Αποστολέας Θέμα: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY  (Αναγνώστηκε 3010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« στις: 17/04/10, 02:22 »
Κι αυτη τη φορα το εννοω! :)

Κρινετε αφοβα..εγω παντως γελαω οταν το ακουω...

http://www.box.net/shared/mhokixzxus

Το βρηκα κι αυτο στα αζητητα και το ανεβασα στο box..ειναι σχετικα παλιο αλλα εχει γελιο..και αρκετη προχειροτητα..:)

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #1 στις: 17/04/10, 03:27 »
Καλησπερα Mike,
δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουω κατι απο σενα και πιστευω οτι εισαι σε πολυ καλο επιπεδο οσον αφορα στην τεχνικη αυτη καθαυτη... Ομως αυτη τη φορα μπηκα στον πειρασμο να σχολιασω καποια πραγματα. Θα το θεσω οσο πιο προσεκτικα μπορω γιατι δε θελω σε καμια περιπτωση να γινω κακος...
Για εναν παικτη του επιπεδου σου εχω σαφως μεγαλυτερες απαιτησεις απο αυτο που ακουσα.

Και εξηγουμαι...Δε βρισκω ενδιαφερον να ακουω επι 3 λεπτα καποιον να ανεβοκατεβαινει κλιμακες χωρις παυσεις και αναπνοη και απο πισω να παιζει το τραγουδι...

Αν σκοπος σου ειναι να μας δειξεις την τεχνικη σου, τοτε πολυ ευχαριστως καντο πανω σε ενα backing track και λιωσ'το στα σολο. Αν σκοπος σου ειναι να διασκευασεις ενα τραγουδι (και ο τιτλος αυτο υπαγορευει) τοτε πρεπει να πραξεις διαφορετικα και οχι να το ''παραφορτωσεις'' με συνεχομενα σολο χωρις σταματημο (και μερικες φορες δυστυχως εκτος κλιμακας λογω βιασυνης)...

Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης και παντα φιλικα,
Γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/10, 03:35 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #2 στις: 17/04/10, 13:33 »
Όπως κατάλαβες ανέβασες τον Προ Χριστού ψηλά και σου ζητάμε να βγάλεις ένα σοβαρό cd με μερικά tracks.
Τελειώσανε για σένα οι μέρες ανεμελιάς, που έπαιρνες την κιθαρούλα σου και έπαιζες.
Το τέλος του τραγουδιού έμοιαζε με ηλεκτρονικό παιχνίδι και έψαχνα να σκοτώσω το εχθρικό ουφάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/10, 13:34 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #3 στις: 17/04/10, 15:33 »
Όπως κατάλαβες ανέβασες τον Προ Χριστού ψηλά και σου ζητάμε να βγάλεις ένα σοβαρό cd με μερικά tracks.
Τελειώσανε για σένα οι μέρες ανεμελιάς, που έπαιρνες την κιθαρούλα σου και έπαιζες.
Το τέλος του τραγουδιού έμοιαζε με ηλεκτρονικό παιχνίδι και έψαχνα να σκοτώσω το εχθρικό ουφάκι.

Χαχαχα...space invaders Κι ετσι...

CD on the way i tell you...Θα σας κραταω ενημερους.
Till then ευχαριστω για την επικοινωνια και τα καλα λογια - επικοδομητικη κριτικη!

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #4 στις: 17/04/10, 15:58 »
Καλησπερα Mike,
δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουω κατι απο σενα και πιστευω οτι εισαι σε πολυ καλο επιπεδο οσον αφορα στην τεχνικη αυτη καθαυτη... Ομως αυτη τη φορα μπηκα στον πειρασμο να σχολιασω καποια πραγματα. Θα το θεσω οσο πιο προσεκτικα μπορω γιατι δε θελω σε καμια περιπτωση να γινω κακος...
Για εναν παικτη του επιπεδου σου εχω σαφως μεγαλυτερες απαιτησεις απο αυτο που ακουσα.

