Αποστολέας Θέμα: Πειρατεια  (Αναγνώστηκε 19317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #25 στις: 06/04/09, 02:25 »
α και να αναφέρω και κάτι περί Χατζηγιάννη για έναν προηγούμενο φίλο...ο Μιχαλάκης ο Cosmote (βρίσκω την μουσική του τραγική) πουλάει 100.000 δίσκους... οπότε ναι βγάζει και από τα CD. Είναι ο μοναδικός που βγάζει λεφτά από τα CD γιατί απλά πουλάει πάρα πάρα πάρα πολύ και γιατί απλά η Universal του κάνει απλά διανομή. Συνεπώς του ανήκουν σχεδόν όλα! Βάλε και τα έξτρα από live και sponsorships... άρχοντας!

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #26 στις: 06/04/09, 03:31 »
ξαναλεω οτι αν το συγκροτημα/καλλιτεχνης αποδειξει οτι αξιζει τοτε ο κοσμος θα αγορασει τους δισκους του. και καποιος μουσικος δεν αποδεικνυει την αξια του απο τις πωλησεις.αυτο ειναι το μικροτερο δειγμα. η επιτυχια φαινεται απο τις συναυλιες, απο τις κριτικες που παιρνει κλπ.πολλοι αγοραζουν ενα αλμπουμ και ξενερωνουν.δλδ αυτη η αγορα μετραει ως στοιχειο καταξιωσης και αναγνωρισης για τον καλλιτεχνη; αν ηξερες ποσα cd καταληγουν σουβερ...

αν κοιταξεις τα ποσα που δινουν οι δισκογραφικες στους καλλιτεχνες για την παραγωγη του αλμπουμ (επειδη ο χωρος σου ειναι) θα δεις οτι σιγουρα ο καλλιτεχνης θελει 2η δουλεια. ακομα κι αν περισσεψουν χρηματα απο το budget και τα κρατησει ο καλλιτεχνης η το συγκροτημα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρκετα για να ζησει...

οσο γιια τις εταιριες αφου ειναι κερδοσκοπικες τοτε κι ο κοσμος θα κοιταει το κερδος του. και αφου τα limewire, bittorrent Κλπ δεν εχουν κυνηγηθει οπως το Napster παλαιοτερα ο κοσμος συνεχιζει να ανταλασσει μουσικη. για μενα ενας μουσικος ειναι το ιδιο επιτυχημενος αν η μουσικη του κυκλοφορει παρανομα σε μεγαλο βαθμο η αν εχει πουλησει αρκετα αλμπουμ.η προτιμηση ειναι προτιμηση. απο κει και περα μπορει η εταιρια να πουλαει το δισκο ενος -πολυ καλου ομολογουμενως- καλλιτεχνη 25-30 ευρω το κομματι.νομιζεις οτι θα πουλησει πολυ;;; πηγαινε να δεις ποσοι ομως θα το ανταλλαξουν απο το limewire..επισης δε θα πρεπε να παρουσιαζεις τις δισκογραφικες με τις εταιριες επικοινωνιων.πρωτα απολα οι δισκογραφικες δεν πουλανε ειδος πρωτης αναγκης οπως η επικοινωνια...πουλανε διασκεδαση.μετα οι εταιριες τηλεπικοινωνιων ειναι απο τους μεγαλυτερους κλεφτες που υπαρχουν.δλδ εκει στοχευουν οι δισκογραφικες; να μας ρουφηξουν το μεδουλι στις εξωφρενικα υψηλες τιμες; νομιζεις οτι αν υπηρχε δωρεαν εστω και παρανομος τροπος τηλεφωνιας δε θα εξαπλωνοταν;;; θα ειχαν κλεισει ολες οι εταιριες φιλε μου...και οποιος μπορει εχει voip ή skype ή οτιδηποτε οικονομικοτερο.

και για τους ανεξαρτητους καλλιτεχνες...για τσεκαρε ποιο ποσοστο της μουσικης "πιτας" εχουν...ειναι περιπου στο 80%...συμπτωση; η επειδη ξερουν οτι το κερδος ειναι μηδαμινο δεν ασχολουνται με δισκογραφικες και κρατανε τα πλεονεκτηματα του να παραγουν μονοι τους το εργο τους.

αυτο που λες για τα βιβλια ισως να μη με δικαιολογει να κλεβω το πνευματικο δικαιωμα των καλλιτεχνων αλλα πιστεψε με αυτο ειναι το μονο πραγμα που μετανοιωνω.οτι δεν πληρωνεται ο καλλιτεχνης. για τις εταιριες δε δινω δεκαρα ομως. το να κατεβαζω ομως δωρεαν ενα αλμπουμ που η αξια παραγωγης του ειναι 5 ευρω και κοστολογειται στα καταστηματα 20με δικαιολογει μια χαρα. οσο για τις απατεωνιες των  εταιριων (περα απο την αυθαιρετη κοστολογηση -να σου θυμισω οτι εν μεσω οικονομικης κρισης τα μονα προιοντα που δεν ειδα να αλλαζουν τις τιμες τους ειναι τα μουσικα cd-) ειναι πολυ ευκολο να τις παρατηρησεις. οι μισθοδοσιες των session μουσικων που δουλευουν για ολα αυτα τα σκυλολογια αλλα που κανεςι δεν ξερει ουτε το ονομα τους ειναι πενιχρες. οι περισσοτερες πληρωμες γινονται χωρις αποδειξεις με μαυρα λεφτα και κυριως σε στουντιο των ιδιων δισκογραφικων που τους προσφερει επιπλεον κερδος.και πολλα αλλα...

οσο για τα mp3 online δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα Οnline αγορων.ο απλος κοσμακης που αγοραζει πειρατικα (οχι για αυτους που κατεβαζουν) ουτε καν ξερει οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.αλλα και παλι μιλαμε για κερδος και μαλιστα σε μια πωληση που ουτε καν περιλαμβανει διαδικαστικα εξοδα (πχ παραγωγη και κοψιμο cd, εξωφυλλα artwork κλπ...) αρα μη νομιζεις οτι η μικρη διαφορα τιμης ειναι και λιγοτερο κερδος για τις εταιριες.οτι ειναι να βαλουν στην τσεπη τους θα το βαλουν.

και για τις συναυλιες δεν ξερω ποιος τις οργανωνει αλλα δεν ειναι λιγο περιεργο μια δισκογραφικη να αφηνει τον καλλιτεχνη της να γινει ρομπα με ενα σκατοηχο σε μια απαισια εγκατασταση χωρις να αναμειχθει για να τον προστατεψει; μου φαινεται δυσκολο να το πιστεψω.

