Αποστολέας Θέμα: Μαχαίρωμα-θάνατος 20χρονου φοιτητή στην Κρήτη  (Αναγνώστηκε 17130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Μόλις το άκουσα παιδιά στις ειδήσεις. :o Ο φοιτητής πήγε σε ένα σουβλατζίδικο και κατα λάθος έριξε το σουβλάκι ενός 35χρονου,και τότε εκείνος έβγαλε μαχαίρι και μαχαίρωσε το παιδί στην καρδιά.Αυτός, είπαν, οτι ήταν για 13 χρόνια στη φυλακή και για άλλο ένα φόνο που είχε διαπράξει.Αν ήμουν στη  θέση του αστυνομικού που τον συνέλαβε,θα είχε φάει τόσο ξυλο, που θα χρειαζόταν να κάνει πλαστική για να φτιάξει >:( >:( >:(
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Αν ήμουν πάλι εγώ στη θέση του αστυνομικού (ή οποιουδήποτε συγγενή του παιδιού) θα ζούσε σκηνικά saw πριν πεθάνει. Κάτι τέτοια καθίκια είναι για βασανισμό και απαγχονισμό σε κοινή θέα.  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Αν ήμουν πάλι εγώ στη θέση του αστυνομικού (ή οποιουδήποτε συγγενή του παιδιού) θα ζούσε σκηνικά saw πριν πεθάνει. Κάτι τέτοια καθίκια είναι για βασανισμό και απαγχονισμό σε κοινή θέα. >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Πραγματικα,για τέτοια άτομα μόνο θανατική ποινή αξίζει.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Και πολύ τους είναι ένας γρήγορος θάνατος φίλε...  >:(

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
δε φταιει το παλικαρι ρε παιδια..ο ''κυριος'' που του πουλησε το εξιτηριο στα 13 χρονια κλεφτης να γινει δηλαδη ? δεν ακουσα τιποτα,αλλα αν ειναι αληθεια,αλοιμονο στο παιδακι που παει χαμενο... :-\

Αποσυνδεδεμένος Libertine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μωρε μπραβο προχωρημενες αποψεις..........!!!
Μηπως να παραγγειλουμε και μερικες ηλεκτρικες καρεκλες εκτος απο κιθαρες??
Μηπως πριν καταδικασουμε και αρχισουμε τις καταρες θα επρεπε να αναρωτηθουμε αν φταιει αυτος και μονο αυτος ή αν εχει μεριδιο ευθυνης και το απαραδεκτο και εντελως τυπικο συστημα σωφρονισμου που τον ειχε 13 χρονια μεσα και θεωρητικα θα επρεπε να βγει αλλος ανθρωπος ωφελιμος και χρησιμος στην κοινωνια??
Μηπως??....
Oh, ask me why, and I'll spit in your eye