Και εξηγουμαι...Δε βρισκω ενδιαφερον να ακουω επι 3 λεπτα καποιον να ανεβοκατεβαινει κλιμακες χωρις παυσεις και αναπνοη και απο πισω να παιζει το τραγουδι...

Αν σκοπος σου ειναι να μας δειξεις την τεχνικη σου, τοτε πολυ ευχαριστως καντο πανω σε ενα backing track και λιωσ'το στα σολο. Αν σκοπος σου ειναι να διασκευασεις ενα τραγουδι (και ο τιτλος αυτο υπαγορευει) τοτε πρεπει να πραξεις διαφορετικα και οχι να το ''παραφορτωσεις'' με συνεχομενα σολο χωρις σταματημο (και μερικες φορες δυστυχως εκτος κλιμακας λογω βιασυνης)...

Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης και παντα φιλικα,
Γιωργος

Καλησπερα και σενα.
Σεβομαι την αποψη σου, οσο και του καθενα που σπαταλαει εστω και λιγα δευτερολεπτα για να ακουσει κατι που επαιξα :)

Ωστοσο θα ηθελα να πω καποια πραγματα ορμωμενος οχι τοσο απο το οτι ειχες καποιες ενστασεις γι αυτο που ανεβασα, αλλα σαν γενικοτερες παρατηρησεις απαντωντας ισως ετσι και σενα.

1)Οτι διασκευη εχω ανεβασει μεχρι τωρα εχω ηδη πει οτι δεν αποτελει καποια συγκεκριμενη προσπαθεια για κατι το τοσο καλο μουσικα οσο απλα αφορμες για αυτοσχεδιασμο, ζεσταμα και γενικα "ανεμελο παιξιμο" οπως αναφερθηκε και πιο κατω. Αφου λοιπον ανεβασα μια και ειδα οτι σε καποιους αρεσε ανεβασα και τις υπολοιπες καθαρα γιατι οι πιο πολλες ειναι διασκεδαστικες. Τωρα αν καποια ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο αλλη δεν το πολυμελεταω. Δεδομενου αυτου λοιπον θα προτιμουσα να ακουσω για ποιο λογο σου αρεσαν κομματια δικα μου που υπαρχουν στο myspace μου και ποσταρισμενα εδω, παρα γιατι δεν σου αρεσε κατι εκ προοιμιου οχι προσεγμενο. Δεν σημαινει ομως οτι δεν σεβομαι την αποψη σου και οτι σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για τα σχολια σου. Και γενικοτερα οποιουδηποτε ποσταρει στα τραγουδια μου.

2)Καποια πραγματα για οποιονδηποτε κιθαριστα/μουσικο/τραγουδιστη/καλλιτεχνη/κτλ αποτελουν αναποσπαστο στοιχειο της ταυτοτητας του και δεν τα διαπραγματευεται. Ειτε αυτο λεγεται ταχυτητα, ειτε λεγεται πολλα εφφε και μπλιμπλικια ειτε οτιδηποτε. Οσο λοιπον μου αρεσει το phrasing και το "συγκεκριμενο" παιξιμο, αλλο τοσο ευχαριστο μουσικο ξεσπασμα θεωρω την ταχυτητα τοσο σαν παικτης οσο και σαν ακροατης. Θεωρω λοιπον πως αφου καποιος ακουει αυτα που παιζω προφανως μοιραζεται την ιδια αποψη με μενα. Δεν ειναι λοιπον θεμα διαθεσης να δειξω την τεχνικη μου. Ειναι αυτο που παιζουν τα δαχτυλα μου οταν τα αφηνω ελευθερα. Αυτο που εχουν μαθει να κανουν τοσο καιρο που παιζω γιατι αυτο μαρεσει να παιζω. Ετσι λοιπον, εκεινη την μερα που ηχογραφησα την διασκευη αυτη (προ 2ετιας) ημουν σε mood για τετοια πραματα. Αυτο και αποτυπωθηκε. Απλα... 