οπως και να χει ομως μιας και ειμαι κι εγω μουσικος ποτε δε θα απαιτουσα να πληρωθω απλα και μονο επειδη εγραψα και επαιξα μουσικη. ακομα και αν εβγαζα ενα αλμπουμ με μια ακριβη παραγωγη και με ολα τα παρελκομενα δε θα ειχα το θρασος να πουλησω το cd μουγια πανω απο 12 ευρω.θα το θεωρουσα κοροιδια σε αυτους που θα το αγοραζαν. και πιστευω οτι ο πραγματικος καλλιτεχνης που παιζει και γραφει μουσικη επειδη του αρεσει και οχι επειδη περιμενει να βγαλει λεφτα ειναι ικανοποιημενος με την απηχηση πουεχει οχι με τα ποσοστα που βαζει στην τσεπη.και να σου θυμισω οτι πριν χρονια οταν οι metallica γκρινιαζαν σαν μαλακισμενα για το napster ειχαν βγει οι maiden και ειπαν στον κοσμο "κατεβαστε τη μουσικη μας και απο το ιντερνετ, δε μας ενδιαφερει. αρκει να μας ακουτε" και πιστευω οτι αυτη ειναι η πραγματικη σταση του αυθεντικου μουσικου και οχι του businessman.

ΥΓ πολλοι θα ξερατε το site Mysongbook http://www.mysongbook.com το οποιο ηταν database για αρχεια μουσικης midi με ταμπλατουρες guitar pro. πριν λιγα χρονια απαγορευτηκε το download ολων των επωνυμων καλλιτεχνων (επιτρεπεται μονο το κατεβασμα τραγουδιων που γραφτηκαν απο χρηστες και συμμετεχουν σε διαγωνισμους) λογω των ηλιθιων νομων περι copyright στη γαλλια (εκει εδρευει η σελιδα).αυτο πως σας φαινεται; και να αναφερω οτι ολα τα αρχεια ειχαν γραφτει απο χρηστες νοτα νοτα με σκοπο να μαθαινει ο κοσμος να παιζει τη μουσικη αυτων των καλλιτεχνων...για κατι τετοιες κινησεις λοιπον δεν εχω κανενα σεβασμο σε ολες αυτες τις μαλακιες περι copyright κλπ γιατι σε λιγο καιρο αμα τραγουδας στο μπανιο σου καποιο τραγουδι θα σε κατηγορουν οτι παραβιαζεις το copyright του καλλιτεχνη!
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #27 στις: 06/04/09, 08:36 »
Night.Crawler οσον για αυτό που είπες για την καφετέρια, αν πάω σε μια καφετέρια και δώσω 8 ευρώ για έναν αθλιο καφέ η κάτι αντίστοιχο, απλά δεν ξαναπάω... είναι τόσο απλό.
Το κατέβασμα "αυθεντικών" mp3 με χαλάει απίστευτα δεν ξέρω...μου φαίνεται ακόμα χειρότερη κλεψιά. Εκτός και αν αναφερόμαστε στους radiohead ( νομιζω ) ή ποιοι άλλοι ήταν που έλεγαν δώστε ότι θέλετε. Εκεί πάσο! Αλλά όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν πρόκειται να δώσω 7 ευρώ να αγοράσω mp3 ενώ μπορώ να δώσω τα ίδια για ένα 6.90 αυθεντικό cd. Οπότε αν πωλέιται το cd 6.90 και βγαίνουν κερδισμένοι όλοι ( γιατι αδυνατώ να πιστέψω οτι ένα μαγαζί δίνει μαζικα cd κάτω του κόστους για την ψυχή της μάνας του ) τότε το 7 ευρώ που δίνω για το download έιναι 1000 φορες μεγαλύτερη κλεψιά. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Και στην  τελική αν το συγκρίνουμε και με τις επικοινωνίες. Δίνεις 20 ευρώ το μήνα και εισαι μονιμα online το οποίο αντιστοιχέι σε 4;; cd mp3 ; προβληματισμοί...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #28 στις: 06/04/09, 11:06 »
Symeon αυτό περί 20 ευρώ και unlimited access είναι και το μοντέλο που προωθεί και η μουσική βιομηχανία πλέον και έχει πολύ βάση το point σου! Στην Ελλάδα θα πάρει κάποιο καιρό λόγω έλλειψης υποδομής αλλά θα έρθει...

ένα CD που πωλείται 6.90 είναι back catalogue το οποίο σημαίνει ότι ο καλλιτέχνης παίρνει λιγότερα ποσοστά από την πώληση + δεν γίνεται κανένα marketing και promo έξοδο και γιαυτό το κόστος είναι τόσο χαμηλό.

οι Radiohead είναι μια υπερμπάντα με τρελό fanbase και ήταν το μεγαλύτερο promo κόλπο για αυτούς! το ενδιαφέρον είναι ότι έβγαλαν παρα πάρα πολλά λεφτά και από το νετ από άτομα που πλήρωναν αλλά και από τις πωλήσεις του boxset! OK ωραίο σενάριο...αλλά δουλεύει μόνο για καταξιωμένο καλλιτέχνη με τρελό fanbase. Δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας.

οι πωλήσεις είναι ένας πολύ σημαντικός δείχτης του τι δυναμική έχει ο καλλιτέχνης! Το πόσο κόσμο τραβάει στα live απευθύνεται σε άλλη βιομηχανία και όχι στην δισκογραφία! Δες το απλά οι σκυλάδες τραβάνε πολύ κόσμο στα σκυλομάγαζα αλλά η Πέγκυ Ζήνα πούλησε λιγότερα κομμάτια από την Μόνικα! Η φοβερή και τρομερή καλλιτέχνης-πορνοσταρ Τζούλια ενώ όπως λέει σε γνωστό τραγούδι της 'το μαγαζί κάθε βράδυ θα'ναι πίτα' δεν πούλησε κομμάτι! ΄Το γιατί όλοι το ξέρουμε...
Οι κριτικές επίσης δεν είναι ενδειξη γιατί δεν είναι ποτέ μα ποτέ αμερόληπτες καθώς υπάρχει τρελή πίεση στο να μην γράφει ο δημοσιογράφος ότι θέλει  ::)¨

εγώ ξέρω μικρές δισκογραφικές που έχουν δώσει λεφτά για παραγωγή και έξοδα + κάποιο κόστος διαβίωσης + ότι βγάλει η μπάντα από τα live. Ξέρω ότι πλέον δεν ισχύει στην ελληνική πραγματικότητα...
αλλά και πάλι τραγικό είναι αυτό! Ένας μουσικός θα έπρεπε να συντηρείται για να κάνει αυτό που ξέρει να κάνει καλά...και αυτό είναι να ξοδεύει τον χρόνο του για να παίζει 'καλύτερή' μουσική και να βελτιώνεται...

