Αποστολέας Θέμα: Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει  (Αναγνώστηκε 31066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
...
Ειναι παρα πολλοι που για πολλους λογους (απο ιδεολογια μεχρι ελειψη ικανοτητων, ολα παιζουν) δεν θελουν ή δεν μπορουν να ασχοληθουν επαγγελματικα με την μουσικη, αλλα γουσταρουν να παιζουν μπροστα σε κοινο, απλα και μονο γιατι αυτο τους γεμιζει, ειναι σαν εκπληρωση των φαντασιωσεων τους...Και αυτοι, ειναι εκεινοι που μπορει να παιζουν τσαμπα, ακομα και να πληρωνουν για να παιξουν σε καποιον χωρο!
Και βεβαια απο την αλλη ειναι οι ιδιοκτητες τετοιων χωρων, που κι αυτοι με την σειρα τους πρεπει να βγαλουν χρημα απο την δικη τους επενδυση και φυσικα οταν βλεπουν αρκετους που παιζουν τσαμπα, θα προτιμησουν αυτους, ενω αν θελουν κατι πιο "κλασης" θα το πληρωσουν κανονικα...
...
Θες απλα να γουσταρεις να παιζεις μπροστα απο κοινο πραγματα που σου αρεσουν με τους κολλητους σου, την μπαντα σου κτλ;
Καντο, χωρις καμια απαιτηση απο κανεναν ομως.
...
Θες τελος, να εργαζεσαι κανονικα σαν μουσικος, να αμοιβεσαι σωστα και να αντιμετωπιζεσαι ως επαγγελματιας;
Τοτε γινε επαγγελματιες οντως! Αφοσιωσου με αυτο που κανεις, μαθε ακομα και πραγματα που δεν γουσταρεις καθολου, παιζε οπου σου πουν, οτι ωρες σου πουν, για οση ωρα σου πουν (κατοπιν συμφωνιων φυσικα) και μετα εχε απαιτησεις για οσα δικαιουσαι...

Με εκφράζει απόλυτα η τοποθέτηση του JD και συμφωνώ, με ιδιαίτερη έμφαση στα ανωτέρω σημεία!


