Αποστολέας Θέμα: Schecter sgr c-1  (Αναγνώστηκε 6734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Schecter sgr c-1
« στις: 20/06/15, 22:28 »
Καλησπέρα, μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ. Θα ήθελε μερικές γνώμες για τη schecter sgr c-1. Σκέφτομαι να την αγοράσω και θα τη δοκιμάσω στο κατάστημα αλλά θα ήθελα και μία δεύετερη και τρίτη γνώμη από κάποιον στο φόρουμ που είτε την έχει αγοράσει είτε την έχει δοκιμάσει. Θέλω να μου πείτε αν κρατάει σταθερό το κούρδισμα σε drop tunings μιας και παίζω πολύ σε drop c, αν είναι καλή η ποιότητα κατασκευής ωστέ να μπορω να τη χρησιμοποιήσω ως βάση για upgrades( π.χ. καλύτερους μαγνήτες αργότερα) και τέλος αν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο γύρω στο 200 ευρω για heavy metal που να κρατάει καλά σε drop tunings.

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #1 στις: 20/06/15, 23:32 »
Ξέχασα να ποστάρω και λινκ, αυτή είναι http://www.schecterguitars.com/international/guitars/c-1-sgr-by-schecter-detail

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #2 στις: 21/06/15, 11:34 »
Γνωστός μου έχει μια τέτοια. Κρατάει καλά χαμηλά κουρδίσματα (μέχρι και Α ακόμα), υπό την προϋπόθεση ότι έχεις αρκετά μεγάλες χορδές. Τους μαγνήτες θα τους άλλαζα με κάποιο combo active EMG.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #3 στις: 21/06/15, 12:22 »
Ευχαριστώ πολύ animapura, τους μαγνήτες κι εγώ με active θα τους αλλάξω αλλά στο μέλλον γιατί τώρα είμαι σε tight budget σε σημείο που παίρνω την sgr γιατί δεν μου φτάνουν για την omen 6...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #4 στις: 21/06/15, 12:50 »
Και η Omen 6 κάτι Diamond μαγνήτες δεν έχει? Και εκεί θα χρειαζόταν να τους αλλάξεις θεωρώ.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #5 στις: 21/06/15, 13:24 »
Ναι, αλλά η omen είναι πιο premium γιατί έχει τα vector inlays και το binding, αλλά από ότι κατάλαβα δεν διαφέρει σε τίποτε άλλο από την sgr c-1

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #6 στις: 21/06/15, 13:25 »
Κατάλαβα. Όπως και αν έχει, μιλάμε για αξιόλογες κιθάρες για τα λεφτά τους.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #7 στις: 21/06/15, 14:51 »
Για χαμηλα κουρδησματα κοιτα καμια βαρυτονη.Αλλιως μονο με πιο χοντρες χορδες.Στο ντροπ κουρδησμα ειπαρχει προβλημα μονο εαν αλλαζεις κοθρδησμα μεταξη νορμαλ και ντροπ.Αν εχεις μονιμο ντροπ τοτε και χορδες μπασου βαλε αν θες και θα κραταει μια χαρα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #8 στις: 21/06/15, 14:57 »
Για χαμηλα κουρδησματα κοιτα καμια βαρυτονη.Αλλιως μονο με πιο χοντρες χορδες.Στο ντροπ κουρδησμα ειπαρχει προβλημα μονο εαν αλλαζεις κοθρδησμα μεταξη νορμαλ και ντροπ.Αν εχεις μονιμο ντροπ τοτε και χορδες μπασου βαλε αν θες και θα κραταει μια χαρα.


Οκ θα το έχω υπόψη μου

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #9 στις: 21/06/15, 17:54 »
Για "τεχνικους" λογους δεν μπορω να ανοιξω το κομπιουτερ,αλλα απο Ιουλιο ( πρωτα ο Θεος,μετα το θερος και τα χοραφια  :P ) θα κανω ενα θεμα πανω στο ντιτιουν με πινακακι και καποια χρεισημα στοιχια το οποιο ελπιζω να βοηθισει γενικα.Οποτε εχε το στο πισω μερος του κεφαλιου σου και αν βολεψει ρηξε κανα βλεφαρο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #10 στις: 21/06/15, 22:15 »
Για "τεχνικους" λογους δεν μπορω να ανοιξω το κομπιουτερ,αλλα απο Ιουλιο ( πρωτα ο Θεος,μετα το θερος και τα χοραφια  :P ) θα κανω ενα θεμα πανω στο ντιτιουν με πινακακι και καποια χρεισημα στοιχια το οποιο ελπιζω να βοηθισει γενικα.Οποτε εχε το στο πισω μερος του κεφαλιου σου και αν βολεψει ρη[size=78%]ξε κανα βλεφαρο..[/size]


