Αποστολέας Θέμα: Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs  (Αναγνώστηκε 2778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs
« στις: 28/04/10, 13:40 »
Εχω σπιτι να καθεται ενα Yamaha g50 για τη μετατροπη  του ηχου της κιθαρας σε midi σημα.Εχω λοιπον τον μετατροπεα εχω και τον μαγνητη για  να βαλω πανω στην κιθαρα αλλα δεν εχω καποιο sound module να το συνδεσω και αναρωτιομουνα αν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τα vst οργανα που εχω στον υπολογιστή.Το θεμα ειναι χρειαζομαι καποιο midi interface γιαυτο ?και αν ναι ριξτε καμια ιδεα.Αν παλι δεν γινεται καλυτερα να το ξερω μπας και μπω στη διαδικασια να το πουλησω.
Βασικα με ενδιαφερει να μπορω να περναω και να ηχογραφω tracks γρηγορα χρησιμοποιωντας μονο την κιθαρα.Καλα τα midi controller αλλα αν δεν ξερεις πληκτρα ειναι βασανο ενω το να περνας τις νοτες μια μια στο matrix του DAW(η ακομα και στο guitar pro) που χρησιμοποιεις ειναι μεγα βασανο.Αν μπορω να παιζω κανα πιανακι κανα σαξωφονο κτλ κτλ χρησιμοποιοντας τα vst οργανα κατευθειαν με την κιθαρα θα ηταν σουπερ.Απλα δεν ξερω αν μπορει να γινει μονο με το G50,τον μαγνητη και τα vst η μηπως χρειαζεται και καποια αλλη midi συσκευή.Τα φωτα σας.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs
« Απάντηση #1 στις: 28/04/10, 13:48 »
Δε ξερω απο midi μαγνητες και τι ακριβως χρειαζονται σαν προεκταση ωστε να μετατρεψουν το σημα που λαμβανουν σε midi ( νομιζω πως χρειαζονται καποια "κεφαλη" midi convertor ), αλλα ξερω πως το MIDI ειναι universal σημα κι ετσι δε θα εχεις προβλημα εαν τα μηνυματα που στελνεις στο VSTi ειναι midi!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs
« Απάντηση #2 στις: 28/04/10, 13:52 »
Δε ξερω απο midi μαγνητες και τι ακριβως χρειαζονται σαν προεκταση ωστε να μετατρεψουν το σημα που λαμβανουν σε midi ( νομιζω πως χρειαζονται καποια "κεφαλη" midi convertor ), αλλα ξερω πως το MIDI ειναι universal σημα κι ετσι δε θα εχεις προβλημα εαν τα μηνυματα που στελνεις στο VSTi ειναι midi!
Καταλαβα τι λες αλλα αυτο που δεν ξερω ακομα( μιας και απο συνδεσμολογιες και τα σχετικα ειμαι μαπα) ειναι μηπως χρειαζεται ενα επιπλεον midi interface για να επικοινωνησει με τα vsts....αν δηλαδη εχω ηδη ολα τα εξαρτηματα για το κονε η χρειαζομαι και κατι εξτρα
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs
« Απάντηση #3 στις: 28/04/10, 13:55 »
Μπορω να σου πω τι χρειαζεται ο υπολογιστης σου για να μπορει να λαβει ενα σημα με midi cable.

Πρεπει ή η καρτα σου να εχει ενα midi in ωστε να μπορει να λαβει σηματα ή εαν δεν εχει, μπορεις με λιγα λεφτα να πρεις ενα midi interface που συνδεεται με USB πανω στον υπολογιστη και να συνδεσεις εκει το midi που θα παιρνει απο τη κιθαρα.

Τωρα εαν μεταξυ της κιθαρας και του υπολογιστη χρειαζεται ενας midi convertor, σου ξαναλεω, δε ξερω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Yamaha g50 midi guitar converter και VSTs
« Απάντηση #4 στις: 28/04/10, 14:03 »
Μπορω να σου πω τι χρειαζεται ο υπολογιστης σου για να μπορει να λαβει ενα σημα με midi cable.

Πρεπει ή η καρτα σου να εχει ενα midi in ωστε να μπορει να λαβει σηματα ή εαν δεν εχει, μπορεις με λιγα λεφτα να πρεις ενα midi interface που συνδεεται με USB πανω στον υπολογιστη και να συνδεσεις εκει το midi που θα παιρνει απο τη κιθαρα.

Τωρα εαν μεταξυ της κιθαρας και του υπολογιστη χρειαζεται ενας midi convertor, σου ξαναλεω, δε ξερω!
Thx να σαι καλα.Νομιζω οτι αυτο το midi interface χρειαζομαι.Παντως θα το κοιταξω λιγο περισσοτερο το θεμα και ελπιζω να καταληξω καπου.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/05, 12:52
από freemind
8 Απαντήσεις
4821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/05, 01:12
από freemind
4 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/05, 04:19
από morenita
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
4 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 18:57
από denisgiann
13 Απαντήσεις
5908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 13:06
από faser
2 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:03
από Wise_One
11 Απαντήσεις
6012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/11, 20:46
από denisgiann
0 Απαντήσεις
1815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 22:37
από JimiDS
9 Απαντήσεις
8564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/17, 07:14
από panixgr