Με λίγη καθυστέρηση, διάβασα και το παραπάνω. Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
  Μάλιστα, δε μιλάω τώρα για τους παραπάνω, που όντως μπορεί να αγαπάνε τη μουσική, μιλάω για ανθρώπους που έχω συναντήσει, οι οποίοι, με το να λεν "ασχολούμαι με τη μουσική σα χόμπυ και δε μ' αρέσει να είναι για τα λεφτά. Άλλο η δουλειά κι άλλο η μουσική", είναι άνθρωποι, οι οποίοι, φοβούνται να αφοσιωθούν εξ' ολοκλήρου με τη μουσική (είτε οι ίδιοι, είτε και τα παιδιά τους) για διάφορους λόγους. Έτσι, ασυνείδητα, αποδέχονται, ότι η μουσική, είναι κάτι κατώτερο απ' το επάγγελμα, κάτι που δεν αξίζει λεφτά. Υπάρχει ίσα ίσα για να συμπληρώνει την καθημερινότητά μας. Δεν είναι σαν το μετρό, που μας εξυπηρετεί άμεσα.
Η μουσικη ως μουσικη ειναι μια τεχνη. Οι ανθρωποι μπορουν να ειναι επαγγελματιες ή ερασιτεχνες, και αυτο ειναι κατι το οποιο καθοριζεται αποκλειστικα απο την κοινωνια στην οποια ζουν και απο τις δικες τους επιλογες. Δηλαδη οποιος ασχολειται με τη μουσικη δεν σημαινει ντε και καλα οτι πρεπει να γινει επαγγελματιας, μπορει οντως να το κανει για τον ελευθερο του χρονο. Απο εκει και περα μπαινει ενα ζητημα ως προς τις γνωσεις και το επιπεδο του μουσικου. Για να σε θεωρει η κοινωνια (και συγκεκριμενα η μουσικη κοινοτητα) επαγγελματια μουσικο πρεπει να πληρεις καποια στανταρ και να μπορεις να ανταπεξελθεις σε ορισμενα πραγματα. Για να θεωρησεις εσυ τον εαυτο σου ως επαγγελματια, καταρχην πρεπει να αφοσιοθεις στην τεχνη αυτη, να εχεις τη θεληση το ταλεντο και το μερακι να την κανεις επαγγελμα και νααποδεχτεις τους ορους αυτης της δουλειας. Χωρις να γινουν και τα 2 παραπανω δεν εισαι επαγγελματιας. Δηλαδη αν παω εγω μεθαυριο και παραστησω τον επαγγελματια, θα με παρουν με τις ντοματες. Εαν παλι ειμαι τοσο καλος ωστε να εχω τη δυνατοτητα να το κανω αυτο ως επαγγελμα, αλλα δεν μου παει το ολο σκηνικο, δεν μπορω να αποδεχτω τις συνθηκες ή εν πασει περιπτωσει υπαρχει κατι αλλο που μου αρεσει περισσοτερο βρε αδερφε, τοτε παραμενω ενας "καλος μουσικος", αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Καλά, εννοείται ότι συμφωνώ σε όλα όσα λες. Πέρα απ' το θέμα του επαγγελματία και του μη επαγγελματία, τίθεται το ζήτημα με τις μουσικές σκηνές. Και ποιες είναι οι συνέπειες όταν ένας επαγγελματίας συνεργάζεται με μουσική σκηνή που δεν χαρακτηρίζεται από την υπευθυνότητα ενός επαγγελματία, αλλά και το αντίθετο, όταν ένας μη επαγγελματίας, πάει σε μία επαγγελματική μουσική σκηνή. Επίσης, τι γίνεται όταν η πιάτσα, από επαγγελματική, γίνεται ερασιτεχνική.
   Συμπέρασμα: Όσοι από 'μας παραπονιόμαστε, θα πρέπει πριν αρχίσουμε να μιλάμε και να λέμε διάφορα, να έχουμε αποφασίσει αν θα ακολουθήσουμε το δρόμο του επαγγελματία μουσικού, ή το δρόμο του μη επαγγελματία.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Το θεμα ειναι οτι ειτε με τη μια ειτε με την αλλη οι μουσικες σκηνες κερδιζουν. Εισε επαγγελματιας , η ερασιτεχνης, οποια μουσικη σκηνη σε βαλει δε τη νοιαζει το επιπεδο σου, οποτε θα εισπραξει ιδιο εισητηριο απ τη πορτα, θα χρεωσει ιδια τιμη τα ποτα, οσον αφορα τον ηχο ισως εχει καλυτερο οριακα στον επαγγελματια . Απ την αλλη κ παλι μπορει να αφησει απληρωτα τα γκαρσονια η τον ηχοληπτη , για ΙΚΑ κ ενσημα τους ουτε γι αστειο, διπλα μπλοκακια εισητηριων στη πορτα κ ολες οι λεγομενες απατεωνιες. Η μονη διαφορα ειναι οτι στον μεν επαγγελματια πρεπει να πληρωσει τα συμφωνημενα διοτι δεσμευεται απο συμφωνητικο κ συνοδευεται η πραξη απο δελτια παροχης υπηρεσιων, ενω στον ημιεπαγγελματια τον πληρωνει αν γουσταρει κ οσα γουσταρει. Οποτε απ τη μια με τον επαγγελματια κερδιζει γιατι μπορει να χει κοσμο απο πισω του κ να ειναι ονομα, ενω απ τον μη επαγγελματια, θα κανει απατεωνιες κ θα βγαλει απ τη μυγα ξυγκι, οποτε με τον εναν η με τον αλλο τροπο οι μουσικες σκηνες ειναι εξασφαλισμενες. Απ την αλλη ο μη επαγγελματιας κανει ζημια στον επαγγελματια γιατι ο αλλος μπορει να κλεισει συμφωνια κατω απ τα νομιμα η ακομα κ να μη πληρωσει καθολου , δηλαδη μπορει να βρει ταλεντακια κ να κανει τη δουλεια του κ να βγαζει μεροκαματακι εις βαρος των κ φυσικα οι επαγγελματιες να τρωνε πορτα επειδη κοστιζουν τα νομιμα+ φπα + ικα κλπ κλπ. Μια προεκταση δηλαδη του κοινωνικου προβληματος της ανασφαλιστης εργασιας....
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η μουσικη σκηνη ηταν ειναι και θα ειναι μια επιχειρηση και ο ιδιοκτητης της θελει να βγαλει κερδος ακριβως επειδη ετσι δουλευει το συστημα. Τωρα οι συνθηκες εργασιας για τους υπαλληους ειναι κατ'αναλογια ιδιες με αυτες που -δυστυχως- εχουν γινει καθεστως και σε ολες τις αλλες επιχειρησεις, οπως εινια αλλωστε φυσιολογικο. Δεν γινεται μεσα σε μια αγορα εργασιας οπου τα δικαιωματα του μισθωτου ειναι πλεον επαχθη, οι μουσικες σκηνες να αποτελουν τη φωτεινη εξαιρεση. Αυτο ειναι κατι το οποιο πρεπει να το γνωριζει οποιος προτιθεται να μπλεξει με αυτες.
Υπαρχει βεβαια και το ζητημα εκεινου που παει να παιξει. Εαν περιμενει να βγαλει μεροκαματο ή οχι. Ο επαγγελματιας το βλεπει βιοποριστικα, εχει φροντισει να ειναι κατοχυρωμενος και σωστος, ωστε να μπορει να διεκδικησει τα δεοντα. Ο ερασιτεχνης οχι, οποτε δινει πατημα στον καθε επιχειρηματια να τον εκμεταλλευτει. Κατα τη γνωμη μου ο ερασιτεχνης, εφοσον δεν θελει ή δεν μπορει να ειναι επαγγελματιας, θα ηταν καλυτερα να δωσει περισσοτερο βαση στο οτι κανει το ψωνιο και την τρελα του, παρα στο ποσα θα παρει και εαν η επιχειρηση τον απομυζει. Ο ερασιτεχνης ετσι κ αλλιως δεν θα κανει παρα ελαχιστα live, απο τα οποια δεν περιμενει κανενα σοβαρο κερδος (διαφορετικα θα ηταν επαγγελματιας).
Απο εκει και περα, για οποιον ερασιτεχνη δεν θελει να μπλεξει με αυτα ή δεν θελει να αποτελει μερος μιας "εμπορικης διαδικασιας", ας κινηθει προς αυτοδιαχειριζομενα στεκια, ελευθερους κοινωνικους χωρους, παραλιες, πλατειες, παρκα, σχολεια κλπ. Γιατι ομως δεν τον επιλεγουν αρκετοι αυτον τον δρομο? Κατ'εμε δεν ειναι θεμα χρηματων ουτε εκμεταλλευσης, ειναι απλα λογω του "πρεστιζ" που δινει στον οποιονδηποτε εφηβο-νεο το οτι "παιζω με τη μπαντα μου/ μονος μου στο Χ μαγαζι", δηλαδη αγγιζω λιγο απο το ονειρο του επαγγελματια ή του ροκ σταρ αν προτιματε (ο οποιος δεν θα παει να παιξει σε καποιο απο τα παραπανω, τουλαχιστον οχι με τους ιδιους ορους οπως ενα ερασιτεχνικο σχημα).

