Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή  (Αναγνώστηκε 5050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμμετοχή
« στις: 01/07/06, 17:21 »
Αυτό ισχύει που διάβασα εδώ;;;

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=139


"....Συμμετέχετε στα έξοδα με ένα μικρό ποσό
Το site αυτό πρέπει να πληρώνει ένα μηνιαίο ποσό στον παροχέα internet για να μπορεί να λειτουργεί. Αν θέλετε, μπορείτε να συνεισφέρετε εντελώς εθελοντικά και εσείς ένα μικρό ποσό της τάξης των 3 με 10 € (ισοδύναμο με ένα-δύο πακέτα τσιγάρα ή καφέδες). Σκεφθείτε πόσο κοστίζουν οι παρτιτούρες του εμπορίου ή ένα αντίστοιχο βιβλίο, και αποφασίστε.
Αν θέλετε να συμμετέχετε στον έρανο, στείλτε μας ένα e-mail, αναφέροντας στον τίτλο τη λέξη "έρανος".
Σημείωση: δεν είναι ακόμη σίγουρο ότι ένας τέτοιος έρανος μπορεί να πραγματοποιηθεί. Όταν και εάν γίνει, όσοι δηλώθηκαν θα ενημερωθούν με e-mail για περισσότερες λεπτομέρειες...."


Εάν ναι, που να καταθέτουμε χρήματα;; Εάν όχι, τότε νομίζω ότι αρκετοί από εμάς (έχω καμιά δεκαπενταριά τουλάχιστον στο μυαλό μου τώρα) που είμαστε μεγαλύτεροι και έχουμε τις δουλειές μας, το εισόδημά μας κλπ, μπορούμε να συνεισφέρουμε με ένα μικρό ποσό ετησίως ώστε να βοηθήσουμε στα έξοδα του site.

Μάλιστα, υπάρχει και αυτό εδώ

Απ: Τι έχει αλλάξει στο κιθάρα και διάφοροι αγανακτούν;

Ιδέες υπάρχουν πολλές. Χέρια, χρόνος και χρήμα, συνήθως δεν υπάρχει.
Όλα είναι εύκολα για αυτούς που βάζουν τους άλλους να τα κάνουν.


Θα πρότεινα να πει όποιος έχει κάποια ιδέα τι ακριβώς προτείνει και τι χρειάζεται για να υλοποιηθεί για να δούμε αν υπάρχουν χέρια, χρόνος και χρήμα. Που ξέρεις, μπορεί και να βρεθούν.


αλλά απάντηση δεν υπάρχει προς το παρόν. Πέραν της οικονομικής βοήθειας λοιπόν που νομίζω ότι είμαστε αρκετοί αυτοί που μπορούμε να βάλουμε από 10-20 € και να βοηθήσουμε να μοιραστούν τα έξοδα, πιθανότατα αν υπάρχουν κι άλλες ιδέες να έχουν μερικοί τη διάθεση να βοηθήσουν είτε οικονομικά είτε με εθελοντική προσφορά εργασίας ή ότι άλλο χρειάζεται, ώστε να πραγματοποιηθούν. Ας ειπωθούν λοιπόν οι ιδέες και το τι χρειάζεται για να γίνουν πραγματικότητα και βλέπουμε αν θα βρεθεί ο τροπος πραγματοποίησής τους.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/06, 17:23 από fatses asteies »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #1 στις: 01/07/06, 18:11 »
Βασικά, χρειάζονται κάποιοι με εξειδικευμένες γνώσεις που θα κάνουν κάποια εξειδικευμένα πράγματα. Αυτό πιστεύω λείπει περισσότερο.
Πράγματα από τη συγγραφή ενός άρθρου για την κιθάρα πχ., μέχρι νομικές συμβουλές και υπηρεσίες. Η προσφορά γνώσεων κάποιου που θα το κάνει από αγάπη και μεράκι για το site, είναι ανεκτίμητη και δεν συγκρίνεται με τις υπηρεσίες που θα προσφέρει κάποιος επί πληρωμή (ακόμα κι αν καταφέρναμε να μαζέψουμε τόσα χρήματα για αυτά που θέλουμε να κάνουμε). Δεν αντιλέγω βέβαια οτι κάποια χρήματα χρειάζονται για τα πάγια έξοδα αλλά και για κάτι παραπάνω. Πχ. πληρώνουμε παραπάνω για να έχουμε περισσότερο χώρο και transfer rate για να φιλοξενούμε τις σελίδες των καλλιτεχνών.

Κυρίως ο εθελοντισμός είναι που κρατάει αυτό το site ζωντανό τόσα χρόνια και στο κάλεσμά του ελπίζουμε οτι θα συνεχίσετε να ανταποκρίνεστε. Θα επανέλθουμε λέγοντας συγκεκριμένα τι άτομα χρειαζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #2 στις: 07/07/06, 14:53 »
Όπως εγώ , έτσι νομίζω και πολλοί άλλοι με χαρά θα βοηθήσουν αν μπορούν σε κάτι. Περιμένουμε νέα....
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #3 στις: 07/07/06, 15:04 »
Είμαι κι εγώ μέσα. Μην τραβάνε το ζόρι λίγοι. Για τους πολλούς είναι πιο εύκολα τα πράγματα.. Επίσης, αν μπορώ νομικά να βοηθήσω σε κάτι, στη διάθεσή σας!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #4 στις: 03/08/06, 13:37 »
Το 'γραψα και σε κάποιο άλλο νήμα, το γράφω κι εδώ.
Θα συμμετείχα με χαρά στην δημιουργία ενός "κουμπαρά", τόσο για την συμμετοχή στα έξοδα του sait, όσο και για τα έξοδα κάποιων ενδεχόμενων εκδηλώσεων, εκδρομών κλπ
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #5 στις: 04/08/06, 01:46 »
   Αυτό το συστηματάκι με τα s.m.s που βλέπω να χρησιμοποιούν πολλοί σταθμοί και sites για να έχουν έσοδα, ξέρει κανείς πως λειτουργεί, κι αν θα μπορούσε να υιοθετηθεί απ` το Κιθάρα? Αν κάποιος ας πούμε θέλει να συνεισφέρει κατ`ελάχιστον να στέλνει ένα μήνυμα από το κινητό του σε κάποιον τετραψήφιο αριθμό, όπου θα γράφει π.χ. "Kithara.gr-vert", η χρέωση θα είναι 1 ευρώ και τα χρήματα που θα μαζεύονται να μπαίνουν σ` έναν λογαριασμό του Κιθάρα...
   λέω `γω τώρα... αν γίνεται..
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #6 στις: 04/08/06, 08:32 »
   Αυτό το συστηματάκι με τα s.m.s που βλέπω να χρησιμοποιούν πολλοί σταθμοί και sites για να έχουν έσοδα, ξέρει κανείς πως λειτουργεί, κι αν θα μπορούσε να υιοθετηθεί απ` το Κιθάρα?

Γίνεται, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό πάει στην εταιρία που παρέχει την υπηρεσία.

Τέλος πάντων, υπάρχουν τρόποι. Μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η διαχείριση των χρημάτων. Πού θα χρησιμοποιηθούν και ποιοί θα ωφεληθούν; Πχ. θα δώσει όποιος θέλει; και όσο θέλει; και στις δραστηριότητες/υπηρεσίες που θα οργανωθούν θα συμμετέχουν όλοι ή μόνο αυτοί που έδωσαν χρήματα; κλπ κλπ.
Τα πράγματα πρέπει να μπουν σε μια σειρά, αλλά αυτό δεν νομίζω οτι μπορεί να συζητηθεί εύκολα σε μια δημόσια συζήτηση. Το θέμα αυτό ήδη απασχολεί τους διαχειριστές και συντονιστές για αρκετό καιρό και ελπίζουμε ότι σύντομα και αυτό θα δρομολογηθεί.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #7 στις: 04/08/06, 09:13 »
Βασίλη καλημέρα.
Μπορείτε να συντάξετε ένα "καταστατικό" και να ορίζετε πώς ακριβώς θα διαχειρίζονται οι συνδρομές και πού θα πηγαίνουν.
Ας υπάρχει ένα ελάχιστο συμβολικό ποσόν το οποίο θα καταβάλει όποιος θέλει κι εφόσον το επιθυμεί (5 ευρώ ας πούμε) κι από κει και πέρα αν κάποιος θέλει να δώσει χρήματα πέραν του ποσού αυτού, ας είναι στην διακριτική του ευχέρεια.
Α! Ξέχασα.
Εννοείται ότι η ενότητα της συλλογής των τραγουδιών θα ανοίγει (ή θα εμφανίζει όλους τους στίχους και τις συγχορδίες) μόνον για τους συνδρομητές του φόρουμ.
Αυτό νομίζω ότι είναι το αυτονόητο.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/06, 09:18 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Συμμετοχή
« Απάντηση #8 στις: 04/08/06, 10:09 »
Εννοείται ότι η ενότητα της συλλογής των τραγουδιών θα ανοίγει (ή θα εμφανίζει όλους τους στίχους και τις συγχορδίες) μόνον για τους συνδρομητές του φόρουμ.
Αυτό νομίζω ότι είναι το αυτονόητο.

Διαφωνώ φίλε μου Τάσο. Στόχος δεν είναι να απολαύσουν κάποια παραπάνω προνόμια επειδή θα συνδράμουν οικονομικά. Στόχος είναι να μένει το σάιτ ζωντανό και να γίνονται συνεχώς καινούρια πράγματα και το οικονομικό βάρος αυτό να μη βαραίνει μόνο 2 άτομα  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 10:00
από SEIRINE
4 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 21:36
από Ιππέας
4 Απαντήσεις
2485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 21:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 15:23
από x-versous
2 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 17:09
από Μιχάλης13
7 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 08:07
από gkou
2 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 18:00
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 23:23
από hot_sauce (φλουτσ)