οκ δεκτό ότι η επικοινωνία είναι πλέον είδος πρώτης ανάγκης...μάλλον να το θέσουμε καλύτερα εξελειχθηκε τα τελευταία χρόνια σε είδος πρώτης ανάγκης...αλλά και πάλι δεν αντιλαμβάνομαι τον συλλογισμό ότι 'οκ αυτοί είναι κλέφτες αλλα σε είδος πρώτης ανάγκης και η μουσική βιομηχανία επειδή δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης δεν θα έπρεπε να κλέβει' Κανείς δεν θα έπρεπε να κάνει τον πελάτη του να νιώθει ότι τον κλέβουν! Επίσης για κάποιους η μουσική είναι είδος πρώτης ανάγκης πολύ περισσότερο από το να έχουν το τελευταίο iphone (εγώ είμαι ένας από αυτούς).
Εγώ ειλικρινά δεν ξέρω κυκλοφορία που να κάνει 25ε (εκτός από το Deluxe τo καινούργιο των U2)...
δυστυχώς το κόστος του distribution στην Ελλάδα είναι πάρα πάρα πολύ μεγάλο... μια καινούργια κυκλοφορία παίζει να κοστίζει στην Universal Hellas γύρω στα 6 ευρώ. (το λεγόμενο transfering price) Αν τώρα το δίνει στο metropolis 10 το 16.50 μου φαίνεται λογικό!

οι indie εταιρίες και καλλιτέχνες αποτελούν περίπου το 20% του market share αμά ήταν 80 η Universal θα τόχε κλείσει χθες το μαγαζάκι της!
ένας καταξιωμένος καλλιτέχνης αφου καταξιωθεί μέσα από μια μεγαλή δισκογραφική μπορεί να κάνει ότι κινήσεις θέλει...ευχαριστώ πολύ ...άμα είμαι οι iron maiden και έχω 3 πύργους μπορώ να λές ότι θέλω...δεν θα μου λείψουν κιόλας!

ένας session μουσικός αν κάνει διπλό session παίρνει περίπου 700ε την μέρα στην αγγλία και στην Ελλάδα τα λεφτα δεν είναι λίγα...είναι πολύ δύσκολο να μπεις στο κύκλωμα όμως
Το να παίρνεις 3000ε για να παίζεις ένα μήνα στην Βίσση πάλι δεν νομίζω ότι είναι μικρός μισθός...οκ δέχομαι οτι δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες δουλειές αλλά υπάρχουν απλά δεν τις έχουμε εμείς  8)
ο sessionas μπορεί να πληρωθεί one off αλλά μπορεί να πάρει και performing rights...στην Ελλάδα αυτό δεν συμφέρει αλλά και πάλι δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα! αμα δεν θες μην πας να γράψεις...και κάντο μόνος σου!

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά σκέψου λίγο λογικά... η εταιρία φταίει? Δηλαδή όλοι οι μουσικοί κόβουν δελτιό παροχής? εγώ δεν ξέρω κανέναν ...ούτε εγώ κόβω!
στα έξοδα της εταιρίας αυτό μπαίνει στο γενικότερο κόστος παραγωγής..δεν είναι μαύρο χρήμα! μπορεί η περιγραφή να μην λέει 'Νίκος Μπισμπίκης' κιθάρες 150Ε αλλά λέει ώρες studio τόσο επί τόσο!

το μεγάλο κόστος δεν είναι η παραγωγή είναι το marketing πλέον.

καλά οκ άν έβγαζες ένα δίσκο 12Ε και έκανες μια ανάλυση του τι πρέπει να πληρωθεί από αυτά πέρα παραγωγής artwork...μέχρι διανομή, promo, πληρωμένες διαφημίσεις σε TV και ράδιο + και τους κατακαιμένους εργαζόμενους που θα σου έκαναν την δουλειά...ξαναέλα να δούμε πόσο είναι βιώσιμο όχι μόνο για εταιρία αλλά και για ιδιώτη!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #29 στις: 06/04/09, 16:17 »
OK, ωραία αναλύσαμε την κατάσταση ας δούμε τώρα και τις επιλογές που έχουμε για να λύσουμε το "πρόβλημα"....

Μία λύση είναι αυτή του macmisias o οποίος προτείνει την ενοκοικίαση των cd...
Για μένα κάτι θα μπορούσε να γίνει αν στρεφόμασταν στην αποκλειστική παραγωγή βινυλίου ( κατάργηση των cd ) με την αγορά του οποίου θα σου έδιναν και τα κομμάτια σε ηλεκτρονική μορφή καλής ποιότητας, είτε σε μια memory card είτε έναν κωδικό με τον οποίο θα τα κατέβαζες μέσω ιντερνετ... και όλα αυτά σε μια τιμή γύρω στα 15-20€... έτσι θα συνδιαζόταν η συναισθηματική αξία του βινυλίου με την ευχρηστία της ηλεκτρονικής μορφής... βέβαια το βλέπω πολύ δύσκολο να δω νίκο βέρτη και νίκο μακρόπουλο σε βινύλιο  :P

οι Radiohead είναι μια υπερμπάντα με τρελό fanbase και ήταν το μεγαλύτερο promo κόλπο για αυτούς! το ενδιαφέρον είναι ότι έβγαλαν παρα πάρα πολλά λεφτά και από το νετ από άτομα που πλήρωναν αλλά και από τις πωλήσεις του boxset! OK ωραίο σενάριο...αλλά δουλεύει μόνο για καταξιωμένο καλλιτέχνη με τρελό fanbase. Δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας.

Αν θυμάμαι καλά είχανε πει ότι αυτή η ιδεα ήταν μεγάλη αποτυχία γιατί οι περισσότεροι το κατέβαζαν χωρίς να δώσουν τίποτα και μόνο λίγοι έδιναν 1-2€ και ότι μόνο στο θέμα του μαρκετινγκ τους οφέλισε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #30 στις: 06/04/09, 16:32 »
αυτο που κανει ο καταναλωτης ειναι μια μορφη μποικοταζ μεχρι να συνελθουν οι εταιριες και να βαλουν φυσιολογικες τιμες.αν ενα καινουριο αλμπουμ πωλειται για 5-10 ευρω νομιζεις θα το κατεβαζει κανεις; ολοι θα προτιμησουν το αυθεντικο! και ακομα και με τις τωρινες τιμες αν πραγματικα θελεις καποιο αλμπουμ θα πας να το παρεις.αυτο δειχνει οτι ο καταναλωτης εχει διαθεση να δωσει λεφτα.απλα δεν εχειδιαθεση να σκυψει και να στηθει για να του τρωνε 60 ευρω για ενα dvd απο μια συναυλια!
Aυτο ειναι μεγαλο ψεμα και το τεκμηριωσα και σε προηγουμενο ποστ μου.Σε αυτες τις τιμες βρισκεις παρα πολλα σιντι σε αυτες τις τιμες(οχι τα φετινα οκ) και ειδικα αν ψωνιζεις απο play.com και τα λοιπα.Και οι τιμες να πεσουν δεν θα υπαρχει καμια αλλαγη πολυ απλα γιατι ειμαστε free riders και ορθολογικοι καταναλωτες κατα μια εννοια.Κατι που βρισκεις τζαμπα απλα δεν το αγοραζεις.Ειδικα νεοι ακροατες που απο τοτε που αρχισαν να ακουνε μουσικη το καναν κατεβαζοντας δεν προκειται να αλλαξει η νοοτροπια τους.


