Αποστολέας Θέμα: Συνεργασία KIRIAKOS GP με τον θρυλικό drummer του JASON BECKER, ATMA ANUR  (Αναγνώστηκε 3977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KIRIAKOS GP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarist/Session Musician/EMG Artist
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • KIRIAKOS GP - THE MUSIC OF GUITAR POWER
Μια γεύση από το νέο μου τραγούδι "Running out of time" με τη συμμετοχή του θρυλικού ντράμερ Atma Anur. Γνωστός στην παγκόσμια μουσική σκηνή ως ιδρυτικό μέλος των Cacophony (San Fransisco, 1986), ντράμερ των Richie Kotzen, Greg Howe, Tony MacAlpine, Guthrie Govan, ενώ ήταν και ο άνθρωπος πίσω από τα τύμπανα στο θρυλικό άλμπουμ Perpetual Burn του Jason Becker.
Το link του teaser:
https://www.youtube.com/watch?v=k4IpPl0aopo

Εδώ μπορείτε να ακούσετε ολόκληρο το τραγούδι:
http://kiriakosgp.com/album/running-out-of-time/

*Στο κανονάκι συμμετέχει ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου
Σύντομα θα κυκλοφορήσει και το full video playthrough του τραγουδιού...
Guitarist/Session Musician/EMG Artist/Special Education & Teaching (MEd)
www.kiriakosgp.com

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μου άρεσε το κομμάτι. Ο συνδυασμός και συγχρονισμός της κιθάρας με τα ντραμς είναι πάρα πολύ καλός. Και οι δύο σας παίζετε πάρα πολύ καλά, και μπράβο για την συνεργασία. Μου άρεσαν οι μελωδίες της κιθάρας, και το κανονάκι, και οι ανατολίτικες κλίμακες κάπου στο σόλο. Όμως το γύρισμα σε μια από τις βασικές μελωδίες που γίνεται στο 3:58 μου φάνηκε απότομο καθώς είχα μπει σε μια άλλη ατμόσφαιρα με το σόλο και μου κόπηκε ξαφνικά. Προσωπικά θα μου άρεσαν ακόμα περισσότερο έθνικ στοιχεία, μιας και επέλεξες να χρησιμοποιήσεις κάποια, αλλά αυτό είναι απλά ένα γούστο μου. Το κομμάτι στέκει πολύ καλά και ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα διαφωνήσω με τον Βραζίλη.
Σε αρκετά σημεία έχεις θέμα με τον χρόνο σου, κυρίως στα solos σου όπως επίσης και με το Intonation στις ψηλές και στα vibrato-bends.
Τα ρυθμικά επίσης σε κάποια σημεία δεν δένουν με τις φράσεις του drummer ο οποίος προφανώς αξιοποιεί απόλυτα τις παύσεις ως κανονικές νότες.
Τέλος σαν σύνθεση , όχι κάτι το ιδιαίτερο.Φράσεις βγαλμένες από metal της δεκαετίας του 80 σε αντίθεση με τον drummer που το χρώμα του είναι πολύ φρέσκο.Θα περίμενε κανείς να συμβαίνει το αντίθετο.Ευτυχώς το κανονάκι ανεβάζει κατά πολύ το κομμάτι.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Νομίζω η κιθάρα έχει ξεφύγει σήμερα, και απο θέμα τεχνικής, αλλά και απο θέμα άποψης, καθώς και απο θέμα πλήθους χορδών, κουρδισμάτων, κτλ. Όλα αυτά με μια ταυτόχρονη πτώση του Ροκ, μέταλ, κτλ και της .... παραδοσιακής ηλεκτρικής κιθάρας σαν εμβληματικό όργανο. Με λίγα λόγια, σήμερα θέλει ΤΡΕΛΟ ταλέντο ίσα ίσα για να επιβιώσει κανείς. Αλλά και φαντασία.

Κυριάκο, τεχνικά προφανώς δεν έχεις κανένα πρόβλημα, τα λεγκάτο σου είναι ταχύτατα και καθαρά, αλλά πιστεύω οτι θα πρέπει ίσως να εκμοντερνιστείς. Ο κάθε μπόμπιρας της γειτονιάς πλέον παίζει σαν τον Kotzen, δεν είναι σαν τις δικές μας εποχες το 1980 που έβγαζε ο άλλος το σόλο απο το Victims of the Future του Gary Moore και τον θεωρούσαμε Θεό.

Ζούμε στην εποχή πριν την τελική επικράτηση της τεχνητής νοημοσύνης, σε κάποια χρόνια, οι κομπουτερς να συνθέτουν και στο τέλος θα αξιολογούν κιόλας τις ίδιες τους τις συνθέσεις. Φυσικά λόγω synth, το κλασικό παίξιμο κιθάρας ή και άλλων οργάνων θα καταστεί ασύμφορο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
8023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 00:47
από ChristosK
82 Απαντήσεις
31718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 13:32
από riffs and solos
3 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 10:15
από vangeliz
19 Απαντήσεις
5661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/08, 17:34
από faser
0 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 21:51
από krios80
0 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 11:17
από Southernrock.gr
6 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 01:17
από hot_sauce (φλουτσ)
122 Απαντήσεις
33320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/09, 10:30
από AtticanSky
0 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 01:09
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/16, 21:58
από el enano