Αυτα λοιπον, let the communication flow Και συντομα θα τα ξαναπουμε και πανω σε καινουριο δικο μου υλικο!
ΜΙΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/10, 16:13 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #5 στις: 17/04/10, 16:14 »
Για το 2: Και πολυ καλα εκανες. Και εφοσον ησουν στο mood να παιξεις κατι γρηγορο δε νομιζω να σε κατηγορησει καποιος για αυτο. Και εγω ομολογω πως μου αρεσει αυτο το παιξιμο... Αλλα σιγουρα οχι πανω στο κουπλε και καθως ο τραγουδιστης τραγουδαει αυτο το (πολυ ωραια ομολογουμενως) τραγουδι.

Ομως η ενσταση μου ειναι στο 1: Φαντασου φιλε Mike τι θα γινοταν αν ο καθενας απο εμας ανεβαζε καθε διλεπτο αυτοσχεδιασμο του, τα ζεσταματα του και γενικα τις ανεμελες στιγμες του...
Θα επισκιαζονταν οι πιο δουλεμενες δουλειες (πιθανον και δικες σου) απο εναν κικεωνα ανεμελων jam και διχως νοημα αυτοσχεδιασμων.
Και η θεματικη ενοτητα ''καλλιτεχνικες μας δημιουργιες'' ισως κινδυνευε να γινει ''παιδικη χαρα'' ή καδος ανακυκλωσης που θα ειχε γεμισει απο ''parodies'' γνωστων τραγουδιων. :-\

Δεν ειμαι κανενας ξυνος ακροατης που αυτοσκοπος του ειναι η τελειοτητα και η υψιστη μουσικη δημιουργια και οσα σου λεω ειναι μια καθαρα δικη μου εντυπωση...

@Xolidoxos: Δε νομιζω οτι εδωσα την εντυπωση πως θελω να στερησω απο καποιον το δικαιωμα να απολαυσει ανεμελες στιγμες με την κιθαρουλα του... ;)


