Αποστολέας Θέμα: push/pull ποτενσιομετρο για επιλογή λειτουργίας πινείων humbucker  (Αναγνώστηκε 3312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Εχω μία esp/ltd ec2005  ( http://www.carlinoguitars.com/images/ec2005.jpeg ) που φοράει ένα σετάκι της Seymour Duncan με τον Jazz στο λαιμό και το Jeff Beck στη γέφυρα . Και οι 2 έχουν τα καλόδια του κάθε πινείου χωριαστά , οπότε μπορείς να παίξεις μαζί τους  :) . Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ποτενσιόμετρα που έχουν ενσωματωμένο διακόπτη (όταν το πατάς προς τα μέσα ανοιγει , και όταν το ξαναπατάς κλείνει ) , για να αλλάζω τον μαγνήτη από μονό σε διπλό .

Το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό ?  Αξίζει τον κόπο ? Θέλω να το κάνω γιατί δεν αντέχω άλλο τον λασπωμένο ήχο του humbucker  ::) ....

Ευχαριστώωωωω

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αξίζει τον κόπο ? Θέλω να το κάνω γιατί δεν αντέχω άλλο τον λασπωμένο ήχο του humbucker  ::) ....

Εφόσον βλέπεις οτι σε ενοχλεί ο humbucker , τί μας ρωτάς αν αξίζει το κόπο?

Το έχω χρησιμοποιήσει σε μια στράτ, ναι αξίζει το κόπο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aξίζει τον κόπο αν ο μαγνήτης σπλιτάρει καλά, πράγμα που δεν συμβαίνει με όλους τους humbucker. Σε κάθε περίπτωση, το πιο πιθανό είναι ότι θα πάρεις ήχο που μοιάζει με single coil αλλά δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο, όπως π.χ. μια Strat.

Πάντως αν το πρόβλημα είναι ο "λασπωμένος ήχος" που περιγράφεις, ίσως θα έπρεπε να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, το volume της κιθάρας ή το ύψος των μαγνητών για να δεις αν βελτιώνεται κάπως η κατάσταση. Ειδικά ο Jazz μού φαίνεται περίεργο να λασπώνει, γιατί συνήθως είναι ένας ιδιαίτερα καθαρός μαγνήτης με πολύ καλή ευκρίνεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ

Παράθεση
Εφόσον βλέπεις οτι σε ενοχλεί ο humbucker , τί μας ρωτάς αν αξίζει το κόπο?
Ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει να το κάνει τους συγκεκριμένους μαγνήτες  ;)

Παράθεση
Ειδικά ο Jazz μού φαίνεται περίεργο να λασπώνει, γιατί συνήθως είναι ένας ιδιαίτερα καθαρός μαγνήτης με πολύ καλή ευκρίνεια.

Εδώ λάθος μου, με τον jazz δεν εχω προβλημα λασπώματος  :) Είναι πεντακάθαρος αλλά προτιμώ την νεβρικό ήχο του μονού πινείου.

 
Παράθεση
Aξίζει τον κόπο αν ο μαγνήτης σπλιτάρει καλά, πράγμα που δεν συμβαίνει με όλους τους humbucker. Σε κάθε περίπτωση, το πιο πιθανό είναι ότι θα πάρεις ήχο που μοιάζει με single coil αλλά δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο, όπως π.χ. μια Strat

Σίγουρα δεν περιμένω να σπλιτάρω και να ακούγεται σαν ... τελε . Επίσης μια τέτοια κιθάρα , που είναι στα πρότυπα της les paul , είναι (τουλάχιστον) ασυνίθιστο να έχει single coil . Γιαυτό και ρωτάω .

Τέσπα , αυτές τις μέρες θα κάνω τη μόντα και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/03, 12:28
από Σιδηρόπουλος
10 Απαντήσεις
5313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 22:12
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 10:56
από adr1anos
8 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 02:11
από Ioannis Anastassakis
16 Απαντήσεις
5670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/10, 10:45
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 19:43
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 12:32
από adr1anos
0 Απαντήσεις
4097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/13, 21:20
από ΚΕΠΕΜ
5 Απαντήσεις
6395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 11:35
από saved
10 Απαντήσεις
12120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/19, 00:13
από saved