Αποστολέας Θέμα: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων  (Αναγνώστηκε 5122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Μήπως θα ήταν χρήσιμο να μην εμφανίζονται στην επιλογή "Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων" τα μηνύματα του Κάδου; Μονάχα από αυτό το ρημαδοπαιχνιδάκι πέρασαν καμια 50αρια μηνύματα σήμερα κι είναι κρίμα να την πληρώνουν οι αξιόλογες συνεισφορές που χάνονται στο μεταξύ από το rapid posting των thread του κάδου.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #1 στις: 22/09/07, 15:52 »
Δεν ξέρω αν τεχνικά μπορεί να γίνει (θα το δούν οι διαχειριστές ).
Πάντως την βρίσκω πολύ σωστή πρόταση .

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #2 στις: 22/09/07, 21:27 »
 ???Που ειναι η επιλογη για τα 10 τελευταια μυνηματα?

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #3 στις: 23/09/07, 01:22 »

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #4 στις: 23/09/07, 02:06 »
μα ρε σ,ετσι κι αλλιως,εχεις την αλλη μπαρα διπλα για να βλεπεις οτι γουσταρεις,και δεν δειχνει τα μηνυματα του καδου!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #5 στις: 23/09/07, 02:43 »
Δεν είναι το ίδιο βολική. Η συγκεκριμένη εμφανίζει και το περιεχόμενο των thread.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #6 στις: 23/09/07, 02:52 »
Δεν είναι το ίδιο βολική. Η συγκεκριμένη εμφανίζει και το περιεχόμενο των thread.
schizm...
ποσο βαριεσαι ρε? :P :P :P :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #7 στις: 23/09/07, 03:24 »
Δεν είναι ζήτημα βαρεμάρας, αλλά χρηστικότητας. Την εν λόγω διεύθυνση των 10 τελευταίων μηνυμάτων την έχω μόνιμα bookmark, διότι παρέχει μια επαρκή εποπτεία της τελευταίας κίνησης στο forum και μάλιστα μαζί με το περιεχόμενο πέρα από τον τίτλο του thread που δε λέει πάντα και κάτι. Ποιος ο λόγος να τρέχεις στο portal για να πας στο forum, αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απευθείας;

Αν είναι τεχνικά εφικτό και δεν είναι κανένας ντόρος, φαντάζομαι πως τα καδοthread δεν είναι τόσο σημαντικά για να εμφανίζονται κι εκεί. Αλλιώς δε θα ήταν και στον κάδο ευθύς εξαρχής.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #8 στις: 23/09/07, 16:09 »
Νομίζω ότι γίνεται αυτό. Ήδη κάτω από κει που λέει ''Τελευταία Μηνύματα'', δεν εμφανίζει τα καδομηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #9 στις: 23/09/07, 16:12 »
Επικροτώ πανηγυρικά:
έχω βαρεθεί κάθε φορά που ανοίγω τα "μη αναγνωσμένα μηνύματα" να βρίσκω στις πρώτες θέσεις
το "παιχνιδάκι", "με φτιάχνει" "με χαλάει" "σήμερα διαπίστωσα ότι..." και τα σχετικά.
Κρα κάνουμε να διαβάσουμε καμια ενδιαφέρουσα συζητησούλα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #10 στις: 23/09/07, 16:36 »
Καταρχάς τα μηνύματα του κάδου ΔΕΝ φαίνονται στα ''τελευταία μηνύματα'', όπως λέει κι ο Αναξίμανδρος.. Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να γίνει το ίδιο και στην ''εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων''!


Επίσης, το posting σε άλλες συζητήσεις (π.χ. τύπου flames) είναι πολύ πιο γρήγορο από το posting στα καδοθέματα...


Και ο Κάδος αποτελεί μέρος του φόρουμ και δεν ξέρω γιατί δεν έχει κι αυτός ''δικαίωμα'' στο ''εμφάνιση των 10 τελευταίων μυνημάτων''!