Ειναι λιγο περιεργη η τελευταια προταση σου με την εννοια οτι ο καταναλωτης καθεται και σκυβει στο καθε τι που του πουλανε οσο και αν του το πουλανε(ας παρουμε για παραδειγμα τις ιδιες τις συναυλιες) στα σιντι εγινε εξυπνοτερος και κανει μποικοταζ?Απλα εκει βρηκε την ευκολη λυση του κατεβασματος..


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #31 στις: 06/04/09, 16:42 »
και για τις συναυλιες δεν ξερω ποιος τις οργανωνει αλλα δεν ειναι λιγο περιεργο μια δισκογραφικη να αφηνει τον καλλιτεχνη της να γινει ρομπα με ενα σκατοηχο σε μια απαισια εγκατασταση χωρις να αναμειχθει για να τον προστατεψει; μου φαινεται δυσκολο να το πιστεψω.

Στο θέμα συναυλιών οι δισκογραφικές δεν ασχολούνται καθόλου. Κάποτε έδιναν κάποιο ποσό στον καλλιτέχνη, το λεγόμενο tour support, για τον απλό λόγο οτι οι συναυλίες ήταν ουσιαστικά χασούρα και ο μόνος λόγος που έβγαιναν περιοδεία είναι μήπως μέσω των συναυλιών πείσουν τον κόσμο να αγοράσει το άλμπουμ. Σήμερα αυτό έχει αντιστραφεί πλήρως και τώρα πια οι καλλιτέχνες βγάζουν άλμπουμ, μήπως και πείσουν τον κόσμο να έρθει στα live τους.

Όσο για την διοργάνωση μιάς συναυλίας δεν υπάρχει καμία ανάμειξη των δισκογραφικών. Μάλιστα υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που οι δισκογραφικές αγνοούν οτι έρχεται κάποιος καλλιτέχνης τους για live.

Μοναδική εξαίρεση για την Ελλάδα είναι η Show What, που αποτελεί συνεργασία της Sony Music με την Stefi Productions. Όλοι οι υπόλοιπες διοργανώτριες εταιρίες είναι ανεξάρτητες από την δισκογραφία.

Όσο για τις τιμές των εισιτηρίων, έχει γίνει άπειρες φορές η συζήτηση αυτή... Μη με βάζετε να επαναλαμβάνομαι...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #32 στις: 06/04/09, 16:48 »
αυτο που κανει ο καταναλωτης ειναι μια μορφη μποικοταζ μεχρι να συνελθουν οι εταιριες και να βαλουν φυσιολογικες τιμες.αν ενα καινουριο αλμπουμ πωλειται για 5-10 ευρω νομιζεις θα το κατεβαζει κανεις; ολοι θα προτιμησουν το αυθεντικο! και ακομα και με τις τωρινες τιμες αν πραγματικα θελεις καποιο αλμπουμ θα πας να το παρεις.αυτο δειχνει οτι ο καταναλωτης εχει διαθεση να δωσει λεφτα.απλα δεν εχειδιαθεση να σκυψει και να στηθει για να του τρωνε 60 ευρω για ενα dvd απο μια συναυλια!
Aυτο ειναι μεγαλο ψεμα και το τεκμηριωσα και σε προηγουμενο ποστ μου.Σε αυτες τις τιμες βρισκεις παρα πολλα σιντι σε αυτες τις τιμες(οχι τα φετινα οκ) και ειδικα αν ψωνιζεις απο play.com και τα λοιπα.Και οι τιμες να πεσουν δεν θα υπαρχει καμια αλλαγη πολυ απλα γιατι ειμαστε free riders και ορθολογικοι καταναλωτες κατα μια εννοια.Κατι που βρισκεις τζαμπα απλα δεν το αγοραζεις.Ειδικα νεοι ακροατες που απο τοτε που αρχισαν να ακουνε μουσικη το καναν κατεβαζοντας δεν προκειται να αλλαξει η νοοτροπια τους.


Ειναι λιγο περιεργη η τελευταια προταση σου με την εννοια οτι ο καταναλωτης καθεται και σκυβει στο καθε τι που του πουλανε οσο και αν του το πουλανε(ας παρουμε για παραδειγμα τις ιδιες τις συναυλιες) στα σιντι εγινε εξυπνοτερος και κανει μποικοταζ?Απλα εκει βρηκε την ευκολη λυση του κατεβασματος..




φιλε μου αμα εχεις μυαλο σαν καταναλωτης και δε θες να σε γαμανε θα μποικοταρεις και τις συναυλιες οπως κανω εγω εδω και καιρο.απο κει και περα ξαναειπα οτι μικρο ποσοστο τουελληνα ψωνιζει ή εχει τη δυνατοτητα να ψωνισει Online. η μεγαλη πλειοψηφια παιρνει cd-ακια! και εκει παιζεται το παιχνιδι. κανε μια βολτα να δεις τιμες. και ρωτα λιγο κοσμο σε τι τιμες ειναι διατεθειμενος να αγορασει cd και οχι να το κατεβασει απο internet..θα δεις οτι δεν πεφτω και πολυ εξω.και εν πασει περιπτωσει αν καποιος αρνειται να δωσει 5-10 ευρω για ενα cd και ακομα και τοτε το κατεβαζει ειναι απλα γυφτουλας και δεν ειναι και σοβαρο δειγμα...
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #33 στις: 06/04/09, 16:56 »
φιλε μου αμα εχεις μυαλο σαν καταναλωτης και δε θες να σε γ**ανε θα μποικοταρεις και τις συναυλιες οπως κανω εγω εδω και καιρο.

Αν νομίζεις οτι μποϊκοτάροντας τις συναυλίες θα πέσουν οι τιμές, πλανάσαι πλάνην οικτρά...  ::)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #34 στις: 06/04/09, 17:45 »
φιλε μου αμα εχεις μυαλο σαν καταναλωτης και δε θες να σε γ**ανε θα μποικοταρεις και τις συναυλιες οπως κανω εγω εδω και καιρο.

Αν νομίζεις οτι μποϊκοτάροντας τις συναυλίες θα πέσουν οι τιμές, πλανάσαι πλάνην οικτρά...  ::)

δεν καταλαβα...γιατι τι ειναι οι συναυλιες; ειδος πρωτης αναγκης; μια χαρα πεφτουν οι τιμες. και αν επιλεξουν να μην τις ριξουν τοτε δε θα παει ο κοσμος.κατσε να δεις αμα 1-2 μεγαλα ονοματα ερθουν να παιξουν σε μισο ακροατηριο να δεις για ποτε θα πανε τα εισιτηρια στο 25αρι...μην ξεχνας οτι στις συναυλιες δεν πληρωνεις 5 ατομα και τον καλλιτεχνη.ειναι ολοκληρος συρφετος απο πισω που περιμενει να πληρωθει.τεχνικοι, φροντιστες, ηχοληπτες, manager, τον εκαστοτε μαλακα διοργανωτη της καθε περιοχης, μεταφορες, τελωνεια κλπ κλπ αν βγει λιγο εκτος budget θα μεινουν πολλοι δυσαρεστημενοι..
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #35 στις: 06/04/09, 17:54 »
Όχι...

Αν επιλέξει ο κόσμος να μην πάει πολύ απλά θα σταματήσουν να γίνονται συναυλίες στην Ελλάδα...

Η Ελλάδα θεωρείται από το 90% των αντζέντηδων Γ' κατηγορίας χώρα, γιατί είναι δύσκολο να έρθουν, δύσκολο να φύγουν, έχει μόνο 2 πόλεις όπου παίζουν live αξιόλογου μεγέθους και δεν πουλάνε δίσκους. Αν σταματήσει το κοινό να πατάει στις συναυλίες πολύ απλά δεν θα έχουν κανένα λόγο να έρθουν.

Αν περιμένεις εσύ να ενδιαφερθούν οι αντζέντηδες για το αν στην Ελλάδα είναι ακριβό το εισιτήριο... μη φας, έχουμε γλάρο... ;)


Και πίστεψε με, ξέρω πολύ καλά τι παίζει με ολόκληρο τον συρφετό από πίσω...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #36 στις: 06/04/09, 21:25 »
δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω (δυστυχώς) περισσότερο με τον φίλο Argo...


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #37 στις: 06/04/09, 21:40 »
Γενικά πιστεύω πως όλοι προτιμάνε την ακρόαση από cd ή ακόμα καλύτερα βινύλλιο.Παρόλαυτά όταν βλέπεις ότι μπορείς σε 10-15 λεπτά να έχεις την καινούργια δουλειά μιας μπάντας είναι δύσκολο να μην μπείς σε πειρασμό.Δηλαδή πέρα από τα χρήματα υπάρχει και η οικονομία χρόνου.
Προσωπικά άρχισα στο γυμνάσιο την αγορά cd και μέχρι το λύκειο "ενημερωνώμουν'' μουσικά αποκλειστικά από αυτα.Κάποια στιγμή όμως είδα ότι ότι αν θέλεις να δεις περισσότερα πράγματα αναγκαστικά θα καταφύγεις στην πειρατεία.Το ανησυχητικό είναι ότι ενώ μέχρι πέρσυ πήγαινα κάθε μήνα πλέον έχω να πάω από τα χριστούγεννα για cd.


Σχετικά με το θέμα βρήκα μια ενδιαφέρουσα δήλωση του peter dolving των haunted:
Πιστεύεις ότι η οικονομική κρίση θα οδηγήσει περισσότερο κόσμο στο παράνομο "downloading"; Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε στις παλιές εποχές που μέχρι να ακούσεις τον δίσκο δεν είχες ιδέα τι σε περίμενε;
Αμφιταλαντεύομαι πολύ σχετικά με αυτό το θέμα. Βασικά, πιστεύω ότι σε μια καπιταλιστική και βασισμένη στο χρήμα κοινωνία, όπως η σημερινή, δικαιούμαι να πληρώνομαι για τη δουλειά μου, όπως ο φούρναρης ή ο μηχανικός. Αν κάποιος κατεβάσει τη δουλειά μου και εγώ δεν πληρωθώ γι' αυτό, τότε αυτό σημαίνει ότι στη χρηματική συναλλαγή δε λαμβάνω το μερίδιο που μου αναλογεί. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι δέχομαι τη δομή της κοινωνίας όπως είναι, απλά στην παρούσα φάση χρειάζομαι τα χρήματα αυτά για να ζήσω. Δεν είμαι εκατομμυριούχος, βγάζω περίπου όσα και ένας μανάβης το χρόνο, έτσι λοιπόν χρειάζομαι ό,τι χρήματα δικαιούμαι. Σχετικά με το ιδεολογικό σκέλος του φαινομένου, πραγματικά θεωρώ ότι υπογραμμίζει το πόσο καταστροφική είναι η μουσική βιομηχανία γενικά και πόσο βλαβερή η ολιγαρχία πολυεθνικών εταιριών στα συγκροτήματα. Εν γένει, οι καλλιτέχνες που έχουν υπογράψει συμβόλαιο με οποιαδήποτε εταιρία το κάνουν με ασύμφορους όρους. Εμείς, ευτυχώς, δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία. Ο χώρος της μουσικής έχει γεμίσει τα τελευταία 15 χρόνια με κακής ποιότητας συγκροτήματα και άπειρους ή ατάλαντους μουσικούς. Σίγουρα αυτό βοηθάει να αυξηθεί η αξία της μουσικής και της διασκέδασης ως μορφή τέχνης και ουσιαστικά όχι μόνο βοηθάει όσους ήδη έχουν χρήματα να προωθήσουν τη δουλειά τους, αλλά μειώνει και την αξία των καλλιτεχνών, με συνέπεια οι όροι των συμβολαίων να γίνονται χειρότεροι από πριν. Ο έλεγχος σταθεροποιείται πιο πολύ στα χέρια των λίγων. Εγώ λέω: Αν δε σε νοιάζει τίποτα και θες να δεις τον κόσμο να καίγεται, κλέψε ότι βρεις και όσο μπορείς. Αλλά αν αγαπάς τη μουσική, πλήρωσε για τη δουλειά της αγαπημένης σου μπάντας, μέχρις ότου να αλλάξει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #38 στις: 06/04/09, 22:06 »
Όχι...

Αν επιλέξει ο κόσμος να μην πάει πολύ απλά θα σταματήσουν να γίνονται συναυλίες στην Ελλάδα...

Η Ελλάδα θεωρείται από το 90% των αντζέντηδων Γ' κατηγορίας χώρα, γιατί είναι δύσκολο να έρθουν, δύσκολο να φύγουν, έχει μόνο 2 πόλεις όπου παίζουν live αξιόλογου μεγέθους και δεν πουλάνε δίσκους. Αν σταματήσει το κοινό να πατάει στις συναυλίες πολύ απλά δεν θα έχουν κανένα λόγο να έρθουν.

Αν περιμένεις εσύ να ενδιαφερθούν οι αντζέντηδες για το αν στην Ελλάδα είναι ακριβό το εισιτήριο... μη φας, έχουμε γλάρο... ;)


Και πίστεψε με, ξέρω πολύ καλά τι παίζει με ολόκληρο τον συρφετό από πίσω...  ;)

μη σωσουν κι ερθουν ετσι κι αλλιως και οι μεχρι τωρα διοργανωσεις ειναι του πουτσου.και τις πληρωνουμε και χρυσες.τουλαχιστον δε θα δινουμε τσαμπα λεφτα με την ελπιδα οτι θα δουμε ανθρωπινη συναυλια
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #39 στις: 06/04/09, 22:22 »
Αν και πιστεύω κι εγώ πως οι τιμές έχουν ξεφύγει λίγο οσον αφορά τις συναυλιες.....δεν νομίζω καμια διοργανώτρια αρχή να υποχρέωσε κανεναν να παει.....δεν εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο......

όσον αφορα την πειρατεια...θα συμφωνήσω με τον symeon......αν δεν υπήρχε.....δεν θα ήξερα ούτε το 1/20 απο αυτά που ξέρω τώρα.....