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Μεροκαματο πλεον απο μουσικες σκηνες δε βγαινει απο μη επαγγελματιες. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Ακομα κ αν σε βαλουν να παιζεις καποια στανταρ μερα , αν δεν εισαι επαγγελματιας θα σου δωσουν μια καθημερινη , κοινως μια σκοτωμενη μερα. Κ φυσικα αν δε τους φερεις κοσμο σε κατεβασαν να βαλουν τον επομενο. Βεβαια υπαρχει κ ενας κορεσμος στο να ακους συνεχεια μια μπαντα διασκευων να παιζει τα ιδια περιπου με ολες τις αλλες του ειδους. Απ την αλλη το ιδιο το μαγαζι δε κουνα το δαχτυλακι του να σε προωθησει, το περιμενει κ αυτο απο σενα απλα να ξεζουμισει.  Γενικα ομως  οτι κ αν γινει οι μαγαζατορες ειναι ωφελημενοι κ εχουν πλεον το πανω χερι, αυτη ειναι η αληθεια, αλλα δεν ανεχομαι να μου το παιζουν κλαψα κ οτι δε βγαινω κ φιδια κ σου μου κ να σας πληρωσω αργοτερα η δε πληρωνω γιατι δεν εχω.  Κ σ αυτο φταιμε εμεις που τους αφησαμε να αλωνιζουν κ να παρουν το πανω χερι κατα κρατος.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Οχι κυριοι ΤΟ ΤΣΑΜΠΑ ΠΕΘΑΝΕ Angry.Μετα  απο χρονια "ερασιτεχνισμου"και"χομπυ" και εχοντας κανει λαιβ με ποσοστα  επι της εισοδου(ευτυχως οχι πολλες φορες) ,προ ετων εβγαλα το  προαναφερθεν συμπερασμα.
Αν ο καθε μαγαζατορας στηριζεται καθε φορα  στην καλως ενοουμενη ψωναρα μου(μας) για να βαλει κοσμο στο μαγαζι του,  αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ!Πολλα η λιγα αυτο ειναι θεμα  συμφωνιας .
Δεν εχω βεβαια καμια απαιτηση (και το εννοω )να κανω  οποιουδηποτε ειδους αποσβεση στις χιλιαδες € που εχουν φυγει απο την  τσεπη μου για ενα"καλο ηχο Roll Eyes"στην  παροδο των ετων(ας προσεχα!),αλλα το κουβαλημα(ενα αυτοκινητο πραγματα)  το ξενυχτι (δυστυχως κανενα live δεν ξεκιναει πριν τις 12-12.30!) και  τις πληρωμενες ωρες των προβαδικων θελω καπως να τα αποσβεσω.Τις  συγκεκριμενες ωρες δουλευω σαν διασκεδαστης για να πουλησει και το  μαγαζι τα ποτα του (αφου αυτο ειναι το εμπορευμα του)Με ποια λογικη  λοιπον δεν θα πληρωθω?  Huh?Αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα το να μην παιξω ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
Ερασιτεχνης  εκτος απο αυτο που λεει η ιδια η λεξη τουλαχιστον για μενα ειναι κι  αυτος που δεν ζει απο αυτο το χομπυ αλλιως ειναι επαγγελματιας και  ανοιγει μια αλλη συζητηση ,το οτι δεν ζει ομως απο αυτο που αγαπαει δεν  σημαινει οτι πρεπει να αποδεχεται μια σειρα απο καταστασεις
Τελος  δηλωνω οτι δεν ειμαι καμια μουσικαρα ειμαι μαλλον ενας μετριος μουσικος  καλυτερος απο αλλους χειροτερος απο χιλιαδες αλλους αλλα αυτο δεν  σημαινει οτι θα πρεπει να διαπρεψω ως κοροιδο Angry Wink

Δηλάδη επειδή μας σερβίρουν μπουζούκια και αποχαύνωση εμείς θα πρέπει  να τα φάμε και να λέμε ευχαριστώ η να μεταναστεύσουμε στο δέλτα του  μισσισιπή??Επειδή είχα μια συζήτηση με ενάν μουσικό(επαγγελματία) μου  είπε οτι στο εξωτερικό δε νοειται να γίνει live χωρις να πληρωθεί το  συγκρότημα.

Ο διαχωρισμος επαγγελματια-ερασσιτεχνη ειναι ενας τροπος να σε  "ριχνουν" και να σε κλεβουν οι μαγαζατορες... Στην τελικη οταν κανεις  live στο χωρο καποιου κι εχει βαλει εισοδο ενα Α ποσο, για εκεινη τη  φορα εσυ εισαι ο εργοδοτης και οχι αυτος... Εσυ του προσφερεις χρηματα  και ειναι αδικο και που***κο να μη σου δωσει αυτα που δικαιουσαι... Απο  κει και περα υπαρχουν μουσικα συγκροτηματα τα οποια δεν ενδιαφερονται  για το αν θα πληρωθουν η οχι, πραγμα δεκτο και κατανοητο ως ενα σημειο.  Διαφωνω ομως με αυτη την αποψη επειδη ουσιαστικα αυτοι εχουν προκαλεσει  το "κακο". Αν μας ενδιεφερε ολους να πληρωνομαστε απο αυτο που  προσφερουμε, τοτε ο οποιοσδηποτε μαγαζατορας δε θα ειχε την επιλογη του  να αποφασισει αν θα πληρωσει η οχι!!!! Θα θεωρειτω δεδομενο...
Δε θα  αναφερω ποιο liveαδικο κανει το παρακατω, αλλα για να σου κλεισει το  live ζηταει να προπληρωσεις το ποσο που εσυ πιστευεις οτι θα "μπει" στο  μαγαζι την εκαστοτε φορα!!!! Αδιανοητο για μενα...

Προσωπικά, θα δεχόμουνα να μη πληρωθώ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το μαγαζί ΔΕΝ είχε είσοδο.


Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Aς αφήσουμε και τις νεοελληνικές κουταμάρες. Aμα κάποιος θέλει να  δουλεύει τσάμπα, γιατί τυχαίνει να του αρέσει η δουλειά του κανένα  πρόβλημα. Αλλά αν κάποιος άλλος ΑΠΑΙΤΕΙ για έναν δεύτερο να δουλεέυει  τσάμπα, ε ναι ρε παιδιά είναι πρόβλημα. Αντιγράφω από ωραίο flyer:
"Δουλεύουμε για να τρώμε?
Τρώμε για να δουλεύουμε?
Η μήπως μας δουλεέυουν και δουλεύουμε για να τρώνε?"

