Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου  (Αναγνώστηκε 10136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« στις: 14/08/13, 21:37 »
 Καλησπέρα σας :D
 
       Αποφάσισα, αργά μεν, αλλά το κατάφερα να προχωρήσω στην αγορά, επιτέλους, μιας ηλεκτρικής κιθάρας και να πάψω να παίζω πλέον στον αέρα ολόκληρους δίσκους,cd,κασέτες και mp3.
     Διάβασα προσεκτικά και επιμελώς δεκάδες νήματα εδώ και σε άλλα forum για το πώς να επιλέξω μια ηλεκτρική κιθάρα, τα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά τους, τα βασικά βήματα εκμάθησης μουσικής κτλ κτλ. Έφτασα ακόμα και σε νήματα 6ετίας λαμβάνοντας χρήσιμες και ουσιαστικές πληροφορίες.      Συμφωνώ εν μέρει με την άποψη πάρε μια κιθάρα που σου αρέσει αλλά επειδή οι συνήθειες δεν κόβονται και συμμετέχοντας κυρίως σε forum τεχνολογίας κατανοώ την κούραση των «μυημένων» να απαντούν στα ίδια και τα ίδια. Όμως ρωτώντας πάς στην Πόλη και αποκτάς τη γνώση.
Θα προσπαθήσω να είμαι σαφής. Για πρώτη επαφή πιστεύω ότι 500ευρώ είναι ένα καλό χρηματικό πακέτο για έναν αρχάριο. «Ναι μπορώ να δώσω πολλά παραπάνω αλλά θα πάω σε Overkill κατά την ταπεινή μου άποψη η οποία σηκώνει συζήτηση»
Θα ήθελα μια κιθάρα κυρίως για ροκ,hard rock και Metal, όχι όμως προσανατολισμένη σε Thrash και πολύ μπουκωμένη μελώδια.  Από ενισχυτές έχω υπόψη μου, τους γνωστούς για εσάς, στο εύρος τιμών μεταξύ  120 - 200 ευρώ τους οποίους κάπου έχω σημειώσει.
Ο βασικός προβληματισμός μου είναι ότι διαθέτω μετρίου μεγέθους δάκτυλα και με πλατιές άκρες. Οπότε δεν γνωρίζω τι ακριβώς να επιλέξω σαν λαιμό κιθάρας. Επίσης παρατήρησα κιθάρες χωρίς εμφανή σημάδια, στην αφή, επάνω στον  λαιμό για μπορώ να έχω κάποιο «δρόμο» στο παίξιμο (σαν ούτι δλδ). Τις προάλλες  έπιασα στα χέρια μου μια ακουστική κιθάρα που ο λαιμός της ήταν πολύ επίπεδος και είχα την εντύπωση ότι δεν μπορούσα να πατήσω τις χορδές. Με τους μαγνήτες ακόμα ζορίζομαι να κατανοήσω τον τρόπο λειτουργίας του αν και διάβασα τα αναλυτικά νήματα αρχαρίων οπότε θα εμπιστευτώ την γνώση σας. Από χρωματισμούς μου αρέσει οτιδήποτε δεν παραπέμπει σε vintage δεκαετιών πριν τα 80s. Παράδειγμα η standard strat δεν με ενθουσιάζει καθόλου.
 
Τέλος να πω ότι λόγω μέρους δεν μπορώ να επισκεφθώ κατάστημα να τις πιάσω στα χέρια μου γι αυτό και απευθύνθηκα σε σας.
Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια.
 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #1 στις: 14/08/13, 22:45 »
άν μιλούσες για 100watt ενισχυτή για χρήση στο σπίτι ή για αγορά gtx titan κάρτας για να παίζεις LOL το καταλαβαίνω.
δεν υπάρχει "overkill" στην κιθάρα αφού ο,τι διαθέτει θα το χρησιμοποιήσεις. οπότε πάρε κάτι που να σε τραβάει και οπτικά αλλά και απο ήχο χωρίς να σκέφτεσαι οτι μια ακριβή κιθάρα δεν προορίζεται για αρχάριο.
για το πάχος/πλάτος της ταστιέρας μην το πολυψάχνεις, αν δεν είναι πολύ κοντά τα δάχτυλά σου δε θα έχεις πρόβλημα με οποιαδήποτε ταστιέρα, αν δεν έχεις ήδη συνηθίσει σε κάποια.
θα πρότεινα να διαθέσεις το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων στον ενισχυτή και όχι στην κιθάρα. ο ενισχυτής είναι αυτός που καθορίζει σε μεγαλύτερο βαθμό τον τελικό ήχο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #2 στις: 15/08/13, 08:01 »
ολά Οσα μου απαντας φίλε μου τα καταλαβαίνω. το συμπαθες σχόλιο πέρι lol το αφήνω. πρόταση δεν είδα και απλα μου την ειπες. ξέρω τι μετράει. μια καλη κιθαρουλα θέλω και ψάχνω βοήθεια. όλη η απάντηση σου ακυρώνει όλο το ποστ μου

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #3 στις: 15/08/13, 09:02 »
Φίλε κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο στέκι μας.

Θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι όλα αυτά που αναφέρεις στο αρχικό σου post είναι πολύ γενικά κι αόριστα. Πέρα από το είδος στο οποίο σκοπεύεις να κινηθείς, δεν διευκρινίζεις καθόλου τι χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχει η πρώτη σου κιθάρα. Λες π.χ. ότι δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας των μαγνητών. Έχεις καταλάβει τις διαφορές ανάμεσα σε μονούς (single coil) και διπλούς (humbucker) ως προς τον ήχο και την απόδοση; Με βάση τις μουσικές σου κατευθύνσεις, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις κυρίως για κιθάρα με humbuckers, αλλά μήπως θα ήταν καλό να έχεις και έναν (τουλάχιστον) μονό μαγνήτη για περισσότερη ευελιξία; Τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για "χρωματισμούς"; Αναφέρεσαι στο χρώμα της κιθάρας (όχι τόσο σημαντικό κριτήριο κατά τη γνώμη μου) ή στη χροιά του ήχου; Θέλεις κιθάρα με τρέμολο ή χωρίς; Ακόμα και τον προϋπολογισμό σου τον βλέπω λίγο ασαφή. Θέλεις να ξοδέψεις μέχρι 500 Ευρώ για κιθάρα και άλλα 200 για ενισχυτή ή είναι τα 500 Ευρώ το ποσό που διαθέτεις για όλο το πακέτο; Γενικά το μήνυμά σου είναι χαρακτηριστικό κάποιου που έχει διαβάσει πολλά, αλλά στην πράξη δεν έχει αποκομίσει κάτι συγκεκριμένο, πράγμα που ως ένα βαθμό είναι λογικό. 

Τέλος πάντων, με βάση τα όσα συμπεραίνω διαισθητικά, θα σού πρότεινα να κινηθείς είτε σε μια κιθάρα σε στυλ Les Paul (ίσως όχι στο εντελώς κλασσικό σχέδιο, αν δεν σού αρέσουν τα παραδοσιακά σχήματα), όπως η Cort CR250 και Cort CR280 ή για κάτι πιο μοντέρνο, μια ESP όπως η LTD EC256FM.

Mια άλλη επιλογή, κατάλληλη για rock και metal, και με το πλεονέκτημα ενός πιο ευέλικτου συνδυασμού μαγνητών, θα ήταν μια κιθάρα όπως η Cort X11. Oμολογώ όμως ότι θα ήμουν πολύ διστακτικός να προτείνω κιθάρα με Floyd Rose σε έναν αρχάριο, καθώς θεωρώ ότι είναι μεγάλος μπελάς στο κούρδισμα, την αλλαγή χορδών, το σετάρισμα κλπ. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να έβρισκες μια παρόμοια κιθάρα με σταθερή γέφυρα ή τουλάχιστον vintage τρέμολο. Εδώ μάλλον κοιτάς για κάποια Ibanez π.χ. GRG150DXB ή GRG170DX, με την προοπτική να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα που θα σου περισσέψουν για να αναβαθμίσεις κάποια στιγμή τους μαγνήτες. Μια άλλη συμβιβαστική επιλογή από την Ibanez είναι η SA160FM.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/13, 09:37 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #4 στις: 15/08/13, 10:27 »
ολά Οσα μου απαντας φίλε μου τα καταλαβαίνω. το συμπαθες σχόλιο πέρι lol το αφήνω. πρόταση δεν είδα και απλα μου την ειπες. ξέρω τι μετράει. μια καλη κιθαρουλα θέλω και ψάχνω βοήθεια. όλη η απάντηση σου ακυρώνει όλο το ποστ μου


παρεξήγησες τα λόγια μου φίλε μου.

έφερα 2 παραδείγματα για το λεγόμενο overkill , ένα μεγάλης ισχύος ενισχυτή για χρήση στο σπίτι και τη δυνατότερη κάρτα γραφικών για χρήση σε παιχνίδια ελάχιστων απαιτήσεων, θέλωντας να επισημάνω ότι μια καλή κιθάρα δεν πάει στράφι στα χέρια κάποιου αρχάριου. στην αρχή δε θα μπορέσει να συνειδητοποιήσει την αξία της αλλά όσο περνάει ο καιρός αυτό θα αλλάξει.

