Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει μουσική που δεν αντέχετε να ακούτε?  (Αναγνώστηκε 91194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mille

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Oh God why have you forsaken me?
    • Προφίλ
Him,placebo,korn, τα ελληνικά σκυλάδικα, και τις ψεύτικες κλάψες τύπου αλκίνοου ιωαννίδη. Η μεταλ μούσικη έχει πολλά διαφορετικά είδη τα οποία ανάλογα με τα συναισθήματα μου με καλύπτει οπότε stay heavy!!!!!!!!!!!!!!
Nevermore to feel the pain...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Παρη> τον Βολανη θαψε οσο θες.. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Η χειρότερη μουσική για μενα είναι η σκυλάδικη.
Μετά πάει η πολύ βαριά metal και κάτι.... άλλα (βοηθήστε με να τα ονομάσω) όπου η τραγουδίστρια δεν πετυχαίνει το στόχο της γιατί είναι φωνάρα αλλά επειδή εχει αλλα προσόντα (Βέρα Λάμπρου,Στέλλα Μπεζαντάκου).
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Metal τώρα heavy ξεheavy! Δεν μπορώ

Πίστεψε με, τα heavy metal ειναι πιο ελαφριά από τον Πλούταρχο και τον Βολάνη  ;D ;D

Δεν μ' αρέσουν ούτε αυτοί...

paran0id

  • Επισκέπτης
Η χειρότερη μουσική για μενα είναι η σκυλάδικη.
Μετά πάει η πολύ βαριά metal και κάτι.... άλλα (βοηθήστε με να τα ονομάσω) όπου η τραγουδίστρια δεν πετυχαίνει το στόχο της γιατί είναι φωνάρα αλλά επειδή εχει αλλα προσόντα (Βέρα Λάμπρου,Στέλλα Μπεζαντάκου).
κανενας δε την αναφερει και τα εχω παρει:αυτο το τσολι, η κελεκιδου καλυτερη ειναι μηπως?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Him,placebo,korn,
To πετυχες φιλε..Ακριβως! Οπως και αυτη η ηλιθια η Πρωτοψαλτη που αν και υποστηριζει το εντεχνο παει στο mad και γιενατι και μαιντανος..Λογικο ειναι να μου πεις αφου εκεινο τη στηριζει με τα μπουνια..Αφηστε που αμς το παιζει και ροκου.... :PΕΛΕΟΣ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν αντέχω αυτά τα "δήθεν" έντεχνα (δηλαδή τα λαικά καλλυμένα με το μανδύα της "ποιότητας", βλέπε Τσαλιγοπούλου, Γαλάνη και σία) και τα σύγχρονα λαικά έως σκυλοποπ (από Βίσση δηλαδή μέχρι Κοκκίνου, Βέρτη αλλά και Βολάνη, Κωστόπουλο έως Μπεζεντάκου).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
δν αντεχω να ακουω τα σκυλολαικα καψουροτραγουδα!!!!!! καφριλες....,,,και κατι και καλα μεγαρο που ειναι μοντερνα κλασσικη μουσικη και ειναι ο τυπας που καθεται στο πιανο και επι πεντε λεπτα βαραει μια νοτα.....η δν βαραιε τπτμ ) το γνοστω πια κομματι 4 λεπτα και δν θυμαμαι ποσα δευτερολεπτα παυση...) μουσικη αντιστοιχη δλδ της μοντερνας τεχνης: βλεπε ασπαρα τελαρα η σερβιετες κολημενες στο ταβανι του εκθεσιακου χορου..( ειναι τεχνη δν λεω αλλα νομιζω οτι χανεται εν τελη καπου και το νοημα του ωραιου...) ( θα βαλω θεμα γιαυτο σοτ ανθρωπος και ζωη..)
επησεις δν αντεχω να ακουω τους διαφορους ιμο σκριμο τραγοθδιστες που παιζουν λαιβ στα διαφορα κλαμπακια της αθηνας οπου ο ηχος σχεδον παντα ειναι αθλιος και ακωμα πιο αθλιοι αυτοι οι δηθεν τραγουδιστες (παντα παραφονοι) οι οποιοι μπικαν στο "συγκροτημα" μπας και ριξουν καμια γκομενα.... :P :P :P
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τι ειναι το σκρημ-εμο ρε γ**ωτο? >:( ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Ειναι μια μιξη των Πυξ Λαξ με το ... hardcore...
Δηλαδη κλαψο-... hardcore με παιδια στα φωνητικα που εκφραζουν τον "πονο", την "οδυνη", την "διαφορετικοτητα" και την "γροθια στο κατεστημενο και στην καταπιεση" τους με το να ξελαρυγγιαζονται...
Λοιπες παραλλαγες ειναι το emocore, το mallcore κλπ...
Θα τους δεις, τους παραπλανημενους αμερικανους, στα εμπορικα κεντρα με skateαδικα ρουχα η ριγε μπλουζακια και all stars, με eyelinner και βαμμενα μαυρα νυχια, κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/06, 15:37 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Δεν έχω γενικά κανένα πρόβλημα με τα διάφορα είδη μουσικής καθώς πιστεύω οτι το καθένα εξυπηρετεί το σκοπό του και φυσικά δε πρόκειται να κατηγορήσω μια μερίδα ανθρώπων που τυγχάνει να γουστάρει κάτι διαφορετικό από εμένα...πάντως δε μπορώ να ακούσω με τίποτα όλους τους και καλά νέους τραγουδιστές 'άξιους' συνεχιστές της παλαί ποτέ τιμημένης ελληνικής λαικής μουσικής κουλτούρας (η οποία έχει μεταλλαχθει σε ελαφροσκυλολαικό ποπ ροκ από όλους τους 'γνώστες' της μουσικής και των μουσικών ειδών...ξέρετε για ποιούς και ποιές μιλάω φαντάζομαι...)...όλες οι φωνές ίδιες, όλα τα τραγούδια ολόιδια ακόμα και στην ενορχήστρωση, ενω τα περισσότερα είναι ξένα τραγούδια στη μουσική στα οποία έχουν αλλαχτεί οι στίχοι και έχουν μπει ελληνικοί και πλασάρονται σαν καινούρια...αυτό το θεωρώ κατάντια για την ελληνική μουσική...άσε που όλοι και (κυρίως) όλες έχουν γίνει τραγουδιστές τη σήμερον ημέρα...όπως λέει και ο λαός: Από φωνή...(φαντάζομαι ξέρετε το υπόλοιπο) ;)