Για κάθε " επαγγελματία μαγαζάτορα" που να θέλει να βγάλει χρήματα από Live μουσική χωρίς να πληρώσει για την Live μουσική.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεροκαματο πλεον απο μουσικες σκηνες δε βγαινει απο μη επαγγελματιες. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Ακομα   κ αν σε βαλουν να παιζεις καποια στανταρ μερα , αν δεν εισαι   επαγγελματιας θα σου δωσουν μια καθημερινη , κοινως μια σκοτωμενη μερα.   Κ φυσικα αν δε τους φερεις κοσμο σε κατεβασαν να βαλουν τον επομενο.   Βεβαια υπαρχει κ ενας κορεσμος στο να ακους συνεχεια μια μπαντα   διασκευων να παιζει τα ιδια περιπου με ολες τις αλλες του ειδους. Απ την   αλλη το ιδιο το μαγαζι δε κουνα το δαχτυλακι του να σε προωθησει, το   περιμενει κ αυτο απο σενα απλα να ξεζουμισει.  Γενικα ομως  οτι κ αν   γινει οι μαγαζατορες ειναι ωφελημενοι κ εχουν πλεον το πανω χερι, αυτη   ειναι η αληθεια, αλλα δεν ανεχομαι να μου το παιζουν κλαψα κ οτι δε   βγαινω κ φιδια κ σου μου κ να σας πληρωσω αργοτερα η δε πληρωνω γιατι   δεν εχω.  Κ σ αυτο φταιμε εμεις που τους αφησαμε να αλωνιζουν κ να   παρουν το πανω χερι κατα κρατος.
Να υποθεσω οτι δεν διαβασες με προσοχη οσα ειπα παραπανω. Ριξε μια ματια ακομα.
Καταρχην, εφοσον  απασχολεισαι εκει προσδωκοντας να βγαλεις μεροκαματο (δηλαδη εαν ενας απο τους κυριους λογους που το κανεις αυτο ειναι αυτος), τοτε πλεον ασχολεισαι με αυτο επαγγελματικα. Ο ερασιτεχνης, ακριβως επειδη ειναι ερασιτεχνης, ουτε πολλες εμφανισεις θα κανει, ουτε θα εμφανιζεται μια στανταρ μερα την εβδομαδα. Οτι κανει το κανει για την τρελα του και το ψωνιο του. Εαν θελει να το κανει αυτο για να κερδισει (που απο οτι καταλαβαινω απο το υφος σου και κυριως απο την πικρια σου, και εσυ ο ιδιος βλεπεις αυτην την ενασχοληση ως μερικη απασχοληση) τοτε το ξεκιναει απο την αρχη λαθος. Οταν θελεις να σε αντιμετωπιζουν ως επαγγελματια (γιατι ας μη γελιομαστε, οταν εμφανιζεσαι επι εβδομαδιαιας βασης σε μια σκηνη και παιζεις επι πληρωμη, δεν το κανεις για την τρελα σου... ή τουλαχιστον οχι μονο γι αυτην, αλλα για το οποιο χρημα) τοτε θα πρεπει πρωτα απο ολα να αντιμετωπισεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου ως επαγγελματια, με οτι αυτο συνεπαγεται. Εφοσον αυτο δεν το κανεις, βεβαιως ο επιχειρηματιας θα σε εκμεταλλευτει οσο περισσοτερο μπορει. Επιχειρηση ειναι, δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, και αυτο πρεπει να το γνωριζει καλα οποιος ζει σε αυτην την κοινωνια και καταλαβαινει τι συμβαινει γυρω του. Οπως σε μια οποιαδηποτε επιχειρηση-εταιρια σημερα ο μισθωτος υπαλληλος αντιμετωπιζεται τοσο αγρια -δεν χρειαζεται να πω λεπτομερειες, θεωρω οτι ολοι εχουμε ειτε προσωπικη εμπειρια ειτε προερχομενη απο τον περιγυρο μας- η μουσικη σκηνη δεν μπορει να αποτελει εξαιρεση.
Οταν λες Κ σ αυτο φταιμε εμεις που τους αφησαμε να αλωνιζουν κ να   παρουν το πανω χερι κατα κρατος. ποιους εννοεις "εμεις"?? Τους -επισημα- επαγγελματιες μουσικους, οι οποιοι προσπαθουν να εργασθουν καθολα νομιμα? Τους "ερασιτεχνες-επαγγελματιες" οι οποιοι το βλεπουν μεν ως απασχοληση και το κανουν για τα χρηματα, αλλα δεν λειτουργουν οι ιδιοι νομιμα και σωστα? Τους ερασιτεχνες ερασιτεχνες, που θα κανουν 5 εμφανισεις το χρονο, απλα για το κεφι τους? Ή μηπως το κοινο?
Καταλαβαινω οτι εισαι παρα πολυ θυμωμενος με ολη την κατασταση, αλλα πρεπει να δεις τα πραγματα ψυχραιμα και να σκεφτεις και τις δικες σου ευθυνες και λαθη ως προς τον προσδιορισμο της σχεσης σου με το χωρο των μουσικων σκηνων. Εσυ εντελει, γιατι πηγες να παιξεις? Τι προσδωκας απο αυτη σου την ενασχοληση? Σε ποια κατηγορια απο τις παραπανω βαζεις τον εαυτο σου? Απο τη σταση σου και την -υπερ του δεοντος- πικρα σου, εγω μαλλον για "ερασιτεχνη-επαγγελματια" σε κοβω. Θα εχει ενδιαφερον η τοποθετηση σου επι του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Oταν λεω οτι μεροκαματο δε βγαινει, εννοω οτι σοβαρο βιοποριστικο μεροκαματο δε βγαινει, κ αν τυχει κ πεσουν καποια φραγκα ισοδυναμουν με το χαρτζιλικι που επαιρνα στα παιδικα μου χρονια να αγορασω Ποπαυ στο περιπτερο. Οσο για να καλυφτουμε κ οι 2 για το διαχωρισμο ερασιτεχνη επαγγελματια, ο πιο σωστος διαχωρισμος ειναι σε επαγγελματιες, ερασιτεχνες που παιζουν για τη ψυχη της μανας τους κ ημι-επαγγελματιες κ εχεις δικιο σε αυτα που λες γιατι προφανως αναφερομαι στους ημιεπαγγελματιες.