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Στην Κρήτη είναι πολλά τα "παλικάρια" που έχουν τα μαχαίρια, όπλα, αυτοκίνητα και αγροτικά φυσική προέκταση πραγμάτων που τους λείπουν. Δυστυχώς εδώ με το που φύγεις λίγα χμ έξω από κάποια κεντρική πόλη το μορφωτικό επίπεδο πέφτει δραματικά και αυτά είναι τα αποτελέσματα που έχει αυτό το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Μωρε μπραβο προχωρημενες αποψεις..........!!!
Μηπως να παραγγειλουμε και μερικες ηλεκτρικες καρεκλες εκτος απο κιθαρες??
Μηπως πριν καταδικασουμε και αρχισουμε τις καταρες θα επρεπε να αναρωτηθουμε αν φταιει αυτος και μονο αυτος ή αν εχει μεριδιο ευθυνης και το απαραδεκτο και εντελως τυπικο συστημα σωφρονισμου που τον ειχε 13 χρονια μεσα και θεωρητικα θα επρεπε να βγει αλλος ανθρωπος ωφελιμος και χρησιμος στην κοινωνια??
Μηπως??....
Καλή η ιδέα σου.Δεν είναι ασχημες καναδυό καρέκλες.Για να σωφρονιστεί κάποιος,πρέπει πρώτα να το έχει πάρει απόφαση και ο ίδιος και ύστερα να βοηθηθεί περαιτέρω.Ελάχιστοι είναι φίλε αυτοί που πραγματικά βγαίνουν ωφέλιμοι στην κοινωνία,γιατι οι περισσότεροι κανούν και μέσα καινούριες 'παρέες'.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά άκουσα πως το παληκάρι που πέθανε δεν ''έριξε κατα λάθος το σουβλάκι του 35χρονου'' αλλά του ''πούλησε μαγκιά'' και γι αυτό το όλο σκηνικό.. Πολλές φορές τα ΜΜΕ υπερβάλλουν λίγο, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις.. Αυτό φυσικά δε δικαιολογεί την ενέργεια του 35χρονου... απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο να παριστάνεις τον μάγκα, ειδικά σε κάποιον που δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παντως το κακο εχει παραγινει..ο καθενας παιρνει ενα μαχαιρι κατσαβιδι κ το παιζει ο απιστευτος μαγκας...εκτως των αλλον αν ο κυριος εφαγε ποινη για φονο γιατι σε 13 χρονια ηταν εξω?δλδ χαζοι ειναι οι αλλοι ευρωπαιοι που τους ριχνουν 25αρια κ δεν τα κανουν τα 25 15 κ τα 15 5?
ενα αλλο περιστατικο που με αηδιασε ηταν η ποινη σε εναν για αποπιρα βιασμου σε ανηλικο 3 χρονια με εγγυηση???τρελοι ειμαστε...δλδ αυτος τα πληρωσε τα λεφτα κ τωρα ειναι καλα...δεν θα το κανει ποτε...σκατα δικαιο εχουμε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Στην Κρήτη είναι πολλά τα "παλικάρια" που έχουν τα μαχαίρια, όπλα, αυτοκίνητα και αγροτικά φυσική προέκταση πραγμάτων που τους λείπουν. Δυστυχώς εδώ με το που φύγεις λίγα χμ έξω από κάποια κεντρική πόλη το μορφωτικό επίπεδο πέφτει δραματικά και αυτά είναι τα αποτελέσματα που έχει αυτό το πράγμα.

Εδώ είναι πιστεύω όλη η ουσία του θέματος.. Πρώτα απ'όλα πρέπει να παρέχεται ΜΟΡΦΩΣΗ και έπειτα το σωφρονιστηκό σύστημα να ΣΩΦΡΟΝΙΖΕΙ..
Κι αφήστε τις ηλεκτρικές καρέκλες..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην Κρήτη είναι πολλά τα "παλικάρια" που έχουν τα μαχαίρια, όπλα, αυτοκίνητα και αγροτικά φυσική προέκταση πραγμάτων που τους λείπουν. Δυστυχώς εδώ με το που φύγεις λίγα χμ έξω από κάποια κεντρική πόλη το μορφωτικό επίπεδο πέφτει δραματικά και αυτά είναι τα αποτελέσματα που έχει αυτό το πράγμα.

Εδώ είναι πιστεύω όλη η ουσία του θέματος.. Πρώτα απ'όλα πρέπει να παρέχεται ΜΟΡΦΩΣΗ και έπειτα το σωφρονιστηκό σύστημα να ΣΩΦΡΟΝΙΖΕΙ..
Κι αφήστε τις ηλεκτρικές καρέκλες..


όντως με τη μόρφωση υποτί8εται ότι σωφρονίζεσαι...αλλά αν ο άλλος είναι ζώο ή έχει ψυχικά προβλήματα που δεν μπορεί να τα ελέγξει μάμησε τα!!

Παιδιά άκουσα πως το παληκάρι που πέθανε δεν ''έριξε κατα λάθος το σουβλάκι του 35χρονου'' αλλά του ''πούλησε μαγκιά'' και γι αυτό το όλο σκηνικό.. Πολλές φορές τα ΜΜΕ υπερβάλλουν λίγο, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις.. Αυτό φυσικά δε δικαιολογεί την ενέργεια του 35χρονου... απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο να παριστάνεις τον μάγκα, ειδικά σε κάποιον που δεν ξέρεις...