δεν κατάλαβα σε ποιο σημείο "σου την είπα" ούτε γιατί η απάντησή μου ακυρώνει το ποστ σου. αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση τότε συγγνώμη , δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

και επι του θέματος ...μια michael kelly patriot πιστεύω πληροί τις απαιτήσεις σου αν και έχουν σχετικά χοντρό λαιμο.
είναι όργανα ποιοτικά και με εξαιρετικό "value for money" .
εχω μια patriot custom και είμαι πολύ ικανοποιημένος .
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/13, 10:30 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #5 στις: 15/08/13, 11:19 »
Γειά σου και καλώς όρισες και από εμένα, πιστεύω θα βοηθηθείς καλύτερα στην επιλογή του ενισχυτή αν διαβάσεις και μας ποστάρεις κάποιες πληροφορίες από αυτό το νήμα:
Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #6 στις: 16/08/13, 00:55 »
 
Φίλε κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο στέκι μας.
 
 Θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι όλα αυτά που αναφέρεις στο αρχικό σου post είναι πολύ γενικά κι αόριστα. Πέρα από το είδος στο οποίο σκοπεύεις να κινηθείς, δεν διευκρινίζεις καθόλου τι χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχει η πρώτη σου κιθάρα. Λες π.χ. ότι δεν έχεις καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας των μαγνητών. Έχεις καταλάβει τις διαφορές ανάμεσα σε μονούς (single coil) και διπλούς (humbucker) ως προς τον ήχο και την απόδοση; Με βάση τις μουσικές σου κατευθύνσεις, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις κυρίως για κιθάρα με humbuckers, αλλά μήπως θα ήταν καλό να έχεις και έναν (τουλάχιστον) μονό μαγνήτη για περισσότερη ευελιξία; Τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για "χρωματισμούς"; Αναφέρεσαι στο χρώμα της κιθάρας (όχι τόσο σημαντικό κριτήριο κατά τη γνώμη μου) ή στη χροιά του ήχου; Θέλεις κιθάρα με τρέμολο ή χωρίς; Ακόμα και τον προϋπολογισμό σου τον βλέπω λίγο ασαφή. Θέλεις να ξοδέψεις μέχρι 500 Ευρώ για κιθάρα και άλλα 200 για ενισχυτή ή είναι τα 500 Ευρώ το ποσό που διαθέτεις για όλο το πακέτο; Γενικά το μήνυμά σου είναι χαρακτηριστικό κάποιου που έχει διαβάσει πολλά, αλλά στην πράξη δεν έχει αποκομίσει κάτι συγκεκριμένο, πράγμα που ως ένα βαθμό είναι λογικό.

Έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου οπότε θα προσπαθήσω όσο μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Α. Σε σχέση με τους μαγνήτες κατάλαβα επιγραμματικά διαβάζοντας τον οδηγό αρχαρίων ότι θα πρέπει να κινηθώ προς τους Humbucker μαγνήτες λόγω επιλογών μουσικής. Ο μονός μαγνήτης που μου επισημαίνεις για ευελιξία μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή διότι η κιθάρα θα χρησιμοποιηθεί και για εκπαιδευτικούς σκοπούς (παιδικά τραγούδια, μουσικά παιχνίδια) λόγω επαγγέλματος. Βέβαια αν είναι να κάνω τεράστιους συμβιβασμούς στην απόδοση σε hard rock και metal μπορώ να το αφήσω προς το παρόν.

Β. Η έκφραση περί χρωματισμού ήταν άστοχη.  Μίλησα για σχέδια και χρώματα κιθάρας που από τις προτάσεις σας καταλάβατε πολύ καλά τι ακριβώς ήθελα να πω και ας μην είναι σημαντικό στοιχείο κιθάρας.

Γ. για το τρέμολο τώρα. Είμαι τόσο άσχετος που πραγματικά θα το έχω lock πολύ καιρό. Σίγουρα βέβαια αποτελεί extra στα πράγματα που μπορείς να παίξεις και τον ήχο που θέλεις να βγάλεις.

Δ. ο προϋπολογισμός μου είναι και κιθάρα+ενισχυτής= 500 με μια μικρή ευελιξία πάντα.

