13 στις: 04/08/11, 14:13 »
anarchy in the kithara.gr chat   hell yeah 8)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #14 στις: 04/08/11, 21:19 »
παντως ειναι καλο να υπαρχουν  κανονισμοι γιατι γενικα πεφτει πολυ μπινελικι  στο τσατ

 :D :D :D

Εννοειται πως αμεσα πρεπει να μας λετε ποιοι ειναι αυτοι που "μπινελικωνουν" μελη χωρις λογο! Μπορει να μην ειμαστε παροντες, ομως καλο ειναι να γνωριζουμε ποια μελη προκαλουν προβλημα και να λυνουμε αυτο το..προβλημα ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ..........

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #15 στις: 05/08/11, 03:46 »
Παράθεση
Εννοειται πως αμεσα πρεπει να μας λετε ποιοι ειναι αυτοι που "μπινελικωνουν" μελη χωρις λογο! Μπορει να μην ειμαστε παροντες, ομως καλο ειναι να γνωριζουμε ποια μελη προκαλουν προβλημα και να λυνουμε αυτο το..προβλημα ;)!
Δηλαδή, θα έρχομαι, και δημόσια ή με πμ και θα σας λέω: Η gkou με "βάρεσε λεκτικά", τιμωρείστε την!!;;
Θα βασίζεστε στον λόγο καθενός ενώ είστε αμέτοχοι, από το τσατ, εσείς οι admin ;;
Ποιος ο λόγος να γινόμαστε χαφιέδες;; Και πολύ απλά γιατί δεν αντιμετωπίζουμε
οι ίδιοι όσους μάς ενοχλούν, με Αδιαφορία;;
Όσες (λίγες, ομολογώ) φορές έχω επισκεφθεί το τσατ δεν τόλμησε κανείς να με θίξει
ή να βιαιοπραγήσει λεκτικά προς τους συνομιλητές μας..
Δεν προδικάζω πως όλοι είναι άγιοι ούτε αποφεύγω να δεχτώ πως υπἀρχουν, παντοὐ, κακοί συνομιλητές..
Γεωργία, χρησιμοποίησα το νικ σου ως παράδειγμα επειδή σε εκτιμώ και
ποτέ δεν θα δημιουργόνταν θέμα "επιβίωσής" μας μέσα σε κάθε τσατ..

Πάντως εφόσον ξεκίνησε τέτοιο θέμα, ας φροντίσετε οι υπεύθυνοι του forum να παρακολουθείτε
στενά την κίνηση εκεί στο τσατ (για ένα διάστημα έστω) για να έχετε ιδίαν άποψη
και να διασφαλίσετε την "κάθαρση" από τα παιδάκια/πειραχτήρια, που έρχονται για την πλάκα τους
χωρίς να νοιάζονται/σέβονται τον χώρο και τα μέλη..

Αδιαφορία θα βρουν απ' την Λυράν οι κακοήθειές τους
και ας μην συμμαζέψουνε ποτέ τις κακογλωσσιές τους..
Μην μου συγχίζεσαι βρε gkou, που δεν ξέρουν να μιλάνε,
μακάρι κι όλοι να 'ξεραν τον συνομιλητή τους να εκτιμάνε!!
Αλλά ό,τι κουβαλά κανείς μες στο σκατομυαλό του
αυτό θα βγάλει η γλώσσα του και στον συνανθρωπό του..

..Αδια-φορἠστε τους, για να μην έχουν λόγο ύπαρξης αναμεσά μας..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κανονισμοί στο τσατ;
« Απάντηση #16 στις: 05/08/11, 09:01 »
Στους όρους χρήσης, κατά την εγγραφή στο φόρουμ (η εγγραφή στο φόρουμ είναι προϋπόθεση για την είσοδο στο τσατ, αφού πια στο σύστημα χρησιμοποιείται ο ίδιος λογαριασμός), αναφέρεται μεταξύ άλλων:
Παράθεση
7. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα πιστεύω τους, τις μουσικές ή άλλες προτιμήσεις τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και μην επιτίθεστε λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος, ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα, αλλά αναφέρετέ το σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή.


Οι διαχειριστές και συντονιστές δεν είναι δυνατόν να έχουν 24ωρη παρουσία στο τσατ και να επεμβαίνουν πάντα την ίδα στιγμή. Γι'αυτό ζητούμε την βοήθειά σας για να εκδιώξουμε αυτούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανόνες καλής συμπεριφοράς. Η επικοινωνία σας μαζί μας πρέπει να είναι μόνο με Προσωπικό Μήνυμα. Ακολούθως, θα γίνει έρευνα του περιστατικού (ανατρέχοντας στο Ιστορικό των συνομιλιών, στην περίπτωση του τσατ).

Λυράν,
Απλά, δεν έτυχε να συμβεί σε σένα. Και πραγματικά, το συνήθες είναι να μην τυχαίνει. Περιπτώσεις ενοχλητικών έως προσβλητικών μελών είναι αρκετά σπάνιες, και το κλίμα είναι πολύ φιλικό, και αυτό το παρατηρούν με εντυπωσιασμό πολλά μέλη μας τόσα χρόνια... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 16:49
από Ο Νέος Κιθαρωδός
11 Απαντήσεις
41703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/03, 17:09
από delfinaki