Οταν λεω εμεις, εννοω ατομα που ανηκουν κ στις 3 κατηγοριες μουσικων και οι μαγαζατορες ταυτοχρονα. Ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης για διαφορετικους λογους που κ εσυ φανταζομαι καταλαβαινεις. Οσο για εμενα παιζω αρκετα χρονια μουσικη και ποτε μα ΠΟΤΕ δεν βρεθηκε ΕΝΑΣ μαγαζατορας τσελιγκας να πει "Πω ρε  μαγκες, τι κοσμος ηταν αυτος σημερα? Παρτε τα διπλα". Ενω  αντιθετως με την ΠΡΩΤΗ αναποδια τα μουτρα και τα.... παρελκομενα "ρε  γ***το, που ειναι ο κοσμος ΣΑΣ" λες κι εγω θα τα παρω νταβατζιλικι απο  τον φιλο μου. ΑΝ ειχα προβλημα οικονομικο θα προτιμουσα να ΔΑΝΕΙΣΤΩ  (εστω και χωρις να τα επιστρεψω) απο ΦΙΛΟ ΜΟΥ χωρις να κανω πρωτα  ΠΛΟΥΣΙΟ τον τσομπανη επιχειρηματια.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσο για εμενα παιζω αρκετα χρονια μουσικη και ποτε μα ΠΟΤΕ δεν βρεθηκε ΕΝΑΣ μαγαζατορας τσελιγκας να πει "Πω ρε  μαγκες, τι κοσμος ηταν αυτος σημερα? Παρτε τα διπλα". Ενω  αντιθετως με την ΠΡΩΤΗ αναποδια τα μουτρα και τα.... παρελκομενα "ρε  γ***το, που ειναι ο κοσμος ΣΑΣ" λες κι εγω θα τα παρω νταβατζιλικι απο  τον φιλο μου. ΑΝ ειχα προβλημα οικονομικο θα προτιμουσα να ΔΑΝΕΙΣΤΩ  (εστω και χωρις να τα επιστρεψω) απο ΦΙΛΟ ΜΟΥ χωρις να κανω πρωτα  ΠΛΟΥΣΙΟ τον τσομπανη επιχειρηματια.
Μα δηλαδη αυτο που λες ειναι οτι βασιζεσαι στην κιμπαροσυνη του οποιου επιχειρηματια και εχεις προσδωκιες απο αυτην! Μα καλα, που ζεις? Το ακριβως αντιθετο θα επρεπε να περιμενεις, δεν υπαρχει φιλοτιμο στις μπιζνες! και η μουσικη σκηνη ειναι ενα μαγαζι, μια μπιζνα, δεν ειναι ουτε ναος της τεχνης ουτε φιλανθρωπικο ιδρυμα, ειναι μια επιχειρηση οπως ολες οι αλλες.
Εσυ απο την πλευρα σου, αφου το κανεις αυτο χρονια και απο οτι καταλαβαινω και σχετικως τακτικα, και δεν ανεχεσαι αυτη τη συμπεριφορα, τι κανεις? Φροντισες να κατοχυρωθεις υπο την σκεπη της ιδιοτητας του επαγγελματια? Οχι. Μπορω να καταλαβω οτι ισως να μη σε συμφερει, γιατι φανταζομαι θα εχει τρεξιμο και θα πρεπει τελικα να πληρωσεις κιολας, αλλα δεν μπορεις απο τη στιγμη που πρωτα εσυ ο ιδιος δεν εχεις κανει απο πλευρας σου ο,τι μπορεις για να προστατευσεις τα εργασιακα σου δικαιωματα, να περιμενεις απο τον εργοδοτη σου να το κανει αυτο! Ειναι κοινη λογικη!
Ετσι οπως το βλεπω εγω, 2 λυσεις υπαρχουν, εφοσον δεν το βλεπεις επαγγελματικα (δηλαδη ουτε ως μερικη απασχοληση).Ειτε παιζεις σε χωρους οπως αυτους που ανεφερα παραπανω, για την παρτη σου και τζαμπα, ειτε κανεις με την μπαντα σου ή μονος σου 2-3-5 live το χρονο, οποτε φυσικα θα απαιτησεις καποια πληρωμη, αλλα κυριως θα το κανεις οχι για τα λεφτα αλλα για την τρελα σου. Αλλιως ασφαλισου, βγαλε μπλοκακι, μαθε τα δικαιωματα σου απο καποιον συνδικαλιστικο φορεα του κλαδου, και μετα αν σου φερθει καποιος μαγαζατορας σκαρτα θα μπορεις τουλαχιστον να κανεις πολυ περισσοτερα απο ενα θεμα στο Κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΣ ΦΙΛΕ ΑDONI ΝA TΟ ΠΑΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΘΑ ΣΕ ΣΥΓΚΑΛΕΣΩ ΣΤΗ ΤΑΞΗ ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Κ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ ΜΑΣ ΕΔΩ Κ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ :

1. ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΙ "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ" ΤΟΥ Κ***Υ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ  ΤΗΝ ΠΙΠΙΝΑ ΓΚΑΡΣΟΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΥΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ  ΣΟΥ.

2. ΚΑΚΟΣ ΗΧΟΣ - ΦΤΗΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥΛ ΜΟΥΡ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

3. ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ

4. ΓΚΡΟΥΠ ΠΟΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΣΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ROYAL ALBERT HALL.

5. NOOΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΡΦΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟ


ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΗΞΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΛΑΝΟ ΕΙΝΑΙ:

1.  ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΖΑΜΠΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ  ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΑ - ΝΑ ΜΗ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ -  ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ  ΓΟΝΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ  ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΛΕΦΤΑ?
ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΜΑΓΑΖΙ 50-100 ΑΤΟΜΩΝ ΤΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ 100-150 ΕΥΡΩ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ  20-30 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΜΟΙΒΗ. ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!! ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ  ΧΟΡΔΕΣ Η ΜΠΑΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΤΣΙΓΑΡΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΑ  ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΚΟΝΟΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ? ΝΑΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΙΣΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ  ΔΩ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ 3000-4000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΗΧΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΟΤΙ ΝΕ ΜΕΝ ΤΟ  ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ  ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ. ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙΤΙΣ ΟΚ!!! ΑΛΛΑ ΜΗΝ  ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ

2. ΠΑΙΖΩ ΓΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΙΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

3. ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΑΦΙΣΟΚΟΛΛΗΤΗ.

4.  ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ  ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙ ΤΟΥ  ΧΩΡΟΥ

ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ?

ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΚΗΝΕΣ
ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ΓΚΡΟΥΠ?

ΚΑΝΕ  ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΣΩ ΝΤΕΜΟ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΑΔΙΣΚΟΓΡΑΦΗΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΚΑΙ ΒΑΛΤΑ  SUPPORT ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ, ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΥΛΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ, ΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ  ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΠΛΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ, ΣΕ ΚΟΙΝΟ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ  ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΕ "ΑΚΟΥΣΕΙ" ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ?
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Διαφωνω οταν ο τονος της φωνης ειναι υψωμενος κι εγκαλει στη ταξη τα υπολοιπα μελη.

Λιγη ηρεμια παρακαλω γιατι ακομα και το δικιο να εχει καποιος, φωναζοντας σιγουρα δε το βρισκει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις "εγκαλωντας με στην ταξη". Αν εχεις κατι να μου πεις πες το μου, παντως εγω δεν θεωρω οτι σε προσεβαλλα καπως. Και εντελει λεω τιποτα παραλογο? Αν ναι, επισημανε το, θεσε τα επιχειρηματα σου να το συζητησουμε.

Μα και βεβαια το παω σε προσωπικο επιπεδο, διοτι -σε περιπτωση που δεν το εχεις αντιληφθει- εισαι ο πλεον οργισμενος που γραφει σε αυτο το θεμα, εσυ το ξεκινησες κιολας. Ειναι απολυτα λογικο να θελεω να γνωρισω καλυτερα απο που προερχεται ολο αυτο το μενος, και γι αυτο κανω το θεμα προσωπικο. Εξαλλου, εσυ ξεκινησες αυτο το θεμα παραθετοντας δικες σου προσωπικες εμπειριες, τις οποιες προσπαθεις να αναγαγεις σε κανονα. Δεν θα διαφωνησω στο οτι μπορει οντως αυτος να ειναι ο κανονας, αλλα θελω περισσοτερα στοιχεια για τις δικες σου κινησεις, τα οποια δεν δινεις. Αντιθετα οι περιγραφες σου για τον καθε μαγαζατορα ειναι παραπανω απο γλαφυρες. Οκ, ναι ειναι αδιστακτοι, ειναι αμουσοι, θελουν να σε ξεζουμισουν κλπ κλπ. Εσυ τι μετρα εχεις παρει? πιστευεις οτι εχεις κανει λαθη στους χειρισμους σου, και αν ναι ποια ειναι αυτα? Σε ρωτησα παραπανω πως βλεπεις τη θεση σου σε αυτο το χωρο και τι προσδωκας απο την ενασχοληση σου με αυτον, αλλα δεν απαντας το ιδιο ξεκαθαρα οπως για την αδικη συμπεριφορα εις βαρος σου.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Το σε εγκαλω στη ταξη ηταν κ αυτο μια γλαφυρη εκφραση οπως ακριβως κ με τους ιδιοκτητες που λες. Οσον αφορα για το τι προσδοκω απ την μουσικη ειναι πολυ απλο. Ξερω οτι φραγκα δε προκειται να βγαλω , εκτος κ αν παιξω σε σκυλαδικο. Ομως προσδοκω ενα καλο χαρτζιλικι το οποιο θα ειναι οτι συμφωνησα. Πχ τοσα θα παρετε, τοσα παιρνετε. Απο 50 κ ανω πληρωνεστε. Απ τον 50 κ πανω να πληρωθουμε. Προσδοκω ομως πανω απ ολα να παιξω τη μουσικη που αγαπαμε ως μπαντα κ να περασει καλα ο κοσμος. Απλα απ τη στιγμη που κ θα κουβαλησω, κ θα στησω κ θα παιξω για ποση ωρα , κ ο αλλος που θα ρθει να με δει θα πληρωσει, ε λοιπον γιατι να μη πληρωθω κ εγω? Εαν ειχε δωρεαν εισοδο το μαγαζι κ φτηνα ποτα, τοτε ευχαριστως να παιξω κ τσαμπα κ τα ψιχουλα που θα βγουν δικα του κ ολοι ειμαστε καλα. Απ την αλλη δεν ανεχομαι εγω να εχω δελτιο παροχης υπηρεσιων , να απαιτω απ το καθε μαγαζατορα να μου δωσει τα νομιμα κ το ΙΚΑ μου κ να μου λεει , εγω βαζω μονο τσαμπα γκρουπακια , κοινως εισαι νομιμος αρα τρως πορτα γιατι ειμαι Ελληναρας επιχειρηματιας κ τη λεξη ζημια δε τη ξερω κ ετσι την μεταφερω μονο σε εσενα.  Σε καλυψε η απαντηση μου?
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτο που εξακολουθω να μην καταλαβαινω ειναι:
Θεωρεις τον εαυτο σου 1)Επαγγελματια, 2)Ερασιτεχνη?

Αν η απαντηση ειναι το 1 τοτε: Θα πρεπει να λειτουργησεις εσυ καθολα νομιμα, με την ασφαλεια σου, το μπλοκακι σου, να ξερεις τα δικαιωματα σου απο το οποιο σωματειο ασχολειται με αυτα. Απο εκει και περα, εφοσον επιλεγεις το δρομο του επαγγελματια, το λογικο ειναι να παιξεις εκει οπου σε πληρωνουν καλυτερα, ειτε λεγεται σκυλαδικο, ειτε λεγεται πανηγυρι, οπως κ αν λεγεται. Εαν παρολαυτα δεν το θελεις αυτο, θελεις να παιζεις τη μουσικη που γουσταρεις, τοτε θα πρεπει να βρεις μια επαγγελματικη στεγη η οποια να ανταπεξερχεται στα στανταρ σου -τοσο τα οικονομικα οσο και ολα τα υπολοιπα. Εαν αυτο δεν υπαρχει στο περιβαλλον σου, τοτε μαλλον εκανες λαθος επαγγελματικο προσανατολισμο, και ειτε θα πρεπει να αλλαξεις επαγγελμα ειτε θα πρεπει να αλλαξεις τοπο εργασιας/διαμονης ειτε να συμβιβαστεις με το σκυλαδικο.

Αν η απαντηση ειναι 2: Κανεις λιγοστα live σε μουσικες σκηνες μεσα στο χρονο, καθαρα για το ψωνιο σου, χωρις να σε ενδιαφερει ποσα θα παρεις κλπ. Το κανεις μονο για τη χαρα της συναυλιας, συνοδευομενη βεβαια και απο καποιου ειδους αμοιβη (γιατι οντως το τσαμπα πεθανε), αλλα χωρις το υψος της να αποτελει μηλον της εριδος, δεν ειναι αυτος ο πρωταρχικος σκοπος για τον οποιο παιζει μια ερασιτεχνικη μπαντα. Εαν εισαι ευσυνειδητος, και δεν γουσταρεις ο αλλος να αισχροκερδει πανω στην δικη σου την τρελα παιρνοντας μαλιστα τα λεφτα αυτα απο τους φιλους και τους γνωστους σου, τοτε πηγαινε σε εναν ελευθερο χωρο και παιξε. Πλατειες, παρκα, αυτοδιαχειριζομενα στεκια, παραλιες, κλπ κλπ.

Αν η θεση σου ειναι καπου αναμεσα, δηλαδη "ημιεπαγγελματιας" ή "ημιερασιτεχνης", τοτε ειναι δεδομενο οτι θα σε εκμεταλλευτουν, και δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κ σχεδον τιποτα για να υπερασπιστεις τα κεκτημενα σου ή να αλλαξεις την κατασταση. Κοινως και εσυ θα χαλαστεις, και την "πιατσα" θα χαλασεις, ακριβως γιατι αν τα τσαμπα γκρουπακια που λες ηταν καθαρα ερασιτεχνικα, κανενα μαγαζι δεν θα μπορουσε να εξασφαλισει οτι καθε βδομαδα θα παιζει κι απο ενα τετοιο γκρουπ τσαμπα. Διοτι πρωτον δεν υπαρχουν τοσα πολλα και δευτερον τα μελη τους το κανουν αυτο για χομπυ, εχουν αλλα καλυτερα πραγματα να κανουν απο το να δεσμευτουν για Χ διαστημα οτι θα κανουν εμφανισεις και μαλιστα χωρις καποιο κερδος. Οποτε περισσοτερος χωρος για τους επαγγελματιες, που σε περιπτωση που αδικηθουν εχουν τουλαχιστον περισσοτερα μεσα απο τον ημιεπαγγελματια να υπερασπισουν το μεροκαματο τους. Eιναι οπως το λεει ο κ.Μιγιαγκι για το καρατε, το ιδιο και εδω!  ;D


Καταλαβαινω τη θεση που εκφραζεις, ομως αυτο που περιγραφεις να ξερεις οτι εγκειται στην καλη θεληση του επιχειρηματια, και αυτη δεν ειναι κατι για το οποιο μπορει κανεις να παλεψει ή να επιβαλλει ο οποιοσδηποτε νομος. Αυτο που λες θα ηταν μια ιδεωδης κατασταση, ομως πρεπει να δουμε την πραγματικοτητα και τι μπορουμε να κανουμε για την αλλαξουμε, αρχιζοντας απο τους ιδιους τους εαυτους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/10, 15:33 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ξερω οτι φραγκα δε προκειται να βγαλω , εκτος κ αν παιξω σε σκυλαδικο.

Φυσικά, άλλη η τάξη μεγέθους εκεί. Παίζεις περισσότερες ώρες και σε χειρότερες συνθήκες, το εισιτήριο, η κατανάλωση, η προσέλευση κοινού είναι μεγαλύτερα.

Απο 50 κ ανω πληρωνεστε.

Κάτι τέτοια δεν τα καταλαβαίνω, γενικά μιλώντας... Δεν θα'πρεπε ο μαγαζάτορας να επιλέγει προσεκτικά τα συγκροτήματα που φιλοξενεί και να τα προωθεί καταλλήλως έτσι ώστε να είναι σίγουρος ότι θα γεμίσει το μαγαζί;
Αν/όταν συμβαίνει το αντίθετο, είναι κάτι αρρωστημένο... δηλαδή πάει το συγκρότημα και παρακαλάει τον μαγαζάτορα για να παίξει, κι αυτός τους λέει "Φέρτε τους φίλους σας για να μου κάνουν κατανάλωση και 'θα τα βρούμε'". Δηλαδή οι φίλοι του συγκροτήματος πληρώνουν το ψώνιο των μελών του συγκροτήματος για να παίξουν σε μια μουσική σκηνή (και συνήθως με χάλια ήχο). Ε, τότε καλύτερα να τσοντάρουν αυτά τα λεφτά για να αγοράσουν μια γεννήτρια ρεύματος και να πάνε να παίξουν σε κάποια παραλία! Οι μπύρες θα έχουν αγοραστεί από το σουπερμαρκετ με <1€ έκαστη, και τα ποτά θα είναι καθαρά.

Απλα απ τη στιγμη που κ θα κουβαλησω, κ θα στησω κ θα παιξω για ποση ωρα , κ ο αλλος που θα ρθει να με δει θα πληρωσει, ε λοιπον γιατι να μη πληρωθω κ εγω? Εαν ειχε δωρεαν εισοδο το μαγαζι κ φτηνα ποτα, τοτε ευχαριστως να παιξω κ τσαμπα κ τα ψιχουλα που θα βγουν δικα του κ ολοι ειμαστε καλα.