Για τις κιθάρες τώρα. Οι δύο Cort δεν μου άρεσαν, αυτό το εκρού στους μαγνήτες και στα καπάκια απο πίσω..
Η ESP LTD EC-256 FM LD πολύ όμορφη και λίγο Fanky. Με προβλημάτισε η έλλειψη τρέμολο.
Η cort x 11 δεν με τρέλανε ιδιαίτερα αν και θεώρω να jumbo frets θα κάνουν την ζωή μου πιο εύκολη.
Οι Ibanez ομόλογω οτι δεν μου άρεσαν.


 παρεξήγησες τα λόγια μου φίλε μου.
 
 και επί του θέματος ...μια michael kelly patriot πιστεύω πληροί τις απαιτήσεις σου αν και έχουν σχετικά χοντρό λαιμο.
 είναι όργανα ποιοτικά και με εξαιρετικό "value for money" .
 εχω μια patriot custom και είμαι πολύ ικανοποιημένος .
 


Δεν κατάλαβα πραγματικά το ύφος σου και πραγματικά απάντησα τελείως λάθος. Το overkill ήταν λάθος όρος και άστοχος.
Η κιθάρες που προτείνεις όπως και του Απόλλων είναι πολύ όμορφες. Με προβλημάτισε μόνο λίγο ο χοντρός λαιμός που αναφέρεις.


Γειά σου και καλώς όρισες και από εμένα, πιστεύω θα βοηθηθείς καλύτερα στην επιλογή του ενισχυτή αν διαβάσεις και μας ποστάρεις κάποιες πληροφορίες από αυτό το νήμα:
 Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"
 


Θέλω έναν entry level ενισχυτή, όχι πολύ βαρύ κυρίως για σπίτι η σχολική αίθουσα. Γνωρίζω ότι όλος ο ήχος είναι από εκεί οπότε θα συμβιβαστώ με το κόστος της κιθάρας. Να έχει τα εφέ για βασικά κομμάτια rock,hard rock και μέταλ (όχι για χαοτικά Thrash η power metal).
 

Τέλος, φίλος κιθαρίστας, μου ανέφερε ότι η αξιόλογες le Paul ξεκινούν μετά τα 500 και να πάω σε strat καλύτερα. Και μου ανέφερε πώς καλό θα 'ταν να περιοριστώ σε κάτι σαν αυτά  http://www.thomann.de/gr/fender_sq_bullet_strat_hss_bk_bundle1.htm
Ή
http://www.thomann.de/gr/fender_sq_affinity_hss_15g_set_bsb.htm

Για να μην σας κουράζω πολύ, αρκεί να μου αναφέρετε τι πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά της κιθάρας. πχ jumbo frets κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/13, 03:54 από Sifis85 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #7 στις: 16/08/13, 10:09 »
Θέλω έναν entry level ενισχυτή, όχι πολύ βαρύ κυρίως για σπίτι η σχολική αίθουσα. Γνωρίζω ότι όλος ο ήχος είναι από εκεί οπότε θα συμβιβαστώ με το κόστος της κιθάρας. Να έχει τα εφέ για βασικά κομμάτια rock,hard rock και μέταλ (όχι για χαοτικά Thrash η power metal).
Από τα γραφόμενα σου θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι ένας modelling ενισχυτής.

Προτείνω: Peavey Vypyr 30, υπέρ αρκετός για τα όσα περιέγραψες πλήρης λειτουργικότητας και με 11 effects.
Εάν φτάσει το budget προτείνω τον Peavey Vypyr VIP 2 που έχει presets και περισσότερα effects.

Δεν έχω έχω προτείνει τον VIP 1 ή κάποιον άλλο μικρότερο διότι θεωρώ ότι το 12άρι μεγάφωνο κάνει μεγάλη διαφορά στην βιωματική εμπειρία της χροιάς που παράγεται για τις εφαρμογές και τα είδη μουσικής που σε ενδιαφέρουν.

EDIT: Τα bundle που παρέθεσες έχουν πολύ μέτριους ενισχυτές, οι οποίοι επίσης δεν έχουν effects με την έννοια που σε ενδιαφέρει.
Προσωπικά είμαι ιδιαίτερα υπέρ των bundle αρκεί να εκπορεύονται από το αντικείμενο που έχεις επιλέξει και όχι ως απλά κάτι να γεμίσει το σύνολο.
Με το σκεπτικό αυτό, θα βρείς στην σελίδα του Vypyr 30 τρία διαφορετικά bundle τα οποία προσφέρουν και κιθάρα. Αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές, θα ήταν μία πολύ συμφέρουσα αγορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/13, 10:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #8 στις: 16/08/13, 10:26 »
Θέλω έναν entry level ενισχυτή, όχι πολύ βαρύ κυρίως για σπίτι η σχολική αίθουσα. Γνωρίζω ότι όλος ο ήχος είναι από εκεί οπότε θα συμβιβαστώ με το κόστος της κιθάρας. Να έχει τα εφέ για βασικά κομμάτια rock,hard rock και μέταλ (όχι για χαοτικά Thrash η power metal).
Από τα γραφόμενα σου θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι ένας modelling ενισχυτής.

