Αποστολέας Θέμα: Live χωρίς ενισχυτή?  (Αναγνώστηκε 3084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Live χωρίς ενισχυτή?
« στις: 16/06/09, 14:33 »
Γεια χαρά.. Έχει δοκιμάσει κανείς να βγάλει κάποιο live χωρίς ενισχυτή αλλά συνδέοντας την πεταλιέρα του ή κάποιο αναλογικό amp simulation (π.χ. Tech21 TRI-AC) κατευθείαν στην κονσόλα? Πώς ήταν το αποτέλεσμα?

Εγώ είχα δοκιμάσει κάτι ανάλογο σε μια σχολική γιορτή :P με μπάσο όμως.. Και εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά..

Στην κιθάρα κανείς? Για να δω απόψεις... 8)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Live χωρίς ενισχυτή?
« Απάντηση #1 στις: 16/06/09, 14:53 »
η απαντηση που θα παρεις ειναι απόλυτα θετική. οι περισότερες πεταλιερες σήμερα ειναι σεταρισμένες ωστε να παιζουν σε κονσολα απευθείας χωρίς κάποια απώλεια ήχου.ισα ισα που ειναι κ προτέρημα σε πολλές καταστάσεις
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Live χωρίς ενισχυτή?
« Απάντηση #2 στις: 16/06/09, 15:02 »
Φιλε Gers το συγκεκριμενο πραγμα το εχω κανει ουκ ολιγες φορες με την πεταλιερα μου!!
Καθαρα για λογους ευκολιας βεβαια..ηθελα να απλουστευσω τη συνδεσμολογια, και να μπορω να ρυθμιζω απο μονος μου τον ηχο και να μη μπλεκω με @#$% ηχοληπτες ;D!!Επισης γλυτωνεις ωρες ολοκληρες ρυθμισης του ηχου, μιας και οι πεταλιερες βγαζουν σε καθε ενισχυτη πολυ διαφορετιο ηχο, οποτε την 'καρφωνεις' στην κονσολα και εισαι ησυχος ;)!!

Το αποτελεσμα??Αν ψαχνεις για μετριο προς καλο ηχο, τοτε ειναι οτι πρεπει!!
Προσωπικα εχω το Pod X3 Live και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο πολλες φορες οταν χανομαι μεσα στις ρυθμισεις ενυσχητη-κονσολας-πεταλιερας!!
Δεν ξερω ποιο πεταλι εχεις και αν η συμεριφορα του ειναι αναλογη βεβαια γιαυτο και δε σε παιρνω στο λαιμο μου..αν ομως αυτο που θες ειναι να παιξεις σε μικρο-live κ.λ.π πιστευω θα υπερκαλυφθεις :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Live χωρίς ενισχυτή?
« Απάντηση #3 στις: 16/06/09, 15:42 »
Λόγω setup όλα μου τα live τα έχω κάνει συνδεμένος κατευθείαν σε κονσόλα. Χρησιμοποιώ το POD XT μαζί με το GR-33.

Το καλό στην υπόθεση είναι οτι χρησιμοποιώ μηχανήματα τα οποία έχουν σχεδιαστεί για να μην μπαίνουν σε ενισχυτή κιθάρας, αν και τα δύο έχουν ρυθμίσεις για τέτοια χρήση αν απαιτηθεί.

Το κακό είναι ότι δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρώ ακόμα μαγαζί που να μου επιτρέψει να παιξω με 2 στερεοφωνικά κανάλια, οπότε αναγκάζομαι να περνάω το POD μέσα από το send & return του GR-33 με αποτέλεσμα να μην έχω ποτέ τον ήχο που ακριβώς θέλω.

Βέβαια το POD δεν είναι plug & play σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν πρέπει ποτέ να το θεωρείς ως τέτοιο. Δλδ θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο στο να ρυθμίσεις τα EQ του POD ώστε να ταιριάζουν με τα EQ του μαγαζιού. Κανονικά θα έπρεπε βέβαια να γίνεται το αντίθετο, αλλά...

Επίσης ένα μεγάλο κακό είναι ότι αναγκάζομαι να ακούω από τα monitor της φωνής οπότε και αφ' ενός μπλέκεται το όλο πράγμα στην monitor μίξη, αφ' εταίρου συνήθως έτσι και κάνω ένα βήμα πιο πέρα (κι εγώ στα live είμαι λίγο "κατσίκι") δεν ακούω τι παίζω...

Πάντως τελικώς γίνεται... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Live χωρίς ενισχυτή?
« Απάντηση #4 στις: 16/06/09, 16:40 »
Ρίξε μία ματιά στο FRFR (Flat Response, Full Rate) όπου έχω κάνει μία εκτεταμμένη ανάλυση για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της λύσης συτής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Live χωρίς ενισχυτή?
« Απάντηση #5 στις: 17/06/09, 15:30 »
Επίσης ένα μεγάλο κακό είναι ότι αναγκάζομαι να ακούω από τα monitor της φωνής οπότε και αφ' ενός μπλέκεται το όλο πράγμα στην monitor μίξη

Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα, ειδικά αν τραγουδάς. Το έχω κάνει μόνο μία φορά από ανάγκη (βλάβη σε ενισχυτή στη μέση του live, χωρίς back-up, οπότε "καρφώθηκα" απευθείας στην κονσόλα) και δε θα ήθελα να μου ξανασυμβεί  :).
Αν δεν τραγουδάς, εννοείται ότι το setup αυτό προϋποθέτει ότι το stage διαθέτει monitor αποκλειστικά για τον κιθαρίστα, αλλιώς φυσικά δε θα ακούς από πουθενά. Επίσης, ειδικά σε μικρο-μεσαία μαγαζιά όπου ο ήχος κιθάρας που βγαίνει "κάτω" προέρχεται αναπόφευκτα εν μέρει και από τον ενισχυτή σου, μπορεί να χάσεις σημαντικά σε ένταση και να εξαρτάσαι και πάλι από την ικανότητα/όρεξη του ηχολήπτη να ισορροπήσει τα πράγματα.
Προσοχή, δε μιλάω για ποιότητα ήχου (πιθανό να είναι καλύτερη), αλλα για το πόσο θα ακούς και θα ακούγεσαι όσο πρέπει.
Το πράγμα αλλάζει αν χρησιμοποιείς εκτός από το monitor του μαγαζιού ακόμη ένα (δικό σου) active monitor μόνο για την κιθάρα- σαν αυτά που περιγράφονται στο θέμα που παρέθεσε ο adr1anos. Δηλαδή αν έχεις τη δυνατότητα να στέλνεις δύο out, ένα απευθείας στο δικό σου active monitor και ένα στο P.A..
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
29610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 10:52
από zeromancer
14 Απαντήσεις
6131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
28 Απαντήσεις
12588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
12 Απαντήσεις
7134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 17:16
από Stoyo
29 Απαντήσεις
8198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 13:17
από tech21man
5 Απαντήσεις
2554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 18:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 08:42
από mantinada
13 Απαντήσεις
6760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
23 Απαντήσεις
8128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/12, 16:48
από MechMech
21 Απαντήσεις
7245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 14:48
από kkmspm (φλουτσ)