Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα με games  (Αναγνώστηκε 2394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
πρόβλημα με games
« στις: 26/11/07, 20:12 »
Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα με τα games στον υπολογιστή μου. Όποιο games και να παίξω, έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά δηλαδή, όταν κλείσω το παιχνίδι με quit και τα σχετικά κολλάει ο explorer του υπολογιστή και δεν εντιδράει σε τίποτα. Έκανα μια ανασυγκρότηση στους δίσκους μπας και φτιάξει αλλά τίποτα. Έχετε καμιά ιδέα;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: πρόβλημα με games
« Απάντηση #1 στις: 27/11/07, 12:02 »
Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα με τα games στον υπολογιστή μου. Όποιο games και να παίξω, έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά δηλαδή, όταν κλείσω το παιχνίδι με quit και τα σχετικά κολλάει ο explorer του υπολογιστή και δεν εντιδράει σε τίποτα. Έκανα μια ανασυγκρότηση στους δίσκους μπας και φτιάξει αλλά τίποτα. Έχετε καμιά ιδέα;

Νομίζω ότι για να μην αντιδράει ο υπολογιστής σου όταν κλείνεις το παιχνίδι πρέπει να υπάρχει κάποιο conflict μεταξύ των παιχνιδιών και των drivers της κάρτας γραφικών.. Σε πρώτη φάση δοκίμασε να εγκαταστήσεις τα τελευταία drivers της κάρτας γραφικών σου.. Αν το πρόβλημα επιμείνει, δοκίμασε να ξαναπεράσεις τα windows.. Αν και πάλι δεν βρεις γιατρειά....η μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι format (αν και ύστατη)..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με games
« Απάντηση #2 στις: 27/11/07, 13:12 »
Μια που είπες να περάσω τα windows από πάνω. Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν έχω ιδέα τι γίνεται; Χάνεις αρχεία με αυτή τη διαδικασία; Και μια δεύτερη ερώτηση, τι είναι το conflict; Να σου πω ότι το πρόβλημα το παρουσίασε τώρα τελευταία. Στην αρχή όλα πήγαιναν ρολόι.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: πρόβλημα με games
« Απάντηση #3 στις: 27/11/07, 14:15 »
Μια που είπες να περάσω τα windows από πάνω. Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν έχω ιδέα τι γίνεται; Χάνεις αρχεία με αυτή τη διαδικασία; Και μια δεύτερη ερώτηση, τι είναι το conflict; Να σου πω ότι το πρόβλημα το παρουσίασε τώρα τελευταία. Στην αρχή όλα πήγαιναν ρολόι.

Λοιπόν, κανονικά με το να ξαναπεράσεις τα windows δεν χάνεις αρχεία, απλά με λίγα λόγια είναι σαν να θέτεις το PC σου στα default settings του.. Βέβαια, μια φορά κατάφερα και έχασα όλα μου τα αρχεία αλλά ήταν μάλλον λάθος χειρισμός ;D.. Μην σε φοβίζω..

Λοιπόν για να εγκαταστήσεις τα windows (btw, εγκατέστησες τα τελευταία drivers για την κάρτα γραφικών σου, μπας και λύθηκε το πρόβλημα; ) καταρχάς βάλε στο cd-driver σου το cd των Windows.. Κάνε restart το PC σου και έπειτα θα κάνει autoboot το cd με τα Windows μόνο του.. Επέλεξε εγκατάσταση των Windows, και ακολούθησε τις οδηγίες του  installation wizard (ήτοι οδηγός εγκατάστασης).. Πρόσεξε όμως σε περίπτωση που σε ρωτήσει να διαμορφώσει κάποιο διαμέρισμα μην την πατήσεις και επιλέξεις "ναι".. Καλύτερα αν δεν είσαι σίγουρος να μην επιλέγεις ναι.. Λογικά σε μια ώρα, θα τελειώσει η εγκατάσταση και το PC σου θα είναι ανάλαφρο σαν πούπουλο :D.. Τα προγράμματα που χρησιμοποιούσες και εμφανίζονταν στο κάτω δεξί μέρος της οθόνης σου (msn, gtalk, καποιο printer application) θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις ξανά δυστυχώς..

Το conflict που ανέφερα, με απλά λόγια μπορεί να περιγραφεί ως εξής.. Κάθε hardware που βάζεις στον υπολογιστή σου (κάρτα ήχου, κάρτα γραφικών, εξωτερικός σκληρός) πρέπει να επικοινωνεί με το PC σου μέσω των drivers.. Είναι δηλαδή σαν να πρέπει να κολλήσεις κάτι στον τοίχο.. Θέλεις κόλλα.. Αυτή η κόλλα κατά κάποιον τρόπο είναι τα drivers.. Πολλές φορές τα automatic updates των Windows που γίνονται χωρίς να τα καταλαβαίνουμε επηρεάζουν το configuration του PC μας με αποτέλεσμα τα υπάρχοντα drivers να πρέπει να προσαρμοστούνε στα νέα δεδομένα.. Γι'αυτό είναι πολύ βασικό να κάνουμε εγκατάσταση των τελευταίων drivers σε κάθε hardware που έχουμε (με εξαίρεση το bios, μην το επιχειρήσεις ποτέ, έχω δει υπολογιστή με λάθος bios upgrade να μην μπορεί να ανοίξει καν :o)..

Καλή επιτυχία!! Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει ;)

P.S.: Αν κάποιο αρχείο/αρχεία το χρειάζεσαι πραγματικά, θα σου έλεγα να κρατήσεις κάποιο backup.. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με games
« Απάντηση #4 στις: 27/11/07, 14:21 »
Όταν το επιχειρήσω θα έχεις νέα μου.. Ευχαριστώ!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
18121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/07, 13:55
από Vaiking
ΒRAIN GAMES !

Ξεκίνησε από συννεφάκι « 1 2 ... 5 6 » Διασκέδαση

136 Απαντήσεις
43427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/10, 23:18
από TheVrachnoprofiter
2 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/07, 16:50
από mariocaster
3 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 10:23
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/07, 16:30
από LuNaFrEaK
23 Απαντήσεις
7925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 21:01
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:40
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 14:21
από Anastasia.M.Ribas
5 Απαντήσεις
7288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:30
από Archangel
0 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/21, 19:40
από Monika45