Προτείνω: Peavey Vypyr 30, υπέρ αρκετός για τα όσα περιέγραψες πλήρης λειτουργικότητας και με 11 effects.
Εάν φτάσει το budget προτείνω τον Peavey Vypyr VIP 2 που έχει presets και περισσότερα effects.

Δεν έχω έχω προτείνει τον VIP 1 ή κάποιον άλλο μικρότερο διότι θεωρώ ότι το 12άρι μεγάφωνο κάνει μεγάλη διαφορά στην βιωματική εμπειρία της χροιάς που παράγεται για τις εφαρμογές και τα είδη μουσικής που σε ενδιαφέρουν.

EDIT: Τα bundle που παρέθεσες έχουν πολύ μέτριους ενισχυτές, οι οποίοι επίσης δεν έχουν effects με την έννοια που σε ενδιαφέρει.
Προσωπικά είμαι ιδιαίτερα υπέρ των bundle αρκεί να εκπορεύονται από το αντικείμενο που έχεις επιλέξει και όχι ως απλά κάτι να γεμίσει το σύνολο.
Με το σκεπτικό αυτό, θα βρείς στην σελίδα του Vypyr 30 τρία διαφορετικά bundle τα οποία προσφέρουν και κιθάρα. Αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές, θα ήταν μία πολύ συμφέρουσα αγορά.


Οφείλω να ομολογήσω οτι ήδη έιχα τον Vypyr 30 στο καλάθι αγορών οπότε τουλάχιστων σε αυτό τον τομέα κινήθηκα σωστά. Βέβαια γλυκοιτάζω και τον μεγαλύτερο.
Για τα budle δεν είμαι ευχαριστημένος απο τις κιθάρες. Σαν αρχάριος θέλω να με "τραβάει" η κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #9 στις: 16/08/13, 10:38 »
Αυτή είναι μία αξιόλογη κιθάρα που προσφέρεται bundle με τον Vypyr 30 και ανταποκρίνεται πλήρως στην μουσική που σε ενδιαφέρει: http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa160fmtgb.htm όπως σου πρότεινε και ο Απόλλων.

Πάντως μιας και δηλώνεις αρχάριος, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το tremolo, διότι θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα κυρίως στο setup και το στήσιμο. Ελάχιστοι βέβαια αρχάριοι ακολουθούν αυτή την συμβουλή, καθώς αγνοούν πλήρως τα προβλήματα αυτά. 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/13, 10:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #10 στις: 16/08/13, 12:01 »
Kατ' αρχήν αυτό που ανέφερε ο Αδριανός σχετικά με το τρέμολο είναι μια μεγάλη αλήθεια. Σίγουρα σου δίνει κάποιες επιπλέον εκφραστικές δυνατότητες στο παίξιμο, υπό την προϋπόθεση όμως ότι είναι σωστά κατασκευασμένο, εγκατεστημένο και σεταρισμένο, πράγμα που σε αρκετές κιθάρες χαμηλού προϋπολογισμού δεν είναι καθόλου σίγουρο.

Το άλλο σημείο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι τα κριτήρια επιλογής σου. Όπως σού είπα, η εμφάνιση ίσως δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί ως βασικό κριτήριο. Πρέπει να σού πω ότι αυτό το "εκρού" που αναφέρεις (φαντάζομαι ότι μιλάς για τα pickup rings και τα καπάκια των κοιλοτήτων στο πίσω μέρος της κιθάρας) μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα και με ελάχιστο κόστος αν δεν σού αρέσουν. Γενικά κατανοώ ότι θέλεις μια κιθάρα που θα σε ελκύει εμφανισιακά, αλλά μην απορρίπτεις επιλογές μόνο για αισθητικά σημεία τα οποία μπορεί και να είναι εύκολο να αλλαχτούν.