εννοείται...πόσο μάλλον όταν είναι κρητικός ;D
(δεν ειμαι προκατειλημμένος αλλά μου χουν πει πολλά για τη συμπεριφορά τους και το ΅αντριλίκι΅ τους)
εννοείται βέβαια πως δεν είναι όλοι οι κρητικοί  έτσι!!!

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μωρε μπραβο προχωρημενες αποψεις..........!!!
Μηπως να παραγγειλουμε και μερικες ηλεκτρικες καρεκλες εκτος απο κιθαρες??
Μηπως πριν καταδικασουμε και αρχισουμε τις καταρες θα επρεπε να αναρωτηθουμε αν φταιει αυτος και μονο αυτος ή αν εχει μεριδιο ευθυνης και το απαραδεκτο και εντελως τυπικο συστημα σωφρονισμου που τον ειχε 13 χρονια μεσα και θεωρητικα θα επρεπε να βγει αλλος ανθρωπος ωφελιμος και χρησιμος στην κοινωνια??
Μηπως??....

Α δηλαδη καλυτερα ειναι ο καθε ψυχακιας να τραβαει μαχαιρι και να σκοτωνει σε οποια διαφωνια υπαρξει στη ζωη του??  Απαγχωνισμο να τελειωνει!! Να βλεπουνε και οι υπολοιποι να φοβουνται.  Αμα ησουνα στην οικογενεια αυτου που πεθαινε πως θα ενιωθες τωρα??
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Πραγματικα,για τέτοια άτομα μόνο θανατική ποινή αξίζει.
Ναι ρε γ**ώτο, όσο και αν είμαι κατά της θανατικής ποινής σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μου βγαίνουν και μένα τέτοια ένστικτα...

Αλλά πάντως σίγουρα θα είπε και το παλικάρι κάποιες κουβέντες παραπάνω... γιατί αν του έλεγε "σόρυ φίλε μου θα σου αγοράσω καινούριο" όσο "ψυχάκιας" και να ήταν ο άλλος δεν θα αντιδρούσε έτσι...

Γι' αυτό δεν χρειάζεται να το παίζουμε συνέχεια μάγκες... αν δίνεις αγάπη θα παίρνεις αγάπη  ;)

Τώρα για το σωφρονιστικό σύστημα και γιατί αυτός ο άνθρωπος ήταν έξω μετά από 15 χρόνια... ελλάδα... τι άλλο να πω!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ρε σεις, για ενα σουβλακι και 3-4 κουβεντες παραπανω δε σκοτωνεις...ή τα πραγματα έγιναν αλλιως ή ο τύπος είναι ψυχάκιας και πρεπει να σαπίσει στη φυλακή...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε σεις, για ενα σουβλακι και 3-4 κουβεντες παραπανω δε σκοτωνεις...ή τα πραγματα έγιναν αλλιως ή ο τύπος είναι ψυχάκιας και πρεπει να σαπίσει στη φυλακή...

Ε προφανώς ισχύουν και τα 2 που ανέφερες. Ψυχάκιας και 3-4 κουβέντες.
Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι που λένε, "Μη σου κάτσει" .

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μωρε μπραβο προχωρημενες αποψεις..........!!!
Μηπως να παραγγειλουμε και μερικες ηλεκτρικες καρεκλες εκτος απο κιθαρες??
Μηπως πριν καταδικασουμε και αρχισουμε τις καταρες θα επρεπε να αναρωτηθουμε αν φταιει αυτος και μονο αυτος ή αν εχει μεριδιο ευθυνης και το απαραδεκτο και εντελως τυπικο συστημα σωφρονισμου που τον ειχε 13 χρονια μεσα και θεωρητικα θα επρεπε να βγει αλλος ανθρωπος ωφελιμος και χρησιμος στην κοινωνια??
Μηπως??....
ναι δηλαδή τι άποψη έχεις εσυ?
να το κανακέυουμε κανα δυο χρονάκια και αυτόν και το κάθίκι που τον άφησε να κάνει βόλτες και μετά να τους αφήσουμε έξω να μην πλήτουν ?
Ρώτησε τη μανούλα του παιδιού πως το μεγάλωνε τόσα χρόνια και αμα γίνεις πατέρας το ξανασηζητάμε κύριε προοδευτικέ......

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παιδιά άκουσα πως το παληκάρι που πέθανε δεν ''έριξε κατα λάθος το σουβλάκι του 35χρονου'' αλλά του ''πούλησε μαγκιά'' και γι αυτό το όλο σκηνικό.. Πολλές φορές τα ΜΜΕ υπερβάλλουν λίγο, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις.. Αυτό φυσικά δε δικαιολογεί την ενέργεια του 35χρονου... απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο να παριστάνεις τον μάγκα, ειδικά σε κάποιον που δεν ξέρεις...

Και στα 2 σενάρια, το πράγμα που κρατούσε το μαχαίρι, κυνήγησε το φοιτητή. Δεν έγινε ξέρω γώ αυθόρμητα.
Επίσης το σκηνικό έγινε 5 το πρωι. Τί λετε, ήταν απο ολονυκτία μελέτης, ή ήταν όλοι πιωμένοι?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ρε σεις, για ενα σουβλακι και 3-4 κουβεντες παραπανω δε σκοτωνεις...ή τα πραγματα έγιναν αλλιως ή ο τύπος είναι ψυχάκιας και πρεπει να σαπίσει στη φυλακή...
Νομιζα οτι οσοι εχουν ψυχικα προβληματα πηγαινουν στο ψυχιατριο...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Όταν ακούμε τέτοια περιστατικά,όλοι εξοργιζόμαστε και είναι φυσικό.Αν μάλιστα επρόκειτο και για δικό μας αγαπημένο πρόσωπο,τότε πιθανότατα να παίρναμε και τον νόμο στα χέρια μας ,γράφοντας στα παλιά μας παπούτσια τις συνέπειες.Είτε πρόκειτε "δια ασήμαντον" αφορμή ,είτε υπήρχε κάποιος λόγος,ο φόνος είναι φόνος.Όμως η δεύτερη σκέψη ,η πιο ψύχραιμη εμένα μου λέει ,ότι σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να εφαρμαστεί στην Ελλάδα θανατική ποινή.Υπάρχει σχετικό θέμα που έχω εκθέσει τις απόψεις μου και δεν θα επεκταθώ εδώ.Απλά θα θυμίσω ότι η κοινωνία δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να εξομοιώνεται με τον δράστη.Η κοινωνία δεν πρέπει να συνηθίσει στον θάνατο ως τιμωρία ,αλλά μόνο ως μια αποτρόπαια πράξη,για την οποία άλλωστε και η ίδια έχει μερίδιο ευθύνης.Άλλωστε για μένα ο δράστης θα πρέπει να έχει την ευκαιρία για όλη του την υπόλοιπη ζωή να συνειδητοποιήσει τι έκανε, μέσα σε ένα κελί φυλακής.Αλλά φυσικά όταν λέμε ισόβια ,να είναι και ισόβια.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν ακούμε τέτοια περιστατικά,όλοι εξοργιζόμαστε και είναι φυσικό.Αν μάλιστα επρόκειτο και για δικό μας αγαπημένο πρόσωπο,τότε πιθανότατα να παίρναμε και τον νόμο στα χέρια μας ,γράφοντας στα παλιά μας παπούτσια τις συνέπειες.Είτε πρόκειτε "δια ασήμαντον" αφορμή ,είτε υπήρχε κάποιος λόγος,ο φόνος είναι φόνος.Όμως η δεύτερη σκέψη ,η πιο ψύχραιμη εμένα μου λέει ,ότι σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να εφαρμαστεί στην Ελλάδα θανατική ποινή.Υπάρχει σχετικό θέμα που έχω εκθέσει τις απόψεις μου και δεν θα επεκταθώ εδώ.Απλά θα θυμίσω ότι η κοινωνία δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να εξομοιώνεται με τον δράστη.Η κοινωνία δεν πρέπει να συνηθίσει στον θάνατο ως τιμωρία ,αλλά μόνο ως μια αποτρόπαια πράξη,για την οποία άλλωστε και η ίδια έχει μερίδιο ευθύνης.Άλλωστε για μένα ο δράστης θα πρέπει να έχει την ευκαιρία για όλη του την υπόλοιπη ζωή να συνειδητοποιήσει τι έκανε, μέσα σε ένα κελί φυλακής.Αλλά φυσικά όταν λέμε ισόβια ,να είναι και ισόβια.
σωστά αν και θε έπρεπε κατά την γνώμη μου να υφίστατε η θανατική καταδίκη για κατα συρροή και εξακολούθηση δολοφόνους (καλή ώρα) και για κατα συρροή παιδεραστές.
Στην πρώτη κατηγορία πρέπει να υπαχθούν και οι εμπόροι ναρκωτικών ΔΙΧΩΣ ¨ΑΛΛΟ

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παει και δεν παει με αυτο το θεμα αλλα θα το ξαναπω..Ας παρουν επιτελους τα οπλα απο τους Κρητικους και απο τους απανταχου μαγκιτες που νομιζουν οτι πρεπει οι ιδιοι πρεπει να εχουν το ελεγχο..Ας διορθωσουν σοφρωνστικα ιδρυματα και την παιδεια μας και αφηστε στην ακρη ηλεκτρικες καρεκλες και σουβλες..
Τους μεγαλοεμπορους ουτως η αλλως δεν τους πιανουν οποτε... :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
αυτο το τελευταιο το υποστηριζω κι εγω... μεχρι να με βρουν σε κανα χαντακι ;D

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Καλές οι θεωρίες περί σωφρονισμών κτλ να χουμε να λέμε, αλλά μόνο μέχρι να σου τύχει εσένα.
Αν ο πατέρας του συγκεκριμένου παιδιού έβρισκε τον δράστη και έπραττε σαν άλλος Άκης Πάνου, θα είχε όλα τα ελαφρυντικά από μέρους μου.
μηπως να φερουμε και τον νομο του χαμουραμπι?
αν ειναι να γυρισουμε στον οφθαλμο αντι οφθαλμου τοτε να αποφασισουμε οτι δεν υπαρχει καν η νομικη επιστημη να το τελειωνουμε το θεμα.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Πραγματικα,για τέτοια άτομα μόνο θανατική ποινή αξίζει.


Τώρα για το σωφρονιστικό σύστημα και γιατί αυτός ο άνθρωπος ήταν έξω μετά από 15 χρόνια... ελλάδα... τι άλλο να πω!!!
θα διαφωνησω καθετα οτι ο σωφρονισμος ενος εγκληματια εξαρταται απο τα χρονια που περναει στην φυλακη.
ο σωφρονισμος επιτυγχανεται σε 2-5 χρονια σε ενα καλο συστημα.ειναι ισχυρη πεποιθηση μου οτι παραπανω χρονος στην φυλακη δεν εχει καμια απολυτως θετικη επιδραση στον δραστη.
το γεγονος οτι ο δραστης επαναλαμβανει το εγκλημα ειναι απορροια αλλων παραγοντων και δεν εχει σχεση με τα χρονια που ειναι κλεισμενος στο κελι του
μερικοι απο αυτους τους παραγοντες?
1 το γεγονος οτι η φυλακη ειναι σχολειο εγκληματος...αυτο γιατι δεν το σταματαει κανεις?
2 το γεγονος οτι ενας σωφρονισμενος εγκληματιας οταν βγαινει απο την φυλακη αντιμετωπιζει τον κοινωνικο αποκλεισμο και δεν μπορει να βρει δουλεια ή να κανει σχεση επειδη ειναι πρωην καταδικος.οποτε δεν εχει αλλη επιλογη απο το να στραφει ξανα στον χωρο του εγκληματος...

ας λυσουν-με σαν κοινωνια τα παραπανω και μετα να δουμε αν λειτουργει καλα ο σωφρονισμος.
ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θάνατος

Ξεκίνησε από Riverson « 1 2 3 4 5 » Άνθρωπος και ζωή

110 Απαντήσεις
32056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 23:04
από myrto!
17 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/05, 10:14
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
4403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/05, 15:22
από Fteo
11 Απαντήσεις
3843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 20:35
από Ektor_S
66 Απαντήσεις
22062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 12:41
από papous
0 Απαντήσεις
1315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 12:35
από DEROS
15 Απαντήσεις
7489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 10:34
από TassosK
9 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/07, 16:55
από Adoni
1 Απαντήσεις
1952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
0 Απαντήσεις
719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/20, 18:19
από ΠΟΙΟΣ