Αποστολέας Θέμα: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση  (Αναγνώστηκε 37195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #25 στις: 02/08/15, 08:43 »
Απόλλων

σε ευχαριστώ για την απάντηση,
δεν θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σου άλλα αν θέλεις διαφώτισε με λίγο για τα εξής



Άλλες εταιρίες όπως η Fender με τη σειρά Mustang, η Roland με τους καινύργιους Cube και άλλες έχουν δώσει κάτι πιο νέο και εξελιγμένο.


όπως; τι πιο εξελιγμένο υπάρχει σε αυτούς;


Επίσης πρόσφατα έχουν κυκλοφορήσει ενισχυτές όπως οι Blackstar ID, οι Line 6 Amplifi και άλλοι που πάνε μερικά βήματα παραπέρα από πλευράς ήχων και φιλοσοφίας,

δηλ. τι περισσότερο προσφέρουν; Τι εννοείς με τον όρο "Από πλευράς φιλοσοφίας";


ενώ παράλληλα αναπτύσσεται με ταχύτατους ρυθμούς η τεχνολογία modelling σε μορφή software, η οποία προσφέρει πολλά διακριτά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα παραδοσιακά συστήματα ενισχυτών και πολυεφφέ.

Αυτό είναι ο υπ' αριθμόν ένα παράγων που δεν έχω αγοράσει ακόμα κανονικό ενισχυτή και προβληματίζουμε μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω καλά μόνιτορ ηχεία και να τα συνδυάσω με το Guitar rig που έχω ήδη στο λαπτοπ.
Πάντως με τα ηχειάκια των 15 ευρώ που έχω τώρα η παραμόρφωση και το mutting δεν ακούγονται καλά, υποφερτά μεν αλλά όχι καλά
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #26 στις: 02/08/15, 12:55 »
Πολλοί modelling ενισχυτές, όπως οι Fender Mustang, έχουν μεγαλύτερη συνδεσιμότητα και software ώστε να μπορείς να παραμετροποιήσεις τον ήχο σου σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι θα ήταν δυνατόν μόνο με τα ρυθμιστικά του ενισχυτή. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσεις έτοιμους ήχους και presets και να τα σώσεις σε μνήμες στον υπολογιστή, αντί να φτιάχνεις εσύ μόνος σου ήχους. Αν έχεις τη διάθεση να συνδέσεις τον υπολογιστή σου στο PC και να τα ψάξεις όλα αυτά, θα θα μπορέσεις να εξερευνήσεις σε μεγαλύτερο βαθμό τις δυνατότητες του ενισχυτή.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι η καινούργια σειρά VX της Vox. Με μια πρώτη ματιά οι καινούργιοι ενισχυτές φαίνεται να προσφέρουν πιο περιορισμένα χαρακτηριστικά (προσομοιώσεις, εφφέ, presets κλπ) σε σχέση με τα VT+ μοντέλα και είναι μικρότεροι σε μέγεθος και ισχύ. Απ' ό,τι διαβάζω όμως χρησιμοποιούν στην τελική ενίσχυση FET κύκλωμα, το οποίο υποτίθεται ότι μοιάζει περισσότερο με τον τρόπο που λειτουργεί ένα κύκλωμα με λυχνίες. Επίσης οι VX έρχονται μαζί με το Jamvox, το modelling software της Vox, καθώς και το καινούργιο Vox Tone Room που χρησιμεύει στην μεγαλύτερη παραμετροποίηση των ήχων, πράγμα που δεν ήταν δυνατόν με τους VT+. Αυτό το πακέτο software λογικά αντισταθμίζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό της ευελιξία που πρόσφεραν τα μοντέλα VT+ από μόνα τους. Έτσι μπορείς να επιλέξεις ανάλογα με το αν θέλεις έναν ενισχυτή που τα έχει όλα επάνω και είναι εντελώς plug and play ή κάποιον που δεν έχει εξ αρχής τόσες δυνατότητες αλλά τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις δίπλα στον υπολογιστή σου σε συνδυασμό με τα διάφορα software για να τον εκμεταλλευτείς πλήρως.