Πέρα από αυτό, αν καταφέρεις να δοκιμάσεις κάποια στιγμή μερικές κιθάρες, σίγουρα θα αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι διαφορές ως προς την αίσθηση, τον ήχο και την απόδοση που πιθανόν να φέρουν τα εμφανισιακά χαρακτηριστικά σε δεύτερη μοίρα. Από αυτή την άποψη έχεις εντοπίσει ήδη ένα χαρακτηριστικό (επίπεδη ταστιέρα) το οποίο δεν σε βόλεψε στο παίξιμο, οπότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κιθάρες με χαμηλότερο radius, το πολύ 10-12. Απ' όσο γνωρίζω, οι περισσότερες ESP έχουν ταστιέρα με radius γύρω στο 16 (για την ακρίβεια 15,75), το οποίο είναι αρκετά επίπεδο. Επίσης, είσαι σίγουρος ότι τα μεγάλα και ψηλά τάστα θα είναι βολικά; Ξέρω ότι είναι κάτι συνηθισμένο σε metal κιθάρες, αλλά προσωπικά τα βρίσκω πολύ άβολα.

Τέλος, έχοντας προσδιορίσει τον προϋπολογισμό σου στα 500 Ευρώ για κιθάρα και ενισχυτή, και με δεδομένο ότι μάλλον κοιτάς για ένα σχετικά φτηνό modelling ενισχυτή, συμπεραίνουμε ότι η τιμή της κιθάρας θα πρέπει να είναι γύρω στα 300 με 350 Ευρώ. Σε αυτή τη βάση, θα σού έλεγα να δεις την Cort X6 (το ίδιο μοντέλο υπάρχει και σε φτηνότερη έκδοση σε μαύρο ή κόκκινο χρώμα) και την Vintage VRS100 (πολύ καλή κιθάρα για rock και metal στην κατηγορία της, με ποιοτικό Wilkinson τρέμολο και locking κλειδιά). Υπάρχουν και κάποια ESP LTD μοντέλα σε αυτά τα λεφτά, η γνώμη μου όμως είναι ότι οι παραπάνω κιθάρες αποτελούν καλύτερες επιλογές από πλευράς ποιότητας κατασκευής και ηχητικών δυνατοτήτων. Tις Squier Bullet και Affinity δεν θα τις συζητούσα καθόλου, όχι μόνο γιατί όπως είπες δε σού αρέσει καθόλου αυτό το στυλ κιθάρας και δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα με τα μουσικά είδη που σε ενδιαφέρουν, αλλά επιπλεον γιατί με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες strat style κιθάρες. Κοίτα αυτό το thread για περισσότερες πληροφορίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...


Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #12 στις: 16/08/13, 22:06 »
Τελικά κατέληξα σε αυτές τις επιλογές
Cort X 6 VPR BKS http://www.adagio.gr/product.php?prodid=6552 στα 299
Epiphone Les Paul Standard Plus Pro TBhttp://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_tb.htm 366
Vintage VS6 http://www.thomann.de/gr/vintage_vs6_cherry.htm
ESP LTD EC-256 http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_256_fm_ld.htm
Ibanez S420-BBS http://www.thomann.de/gr/ibanez_s420bbs.htm πρόταση φίλου

Αυτές νομίζω πως θα ήταν μια καλή ομάδα επιλογών μαζί με:

Peavey Vypyr 30 http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm ή
Line6 Spider IV 30  http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_30.htm
"ηταν πρόταση φίλου"
Απο δώ και πέρα μένει το value for money.


« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/13, 22:34 από Sifis85 »

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #13 στις: 16/08/13, 23:14 »
Τελικά κατέληξα σε αυτές τις επιλογές
Cort X 6 VPR BKS http://www.adagio.gr/product.php?prodid=6552 στα 299
Epiphone Les Paul Standard Plus Pro TBhttp://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_tb.htm 366
Vintage VS6 http://www.thomann.de/gr/vintage_vs6_cherry.htm
ESP LTD EC-256 http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_256_fm_ld.htm
Ibanez S420-BBS http://www.thomann.de/gr/ibanez_s420bbs.htm πρόταση φίλου

Αυτές νομίζω πως θα ήταν μια καλή ομάδα επιλογών μαζί με:

Peavey Vypyr 30 http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm ή
Line6 Spider IV 30  http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_30.htm
"ηταν πρόταση φίλου"
Απο δώ και πέρα μένει το value for money.