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #6 στις: 18/04/10, 12:52 »
ΧΑχαχΑχαχα άτιμε G.έρο.K.ατσούφη! Τώρα για το αν κινδυνεύει ο χώρος να γίνει παιδική χαρά, δεν το νομίζω. Δύσκολο πολύ. Όπως και το να γεμίσει ανάλογα parodies γνωστών τραγουδιών. Δεν θεωρώ πως ο Mike, έχει ξεπεράσει το όριο ποσταρισμάτων, ή οι admins του site, έχουν αποφασίσει να ακούγονται μελωδίες κάποιου συγκεκριμένου επιπέδου και μόνο. Να του στερήσεις πάλι το δικαίωμα ανέμελων στιγμών δεν το νομίζω, αλλά το να δημοσιεύει αυτές τις ανέμελες στιγμές.
Αυτό που κατάλαβα εγώ από εσένα, το οποίο είπα και παραπάνω, είναι ότι επειδή ξέρεις ότι έχει ένα επίπεδο πολύ καλό ο mike, θέλεις να ακούσεις άλλα πράγματα, πολύ πιο προσεγμένα, καινούριες εμπνεύσεις κτλπ. Επειδή είχα όμως και εγώ μία συζήτηση με τον mike και από ότι κατάλαβα άσχετα με το επίπεδο του, δεν είναι κάποιος επαγγελματίας, ή κάποιος μουσικός, ή κάποιος που είναι κολλημένος με την κιθάρα με κάποιον "καλλιτεχνικό" τρόπο, αλλά παίζει γιατί απλά το γουστάρει και για να περνάει η ώρα του, δεν περιμένω αυτά τα οποία παίζει να είναι τόσο προσεγμένα μουσικά, άσχετα αν μπορεί να το κάνει και αυτό...Θεωρώ πως βλέπει την κιθάρα από μία διαφορετική οπτική γωνία, σε σχέση με αυτό που δείχνει το επίπεδο του.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: RAINBOW - SINCE YOU BEEN GONE PARODY
« Απάντηση #7 στις: 18/04/10, 15:00 »
ΧΑχαχΑχαχα άτιμε G.έρο.K.ατσούφη! Τώρα για το αν κινδυνεύει ο χώρος να γίνει παιδική χαρά, δεν το νομίζω. Δύσκολο πολύ. Όπως και το να γεμίσει ανάλογα parodies γνωστών τραγουδιών. Δεν θεωρώ πως ο Mike, έχει ξεπεράσει το όριο ποσταρισμάτων, ή οι admins του site, έχουν αποφασίσει να ακούγονται μελωδίες κάποιου συγκεκριμένου επιπέδου και μόνο. Να του στερήσεις πάλι το δικαίωμα ανέμελων στιγμών δεν το νομίζω, αλλά το να δημοσιεύει αυτές τις ανέμελες στιγμές.
Αυτό που κατάλαβα εγώ από εσένα, το οποίο είπα και παραπάνω, είναι ότι επειδή ξέρεις ότι έχει ένα επίπεδο πολύ καλό ο mike, θέλεις να ακούσεις άλλα πράγματα, πολύ πιο προσεγμένα, καινούριες εμπνεύσεις κτλπ. Επειδή είχα όμως και εγώ μία συζήτηση με τον mike και από ότι κατάλαβα άσχετα με το επίπεδο του, δεν είναι κάποιος επαγγελματίας, ή κάποιος μουσικός, ή κάποιος που είναι κολλημένος με την κιθάρα με κάποιον "καλλιτεχνικό" τρόπο, αλλά παίζει γιατί απλά το γουστάρει και για να περνάει η ώρα του, δεν περιμένω αυτά τα οποία παίζει να είναι τόσο προσεγμένα μουσικά, άσχετα αν μπορεί να το κάνει και αυτό...Θεωρώ πως βλέπει την κιθάρα από μία διαφορετική οπτική γωνία, σε σχέση με αυτό που δείχνει το επίπεδο του.


Οχι εννοειται επαγγελματιας δεν ειμαι, ουτε παιζω βιοποριστικα :) Οντως το χαμε συζητησει.
Μια "επαγγελματικη" δουλεια ισως και απο καποια εταιρια διανομης ανεξαρτητη ειναι σιγουρα στα σχεδια βεβαια :P To μελλον θα δειξει αφου ταυτοχρονα τρεχουν κι αλλες υποχρεωσεις αλλα οποτε εχω χρονο το παλευω.
Και να σου πω, αφου αυτες τις διασκευες αυτες βρεθηκαν και 2 τρια ατομα που τους αρεσαν, το θεωρησα προτιμοτερο να τις ανεβασω κι ας μην ειναι τελειες, παρα να ανεβασω καποιο απ τα κομματια μου που ακομα δεν ειναι ετοιμο. Αυτα στον καιρο τους. :P

Οπως και να χει thanks για τα σχολια σας και δεν πειραζει..ας εκτεθουμε και λιγο :)

PS1: Σιγα το επιπεδο βρε...
PS2: Αν διαβαζει καποιος admin και υπαρξει καποιο θεμα, με ειδοποιει και το ρυθμιζουμε αμεσως. Εννοειται εδω χωρος κοινος για ολους και υπαρχουν κανονες.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/10, 15:08 από mikemoss »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/07, 23:43
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
8 Απαντήσεις
3886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 01:48
από jimmy 1916
24 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 12:14
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 21:14
από Mike Moss
38 Απαντήσεις
13771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 20:11
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
1448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 02:42
από davemurrayaris
12 Απαντήσεις
4087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 00:06
από ed_hunter
0 Απαντήσεις
1687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 12:36
από blackmorefan
4 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/18, 23:54
από panixgr
2 Απαντήσεις
4321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/19, 11:09
από phdiam