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #40 στις: 06/04/09, 22:51 »
μη σωσουν κι ερθουν ετσι κι αλλιως και οι μεχρι τωρα διοργανωσεις ειναι του πουτσου.και τις πληρωνουμε και χρυσες.τουλαχιστον δε θα δινουμε τσαμπα λεφτα με την ελπιδα οτι θα δουμε ανθρωπινη συναυλια

sorry φίλε μου αλλά πολύ άκυρη αυτή η σκέψη... με αυτή τη λογική τα συγκροτήματα και οι μουσικοί δεν θα παίρνουν λεφτά από πουθενα ( αφου ούτε Cd αγοράζουμε ούτε σε live θα πάμε ) και έτσι σαν αποτέλεσμα σε λίγα χρόνια θα σταματήσουν να κυκλοφορούν καινούρια άλμπουμ και καινούριες μουσικές... επίσης σκέψου πόσοι άλλοι άνθρωποι θα χάσουν τις δουλείες τους...
Αν παίζουν οι ACDC για παράδειγμα με 25€ τότε το πρωτοεμφανιζόμενο συγκρότημα ή ένα ελληνικό συγκρότημα πρέπει να παίζει με εισιτήριο 5€...
Μπορεί στην ελλάδα να υπάρχει ένα μικρό περιθώριο για λίγο μικρότερες τιμές αλλά η λυση πονάει κεφάλι κόψε κεφάλι δεν έλυσε ποτέ κανένα πρόβλημα  ;)...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #41 στις: 06/04/09, 23:06 »
μη σωσουν κι ερθουν ετσι κι αλλιως και οι μεχρι τωρα διοργανωσεις ειναι του πουτσου.και τις πληρωνουμε και χρυσες.τουλαχιστον δε θα δινουμε τσαμπα λεφτα με την ελπιδα οτι θα δουμε ανθρωπινη συναυλια

sorry φίλε μου αλλά πολύ άκυρη αυτή η σκέψη... με αυτή τη λογική τα συγκροτήματα και οι μουσικοί δεν θα παίρνουν λεφτά από πουθενα ( αφου ούτε Cd αγοράζουμε ούτε σε live θα πάμε ) και έτσι σαν αποτέλεσμα σε λίγα χρόνια θα σταματήσουν να κυκλοφορούν καινούρια άλμπουμ και καινούριες μουσικές... επίσης σκέψου πόσοι άλλοι άνθρωποι θα χάσουν τις δουλείες τους...
Αν παίζουν οι ACDC για παράδειγμα με 25€ τότε το πρωτοεμφανιζόμενο συγκρότημα ή ένα ελληνικό συγκρότημα πρέπει να παίζει με εισιτήριο 5€...
Μπορεί στην ελλάδα να υπάρχει ένα μικρό περιθώριο για λίγο μικρότερες τιμές αλλά η λυση πονάει κεφάλι κόψε κεφάλι δεν έλυσε ποτέ κανένα πρόβλημα  ;)...

δεν ξερω ποσα εισαι διατεθειμενος να δινεις ή την οικονομικη σου κατασταση.εγω μπορω να δωσω τα λεφτα που ζητανε προς το παρον αλλα δεν προκειται γιατι ειναι υπερεκτιμημενο το προιον.και η συναυλια και το cd.παντως για ενα να εισαι σιγουρος.αν δουν οτι τα δινουμε χαλαρα αυτα που ζητανε θα ανεβασουν κι αλλο τις τιμες.καλοι οι ac dc αλλα δε θα δωσω και 60 ή ακομα και 80 ευρω για να τους δω.ποτε μη σωσω και τους δω! και το γεγονος οτι πια δεν βλεπουμε sold out συναυλιες επρεπε να σου λεει κατι  ;)
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #42 στις: 07/04/09, 00:04 »
αυτο που κανει ο καταναλωτης ειναι μια μορφη μποικοταζ μεχρι να συνελθουν οι εταιριες και να βαλουν φυσιολογικες τιμες.αν ενα καινουριο αλμπουμ πωλειται για 5-10 ευρω νομιζεις θα το κατεβαζει κανεις; ολοι θα προτιμησουν το αυθεντικο! και ακομα και με τις τωρινες τιμες αν πραγματικα θελεις καποιο αλμπουμ θα πας να το παρεις.αυτο δειχνει οτι ο καταναλωτης εχει διαθεση να δωσει λεφτα.απλα δεν εχειδιαθεση να σκυψει και να στηθει για να του τρωνε 60 ευρω για ενα dvd απο μια συναυλια!
Aυτο ειναι μεγαλο ψεμα και το τεκμηριωσα και σε προηγουμενο ποστ μου.Σε αυτες τις τιμες βρισκεις παρα πολλα σιντι σε αυτες τις τιμες(οχι τα φετινα οκ) και ειδικα αν ψωνιζεις απο play.com και τα λοιπα.Και οι τιμες να πεσουν δεν θα υπαρχει καμια αλλαγη πολυ απλα γιατι ειμαστε free riders και ορθολογικοι καταναλωτες κατα μια εννοια.Κατι που βρισκεις τζαμπα απλα δεν το αγοραζεις.Ειδικα νεοι ακροατες που απο τοτε που αρχισαν να ακουνε μουσικη το καναν κατεβαζοντας δεν προκειται να αλλαξει η νοοτροπια τους.


Ειναι λιγο περιεργη η τελευταια προταση σου με την εννοια οτι ο καταναλωτης καθεται και σκυβει στο καθε τι που του πουλανε οσο και αν του το πουλανε(ας παρουμε για παραδειγμα τις ιδιες τις συναυλιες) στα σιντι εγινε εξυπνοτερος και κανει μποικοταζ?Απλα εκει βρηκε την ευκολη λυση του κατεβασματος..




φιλε μου αμα εχεις μυαλο σαν καταναλωτης και δε θες να σε γ**ανε θα μποικοταρεις και τις συναυλιες οπως κανω εγω εδω και καιρο.απο κει και περα ξαναειπα οτι μικρο ποσοστο τουελληνα ψωνιζει ή εχει τη δυνατοτητα να ψωνισει Online. η μεγαλη πλειοψηφια παιρνει cd-ακια! και εκει παιζεται το παιχνιδι. κανε μια βολτα να δεις τιμες. και ρωτα λιγο κοσμο σε τι τιμες ειναι διατεθειμενος να αγορασει cd και οχι να το κατεβασει απο internet..θα δεις οτι δεν πεφτω και πολυ εξω.και εν πασει περιπτωσει αν καποιος αρνειται να δωσει 5-10 ευρω για ενα cd και ακομα και τοτε το κατεβαζει ειναι απλα γυφτουλας και δεν ειναι και σοβαρο δειγμα...
Φιλε μου το θεμα ειναι οτι πανω απο ολα ειμαι ακροατης και οταν ερθει ενα συγκροτημα που γουσταρω τη μουσικη του και το εισητηριο ειναι 5-10 ευρω παραπανω απο οσο θα επρεπε να ειναι θα παω.(δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις rolling stones κλπ που τα εισητηρια ειναι στα 100 ευρω αλλα για τα 30-40 ευρω που πληρωνω περιπου καθε διμηνο)..
-Γιατι να ειναι μικρο το ποσοστο του Ελληνα που ψωνιζει on line?Δεν ειναι καμια επιστημη..Internet ολοι εχουμε,καρτες οι περισσοτεροι απο μας.
-Βολτες για τις τιμες των cds κανω απειρες(πολυ περισσοτερες απο τις αγορες) και σου λεω οτι ενας ανθρωπος που θα ψαξει λιγο θα βρει και προσφορες και σχετικα καλες τιμες.
-Σου ξαναλεω ανθρωποι που εχουν καλομαθει στο τζαμπα η ανθρωποι που δεν εχουν πληρωσει ποτε τους για να αγορασουν τη δουλεια ενος καλλιτεχνη θα δεχτουν να πληρωσουν εστω και 9-10 ευρω?(δεν πιστευω οτι η τιμη ενος καινουριου σιντι μπορει να πεσει κατω απο αυτο..και λιγα λεω δηλαδη)..

Ο Dolving των haunted  τα λεει μια χαρα..Στο συστημα που ζουμε η δουλεια του καλλιτεχνη πρεπει να αμοιβεται
''εγώ λέω: Αν δε σε νοιάζει τίποτα και θες να δεις τον κόσμο να καίγεται, κλέψε ότι βρεις και όσο μπορείς. Αλλά αν αγαπάς τη μουσική, πλήρωσε για τη δουλειά της αγαπημένης σου μπάντας, μέχρις ότου να αλλάξει κάτι''

Σημειωσεις
-Δεν ειμαι μουσικος
-Δεν εχω σχεσεις με δισκαδικα και δισκογραφικες
-Δεν ξοδευω πολλα ουτε σε σιντι ουτε σε συναυλιες
-Θεωρω οτι το Downloading εχει πολλα καλα αλλα εχει και κακα
-Κανω αρκετο downloading
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #43 στις: 07/04/09, 00:32 »
το θέμα είναι ότι ακόμα και η βιομηχανία αντιλαμβάνεται ότι το downloading έχει αυξήσει το ενδιαφέρον του κόσμου για την μουσική γενικότερα...!

εγώ ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο...οι καινούργιες κυκλοφορίες έχουν 9 λίρες το πολύ και όλα τα Back Catalogue 5 (λίρα=ευρώ πλέον)
νομίζω πως αγοράζω γύρω στα 10 CD τον μήνα γιατί είναι και η δουλειά μου...
δυστυχώς στην Ελλάδα είναι δύσκολο να υπάρξουν τέτοιες τιμές λόγω μεγέθους της αγοράς...

περί συναυλιών που λέτε...μην νομίζετε ότι εδώ είναι φτηνότερα... εγώ ACDC μετά την 2η μέρα που κυκλοφόρισαν μπορούσα να αγοράσω ticket 200 λιρών το φτηνότερο!!!!!!

μαρέσει η δήλωση του κυρίου Haunted...ναι μεν δεν μαρέσει η βιομηχανία αλλά θέλω να πληρώνομαι... ε τότε γίνε λογιστής και marketer του εαυτού σου...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #44 στις: 07/04/09, 11:59 »
ConstantinM, να σε ρωτήσω. Σε πόσες συναυλίες του εξωτερικού έχεις πάει και σε ποιές χώρες για να λες οτι το σύνολο των διοργανώσεων στην Ελλάδα είναι τέτοιου (χαμηλού) επιπέδου?

Δεν αντιλέγω, υπήρξαν πολλές διοργανώσεις που ήταν τουλάχιστον ελλειπέις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Για την περιφέρεια δεν θα σχολιάσω καν γιατί είναι προφανές οτι δεν υπάρχουν οι υποδομές για μία καλή διοργάνωση. Αλλά το να λες ότι όλες οι συναυλίες στην Ελλάδα είναι κακοδιοργανωμένες, σόρρυ αλλά εκτός από γενίκευση είναι και λάθος...

Όσο για τις τιμές των εισιτηρίων αυτές μπορεί να φαίνεται οτι τις καθορίζει ο διοργανωτής αλλά στην πραγματικότητα προέρχονται από τους αντζέντηδες και κατ' επέκταση τους καλλιτέχνες.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #45 στις: 07/04/09, 13:33 »
ConstantinM, να σε ρωτήσω. Σε πόσες συναυλίες του εξωτερικού έχεις πάει και σε ποιές χώρες για να λες οτι το σύνολο των διοργανώσεων στην Ελλάδα είναι τέτοιου (χαμηλού) επιπέδου?

Δεν αντιλέγω, υπήρξαν πολλές διοργανώσεις που ήταν τουλάχιστον ελλειπέις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Για την περιφέρεια δεν θα σχολιάσω καν γιατί είναι προφανές οτι δεν υπάρχουν οι υποδομές για μία καλή διοργάνωση. Αλλά το να λες ότι όλες οι συναυλίες στην Ελλάδα είναι κακοδιοργανωμένες, σόρρυ αλλά εκτός από γενίκευση είναι και λάθος...

Όσο για τις τιμές των εισιτηρίων αυτές μπορεί να φαίνεται οτι τις καθορίζει ο διοργανωτής αλλά στην πραγματικότητα προέρχονται από τους αντζέντηδες και κατ' επέκταση τους καλλιτέχνες.

graspop 2005 woa 2006 και σε 2-3 συναυλιες.κυριως ομως στο εξωτερικο εχω δει κλασσικες συναυλιες οποτε δεν το συγκρινω με αυτο...σε αυτες που ειδα η διοργανωση ηταν μακραν καλυτερη απο την ελλαδα.βεβαια μπορει το κλιμα να ηταν γτπ με μεθυσμενους τυπους αριστερα και δεξια, κρυο, φασαρια κλπ αλλα τουλαχιστον ο ηχος ηταν μια χαρα παντοτε.και για αυτα τα ονοματα που βλεπαμε τα λεφτα αξιζαν και ηταν και δελεαστικα. λες οτι στην ελλαδα οι συναυλιες ειναι καλοοργανωμενες; να σου θυμισω το athens open air;;;; ημουν ενας απο αυτους που ουτε τα 38 ευρω μου δεν πηρα πισω...ακομα και στα κεντρα αθηνα-θεσσ/νικη απεχει μακραν το επιπεδο απο αλλου.και τουλαχιστον να ηταν κι οι τιμες χαμηλοτερες θα ελεγα οκ...αλλα τα λεφτα ειναι τα ιδια και περισσοτερα συχνα...δε σου κανει εντυπωση που το wacken γινεται sold out τοσο γρηγορα ενω το rockwave εχει και εισιτηρια στην εισοδο;;;; και δεν ξερω πως ακριβως βγαινει η τιμη του εισιτηριου αλλα αν μπλεκονται οι καλλιτεχνες και οι ατζεντηδες τοτε ακομα περισσοτερο θελει μποικοταζ ο κωλος τους για να νιωσουν στο πετσι τους 2 "μεροκαματα" λιγοτερα οταν δε θα βγαινουν να ερθουν αποδω...και δεν πειραζει θα τους ακουμε μονο απο το cd (αν μας επιτρεψουν κι αυτο να το εχουμε σε λογικες τιμες)

γενικοτερα παντως δε γουσταρω να παρανομω.αλλα επειδη ειμαι και της γενιας του 80 και εζησα και στο πετσι μου την εκμεταλλευση των εταιριων και στους τομεις software και παιχνιδια για υπολογιστες που συνηθιζα να παιρνω αυθεντικα με το τσουβαλι εχω καταλαβει οτι οταν σου πουλανε copyright δεν εχουν ιερο και οσιο. θα πανε την τιμη οσο ψηλα παει γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειναι το κοστος παραγωγης τοσο μεγαλο οποτε τα χρηματα πανε κατα κυριο λογο στην τσεπη τους και αυτο το ποσο ειναι που θελουν να αυξησουν και ειναι παααααρα πολλες οι περιπτωσεις που θιγεται και η ποιοτητα του προιοντος εξαιτιας των κερδοσκοπικων τασεων των εταιριων οπως αλλωστε συμβαινει και στη μουσικη βιομηχανια εις βαρος των νεων καλλιτεχνων
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #46 στις: 07/04/09, 14:03 »
δε σου κανει εντυπωση που το wacken γινεται sold out τοσο γρηγορα ενω το rockwave εχει και εισιτηρια στην εισοδο;;;;

Στο terravibe δεν υπάρχει sold out... όσοι πάνε θα μπουνε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #47 στις: 07/04/09, 14:30 »
graspop 2005 woa 2006 και σε 2-3 συναυλιες.κυριως ομως στο εξωτερικο εχω δει κλασσικες συναυλιες οποτε δεν το συγκρινω με αυτο...σε αυτες που ειδα η διοργανωση ηταν μακραν καλυτερη απο την ελλαδα.βεβαια μπορει το κλιμα να ηταν γτπ με μεθυσμενους τυπους αριστερα και δεξια, κρυο, φασαρια κλπ αλλα τουλαχιστον ο ηχος ηταν μια χαρα παντοτε.και για αυτα τα ονοματα που βλεπαμε τα λεφτα αξιζαν και ηταν και δελεαστικα.

Δλδ στο Paradiso στο Amsterdam έχεις πάει? Στο NIA στο Birmingham? Στο Kentish Town Forum? Στο London Astoria (1 & 2)? Στο Pyramid στο Portsmouth? Για να μη μιλήσω για μικρά μαγαζιά όπως το Charlotte στο Leicester...


λες οτι στην ελλαδα οι συναυλιες ειναι καλοοργανωμενες; να σου θυμισω το athens open air;;;; ημουν ενας απο αυτους που ουτε τα 38 ευρω μου δεν πηρα πισω...ακομα και στα κεντρα αθηνα-θεσσ/νικη απεχει μακραν το επιπεδο απο αλλου.και τουλαχιστον να ηταν κι οι τιμες χαμηλοτερες θα ελεγα οκ...αλλα τα λεφτα ειναι τα ιδια και περισσοτερα συχνα...

Δεν αντιλέγω, υπήρξαν πολλές διοργανώσεις που ήταν τουλάχιστον ελλειπέις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.Για την περιφέρεια δεν θα σχολιάσω καν γιατί είναι προφανές οτι δεν υπάρχουν οι υποδομές για μία καλή διοργάνωση. Αλλά το να λες ότι όλες οι συναυλίες στην Ελλάδα είναι κακοδιοργανωμένες, σόρρυ αλλά εκτός από γενίκευση είναι και λάθος...

Ξαναδές την απάντηση σου τώρα...

δε σου κανει εντυπωση που το wacken γινεται sold out τοσο γρηγορα ενω το rockwave εχει και εισιτηρια στην εισοδο;;;;

Όχι. Για δύο λόγους. Πρώτον, στην Ελλάδα το κοινό αγοράζει εισιτήρια την τελευταία στιγμή. Είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι συναυλίες που έγιναν sold out μέρες πρίν το live. Δεύτερον, όσο αφορά τα φεστιβάλ η Ελλάδα πάσχει στο booking κι αυτό έχει άμεση σχέση με το πόσοι πάνε σε συναυλίες. Το Wacken που γίνεται? Σε ένα λιβάδι στη μέση του πουθενά... Πόσο κόσμο μαζεύει? Εδώ βαριόμαστε να πάμε μέχρι τη Μαλακάσα. Για να μήν ανοίξουμε την κουβέντα για το αν το ελληνικό κοινό είναι φεστιβαλικό (που δεν είναι)...

και δεν ξερω πως ακριβως βγαινει η τιμη του εισιτηριου αλλα αν μπλεκονται οι καλλιτεχνες και οι ατζεντηδες τοτε ακομα περισσοτερο θελει μποικοταζ ο κωλος τους για να νιωσουν στο πετσι τους 2 "μεροκαματα" λιγοτερα οταν δε θα βγαινουν να ερθουν αποδω...και δεν πειραζει θα τους ακουμε μονο απο το cd (αν μας επιτρεψουν κι αυτο να το εχουμε σε λογικες τιμες)

Ναι, βεβαίως... Τα χιλιάδες γραφεία θα γυρίσουν ξαφνικά και θα πούν "Στην Ελλάδα πρέπει να ζητάμε λιγότερα γιατί ο κόσμος δεν πατάει στα live"... Μήπως και τους πούμε να μας πληρώνουν που πάμε και τους βλέπουμε?

Ήμαρτον! Είπαμε να έχουμε καταναλωτική συνείδηση αλλά μη φτάνουμε στο άλλο άκρο...

δε σου κανει εντυπωση που το wacken γινεται sold out τοσο γρηγορα ενω το rockwave εχει και εισιτηρια στην εισοδο;;;;

Στο terravibe δεν υπάρχει sold out... όσοι πάνε θα μπουνε...

Αυτό είναι τρόπον τινά σωστό... Αλλά είναι και μεγάλη κουβέντα αυτή, ας την αφήσουμε για άλλη φορά...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #48 στις: 07/04/09, 20:16 »
δε σου κανει εντυπωση που το wacken γινεται sold out τοσο γρηγορα ενω το rockwave εχει και εισιτηρια στην εισοδο;;;;


σορρυ κιολας,αλλά στο wacken παιζουν 30 bands και οχι 10...(οff topic)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/09, 20:20 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #49 στις: 07/04/09, 20:28 »
http://www.xepisodes.com/episodes/709/Christian-Rock-Hard.html

αξιζει να το δειτε...εχει καποιες αναφορες στο θεμα μας...με χιουμορ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
236 Απαντήσεις
90196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 12:02
από Βραζίλης