Εγώ θα έλεγα τα εξής....
Αν ξέραμε ότι μπορείς να δώσεις 450Ε για κιθάρα(σαν αυτή που σου προτεινε φίλος)σίγουρα θα σου κάναμε άλλες ακόμα καλύτερες προτάσεις.....
Είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε δυσκολέψει η Ibanez που δεν έχει dots στην ταστιέρα?Ρωτάω εγώ τώρα.....
Γνώμη μου μην πάρεις τον Line 6 spider....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #14 στις: 17/08/13, 00:24 »
Mαύρο χάλι ο spider. Παίζεις καθόλου ακουστική ή ξεκινάς τώρα κατευθείαν με ηλεκτρική?? Ρωτάω ωστε να βγείς και λίγο στη γύρα να δοκιμάσεις πώς κάθονται στο χέρι σου όσες κιθάρες μπορείς να βρείς σε ελληνικά μαγαζιά που μπορείς να έχεις πρόσβαση.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #15 στις: 17/08/13, 17:28 »
Mην το σκέφτεσαι καν για Line 6 Spider. Οι Fender Mustang, Peavey Vypyr και Vox VT Plus είναι απείρως καλύτερες επιλογές...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #16 στις: 18/08/13, 03:31 »
       Μάλλον θα καταλήξω στον Peavey Vypyr 30. Τωρα απο κιθάρα αποφάσισα ότι τελικά θα περιορίσω τις επιλογές μου στα 350-400(για εξαιρετική περίτωση το ταβάνι 500,ας τα δώσω για περιφεριακά) σε les paul.
Σαν πιο οικονομική περίπτωση http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_330_bk.htm ή μια epiphone custom
      Τελοσπάντων όμως δεν έχω ιδέα απο κιθάρα(αν και έκανα μικρά βηματάκια μαθαίνοντας τεχνικά χαρακτηριστικά)οπότε ας ξεκινήσω χωρίς πολλά extra. Αν μάθω και εκπαιδεύσω και το αυτί μου ή θα κάνω αλλαγές στον εξοπλισμό ή θα αλλάξω κιθάρα.Επίσης λεπτομέρειες με λαιμούς και τάστα ας μην με απασχολούν τώρα, μόνο με τα δάκτυλα είχα ένσταση αλλα ο φίλος μ είπε οτι με 9,5cm μέσο και 20cm μέσο παλάμη να μήν με απασχολεί ιδιαίτερα(μάλλον έβαζα λάθος το χέρι στο λαιμό) και επιμένει για τα είδη που ακούω να πάω σε μια Ibanez ή μια jackson soloist όπως αυτή http://www.thomann.de/gr/jackson_soloist_slx_fr_bk.htm
         Η μονη μου σκέψη είναι η ευελιξία μιας HSH σε σχέση με μια ΗΗ. Η παρατήρηση δηλαδή που έκανε ο Απόλλων στο πρώτο του πόστ.
Ας μην το κουράζω λοιπόν πολύ και μαζί και εσάς με τις τόσο καλές προτάσεις και βοήθεια που μου δώσατε.


Mαύρο χάλι ο spider. Παίζεις καθόλου ακουστική ή ξεκινάς τώρα κατευθείαν με ηλεκτρική?? Ρωτάω ωστε να βγείς και λίγο στη γύρα να δοκιμάσεις πώς κάθονται στο χέρι σου όσες κιθάρες μπορείς να βρείς σε ελληνικά μαγαζιά που μπορείς να έχεις πρόσβαση.

Δεν γνωρίζω καθόλου κιθάρα φίλε μου και δεν έχω πρόσβαση σε καταστήματα, μουσικών οργάνων.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/13, 06:59 από Sifis85 »

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #17 στις: 18/08/13, 13:19 »
Θα γράψω κάτι τελευταίο σ΄ αυτό το νήμα μιας και δεν βλέπω και μεγάλη ανταπόκριση σε όσα σου ανέφεραν όλοι οι προηγούμενοι και γω μαζί....
Με τον peavey εντάξει και η ltd δεν είναι κακή (αν σ'αρέσει εσένα)αν και νομίζω σου έχουν γίνει πιο αξιόλογες προτάσεις απ' αυτή πιο πάνω....
Τώρα για την Jackson που σου πρότεινε ο φίλος σου......κόστος 511Ε,για μια κιθάρα με Dunkan design μαγνήτες και χωρίς original floyd rose...sorry αλλά για μένα δεν αξίζει.....εκτός του γεγονότος ότι όλοι σου πρότειναν να μην μπλέξεις αρχικά με floyd rose (μη original επιπλέον)διότι θα έχεις πολλές δυσκολίες σεταρίσματος,αλλαγής χορδών και άλλα διάφορα....Σ' αυτά τα χρήματα έχεις πολύ καλύτερες επιλογές...σε μια κιθάρα εξετάζεις πρωταρχικά τα χαρακτηριστικά της και όχι αν έχει logo Ibanez η Jackson.....Δεν είναι value for money επειδη έχουν την φίρμα επάνω...
Δηλ.- ρώτα τον φίλο σου-με schecter,charvel και kramer δεν παίζεις metal και γενικά Rock???? :'( Eιδικά οι charvel και Kramer έχουν γράψει ιστορία σ' αυτο το χώρο για όσους γνωρίζουν....και γενικά όλες οι κιθάρες με humbuckers και καλή ποιότητα κατασκευής ανταποκρίνονται καλά....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #18 στις: 18/08/13, 14:00 »
Πολύ σωστός ο emg. Η Jackson δεν έχει απολύτως τίποτα που να δικαιολογεί την τιμή της. Με τα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις την ESP LTD MH-372, σαφώς ανώτερη κιθάρα με αυθεντικούς Seymour Duncan μαγνήτες που σπλιτάρουν, σώμα από μαόνι και συνολικά καλύτερη ποιότητα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #19 στις: 18/08/13, 23:31 »
Αν όχι tremolo για αρχάριο, δέκα φορές όχι για floyd rose!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #20 στις: 19/08/13, 08:59 »
ο Απόλλων ,ως παράδειγμα καλύτερης κιθάρας στα ίδια χρήματα ,πιστεύω οτι μου έδειξε προς αποφυγή εμπιστοσύνης σε φιρμες