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
Δεν μπορώ τους ρεμοπλουταρχοβισσηβερτοβανδηκιαμους και την hip hop/r 'n b.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/06, 21:27 από Bassopoika »
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
power metal :-X :-X, thrash για πολυ ωρα, και το χειροτερο..............κρητικα!!!!
(εχω μαθει ολα τα σουξε του ζερβακη απ εξω)>...... :-X :-X :P
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

stavros75

  • Επισκέπτης
power metal :-X :-X, thrash για πολυ ωρα, και το χειροτερο..............κρητικα!!!!
(εχω μαθει ολα τα σουξε του ζερβακη απ εξω)>...... :-X :-X :P
Δεν έχεις δίκιο. Πλάκα έχουν τα κρητικά ιδιαίτερα οι μαντινάδες είναι super..  :)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
power metal :-X :-X, thrash για πολυ ωρα, και το χειροτερο..............κρητικα!!!!
(εχω μαθει ολα τα σουξε του ζερβακη απ εξω)>...... :-X :-X :P
Δεν έχεις δίκιο. Πλάκα έχουν τα κρητικά ιδιαίτερα οι μαντινάδες είναι super..  :)

Λίγα λόγια για τα κρητικά καθώς είμαι από τη Κρήτη έτσι; Άντε μην ανοίξει καμια βεντέτα (πλάκα κάνω εννοείται ;D)...τα κρητικά προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ και οχι λόγω καταγωγής αλλά επειδή πραγματικά οι μουσικοί το νιώθουν και είναι αληθινό...βλέπετε στη Κρήτη οι άνθρωποι κρατάνε τις παραδόσεις τους και τα στοιχεία της κουλτούρας τους αναλλοίωτα...