Οι Blackstar από την άλλη πλευρά προσφέρουν μια εντελώς καινούργια προσέγγιση στο modelling, καθώς αντί να προσομοιώνουν συγκεκριμένα μοντέλα ενισχυτών, σού δίνουν τη χροιά διαφορετικών λυχνιών, π.χ. 6V6, EL84, KT88 κλπ. Αυτό σημαίνει ότι δεν παίρνεις ένα μοντέλο της Fender, της Vox ή της Marshall σαν βάση όπως συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία των modelling μηχανημάτων, αλλά τον ήχο μιας συγκεκριμένης λυχνίας σε διάφορους βαθμούς gain. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τον ήχο σου από μια άλλη οπτική γωνία, αλλά ίσως να είναι πιο δύσκολο για έναν εντελώς αρχάριο να προχωρήσει αν δεν έχει κάποια εμπειρία (προηγούμενη ή παράλληλη) από λαμπάτους ενισχυτές.

Και όλα αυτά χωρίς να πάμε σε πολύ πιο εξελιγμένες, αλλά ταυτόχρονα πανάκριβες, modelling επιλογές όπως το Axe FX ή το καινούργιο Helix της Line 6. Εκεί μιλάμε μάλλον για επαγγελματικές λύσεις που δεν απευθύνονται σε αρχάριους ή χομπίστες, εκτός κι αν έχεις μερικές χιλιάδες Ευρώ διαθέσιμα για αυτό το σκοπό...

Όσο για τα software, υπάρχουν πολλές επιλογές, φτηνές ή ακριβότερες, που σε γλυτώνουν από τον κόπο και το έξοδο ενός πραγματικού ενισχυτή. Σίγουρα όμως με ένα ζευγάρι μικρά φτηνά ηχεία από αυτά που συνήθως έχουμε συνδεδεμένα στο laptop, δεν θα πάρεις ποτέ καλό ήχο, όσο κι αν δουλέψεις με το software. Kαι πολλοί κιθαρίστες βρίσκουν ότι η modelling τεχνολογία δεν μπορεί ακόμα να προσομοιώσει επαρκώς τον ήχο ενός καλού λαμπάτου, τόσο από πλευράς χροιάς όσο και αίσθησης. Γενικά το modelling μπορεί να σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τι είδους ήχο προτιμάς, ώστε να ξέρεις καλύτερα τι θα ψάξεις και που ακριβώς θα κινηθείς όταν κάποια στιγμή αποφασίσεις να επενδύσεις σε έναν πραγματικό (και πιθανότατα ακριβό) ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #27 στις: 03/08/15, 01:47 »
 :up :beer
Ευχαριστούμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #28 στις: 03/08/15, 13:49 »
Απόλλων,

εξαιρετικό το μήνυμα σου, δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.

τελικά έναν αρχάριο που τα θέλει λίγο-πολύ όλα έτοιμα ποιος ενισχυτής θα τον βόλευε περισσότερο;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #29 στις: 03/08/15, 14:56 »
Απόλλων,

εξαιρετικό το μήνυμα σου, δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.

τελικά έναν αρχάριο που τα θέλει λίγο-πολύ όλα έτοιμα ποιος ενισχυτής θα τον βόλευε περισσότερο;
Από τους προαναφερθέντες, μάλλον λιγότερο ο Blackstar της σειράς ID (τονίζω, της ID, όχι της ID Core). Ένας εκ των Cube, ID Core, ή Valvetronix θα ήταν πολυ καλές επιλογές για έναν αρχάριο και όχι μόνο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #30 στις: 03/08/15, 15:26 »
http://eshop.dihxo.gr/roland-cube-15xl.html


Θα σε βγάλει και στα καθαρά και στα "βρώμικα"  ;) .


Εναλλακτικά ψάξε στις αγγελίες για κανέναν Peavey Rage/vypyr μεταχειρισμένο.

Ο roland είναι καταργημένο μοντέλο και δεν υπάρχει.

Μου πρότεινε έναν demo Rocktron 2 channels 15W sta 100€ ως προτιμότερο από έναν πχ. Marschall MG 15CFX των 156€, ενώ μπήκε στο τραπέζι και ο VOX VT-20 PLUS στα 165€...

Το θέμα είναι πως ίσως δεν αξίζει (από ποιότητα ήχου) να πάει κανείς σε κάτι πολύ μικρό, γιατί για μελέτη ίσως είναι πολύ κουραστικο...

Τί λέτε; (εγώ πάντως για την ώρα, ως αρχάριος προτιμώ την ποιότητα από την φορητότητα).



Αγαπητε CBK, δεν σου πρότεινα τον Roland CubeXL ως τελευταίας γενιας, αλλα λαμβανοντας υποψιν το χρηματικό όριο που εθεσες (100 ευρω). Έπειτα, οι ενισχυτες που έχουν αναφερθεί παραπάνω (Vox VT series, Peavey Vypyr, Blackstar ID), εκτός του ότι έχουν"αποπροσανατολίσει" το θέμα (δεν πιστευω προσωπικα ότι θεωρούνται Mini/φορητοι ενισχυτές...), κοστίζουν και παραπάνω χρήματα.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 120 ευρω για φορητό/mini amp, εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο το μικρό βάρος/ογκος για συχνές μετακινήσεις, αλλιώς παίρνεις σχεδόν από όλες τις εταιρείες του χώρου καλύτερο practice amp με περισσότερα specs και φυσικά καλύτερο μεγάφωνο (κάτι που παραβλέπουμε συχνά όλοι μας) με λίγα παραπάνω λεφτά, πχ ένας Fender Mustang II me 12'' μεγάφωνο στα 170 euros περίπου:


http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4245


Πάντως, ανεξαρτήτου τιμής, ένας φορητός/ mini amp που με εντυπωσίασε είναι και αυτός ο Yamaha THR-10 XH:


http://www.adagio.gr/index.php/el/mousika-organa/yamaha-thr-10-xh-olive-green-detail


https://www.youtube.com/watch?v=grogLHqCGhU
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/15, 15:33 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #31 στις: 03/08/15, 15:30 »
 για τη συζήτηση, μόλις έπεσα πάνω σε αυτόν:  https://www.youtube.com/watch?v=YBXmqIjRyjk


Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #32 στις: 03/08/15, 15:43 »
Αγαπητε CBK, δεν σου πρότεινα τον Roland CubeXL ως τελευταίας γενιας, αλλα λαμβανοντας υποψιν το χρηματικό όριο που εθεσες (100 ευρω). Έπειτα, οι ενισχυτες που έχουν αναφερθεί παραπάνω (Vox VT series, Peavey Vypyr, Blackstar ID), εκτός του ότι έχουν"αποπροσανατολίσει" το θέμα (δεν πιστευω προσωπικα ότι θεωρούνται Mini/φορητοι ενισχυτές...), κοστίζουν και παραπάνω χρήματα.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 120 ευρω για φορητό/mini amp, εαν δεν είναι απολύτως απαραίτητο το μικρό βάρος/ογκος για συχνές μετακινήσεις, αλλιώς παίρνεις σχεδόν από όλες τις εταιρείες του χώρου καλύτερο practice amp με περισσότερα specs και φυσικά καλύτερο μεγάφωνο (κάτι που παραβλέπουμε συχνά όλοι μας) με λίγα παραπάνω λεφτά, πχ ένας Fender Mustang II me 12'' μεγάφωνο στα 170 euros περίπου:

http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4245


Πάντως, ανεξαρτήτου τιμής, ένας φορητός/ mini amp που με εντυπωσίασε είναι και αυτός ο Yamaha THR-10 XH:


http://www.adagio.gr/index.php/el/mousika-organa/yamaha-thr-10-xh-olive-green-detail


http://youtube.com/watch?v=grogLHqCGhU


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Kosthrash,
έχεις δίκιο, ξεφύγαμε από την φορητότητα. Εγώ προσωπικά, την έβαλα σε δεύτερη μοίρα λόγω φόβου για απογοήτευση από την ποιότητα ενός μικρού-φορητού ενισχυτή/μεγαφώνου. (Εδώ με τον λαμπάτο και στα πρώτα λεπτά κάτι δεν μου πάει καλά... μπορεί να είναι και ιδέα μου).