Η πρώτη φράση έρχεται σε αντίφαση με την δεύτερη. Δεν σε πειράζει που θα κουβαλάς και θα παίζεις τόση ώρα, αν ο μαγαζάτορας δεν βγάλει κέρδος; Τελικά, το κριτήριό σου για το αν θα πληρωθείς ή όχι εξαρτάται από το πόσα θα κερδίσει ο μαγαζάτορας; Εξήγησε αν θέλεις απλά να έχεις έναν χώρο για να παίζεις μουσική, ή να γίνεις προς στιγμήν μέτοχος στα κέρδη (και στις ζημίες;  ::) ) του εκάστοτε μαγαζάτορα;

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Βραζιλη συμφωνω στα περισσοτερα οσα λες. Αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα, οπως τη λεω  κ κλαψουριζω αδικως κατα μερικους μερικους.  Ωστοσο θελω να σου εξηγησω οτι δεν δεχομαι να κανω τοσο κοπο για κουβαλημα, στησιμο, ωρες προβας, να ερθει εν τελει κοσμος, να πληρωσει παραπανω εισητηριο απ οσο πρεπει κ εν τελει να μη παρω τιποτα. Εαν ηταν να παιξω με φτηνο εισητηριο κ με " ερασιτεχνικες τιμες" σε ποτα τοτε ας παιξω κ τσαμπα, αλλα οσο ο αλλος βγαζει κερδος σα να μουν επαγγελματιας απαιτω να μου φερθει ετσι.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Δυστυχως πολλοι απο μας την εχουμε φαει στη μαπα αυτην την κοροιδεια...Ειτε απο ψευτο-ατζεντηδες ειτε απο μαγαζατορες λαμογια. Το μονο που μπορεις να κανεις, οσο αγνωστος κι αν εισαι, ειναι να εχεις αξιοπρεπεια και να ψαχνεις πολυ πριν κανεις ενα live. Σκοπος σου δεν ειναι να κανεις live για να φερεις τους κολλητους σου, ειναι υποχρεωση του μαγαζιου απο τη στιγμη που θα σε φερει να κανει μια μικρη προωθηση. Αλλα μαλλον μιλαω για αλλες νοοτροπιες...

Αν ειναι να βγουν λεφτα απο ενα live, ο οικονομικος γνωμωνας πρεπει να στρεφεται στον καλλιτεχνη, διοτι το μαγαζι θεωρητικα μπορει καθε μερα να εχει live και να εχει καποιο κερδος, ενώ ο μουσικος σημερα παιζει, και μετα ξαναπαιζει τον αλλο μηνα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 02:32 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εαν ηταν να παιξω με φτηνο εισητηριο κ με " ερασιτεχνικες τιμες" σε ποτα τοτε ας παιξω κ τσαμπα, αλλα οσο ο αλλος βγαζει κερδος σα να μουν επαγγελματιας απαιτω να μου φερθει ετσι.

Μα, εδώ ακριβώς είναι η ένστασή μου! Κριτήριο για να κρίνουν την επαγγελματικότητα σου ή μη, και να σου φερθούν αναλόγως, είναι το πόσα χρήματα θα κερδίσει το μαγαζί την ημέρα του live σου; Εσύ πώς πρέπει να συμπεριφέρεσαι εξ αρχής; Μπορεί το μαγαζί τελικά να έχει πάντα κόσμο είτε θα έπαιζες εσύ είτε όχι, μπορεί να έχει μόνο τους φίλους σου, μπορεί να μην έχει κανέναν, μπορεί να πρόκειται για φιλανθρωπική εκδήλωση, κλπ κλπ. Εσύ θα κοιτάς τι χρήμα παίζει και θα συμπεριφέρεσαι αναλόγως, ή θα είσαι πάντα τυπικός και επαγγελματίας (ή ερασιτέχνης, ανάλογα τις δυνατότητές σου ως μουσικός και άνθρωπος) γιατί φροντίζεις να έχεις ένα καλό όνομα στην πιάτσα;
Αν παίζεις σε φτηνό μαγαζί, δέχεσαι και εκπτώσεις στην ποιότητα του ήχου; Αν το μαγαζί έχει κέρδος περιμένεις τέλεια ποιότητα ήχου; Σκέψου ότι τα σκυλάδικα έχουν χάλια ήχο και πολύ κόσμο και ρέει το χρήμα, ενώ οι jazz σκηνές έχουν τέλειο ήχο και λίγο κόσμο. Συμπεραίνω λοιπόν ότι σε συνδυασμό με τον καλλιτέχνη που σέβεται τον εαυτό του, τους συνεργάτες του και τον χώρο που παίζει, πρέπει να υπάρχει ένας μαγαζάτορας που σέβεται τον εαυτό του, τους συνεργάτες του και τους πελάτες του.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 08:27 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Το ξερω οτι <ξεθαβω> ενα παλιο θεμα, αλλα βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο, μερος του οποιου παραθετω παρακατω:

"SLAGEL Metallica had a lot of problems in L.A. because   all the club owners thought they were either too heavy or too punk. They   went over so much better in San Francisco than they ever did in their   hometown."

Εδω βρισκεται και ολοκληρο το αρθρο: http://www.guitarworld.com/article/metallica_talkin039_thrash?page=0%2C1

Ετσι ειναι... καθε αρχη και δυσκολη (ακομα και για μπαντες οπως οι Μεταλλικα). Βεβαια αλλες εποχες τοτε, αλλα μεγεθη (και κουλτουρα φυσικα) απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου, αλλα και πολλα κοινα στοιχεια.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/04, 17:47
από Acanthor
9 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
3 Απαντήσεις
4564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
96 Απαντήσεις
28655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
49 Απαντήσεις
14090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 23:01
από Jose
6 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
20 Απαντήσεις
5319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer