Αποστολέας Θέμα: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )  (Αναγνώστηκε 2905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος behindthemask

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ....
    • Προφίλ
...εναν ενισχυτη ψαχνω για χρηση στο σπιτι, απλα δλ να μπορω να ακουω ενα καλο αποτελεσμα χρησιμοποιοντας το pod xt live με τον ενισχυτη για να χρησμιποιησω το αποτελεσμα του ηχου σε κανενα Jam, υπαρχει κατι που να συνεργαζεται καλα σε λογικη τιμη ;;; Εχετε να προτεινετε κατι ;;;;


thanx

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #1 στις: 08/11/10, 14:54 »
Η γενική απάντηση είναι ένας ενισχυτης που δεν "χρωματίζει" το σήμα που μπαίνει στην είσοδό του (δεν βάζει παραμόρφωση, δεν κάνει equalization) ή/και έχει είσοδο για να παρακάμπτεται αυτό το τμήμα του (π.χ. effects loop).

Τι ενισχυτή χρησιμοποιείς μέχρι τώρα με το pod και πως το συνδέεις με αυτόν?

Αποσυνδεδεμένος behindthemask

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ....
    • Προφίλ
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #2 στις: 08/11/10, 15:30 »
Η γενική απάντηση είναι ένας ενισχυτης που δεν "χρωματίζει" το σήμα που μπαίνει στην είσοδό του (δεν βάζει παραμόρφωση, δεν κάνει equalization) ή/και έχει είσοδο για να παρακάμπτεται αυτό το τμήμα του (π.χ. effects loop).

Τι ενισχυτή χρησιμοποιείς μέχρι τώρα με το pod και πως το συνδέεις με αυτόν?



δε χρησιμοποιω, τωρα το πηρα το pod για αυτο και ρωταω...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #3 στις: 08/11/10, 15:57 »
    Δηλαδή δεν το  έχεις ακούσει καθόλου στην πράξη? Θα σου έλεγα να έπερνες την κιθάρα και το Pod σε ένα κατάστημα και να δοκίμαζες, αλλά  αν δεν έχεις "παίξει" με το pod και δεν γνωρίζεις πως "συμπεριφέρεται" είναι σίγουρο ότι και  στον "καλύτερο" ενισχυτή και να το βάλεις θα ακουστείς χάλια και θα  ξενερώσεις. Το pod χρειάζεται  κάποιο χρόνο να το μάθεις και να το προσαρμώσεις στα μέτρα σου (τα presets που έχει είναι κατα γενική ομολογία της  πλάκας). Σημείωσε ότι το pod  θα είναι το βασικό συστατικό στον ήχο σου (και όχι τόσο ο ενισχυτής - εφόσον,  όπως είπα, δεν χρωματίζει τον ήχο).
 
  Θα μπορούσες βέβαια να τσιμπίσεις έναν (φθηνό) ενισχυτή "στα τυφλά" και  με το καιρό να πετύχεις ένα καλό ήχο (που με λίγο επιμονή θα το καταφέρεις),  αλλά δυστηχώς δεν έχω τις γνώσεις να σου προτείνω κάτι... Σίγουρα όμως θα βρεις πολλές προτάσεις με λίγο ψάξιμο στο δίκτυο αλλά και στο forum του kithara.
 
  Για την ώρα, δες αυτό το application για να ακούσεις το pod από τα ηχεία του pc σου (μέσω συνδεσης USB). Δεν είναι η καλύτερη μέθοδος για να το κάνεις  αυτό (σε σχέση με την χρήση ενός "σοβαρού" προγράμματος μουσικής)  αλλά τουλάχιστον θα σου φύγει η αγωνία να ακούσεις το pod!!!. Μάλιστα, μπορεί ο ήχος που θα βγει να  σου αρέσει αν τα ηχεία σου (ελπίζω να έχεις! :) ) είναι καλά.
 
 

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #4 στις: 10/11/10, 16:40 »
κοιτα ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι το pod μπορει να συνδεθει με μονιτορακι  και να σου δωσει τον ηχο στο μεγιστο των δυνατοτιτων του και να αποδωσει καλυτερα απο οποιονδηποτε ενυσχητη με το ποντ.Βεβαια απο τη στιγμη που δεν εχεις καν ενισχυτη εγω θα προτεινα να αγορασεις εναν για τον πολυ απλο λογο του οτι καποια στιγμη δε θα σε γεμιζει ο τονος του ποντ και τοτε οποιαδηποτε αλλη λυση θα περιλαμβανει ενισχυτη...Εγω προσωπικα δεν προτιμω τα ψηφιακα εφε αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη...Τωρα απο τη στιγμη που θες ντε και καλα να χρησιμοποιεις το ποντ εγω πιστευω οτι πρεπει να βγεις στη γυρα με την κιθαρα και το ποντ και να δοκιμασεις ενυσχητες,παντα ψαχνοντας για τη χρυση τομη αναμεσα στον ωραιο(για εσενα παντα) ηχο χωρις το ποντ και στον ωραιο ηχο με το ποντ...Οσον αφορα το μπατζετ μπορεις να βρεις και φτηνες λυσεις.Αυτα απο εμενα....
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #5 στις: 11/11/10, 10:46 »
Θα ωφεληθείς ιδιαίτερα να διαβάσεις και να μελετήσεις αυτό το ποστ και τα σχόλια του:
FRFR (Flat Response, Full Rate)
είναι λίγο πιο τεχνικά, αλλά θα πάρεις την απάντηση σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: pod xt live + ποιος ενισχυτης ;;;;; ( for home )
« Απάντηση #6 στις: 11/11/10, 11:20 »
Προσωπικα ειχα παρει κακα-μετρια αποτελεσματα απο τους περισσοτερους λαμπατους ακομη και με Loop, επισης μετρια απο τρανζιστορ αν και σαφως αφηναν το pod να αναπνευσει καλυτερα.

Ο πιο "οριτζιναλ" λεμε τωρα ηχος του βγαινει ευκολα μεσα απο μονιτορ (σαν και αυτα που βλεπεις στις συναυλιες...για τη φωνη η σαν τα μονιτορ στα στουντιο για τις μιξεις: ουδετερα και με πληρη αποκριση συχνοτητας) αλλα δε θυμιζει ενισχυτη, θυμιζει ηχογραφηση. Αμα βαλεις και ντραμς απο πισω θα γουσταρεις παντως!


Το μονο που εκανε το pod ενισχυτη-ενισχυτη ηταν το tech 21 power engine 60. Ομως κοστιζει καπως. Φανταζομαι με μια καμπινα παρομοια και ενα υπερουδετερο PA μικρο τελικο και eq μπορει να παρεις ιδιο αποτελεσμα. (Πολυ γερο το ατιμο ενας φιλος μου καθοταν πανω την ωρα που επαιζα τπτ δεν παθαινε χα χα!).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/05, 22:28
από Sound of Rock
40 Απαντήσεις
14474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/05, 13:48
από morello
87 Απαντήσεις
28026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
6 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
12 Απαντήσεις
7183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:24
από adr1anos
121 Απαντήσεις
39168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
20 Απαντήσεις
5225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 00:57
από billybistas
23 Απαντήσεις
7555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 11:20
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:13
από foulis
13 Απαντήσεις
4720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:54
από tech21man