Αυτόν τον fender 12" τον σκεπτόμουν... τον άλλον THR-10 XH δεν θέλω να τον σκέπτομαι!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #33 στις: 04/08/15, 01:04 »
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν τα 12 παρακάτω θεματάκια;

Fender Mustang II V.2   http://www.thomann.de/gb/fender_mustang_ii_v2.htm

1) 1 channel thomann  with 24 presets.   εδώ εννοεί software του thomann?

3) tap tempo button (συχνότητα επανάληψης των εφφέ?).
 modulation  effects: 4) flanger,  5) phaser, 5 α) step 6) filter, 7) new effects including big fuzz, 8) green  screamer and 9) intelligent thomann  pitch shifting,

headphone output  : (mini-jack, 10) doubles as speaker emulated line out),

11) speaker  emulated USB out: πού χρειάζεται αυτό;


12) Includes Ableton® Live thomann  Lite 8 Fender®  Edition studio-quality recording software compatible with  Mustang USB recording output; AmpliTube® Fender® LE  edition with free Fender® FUSEeditor/librarian software  for Mac and PC. Άραγε εδώ θα υπάρχει συνοδευτικό software ή είναι παροχή του τόμαν;

Dimensions: 43.8 x 46.4 x 22cm (H x W x  D). Weight: 10.9kg. Εγώ για φορητό θα τον πάρω!  ;D

edit: τα 4 & 5 τα άκουσα σε κάποιο demo.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/15, 11:32 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #34 στις: 04/08/15, 10:22 »
Αγνόησε όλες τις αναφορές στην λέξη thomann στα κείμενα, ειδικά αν προέρχονται από reviews, καθώς οι Γερμανοί έχουν μία τάση να αναφέρονται στο μαγαζί σαν να μιλάνε σε φίλο, του τύπου "Φόρτωσα τα νέα presets στον ενισχυτή, Γιώργο, και έπαιξα..".
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #35 στις: 04/08/15, 10:47 »
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν τα 12 παρακάτω θεματάκια;

Fender Mustang II V.2
1) 1 channel thomann  with 24 presets.   εδώ εννοεί software του thomann?

3) tap tempo button (συχνότητα επανάληψης των εφφέ?).
 modulation  effects: 4) flanger,  5) phaser, 5 α) step 6) filter, 7) new effects including big fuzz, 8) green  screamer and 9) intelligent thomann  pitch shifting,

headphone output  : (mini-jack, 10) doubles as speaker emulated line out),

11) speaker  emulated USB out: πού χρειάζεται αυτό;


12) Includes Ableton® Live thomann  Lite 8 Fender®  Edition studio-quality recording software compatible with  Mustang USB recording output; AmpliTube® Fender® LE  edition with free Fender® FUSEeditor/librarian software  for Mac and PC. Άραγε εδώ θα υπάρχει συνοδευτικό software ή είναι παροχή του τόμαν;

Dimensions: 43.8 x 46.4 x 22cm (H x W x  D). Weight: 10.9kg. Εγώ για φορητό θα τον πάρω!  ;D
Δεν ξέρω αν όντως έγραψες 12 πόιντς και σου έφαγε κάποια από αυτά, θα απαντήσω σε όσα μπορώ να διαβάσω:


1) Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί εδώ.


3) Το tap tempo κουμπί σου επιτρέπει να θέτεις εσύ τον ρυθμό ενός delay (συνήθως). Αν έχεις κάποιον ρυθμό στο μυαλό σου, πατάς το κουμπί στον ρυθμό αυτό και το delay ακολουθεί αυτό που έθεσες.


11) Μπορείς να ηχογραφήσεις απευθείας στο PC μέσω USB με τον Mustang χωρίς μεγάλη απώλεια/διαφορά από αυτό που ακούς από τον ίδιο τον ενισχυτή.


12) Γι' αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #36 στις: 04/08/15, 11:40 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

το 3 εξακολουθώ να μη το καταλαβαίνω , εννοείς πως θα ορίζω τη διάρκεια ενός delay σύμφωνα με το  ρυθμό που έχω στο μυαλό=θέλω να παίξω;

το 11 φυσικά δεν υποκαθιστά midi, απλά κάνει πιο εύκολη μια εγγραφή (ποιότητας mp3 φαντάζομαι) χωρίς εξωτερικούς θορύβους, έτσι;


στο 10 με μπερδεύει αυτό το : doubles (ή double jack as  speaker emulated line out σε άλλη περιγραφή) .

edit:  Ξέχασα το save! τι να σώσεις; κάποια επιλογή ήχου;


ξανα-edit: το MIC IN επίσης δεν ξέρω τί κάνει...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/15, 13:51 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #37 στις: 04/08/15, 12:50 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

το 3 εξακολουθώ να μη το καταλαβαίνω , εννοείς πως θα ορίζω τη διάρκεια ενός delay σύμφωνα με το  ρυθμό που έχω στο μυαλό=θέλω να παίξω;

το 11 φυσικά δεν υποκαθιστά midi, απλά κάνει πιο εύκολη μια εγγραφή (ποιότητας mp3 φαντάζομαι) χωρίς εξωτερικούς θορύβους, έτσι;


στο 10 με μπερδεύει αυτό το : doubles (ή double jack as  speaker emulated line out σε άλλη περιγραφή) .

edit:  Ξέχασα το save! τι να σώσεις; κάποια επιλογή ήχου;


Δεν ορίζεις την διάρκεια, αλλά κάθε πότε ακούγεται το delay. Αν για παράδειγμα θέλεις για κάποιο λόγο η νότα που θα παίξεις εσύ να ακούγεται στο delay στον ρυθμό του μπάσου στο "Another one bites the dust", τότε πατάς το κουμπί στον ρυθμό του μπάσου και ο ενισχυτής καταλαβαίνει ότι θέλεις το delay να ακούγεται στον ρυθμό αυτό. Αν το πατήσεις πιο γρήγορα, ο ρυθμός ανεβαίνει κτλ. Φυσικά μπορείς να βγάλεις ό,τι ρυθμό θες. Είναι πάρα πολύ διαδεδομένο κουμπί γενικότερα, ένα video να δεις από κάποιο pedalboard που έχει tap tempo button, θα καταλάβεις.


Το USB out σου επιτρέπει να ηχογραφείς ό,τι βγάζει ο ενισχυτής χωρίς να χρειάζεσαι μικρόφωνο. Η ηχογράφηση είναι δηλαδή άμεση και με την ελάχιστη δυνατή απώλεια επειδή είναι emulated. Το είδος του ηχητικού αρχείου που προκύπτει εξαρτάται από το πρόγραμμα το οποίο πραγματοποιεί την ηχογράφηση. Προφανώς μπορείς να φτάσεις μέχρι και FLAC.


Όταν οι είσοδοι για ακουστικά χαρακτηρίζονται ως emulated speaker output, τότε εξομοιώνουν τον ήχο του ενισχυτή προκειμένου να ακούς λίγο πολύ τα ίδια όταν παίζεις με ακουστικά ή μέσω άλλου ηχείου. Γενικότερα όταν πας να χρησιμοποιήσεις άλλο ηχείο από αυτό του ενισχυτή, η χροιά αλλάζει. Ειδικά στους παλαιότερους solid-state που ήταν οι πρώτοι που είχαν έξοδο για ακουστικά, ο ήχος ήταν λες και ακούς την κιθάρα μέσα από σακουλάκι με πατατάκια γιατί τότε δεν έκαναν emulate τον ήχο του ενισχυτή. Ένας εξ αυτων ειναι και ο Randall RX που εχω εγώ.


Το save έχει να κάνει με τα διάφορα presets, είναι στην πραγματικότητα αρχεία τα οποία συγκρατούν συγκεκριμένες ρυθμίσεις που έχεις κάνει, προκειμένου να μπορείς να γυρίζεις σε έναν συγκεκριμένο ήχο όποτε θες. Όταν για παράδειγμα έχεις κατασταλάξει σε έναν συνολικό τόνο που σου αρέσει, μπορείς να σώσεις την τρέχουσα κατάσταση των ρυθμίσεων σε ένα preset, για να μην χρειάζεται να ξαναλλάξεις όλες τις ρυθμίσεις χειροκίνητα όταν θελήσεις να ξανακουστείς έτσι. Είναι το βασικό χαρακτηριστικό των modelling ενισχυτών καθώς προσφέρουν πολλούς διαφορετικούς ήχους.



Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #38 στις: 04/08/15, 13:57 »
Σε ευχαριστώ πολύ!
Είδα ένα video και κατάλαβα το delay.

Πρόσφατα έβαλα reverb στον ενισχυτή μου για κάποια rock solos και άκουσα αισθητή βελτίωση. Νομίζω πως πρέπει να το βάλω στις προτεραιότητες για τον όποιο δεύτερο ακόμη και φορητό ενισχυτή.

edit από πιό πάνω: το MIC IN επίσης δεν ξέρω τί κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #39 στις: 04/08/15, 22:26 »
MIC IN είναι είσοδος για μικρόφωνο, προφανώς για να τραγουδάς ταυτόχρονα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #40 στις: 04/08/15, 22:28 »
edit από πιό πάνω: το MIC IN επίσης δεν ξέρω τί κάνει...
δεν έκανα πλάκα.
δεν περίμενα πως θα συνδεόταν μικρόφωνο σε ενισχυτή κιθάρας, αλλά τελικά είδα πως και πλήκτρα μπορείς να συνδέσεις ακόμη και στον μικρούλη της roland (το αποτέλεσμα όλων μαζί δεν ξέρω πως θα είναι...)
Θα επανέλθω με ψηφοφορία για τους 3 υποψήφιους (άντε γιατί με το ψάξιμο έχω χάσει ώρες μελέτης  >:( )

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #41 στις: 05/08/15, 13:22 »
Λοιποοοόν:

1) Marschall MG15CFX     169€  για να υπάρχει ανταγωνισμός (σε κάποιο βιντεάκι καλό τον άκουσα...),

2) http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm  175€ είναι το value for money μάλλον,

3) http://www.roland.com/products/micro_cube_rx/  268€ επειδή τα έχει σχεδόν όλα (πλην i-cube) και ισοδυναμεί με 8" μεγάφωνο,

4) http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4637  ROLAND MICRO CUBE GX 3W, 133€ για το  i-cube και λόγω τιμής με dedicated DELAY/REVERB with spring emulation,

5) http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=18276   VOX MINI5-RM-CL  στα 143€,  και το outsider:

6) http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=4706    ROLAND CUBE-20GX i-CUBE 20W   στα 175€ για το  i-cube και στα 140€ χωρίς i-cube (20xl= το παλιό μοντέλο).

Για πείτε... 0:) 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/15, 13:47 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #42 στις: 05/08/15, 13:33 »
Προτείνω: http://www.thomann.de/gr/blackstar_id15_tvp.htm
Διάβασε και εδώ: Blackstar ID60 Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #43 στις: 05/08/15, 14:01 »
Προτείνω: http://www.thomann.de/gr/blackstar_id15_tvp.htm
Διάβασε και εδώ: Blackstar ID60 Review

Σε ευχαριστώ πολύ Ανδριανέ!
Μόνο η ισχύς αλλάζει από τον δικό σου;

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #44 στις: 05/08/15, 18:53 »
Αν και ο Blackstar δεν είναι mini, είναι καλή επιλογή για μικρό ενισχυτή. Τον έχω βάλει στο μάτι και με την πρώτη ευκαιρία θα τον τσιμπήσω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #45 στις: 05/08/15, 19:09 »
Μόνο η ισχύς αλλάζει από τον δικό σου;
..και το μεγάφωνο που είναι 10άρι, τίποτε άλλο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #46 στις: 06/08/15, 01:40 »
Με αυτού του τύπου τους ενισχυτές, λογικά, σε χαμηλές εντάσεις θα έχω ήχο πιο κοντά σε λάμπα, απ'ότι με τον κανονικό λαμπάτο, έτσι δεν είναι;

(Ξέρουμε αν έχει καλή αντιπροσωπεία; Τον βρίσκω σε  μαγαζί της Χαλκίδας 249€ (με δωρεάν μτφορικά λόγω τιμής > 200) και ο αντιπρόσωπος 306€ μετρητοίς.)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #47 στις: 06/08/15, 12:20 »
Με αυτού του τύπου τους ενισχυτές, λογικά, σε χαμηλές εντάσεις θα έχω ήχο πιο κοντά σε λάμπα, απ'ότι με τον κανονικό λαμπάτο, έτσι δεν είναι;

(Ξέρουμε αν έχει καλή αντιπροσωπεία; Τον βρίσκω σε  μαγαζί της Χαλκίδας 249€ (με δωρεάν μτφορικά λόγω τιμής > 200) και ο αντιπρόσωπος 306€ μετρητοίς.)
Ναι, κάπως έτσι δουλεύει το TVP, αν και πάλι εξομοιώνει ελαφρώς το "σπάσιμο" με βάση την ένταση.


Καταλαβαίνω ποια 2 καταστήματα αναφέρεις, αν μπορείς φυσικά πάρε τον από το πρώτο, είναι αξιόπιστο μαγαζί.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #48 στις: 06/08/15, 14:04 »
Με αυτού του τύπου τους ενισχυτές, λογικά, σε χαμηλές εντάσεις θα έχω ήχο πιο κοντά σε λάμπα, απ'ότι με τον κανονικό λαμπάτο, έτσι δεν είναι;


και γιατί να μην πάρεις αληθινή λάμπα στα ίδια λεφτά?
http://www.thomann.de/gb/vht_avsp16_special_6_valve.htm
στην ισχύ αυτή μπορείς να πάρεις και την παραμόρφωση του τελικού χωρίς την αστυνομία στην πόρτα σου ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/15, 14:16 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Mini (φορητός) Ενισχυτής - Συζήτηση
« Απάντηση #49 στις: 06/08/15, 18:40 »
Το σκεπτικό είναι (για την ώρα τουλάχιστον... ::) )

1) να ανάβω τον ενισχυτή όποτε θέλω, όσες φορές θέλω στη διάρκεια της μέρας, ακόμα και για πέντε λεπτά δοκιμών χωρίς να το σκέπτομαι όπως τώρα που λυπάμαι τη φθορά στις λάμπες με το άνοιξε-κλείσε (μπορεί και να το σκέπτομαι λάθος, όμως έτσι το βλέπω).

2) στην όποια εξάσκησή μου να πετυχαίνω το 90% του ήχου του λαμπάτου και να μη με κουράζει ήχος σαν τρανζιστοράκι (δεν είμαι και του βρώμικου έτσι κι'αλλιώς) . Σημείωση: τον ήχο του λαμπάτου μου δεν τον έχω ακούσει σε μεγάλες εντάσεις ώστε να ξέρω τι κάνει όταν κανονικά είναι στο φόρτε του. Ο φόβος μου για την ποιότητα προέρχεται από την εμπειρία μου με το 5.1 συστηματάκι στο pc με αρχαία κάρτα ήχου sound blaster audigy, όπου  σε δυνατές εντάσεις φαίνονται οι αδυναμίες. Ε, δεν έχει νόημα να πάρω κάτι αντίστοιχο ή λίγο καλύτερο.

3) Να έχω κάποιες ευκολιες που δεν έχει ο λαμπάτος π.χ. δυνατότητα ηχογράφησης, προσωμοίωση άλλων ενισχυτών (με τον blackstar του Ανδριανού πιθανόν δεν θα αγοράσω ποτέ πετάλι - λέμε τώρα...) ή ακουστικά, ή εφαρμογές μέσω i-phone κλπ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/15, 18:46 από cbk »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 21:30
από ε?
16 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 06:38
από mace
3 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:07
από groovymood
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
10027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
2 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:27
από Alexisonfire
14 Απαντήσεις
12187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
18 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 04:05
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/17, 18:28
από noe13
48 Απαντήσεις
26592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/20, 09:15
από theycallmepacos