Αποστολέας Θέμα: Θελω να μαθω μονος μου και ψαχνω εξοπλισμο  (Αναγνώστηκε 3145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
δεν ξερω βεβαια αν θα τα καταφερω και φοβαμαι μηπως τα παρατησω οποτε λεω να παω λιγο συντηρητικα και βλεπω αργοτερα


ακουω ροκ εως μεταλ


ποια η γνωμη σας για αυτο το σετακι;


http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_junior_ltded_wc_bundle.htm


διαβαζω πολυ καλα λογια για τον peavey vypyr αλλα πετυχα αυτο το πακετο


ειναι προβλημα που η κιθαρα εχει μονο ενα 2πλο μαγνητη;




 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έσβησα το άλλο σου μήνυμα, καθώς ήταν ακριβώς το ίδιο. Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς δύο συζητήσεις για το ίδιο θέμα.

Σχετικά με αυτό που ρωτάς, το σετάκι φαίνεται ενδιαφέρον για την τιμή του, αλλά νομίζω ότι η κιθάρα δεν είναι ότι καλύτερο. Θα ήταν ιδανικό αν μπορούσες να αντικαταστήσεις την συγκεκριμένη κιθάρα με κάποια άλλη, έστω και αν αυτό αυξήσει λίγο το συνολικό κόστος. Επ' ευκαιρία, θα ήταν καλό να μάς έλεγες πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις για τον εξοπλισμό σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
sorry για το 2πλο μηνυμα ,ειδα οτι ποσταρα το πρωτο σε λαθος κατηγορια και εφτιαξα το 2ο νομιζοντας οτι θα μπορω να σβησω το 1ο


ο ενισχυτης απο οτι ειδα ειναι πρωτος σε πωλησεις στον thomman και νομιζω οτι ειναι και modelling, 45w κιολας, αξιζει η να παω στα σιγουρα στον peavey;


η κιθαρα η πρωτη μου θα ειναι,μ'αρεσει και απο τιμη και εμφανισιακα,ο ενας διπλος μαγνητης θα ειναι προβλημα?


λεω να δωσω μεχρι 200 περιπου


για αυτη την esp τι λετε? http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m10_sw.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ο Peavey Vypyr 15 κοστίζει 105 Ευρώ, οπότε αν διαθέτεις 200 Ευρώ θα πρέπει να βρεις μια κιθάρα μέχρι 100 Eυρώ το πολύ για να είσαι μέσα στον προϋπολογισμό σου. Επιπλέον δεν θα έχεις όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα που περιλαμβάνει το σετ (καλώδιο, ζώνη, θήκη, κλπ), πράγμα που σημαίνει επιπλέον έξοδα. Aπό αυτή την άποψη ένα τέτοιο σετ θα ήταν η καλύτερη επιλογή, αν και συνεπάγεται κάποιο συμβιβασμό στην ποιότητα του ενισχυτή ή της κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
ξερεις τι απλα σκεφτομαι να κρατησω τον ενισχυτη αν ειναι καλος και να παω σε καλυτερη κιθαρα οταν θα μαθω και θα μπορω να διαλεξω τι θελω καλυτερα


ο behringer ειναι και 45w οποτε αν με καλυπτει ηχητικα δεν θα χρειαστω αλλον για αρκετο καιρο


εψαξα στο νετ αλλα δεν βρισκω review για αυτον παρολο που κυκλοφορει αρκετα στην αγορα


το ζητημα ειναι μηπως δεν ειναι καλη αγορα σε σχεση με τον peavey


για την esp παραπανω τι λες?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/11, 21:05 από Redshift »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γενικά το θέμα της επιλογής ενισχυτή είναι πολύ υποκειμενικό. Θα δεις πολλές συζητήσεις σχετικά με το ποιός είναι ο καλύτερος ενισχυτής, αλλά αν κοιτάς απλώς γνώμες άλλων και δεν δοκιμάσεις μερικούς, δεν πρόκειται να καταλήξεις σε μια προσωπική άποψη. Πάντως θεωρώ ότι το σκεπτικό σου να πάρεις ενισχυτή τον οποίο θα κρατήσεις για αρκετό καιρό είναι κατ' αρχήν σωστό. Οποιοσδήποτε όμως από αυτούς τους modelling ενισχυτές θα σε καλύψει για πολύ καιρό και θα τον έχεις ακόμα κι αν αποκτήσεις κάτι καλύτερο. Δεν είναι τόσο θέμα ισχύος. Θα δεις ότι ακόμα και τα 30 Watt σού δίνουν υπεραρκετή ένταση για το σπίτι. Αργότερα μπορείς να μαζέψεις λεφτά και για μια καλύτερη κιθάρα.

Όσο για την ESP LTD,  δεν έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο μοντέλο. Γενικά είναι καλές κιθάρες, αν και προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο. Κοίτα π.χ. τα μοντέλα της σειράς MH όπως η MH-100Q, τα οποία είναι μεν πιο ακριβά αλλά προσφέρουν καλύτερη ποιότητα. Στα 150 Ευρώ θα προτιμούσα την Cort G210, μια πολύ καλοφτιαγμένη, ποιοτική και ευέλικτη κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απολλωνα σ'ευχαριστω


μολις παρηγγειλα το σετακι


να σαι καλα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 17:54
από Light_Without_Heat
150 Απαντήσεις
77207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/08, 22:54
από Fteo
12 Απαντήσεις
5097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/07, 11:38
από gers
2 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 13:29
από FABRICAUDIO
7 Απαντήσεις
15268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 23:01
από Τζοαννα
11 Απαντήσεις
5072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 12:58
από dannnos
12 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
6 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
4 Απαντήσεις
7047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
4995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/19, 14:54
από Ioannis Anastassakis