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
ναι.τα χαζοdeath k gothic δεν τα γουσταρω καθολου
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Ειναι μια μιξη των Πυξ Λαξ με το ... hardcore...
Δηλαδη κλαψο-... hardcore με παιδια στα φωνητικα που εκφραζουν τον "πονο", την "οδυνη", την "διαφορετικοτητα" και την "γροθια στο κατεστημενο και στην καταπιεση" τους με το να ξελαρυγγιαζονται...
Λοιπες παραλλαγες ειναι το emocore, το mallcore κλπ...
Θα τους δεις, τους παραπλανημενους αμερικανους, στα εμπορικα κεντρα με skateαδικα ρουχα η ριγε μπλουζακια και all stars, με eyelinner και βαμμενα μαυρα νυχια, κλπ...
thnx!Οντως αθλια κατασταση.. :P

καλα οκ δν ειναι ολο το εμο αθλιο,υπαρχουν και μερικα καλα κομματια.Παντως δν ξερω τι λετε αλλα οποιος παιζει εμο βρισκει γκομενα για πλακα  :P
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Black Metal (Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τα όργανα τι κάνουνε - ούτε οι "τραγουδιστές" τι κάνουν)
Thrash Metal με κάποιες εξαιρέσεις
Και φυσικά δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα οτιδήποτε θα έδινε δουλειά στον μπόγια της γειτονιάς ΄για 5 χρόνι αν του δινόταν η άδεια να μαζέψει μερικούς - μερικούς....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
power metal :-X :-X, thrash για πολυ ωρα, και το χειροτερο..............κρητικα!!!!
(εχω μαθει ολα τα σουξε του ζερβακη απ εξω)>...... :-X :-X :P
Δεν έχεις δίκιο. Πλάκα έχουν τα κρητικά ιδιαίτερα οι μαντινάδες είναι super..  :)

Λίγα λόγια για τα κρητικά καθώς είμαι από τη Κρήτη έτσι; Άντε μην ανοίξει καμια βεντέτα (πλάκα κάνω εννοείται ;D)...τα κρητικά προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ και οχι λόγω καταγωγής αλλά επειδή πραγματικά οι μουσικοί το νιώθουν και είναι αληθινό...βλέπετε στη Κρήτη οι άνθρωποι κρατάνε τις παραδόσεις τους και τα στοιχεία της κουλτούρας τους αναλλοίωτα...

ρε δεν λεω τπτ Ξυλουρηδες κ Ζωιδακηδες....αυτους τους ακουω μια χαρα....αλλα...μπικακης ζερβακης και καραγκιοζηδες τυπου "αγαπω μια πιτσιρικα" yuk :-X

off topic: ο Ζωιδακης κανει τις μεγαλυτερες πωλησεις(οχι τοποθετησεις) στην ελλαδα αυτη τη στιγμη...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/06, 12:27 από Avril »
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Συμφωνω μαζι σου (πρωτη φορα να γραφτει στα πρακτικα :P)..Ο Ξυλουρης ειναι πολυ καλος γιατι εγραφε μουσικη.Τωρα οποτε ερχομαι Κρητη και παω σε πανηγυρια ακουω κατι τυπους,σαν τον malmsteen της λυρας ενα πραμα που παιζουν συνεχεια το ιδιο σε ολο και πιο γρηγορο ρυθμο με στιχους που βγαζουν εκεινη τη στιγμη..Ε ενταξει ειναι βαρετο..Δεν λεει.Ασε που σηκωνονται και κατι χορευταραδες και κανουν επιδειξη στις κωλοτουμπες :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Συμφωνω μαζι σου (πρωτη φορα να γραφτει στα πρακτικα :P)..Ο Ξυλουρης ειναι πολυ καλος γιατι εγραφε μουσικη.Τωρα οποτε ερχομαι Κρητη και παω σε πανηγυρια ακουω κατι τυπους,σαν τον malmsteen της λυρας ενα πραμα που παιζουν συνεχεια το ιδιο σε ολο και πιο γρηγορο ρυθμο με στιχους που βγαζουν εκεινη τη στιγμη..Ε ενταξει ειναι βαρετο..Δεν λεει.Ασε που σηκωνονται και κατι χορευταραδες και κανουν επιδειξη στις κωλοτουμπες :P

Οι στίχοι που λές είναι μαντινάδες και αποτελούν πολύ σημαντικό στοιχείο της κουλτούρας και της ζωής εκεί...όσο για τα κομμάτια που λες στα πανηγύρια πρόκειται για αυτοσχεδιασμούς και τα οποία δεν έχουν τη μουσική ως βασικό συστατικό αλλά τις μαντινάδες που όντως βγαίνουν εκείνη τη στιγμή...επίσης οι 'κωλοτούμπες' που αναφέρεις είναι οι παραδοσιακοί χοροί της Κρήτης και τέτοιοι υπάρχουν σε όλα τα μέρη της Ελλάδας (όπως επίσης και διαφορετικές κουλτούρες ανάλογα με το τόπο και την ιστορία του)...για την ιστορία λοιπόν σας αναφέρω οτι και οι μαντινάδες και οι χοροί, ακόμα και οι ενδυμασίες στη Κρήτη συμβολίζουν διάφορα πράγματα που έχουν σχέση με την ιστορία του τόπου (και κατά συνέπεια αποτελούν μέρος της ιστορίας της Ελλάδας) και οι άνθρωποι εκεί σεβόμενοι την ιστορία του τόπου τους κρατάνε όλα αυτά τα στοιχεία αναλλοίωτα...σέβομαι οτι κάποιοι μπορεί να μη γουστάρουν τη μουσική αυτή αλλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ρε παιδιά...δηλαδή η Ήπειρος που η μουσική της είναι βασισμένη στο κλαρίνο (δηλαδή χρησιμοποιείται ως βασικό όργανο όπως η κρητική λύρα) δεν έχει τις βασικές κλίμακες της μουσικής πάνω στις οποίες πατάνε οι μελωδικές γραμμές της μουσικής τους (το αναφέρω επειδή αναφέρθηκε οτι στους αυτοσχεδιασμούς με λύρα παίζουν τα ίδια και τα ίδια); Αν ρωτήσετε οποιονδήποτε έχει βρεθεί στη Κρήτη και έχει ζήσει λίγο εκεί πιστεύω οτι θα σωμφωνήσει μαζί μου...επαναλαμβάνω οτι σέβομαι τη γνώμη των παιδιών που κάνανε τα παραπάνω posts απλά πιστεύω οτι αξίζει να αφιερώσουμε λίγο χρόνο και λίγο παραπάνω προσοχή στη κουλτούρα των τόπων μας (της Ελλάδας γενικά) ωστε να μπορούμε τουλάχιστον να εκτιμήσουμε και να παραδεχτούμε κάποια πράγματα άσχετα αν τα καταλαβαίνουμε ή οχι...

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
σκυλαδικο τετοια Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ Υ Υ ΥΥ ΥΥ  + κατι πολυ περιεργα εθνικ μονο για λιγη ωρα...
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Συμφωνω μαζι σου (πρωτη φορα να γραφτει στα πρακτικα :P)..Ο Ξυλουρης ειναι πολυ καλος γιατι εγραφε μουσικη.Τωρα οποτε ερχομαι Κρητη και παω σε πανηγυρια ακουω κατι τυπους,σαν τον malmsteen της λυρας ενα πραμα που παιζουν συνεχεια το ιδιο σε ολο και πιο γρηγορο ρυθμο με στιχους που βγαζουν εκεινη τη στιγμη..Ε ενταξει ειναι βαρετο..Δεν λεει.Ασε που σηκωνονται και κατι χορευταραδες και κανουν επιδειξη στις κωλοτουμπες :P

Οι στίχοι που λές είναι μαντινάδες και αποτελούν πολύ σημαντικό στοιχείο της κουλτούρας και της ζωής εκεί...όσο για τα κομμάτια που λες στα πανηγύρια πρόκειται για αυτοσχεδιασμούς και τα οποία δεν έχουν τη μουσική ως βασικό συστατικό αλλά τις μαντινάδες που όντως βγαίνουν εκείνη τη στιγμή...επίσης οι 'κωλοτούμπες' που αναφέρεις είναι οι παραδοσιακοί χοροί της Κρήτης και τέτοιοι υπάρχουν σε όλα τα μέρη της Ελλάδας (όπως επίσης και διαφορετικές κουλτούρες ανάλογα με το τόπο και την ιστορία του)...για την ιστορία λοιπόν σας αναφέρω οτι και οι μαντινάδες και οι χοροί, ακόμα και οι ενδυμασίες στη Κρήτη συμβολίζουν διάφορα πράγματα που έχουν σχέση με την ιστορία του τόπου (και κατά συνέπεια αποτελούν μέρος της ιστορίας της Ελλάδας) και οι άνθρωποι εκεί σεβόμενοι την ιστορία του τόπου τους κρατάνε όλα αυτά τα στοιχεία αναλλοίωτα...σέβομαι οτι κάποιοι μπορεί να μη γουστάρουν τη μουσική αυτή αλλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ρε παιδιά...δηλαδή η Ήπειρος που η μουσική της είναι βασισμένη στο κλαρίνο (δηλαδή χρησιμοποιείται ως βασικό όργανο όπως η κρητική λύρα) δεν έχει τις βασικές κλίμακες της μουσικής πάνω στις οποίες πατάνε οι μελωδικές γραμμές της μουσικής τους (το αναφέρω επειδή αναφέρθηκε οτι στους αυτοσχεδιασμούς με λύρα παίζουν τα ίδια και τα ίδια); Αν ρωτήσετε οποιονδήποτε έχει βρεθεί στη Κρήτη και έχει ζήσει λίγο εκεί πιστεύω οτι θα σωμφωνήσει μαζί μου...επαναλαμβάνω οτι σέβομαι τη γνώμη των παιδιών που κάνανε τα παραπάνω posts απλά πιστεύω οτι αξίζει να αφιερώσουμε λίγο χρόνο και λίγο παραπάνω προσοχή στη κουλτούρα των τόπων μας (της Ελλάδας γενικά) ωστε να μπορούμε τουλάχιστον να εκτιμήσουμε και να παραδεχτούμε κάποια πράγματα άσχετα αν τα καταλαβαίνουμε ή οχι...
Eνταξει ναι ισως το παρακανα αλλα στα δικα μου αυτια φαινεται πολυ βαρετη αυτη η μουσικη.Και ο χορος ενω ειναι ωραιος μεχρι ενα σημειο μετα αρχιζει και γινεται μονο για επιδειξη.Παρολαυτα μπορει να εχεις και δικιο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Συμφωνω μαζι σου (πρωτη φορα να γραφτει στα πρακτικα :P)..Ο Ξυλουρης ειναι πολυ καλος γιατι εγραφε μουσικη.Τωρα οποτε ερχομαι Κρητη και παω σε πανηγυρια ακουω κατι τυπους,σαν τον malmsteen της λυρας ενα πραμα που παιζουν συνεχεια το ιδιο σε ολο και πιο γρηγορο ρυθμο με στιχους που βγαζουν εκεινη τη στιγμη..Ε ενταξει ειναι βαρετο..Δεν λεει.Ασε που σηκωνονται και κατι χορευταραδες και κανουν επιδειξη στις κωλοτουμπες :P

Οι στίχοι που λές είναι μαντινάδες και αποτελούν πολύ σημαντικό στοιχείο της κουλτούρας και της ζωής εκεί...όσο για τα κομμάτια που λες στα πανηγύρια πρόκειται για αυτοσχεδιασμούς και τα οποία δεν έχουν τη μουσική ως βασικό συστατικό αλλά τις μαντινάδες που όντως βγαίνουν εκείνη τη στιγμή...επίσης οι 'κωλοτούμπες' που αναφέρεις είναι οι παραδοσιακοί χοροί της Κρήτης και τέτοιοι υπάρχουν σε όλα τα μέρη της Ελλάδας (όπως επίσης και διαφορετικές κουλτούρες ανάλογα με το τόπο και την ιστορία του)...για την ιστορία λοιπόν σας αναφέρω οτι και οι μαντινάδες και οι χοροί, ακόμα και οι ενδυμασίες στη Κρήτη συμβολίζουν διάφορα πράγματα που έχουν σχέση με την ιστορία του τόπου (και κατά συνέπεια αποτελούν μέρος της ιστορίας της Ελλάδας) και οι άνθρωποι εκεί σεβόμενοι την ιστορία του τόπου τους κρατάνε όλα αυτά τα στοιχεία αναλλοίωτα...σέβομαι οτι κάποιοι μπορεί να μη γουστάρουν τη μουσική αυτή αλλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ρε παιδιά...δηλαδή η Ήπειρος που η μουσική της είναι βασισμένη στο κλαρίνο (δηλαδή χρησιμοποιείται ως βασικό όργανο όπως η κρητική λύρα) δεν έχει τις βασικές κλίμακες της μουσικής πάνω στις οποίες πατάνε οι μελωδικές γραμμές της μουσικής τους (το αναφέρω επειδή αναφέρθηκε οτι στους αυτοσχεδιασμούς με λύρα παίζουν τα ίδια και τα ίδια); Αν ρωτήσετε οποιονδήποτε έχει βρεθεί στη Κρήτη και έχει ζήσει λίγο εκεί πιστεύω οτι θα σωμφωνήσει μαζί μου...επαναλαμβάνω οτι σέβομαι τη γνώμη των παιδιών που κάνανε τα παραπάνω posts απλά πιστεύω οτι αξίζει να αφιερώσουμε λίγο χρόνο και λίγο παραπάνω προσοχή στη κουλτούρα των τόπων μας (της Ελλάδας γενικά) ωστε να μπορούμε τουλάχιστον να εκτιμήσουμε και να παραδεχτούμε κάποια πράγματα άσχετα αν τα καταλαβαίνουμε ή οχι...

ξερω και τους συμβολισμους και σεβομαι αυτους τους μουσικους που αξιζουν το σεβασμο μου....κ πιστεψε με υπαρχουν πολλοι που δεν τον αξιζουν.με το που βλεπεις κρητικο μουστακαλη με λυρα δε σημαινει πως ειναι και ο συνεχιστης των παραδοσεων μπλα μπλα μπλα....αν προσεξεις τις μαντιναδες ειναι του κωλου -κ σορι για τν εκφραση αλλααααα....οσο για τους χορους δεν εχω καμια αντιρρηση. αν και μ τν σπαει π πολλες φορες βγαινει ενας φιγουρατζης κ αρχιζει τα κολπα στο ντουκου κ χορευει μονος του...κ οι αλλοι απο διπλα κοιτανε...
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Εμενα δεν μου αρεσουν τα γυφτολαϊκα και τα πολυ αγρια metal ect.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
77 Απαντήσεις
31456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 18:14
από Ommadawn
331 Απαντήσεις
84521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:25
από Jezus
141 Απαντήσεις
41736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 10:05
από Mike Moss
77 Απαντήσεις
23447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
7055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
44 Απαντήσεις
14166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 12:15
από RORY GALLAGHER
7 Απαντήσεις
3489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 11:47
από mpamps
40 Απαντήσεις
12688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
11 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 23:08
από Καθόδιος (φλουτσ)
25 Απαντήσεις
8334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 21:18
από Guitarholic_punk