Με το ίδιο σκεπτικό να κάνουμε το ίδιο και με το ''Δικοί μας στίχοι και τραγούδια'' !!
Είναι κρίμα να χάνονται οι αξιόλογες συνεισφορές από το rapid posting στα threads με τα ρημαδοτράγουδα του καθενός!! :P (ειρωνικό το σχόλιο έτσι? μην παρεξηγηθώ)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/07, 21:27 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #11 στις: 23/09/07, 17:59 »
αφου υπαρχει και η επιλογη "μη αναγνωσμενων μυνηματων¨...εγω λεω να καταργησουμε εντελως τον καδο και τα μνματα απλα να διαγραφονται... ;D :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #12 στις: 23/09/07, 18:20 »
Ο λόγος για τον οποίο είναι χρήσιμο να γίνει αυτό είναι διττός:

1) Καταρχάς δίνεται έμφαση στο αξιόλογο περιεχόμενο που εξ ορισμού έκριναν οι αρμόδιοι πως είναι αυτό εκτός κάδου. Αυτό οφείλουμε να φωτίζουμε, αυτό οφείλουμε να αναδεικνύουμε. Το ίδιο πράγμα είχε συμβεί και στο Insomnia, όπου η ενότητα "Μπλα Μπλα" είχε πάρει την κατιούσα κι ελάμβανε όλο και μεγαλύτερη απήχηση με αποτέλεσμα να χάνονται τα τεχνολογικά θέματα. Αποφάσισαν λοιπόν να μην εμφανίζονται τα post στην δυνατότητα "Νέα Μηνύματα", αλλά όποιος ενδιαφέρεται να μπαίνει κατευθείαν εκεί και να τσεκάρει. Και μιλάμε για το αντίστοιχο του "Περί παντός", όχι για τον Κάδο (που δε θεώρησαν καν σκόπιμο να διαθέτουν).

2) Δεν διευκολύνεται έτσι η συμμετοχή στα του Κάδου. Τροχοπέδη λοιπόν στα καδοθέματα και πιθανότατα μείωση της σημαντικότητας αυτής της εξαίρετης και τόσο σημαντικής ενότητας του forum που αποτελεί το βήμα πριν την ολοκληρωτική διαγραφή. Άλλωστε τι νόημα υπάρχει στο να εμφανίζονται τα post που κρίθηκαν ανάξια ύπαρξης για το ουσιαστικό κομμάτι του forum;

Καλώς ή κακώς η ενότητα ''Δικοί μας στίχοι και τραγούδια'' αποτελεί ένα δημιουργικό μέλος του ιστότοπου σε αντιδιαστολή με τον Κάδο που φιλοξενεί -αν καταλαβαίνω καλά από τον τίτλο- τα "σκουπίδια" του σπιτιού, τα οποία κάποια στιγμή θα βρεθούν στη χωματερή.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση των 10 τελευταίων μηνυμάτων
« Απάντηση #13 στις: 25/09/07, 15:06 »
Να ευχαριστησω τον schizm, (γκαβομαρα π με δερνει), κ να πω ιτι γενικα τα καδοθεματα θα επρεπε να βγουν απο καθε ειδους ενημερωσης περι νεων μυνηματων. Εγω που μπαινω απο pda  υποφερω γιατι το 1/3 των σελιδων ειναι με καδοθεματα κ χανω χρονο και αναγκαζομαι να παλευω περσσοτερη ωρα με το μηχανημα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/03, 18:35
από Βραζίλης
95 Απαντήσεις
30349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 10:38
από Germ1984
7 Απαντήσεις
5093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/05, 13:57
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 18:18
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 21:56
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
5961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:18
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
28741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 10:15
από Μelexdy
0 Απαντήσεις
2211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/13, 23:45
από staraflur
5 Απαντήσεις
36298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/17, 23:43
από Muselove