Αποστολέας Θέμα: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!  (Αναγνώστηκε 4499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« στις: 16/12/12, 22:04 »
H δευτερη μου ηχογραφηση σε ενα τεραστιο κομματι.Ενα ενοχλητικο τσικ τσικ ειναι του backing track κ δεν φταιω εγω.Καθε φορα με ενθουσιαζει η ποιοτητα της καρτας της Behringer των 10ε!Μη ξεχασω κ τη κιθαριτσα μου που αυτη τη φορα ειναι η epiphone sg g400.βαζω το λινκ κ ευχομαι αυτη τη φορα να δουλεψει με τη μια! :P
Τα σχολια σας μου ειναι πραγματικα χρησιμα!



https://soundcloud.com/noelala13/jj-cale-cloudy-day-by-noe13


« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/12, 22:48 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #1 στις: 17/12/12, 08:19 »
Εγω θα πω οτι μου άρεσε πολύ ο ήχος με το κομμένο tone, ειδικά στην αρχή. Μόνο σε ένα σημείο που γύρισες το σολο σε χαμηλά/μπάσα μπούκωσε λίγο. Ωραίο feeling και καθαρό παιξιμο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #2 στις: 17/12/12, 09:49 »
Εγω θα πω οτι μου άρεσε πολύ ο ήχος με το κομμένο tone, ειδικά στην αρχή. Μόνο σε ένα σημείο που γύρισες το σολο σε χαμηλά/μπάσα μπούκωσε λίγο. Ωραίο feeling και καθαρό παιξιμο.
Σε ευχαριστω...ειναι η 2η ηχογραφηση που κανω κ το ψαχνω ακομα...Σκεψου οτι στο track δεν εκανα καμια επεμβαση,ειναι ακριβως οπως το επαιζα εκεινη τη στιγμη!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #3 στις: 17/12/12, 14:14 »
ωραίο παίξιμο, σταθερό, αν και απλό....

εγώ θα την ήθελα λίγο πιο μπροστά την κιθάρα και με περισσότερο tone...αλλά δεν ήταν τραγικό!

και όντως, με λίγες νότες είχες τόσο ωραίο feeling!
έχεις βάλει στόχο για τα δύσκολα! ;)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #4 στις: 17/12/12, 14:39 »
Ωραιος ο φιλος !! Λιγα λογια και καλα !! Ακουσα απο ηχειακια στο γραφειο θα επανελθω περι διαμορφωσεως...αν και ο παιχτης εχει παντα δικιο στο πως ακουει την κιθαρα του και εμπνεεται την στιγμη της ηχογραφησης.....(ψψψψ τι ειπα παλι) !!
Αντε και στα δικα μας σε κανενα κλιπακι !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #5 στις: 17/12/12, 17:09 »
Σας ευχαριστω παιδες που μπηκατε στο κοπο και ακουσετε.περιμενω κ αλλες κριτικες και κυριως με ενδιαφερουν οι αρνητικες!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #6 στις: 17/12/12, 21:23 »
Μπράβο ρε Αντώνη ωραίο μια χαρά τα πας,

Άσχετο-ποια κάρτα είναι η behringer

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #7 στις: 17/12/12, 23:07 »
Μπράβο ρε Αντώνη ωραίο μια χαρά τα πας,

Άσχετο-ποια κάρτα είναι η behringer
Βασιλη ειναι εκπληκτικο μηχανηματακι και δεν ειναι καν behringer...ειναι αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Guitar-to-USB-Interface-Link-Cable-MAC-PC-Recording-Record-CD-Black-UK-/270871274482?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3f112fa3f2

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #8 στις: 17/12/12, 23:49 »
Δεν σου είπα πως με έβαλες στην μπρίζα με το Page wiring και τώρα πρόσφατα έβαλα push pull pots το ένα για σπλιντάρισμα και το άλλο για phase on/off

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #9 στις: 18/12/12, 08:36 »
εγώ θα την ήθελα λίγο πιο μπροστά την κιθάρα
Συμφωνώ, σε κάποια σημεία, είτε λόγω έντασης, είτε λόγω του tone (που μου άρεσε, αλλά δεν βοηθούσε στο mix) η κιθάρα ήταν λίγο πίσω.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #10 στις: 18/12/12, 12:00 »
Δεν σου είπα πως με έβαλες στην μπρίζα με το Page wiring και τώρα πρόσφατα έβαλα push pull pots το ένα για σπλιντάρισμα και το άλλο για phase on/off
Βασιλακο το μονο που θα σου ευχηθω ειναι κουραγιο...αυτο που σου ξαναλεω ειναι οτι, για μενα παντα,δεν αξιζει τη φασαρια...με 2 απλα push/pull θα εισαι τσιφτης!

kopaniamento:Συμφωνω απολυτα μαζι σας,απλα επειδη ασχοληθηκα ωρα με την εγγραφη,δεν ειχα κουραγιο για περαιτερω επεξεργασια κ το αφησα ετσι.Στο επιπεδο που βρισκομαι αυτη τη στιγμη (περιπου στο πατο δηλαδη) με ενδιαφερει πιο πολυ η τεχνικη παρα η εγγραφες,που τις κανω περισσοτερο για να με ακουω.Σιγα σιγα θα το μαθω κ το προγραμμα που θα παει!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/12, 18:45 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #11 στις: 18/12/12, 18:37 »
με ενδιαφερει πιο πολη η τεχνικη παρα η εγγραφες,που τις κανω περισσοτερο για να με ακουω.
+1 και εγώ σε τέτοια φάση είμαι

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #12 στις: 18/12/12, 18:46 »
με ενδιαφερει πιο πολη η τεχνικη παρα η εγγραφες,που τις κανω περισσοτερο για να με ακουω.
+1 και εγώ σε τέτοια φάση είμαι
πωπω με το quote σου ανεδειξες ενα ορθογραφικο που μου ξεφυγε,που οταν τα βλεπω μου σηκωνεται η τριχα ;D

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #13 στις: 22/12/12, 14:20 »
Μπράβο βρε Αντώνη, πολύ ωραίος ήχος!!!Πώς και τέτοια (γλυκιά και τρυφερή :D ) επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #14 στις: 22/12/12, 15:37 »
Όμορφη προσπάθεια, :up συμφωνώ με ότι εχει ειπωθεί παραπάνω. Απλά το μόνο σημείο που θα σχολίαζα επιπλέον είναι το αυτοσχεδιαστικό μέρος του 1:30-2:30, το οποίο, αν και σίγουρα δεν είναι κακό, ίσως ακούγεται απλό εκτελεστικά (phrasing) και συνθετικά.

Όσον αφορά το phrasing, θα μπορούσες να κάνεις περισσότερη χρήση τεχνικών όπως, π.χ., slide, στακάτο, double stops/συγχορδιών. Συνθετικά, η "συναισθηματική πορεία" του solo είναι σταθερή ("flat") και στο ύφος του υπόλοιπου κομματιού, χωρίς κάποιο "contrast" που θα ανανέωνε το ενδιαφέρον. Για παράδειγμα, θα ήθελα στο δεύτερο μισό να ξεκινούσε μία "αναταραχή" που θα κορυφωνόταν στο τέλος, κάνοντας έτσι πιο ικανοποιητική την επανείσοδο του θέματος. Αυτό θα μπορούσες να το πετύχεις τόσο με το phrasing, π.χ., τονισμό του off-beat, φθόγγοι μικρότερης διάρκειας, κ.τ.λ.π., όσο και με την επιλογή των φθόγγων, π.χ., εισαγωγή χρωματικών φθόγγων στα licks, ή, σε πιο προχωρημένο επίπεδο, licks που αντιστοιχούν σε αρμονίες "κόντρα" σε αυτή του backing.

Από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στο στυλ και συνεπώς τα περισσότερα από τα παραπάνω, ακόμα και να ήθελες, δεν θα μπορούσες να τα εφαρμόσεις με ιδιαίτερη επιτυχία αυτή την στιγμή. Απλά τα αναφέρω σαν δυνατότητες τις οποίες θα μπορούσες να μελετήσεις στο μέλλον, αν σε ενδιαφέρει.  :)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #15 στις: 22/12/12, 15:47 »
Όμορφη προσπάθεια, :up συμφωνώ με ότι εχει ειπωθεί παραπάνω. Απλά το μόνο σημείο που θα σχολίαζα επιπλέον είναι το αυτοσχεδιαστικό μέρος του 1:30-2:30, το οποίο, αν και σίγουρα δεν είναι κακό, ίσως ακούγεται απλό εκτελεστικά (phrasing) και συνθετικά.

Όσον αφορά το phrasing, θα μπορούσες να κάνεις περισσότερη χρήση τεχνικών όπως, π.χ., slide, στακάτο, double stops/συγχορδιών. Συνθετικά, η "συναισθηματική πορεία" του solo είναι σταθερή ("flat") και στο ύφος του υπόλοιπου κομματιού, χωρίς κάποιο "contrast" που θα ανανέωνε το ενδιαφέρον. Για παράδειγμα, θα ήθελα στο δεύτερο μισό να ξεκινούσε μία "αναταραχή" που θα κορυφωνόταν στο τέλος, κάνοντας έτσι πιο ικανοποιητική την επανείσοδο του θέματος. Αυτό θα μπορούσες να το πετύχεις τόσο με το phrasing, π.χ., τονισμό του off-beat, φθόγγοι μικρότερης διάρκειας, κ.τ.λ.π., όσο και με την επιλογή των φθόγγων, π.χ., εισαγωγή χρωματικών φθόγγων στα licks, ή, σε πιο προχωρημένο επίπεδο, licks που αντιστοιχούν σε αρμονίες "κόντρα" σε αυτή του backing.

Από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στο στυλ και συνεπώς τα περισσότερα από τα παραπάνω, ακόμα και να ήθελες, δεν θα μπορούσες να τα εφαρμόσεις με ιδιαίτερη επιτυχία αυτή την στιγμή. Απλά τα αναφέρω σαν δυνατότητες τις οποίες θα μπορούσες να μελετήσεις στο μέλλον, αν σε ενδιαφέρει.  :)
Fourier σε ευχαριστω παρα πολυ για τις υποδειξεις και προσπαθω εστω μια μια να τις προσθετω στα παιξιματα μου καθως παιζω μολις 1+ χρονο και προσπαθω να αναβαθμιζομαι κομματι κομματι...Σε ευχαριστω πολυ,τετοιες παρατηρησεις μονο βελτιωση φερνουν!

gkou: To 'λαθος΄  ;D δεν ειναι δικο μου,ο δασκαλος με πιανει απο το αυτι κ με υποχρεωνει με βια ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #16 στις: 23/12/12, 11:16 »
Δεν σου είπα πως με έβαλες στην μπρίζα με το Page wiring και τώρα πρόσφατα έβαλα push pull pots το ένα για σπλιντάρισμα και το άλλο για phase on/off
Βασιλακο το μονο που θα σου ευχηθω ειναι κουραγιο...αυτο που σου ξαναλεω ειναι οτι, για μενα παντα,δεν αξιζει τη φασαρια...με 2 απλα push/pull θα εισαι τσιφτης!

Ήδη ήταν τελειωμένο με push pull το ένα σπλιντάρει και τους δύο και το άλλο είναι για phase on off,το πιο δύσκολο ήταν να μετατρέψω τα καλώδια του neck(seymour duncan-59)από ένα και μπλεντάζ(σήμα γείωση)σε τέσσερα και μπλεντάζ ώστε να μπορέσω να τον σπλιντάρω.

Άξιζε όμως ο κόπος μπορεί να έχουν το hum των single coils αλλά δεν με χαλάει, βγάζουν πολύ ωραίο ήχο.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #17 στις: 23/12/12, 11:34 »
Είχα λάθος για την πεντατονική, μπορεις να παίξεις και με αυτήν για blues ύφος, αλλα για να jazz-αρεις στο στυλ του αυθεντικού, θες παραπάνω νότες.
Για 1+ χρόνο παίζεις πολύ καλά. Έχεις δάσκαλο ?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: JJ Cale cloudy day by noe13!!!!
« Απάντηση #18 στις: 23/12/12, 13:36 »
Είχα λάθος για την πεντατονική, μπορεις να παίξεις και με αυτήν για blues ύφος, αλλα για να jazz-αρεις στο στυλ του αυθεντικού, θες παραπάνω νότες.
Για 1+ χρόνο παίζεις πολύ καλά. Έχεις δάσκαλο ?
εχω εναν πολυ καλο δασκαλο αλλα ουσιαστικα εχω κανει 4 μαθηματα...1 χρονο επαιζα μονος μου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 18:15
από pickaddict09
9 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 15:58
από Spyros Delta