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #21 στις: 19/08/13, 10:08 »
Πολύ σωστός ο emg. Η Jackson δεν έχει απολύτως τίποτα που να δικαιολογεί την τιμή της. Με τα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις την ESP LTD MH-372, σαφώς ανώτερη κιθάρα με αυθεντικούς Seymour Duncan μαγνήτες που σπλιτάρουν, σώμα από μαόνι και συνολικά καλύτερη ποιότητα.
Απολλων τα 27 ταστα δεν ειναι υπερβολη για αρχαριο?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #22 στις: 19/08/13, 10:51 »
+1 για Peavey Vypyr 30!

Και με τα υπολοιπα χτυπας μια Vintage V100:

http://www.thomann.de/gr/vintage_v100blk.htm

Η την Ibanez SA160 που σου προτειναν παραπανω  ;)

Παντως αν προκειται να παιξεις περισσοτερο ρυθμικα μερη, θα σου προτεινα και εγω για αρχη μια κιθαρα χωρις τρεμολο (εκτος του οτι ειναι λιγο περισσοτερο "βασανο" στο σεταρισμα οταν υπαρχει και τρεμολο, σε μερικες τεχνικες πχ palm muting θα σε βολεψει περισσοτερο μια χωρις τρεμολο - αλλα αυτα ισως ειναι και θεμα συνηθειας). Γενικα δοκιμασε οσες διαφορετικες κιθαρες μπορεις προτου επιλεξεις.
Α, επισης αν σκεφτεσαι στο μελλον να δοκιμασεις διαφορα εναλλακτικα drop κουρδισματα, τοτε σιγουρα θα σε βολεψει μια χωρις τρεμολο  ;) , αφου αν εχει ακομα και το απλο - οχι floyd rose- τρεμολο, μετα απο το κουρδισμα θα θελει και ενα ελαφρο setup, ενω με τις κιθαρες σταθερης γεφυρας κουρδιζεις πχ σε drop D μεσα σε ... 1 min ;D (ισως και λιγοτερο) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #23 στις: 19/08/13, 20:34 »
Απολλων τα 27 ταστα δεν ειναι υπερβολη για αρχαριο?

Για ποιό λόγο νομίζεις είναι υπερβολή; Εγώ τουλάχιστον δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε κιθάρα με Floyd Rose είναι μεγαλύτερη υπερβολή (ή καλύτερα πλεονασμός) για έναν αρχάριο, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τού δυσκολέψει τα πρώτα βήματα. Τα παραπάνω τάστα, χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητα ούτε πλεονέκτημα, σίγουρα δεν αποτελούν εμπόδιο.

Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη κιθάρα είναι απλά ένα παράδειγμα μιας πολύ καλύτερης αγοράς από την Jackson σε αυτή την κατηγορία, από την άποψη ότι η ΕSP δικαιολογεί την τιμή της λόγω χαρακτηριστικών και ποιότητας, ενώ η Jackson όχι. Βέβαια όλα αυτά είναι απόψεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #24 στις: 19/08/13, 20:45 »
Ίσα ίσα, τα 27 τάστα κάνουν την πρόσβαση στα 22-24 πολύ πιο εύκολη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 02:32
από Dr Bluz (G.K.)
51 Απαντήσεις
32140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
4 Απαντήσεις
26797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
3 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
10 Απαντήσεις
6268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
5 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
3 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:28
από cbk
12 Απαντήσεις
13831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
20 Απαντήσεις
7379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan