Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Hol ADSL  (Αναγνώστηκε 6078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Πρόβλημα με Hol ADSL
« στις: 29/09/07, 02:18 »
Λοιπόν παιδιά αγόρασα το hibox της HOL και με εξέπληξε θετικά το ότι μου ενεργοποίησαν την γραμμη μόνο σε 2 βδομάδες από τότε που έριξα στο ταχυδρομείο την αίτηση!!!
Το πρόβλημα όμως είναι ότι ενώ έχω συνδέσει σωστά τον εξοπλισμό και στο DSL status μου λέει connected και επίσης στο μοντεμ είναι τα σωστά λαμπάκια αναμένα όταν πάω να ανοιξω κάποια σελίδα δεν μου ανοίγει....
Αν έχει κάποιος hibox και ξέρει τι πρέπει να κάνω please ας βοηθήσει γιατί στην τεχνική υποστήριξη έχω σαν όριο σπάσιμου νεύρων την μισή ωρα αναμονής και μια φορά που κατάφερα να μιλήσω με κάποιον σε μια φάση που  δεν ήξερε τι να μου πει μου το έκλεισε!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #1 στις: 29/09/07, 10:27 »
Για να μη βλέπεις σελίδες σημαίνει ότι το ρούτερ σου δεν επικοινωνεί σωστά με τη γραμμή σου.
Προσπάθησε πρώτα να βάλεις την IP σου και τους DNS στο TCP/IP της σύνδεσης σου. IP και DNS θα τα βρεις αμα πας στο Run>cmd>enter και γράφεις ipconfig /all

Επίσης να μπεις στο interface του ρούτερ σου να σιγουρευτείς ότι το έχεις ρυθμίσει σωστά με το username και το password σου.

Οι τεχνικοί δεν στο κλείνουν απλά πολλές φορές πέφτει η γραμμή. Αν δεν τα καταφέρεις προσπάθησε πάλι να μιλήσεις με τεχνική υποστήριξη.


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #2 στις: 29/09/07, 11:17 »
ΟΚ, εχεις φυσικη συνδεση DSL, ομως πρεπει να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις στο modem για να συνδεθεις στο ιντερνετ, δηλ. username/password & ισως και άλλα.
Επισης, θα κανεις τις ρυθμισεις στο TCP/IP του Η/Υ σου με τους DNS κλπ που θα σου δωσει η HOL.
Αρα, πρεπει να μιλησεις μαζι τους. Εκτος αν τα εχουν ολα στις σελιδες τους (εκτος απο το user/pass σου!)

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #3 στις: 29/09/07, 13:21 »
Παιδιά εντάξει με το username και το password τα έχω ρυθμίσει όπως και κάποιες άλλες παραμέτρους μέσω μιας σελίδας της εταιρίας...
Ακούστε το εξής παράλογο τώρα.
Πριν την HOL είχα σύνδεση Teledome την οποία μου την έκοψαν. Εγώ όμως δεν έβγαλα τους drivers του παλιού μοντεμ και μόλις μου σύνδεσαν την HOL έκανα κλίση με τους παλιούς κωδικούς που είχαν και @teledomedsl.gr και τον παλιό εξοπλισμό και δουλεύει κανονικά....

Οποτε αυτό πρέπει να ναι το πρόβλημα...
Για να μη βλέπεις σελίδες σημαίνει ότι το ρούτερ σου δεν επικοινωνεί σωστά με τη γραμμή σου.

Μπορείτε να μου εξηγήσετε λίγο αυτό για να καταλάβω τι και πως πρέπει να το κάνω...
Προσπάθησε πρώτα να βάλεις την IP σου και τους DNS στο TCP/IP της σύνδεσης σου. IP και DNS θα τα βρεις αμα πας στο Run>cmd>enter και γράφεις ipconfig /all
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #4 στις: 29/09/07, 13:42 »
Εαν είναι ενεργοποιημένη η σύνδεση ,στην διεύθυνση 192.168.178.1 (αν δεν κάνω λάθος για το hibox ,το fritz),θα βάλεις user name quest@hol.gr και  password  quest.Αν αποθηκεύσεις αυτές τις επιλογές και ανοίγεις την σελίδα της HOL  www.hol.gr ,τότε το μόντεμ είναι εντάξει και η σύνδεση ενεργοποιημένη .Αν μετά με τους δικούς σου κωδικούς δεν μπαίνεις ,έχεις πρόβλημα με τους κωδικούς η το,user name .

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #5 στις: 29/09/07, 14:50 »
Εαν είναι ενεργοποιημένη η σύνδεση ,στην διεύθυνση 192.168.178.1 (αν δεν κάνω λάθος για το hibox ,το fritz),θα βάλεις user name quest@hol.gr και  password  quest.Αν αποθηκεύσεις αυτές τις επιλογές και ανοίγεις την σελίδα της HOL  www.hol.gr ,τότε το μόντεμ είναι εντάξει και η σύνδεση ενεργοποιημένη .Αν μετά με τους δικούς σου κωδικούς δεν μπαίνεις ,έχεις πρόβλημα με τους κωδικούς η το,user name .

Το έχω κάνει αυτό που λες (βέβαια username βάζεις admin και password hibox αλλά δεν έχει σημασία αυτό)
όμως δεν μπαίνεις στη σελίδα www.hol.gr αλλά σε μια άλλη που ελέγχεις και τροποποιείς τα στοιχεία σου και τις ρυθμίσεις σου! Το πρόβλημα είναι ότι με τους δικους μου κωδικούς το hibox DSL status μου γραφει connected αλλά όταν πάω να ανοίξω μια σελίδα δεν μου την ανοίγει....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #6 στις: 29/09/07, 20:07 »
Να ξαναπω μηπως σου ξεφυγε;...

Επισης, θα κανεις τις ρυθμισεις στο TCP/IP του Η/Υ σου με τους DNS κλπ που θα σου δωσει η HOL.

δηλ. Εναρξη - Πινακας ελεγχου - Συνδεσεις δικτυου - δεξι κλικ πανω στη συνδεση - Ιδιοτητες - TCP/IP - Ιδιοτητες - DNS..... και θα βαλεις τους DNS της HOL!!! οχι αυτους που ειχες ηδη της αλλης εταιριας.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #7 στις: 29/09/07, 21:07 »
Όπως στα λέει ο Βραζίλης φίλε μου...
Λογικά αυτό φταίει...
Αν έχεις σωστά TCP/IP settings και User name &Password λογικά όλα θα λειτουργούν ρολόι...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #8 στις: 29/09/07, 22:39 »
Ναι ρε παιδιά αλλά τι έιναι οι DNS και που θα τους βρω???
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #9 στις: 30/09/07, 01:16 »
Α, μολις ειδα οτι στη HOL δεν χρειαζεται δηλωση DNS, την παιρνει αυτοματα. (αφου δηλ επιλεξεις το σχετικο κουμπακι στη καρτελα που σου ειπα)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #10 στις: 01/10/07, 08:57 »
Σου επαναλαμβάνω .Θα βάλεις αυτους τους κωδικούς που αναφέρει το φυλλάδιο .Θα πρέπει τότε να μπορείς να μπείς στην σελίδα της HOL και μόνο αυτής.Αν μπείς ,τότε το μόντεμ και η σύνδεση είναι εντάξει και πρέπει να αναζητήσεις το πρόβλημα στους δικούς σου κωδικούς.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Hol ADSL
« Απάντηση #11 στις: 01/10/07, 13:25 »
Σου επαναλαμβάνω .Θα βάλεις αυτους τους κωδικούς που αναφέρει το φυλλάδιο .Θα πρέπει τότε να μπορείς να μπείς στην σελίδα της HOL και μόνο αυτής.Αν μπείς ,τότε το μόντεμ και η σύνδεση είναι εντάξει και πρέπει να αναζητήσεις το πρόβλημα στους δικούς σου κωδικούς.

Ρε παιδιά μπαίνω στη σελίδα της hol με τις ρυθμίσεις κάνω αυτά που μου λέει στο φυλλάδιο και οι κωδικοι μου είναι σωστοί γιατί τους δηλωσα τηλεφωνικά στο τμημα εξυπηρέτισης της hol και είμαι σιγουρος ότι είναι σωστοί γιατί το Hibox DSL Status μου λέει connected.
Επίσης επαναλαμβάνω ότι και το κύκλωμα είναι ενεργοποιημένο και δουλευει γιατί συνδέομαι με το παλιο μου το μοντεμ από την άλλη σύνδεση.
Αρα γιατί με το άλλο μοντεμ δεν μου ανοίγει σελίδες ??? ??? ???
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
110 Απαντήσεις
27686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 21:52
από Mistral
56 Απαντήσεις
17055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/07, 17:37
από parlats
14 Απαντήσεις
6110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:05
από Corky
12 Απαντήσεις
5557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 18:34
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 18:41
από Zeppelin
3 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/07, 01:59
από Arcturus
6 Απαντήσεις
3123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/07, 10:47
από chorrer
20 Απαντήσεις
5576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 12:37
από Mistral