Οκ θα το κοιτάξω γιατί όσοι παίζουμε σε drop tunings ώρες ώρες αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα του detuning και εγώ παίζω κατά 80% με drop C και drop D αλλά και c standard καθώς παίζω πολύ iced earth, dream theater, bullet for my valentine, disturbed, three days grace, breaking benjamin, trivium κ.α.  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/15, 22:17 από Χριστόφορος2 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #11 στις: 22/06/15, 00:15 »
Εγω δεν παιζω μεταλ αλλα ειμαι 10 ημιτονια κατω.
Η αληθεια ειναι πως αυτο ειναι σκετη καταστροφη στο να μαθεις κιθαρα γιατι αλλα ακους και αλλα πατας.Λες και κανεις μαθηματα για δηπκομα Ελλαδα και ολη μερα οδηγας στην Αγγλια.Παντως πραγματικα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο διαδεδομενο.Νομιζα λιγοι αταλαντοι παιζουν ντιτιουν γιατι δεν μπορουν να παιξουν κανονικα  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #12 στις: 22/06/15, 02:06 »
Εγω δεν παιζω μεταλ αλλα ειμαι 10 ημιτονια κατω.
Η αληθεια ειναι πως αυτο ειναι σκετη καταστροφη στο να μαθεις κιθαρα γιατι αλλα ακους και αλλα πατας.Λες και κανεις μαθηματα για δηπκομα Ελλαδα και ολη μερα οδηγας στην Αγγλια.Παντως πραγματικα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο διαδεδομενο.Νομιζα λιγοι αταλαντοι παιζουν ντιτιουν γιατι δεν μπορουν να παιξουν κανονικα  :P


Ε ναι όταν ξεκινάς καλό είναι να παίζεις standard tuning για να ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι, εγώ παίζω κανά 2 χρονάκια ηλεκτρική και έπαιζα άλλα 3 χρόνια ακουστική και έιχα κάνει κι ένα χρόνο κλασική. Μπα δεν είναι θέμα ταλέντου, οι περισσότερες μέταλ μπάντες παίζουν χαμηλά tunings γιατί απλά κάνει πιο βαρύ τον τόνο και δίνει μία πιο σκοτεινή χροιά στον ήχο  >:D

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #13 στις: 22/06/15, 02:07 »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Χριστόφορος2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Schecter sgr c-1
« Απάντηση #14 στις: 22/06/15, 02:38 »
αχαχχα με κούρασε και μόνο που τον είδα να αλλάζει τόσες φορές χορδές  ;D . Παντώς στο βίντεο η αλήθεια είναι ότι η διαφορά δεν ήταν ιδιαίτερα αισθητή αλλά αν παρατηρήσεις ο τόνος γίνοταν ελάχιστα πιο βαρύς κάθε φορά που άλλαζε το tuning. Αλλά πάνω κάτω δεν υπήρχε τρελή διαφορά, για να καταλάβω τη διαφορά έπρεπε να παρατηρήσω το standard tuning και μετά να πάω το βίντεο παρακάτω στο A tuning π.χ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
88 Απαντήσεις
30022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 00:29
από Michalis G
2 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 12:04
από 7
2 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:24
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
3416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 18:58
από xTitan
38 Απαντήσεις
12604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 12:13
από DaniTheDawg
3 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 18:42
από Aggelos_chem
3 Απαντήσεις
6064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/17, 17:52
από Yannis Kapa
5 Απαντήσεις
7973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/17, 12:38
από atav (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
5305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/17, 17:22
από modfori
Schecter 8-string bass

Ξεκίνησε από panixgr Μπάσο

9 Απαντήσεις
18347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/17, 10:49
από Archangel