Αποστολέας Θέμα: Γιαννης Χαρούλης  (Αναγνώστηκε 14112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Γιαννης Χαρούλης
« στις: 28/05/04, 11:44 »
 Λοιπον, πολυ Μιλτος εχει πεσει τελευταια...και βαρεθηκα....ολο γι αυτον θα μιλαμε?? <ασφαλως αστιευομαι ;D>


Τι γνωμη εχετε για το Γιαννη Χαρουλη? Γνωριζετε κατι ιδιαιτερο γι αυτον? Περα απο το οτι ειναι βαθια επηρεασμενος απο την Κρητικη παραδοση, και ειναι εξαιρετικος στο λαουτο, για μενα η φωνη του ειναι αποκαλυψη........Ειναι τοσο μικρος,κι ομως οταν τραγουδαει δεν καταλαβαινεις οτι ερμηνευει ο ιδιος τα τραγουδια....Κατα μεγαλο ποσοστο θυμιζει τον αξεχαστο Νικο Ξυλουρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/06, 15:54 από geni »
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #1 στις: 28/05/04, 11:53 »
Πρέπει να τον είδα χθες στη ΝΕΤ με τον Πασχαλίδη και το Θηβαίο που παίζανε κομμάτια Ξυλούρη.Αν είναι όντως αυτός ο πιτσιρικάς με το Λαούτο είναι εκπληκτικός!Έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Και όντως θυμίζει πολύ Ξυλούρη η φωνή του

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #2 στις: 28/05/04, 12:21 »
Κι..όμως άπου εδώ ύπήρχε ένα παλιότερο θέμα το οποίο δεν μπόρεσα να βρω. :-\

Γιάννης Χαρούλης...Τον γνώρισα μουσικά μεσα από μια καταπληκτική δουλειά του συνθέτη Μιχάλη Νικολούδη με τίτλο "Γύρω μου και εντός μου".
Μια δουλειά που πιστέψτε με πρέπει να την βρείτε. Είναι της PolyMusic σε διανομή της universal και βγήκε πέρυσι.
Ο Γιάννης Χαρούλης είναι συγκλονιστικός. Η χροιά της φωνής του θυμίζει τον Αξέχαστο Νίκο Ξυλούρη...
Όταν άκουσα το 1ο κιόλας τραγούδι έμεινα άγαλμα....

Περιέχονται 13 κομμάτια στο ένα εκ των οποίων τραγουδάει η Αναστασία Μουτσάτσου...

Αν θυμάμαι καλά όλη η παραγωγή έγινε στην Καλαμάτα.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Re:Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #3 στις: 28/05/04, 14:44 »
   Γράφω όχι για να ξαναπώ τα ίδια...Συμφωνώ με τους παραπάνω. Την εμπειρία μου θέλω να πω...

   Τον είδα δυο φορες τον περασμένο χειμώνα. Στα 13 φεγγάρια με την Κανά όπου ήταν άψογος, και παρεμπιπτόντως η φωνή του είναι πραγματική. Εννοώ ότι δεν μιμείται τον Ξυλούρη, αλλά τραγουδά αβίαστα άσχετα από το αν η φωνή του θυμίζει.
   Είναι Κρητικός και έχει σχέση με την οικογένεια Ξυλούρη οπότε είναι φυσικό να έχει επηρεαστεί από την Κρητική παράδοση και τα τραγούδια του Νικου και το χάρισμά του καλά κάνει και το αξιοποιεί δεόντως. (Εδώ άλλοι κι άλλοι έχουν καταχραστεί την φιλοξενία των αυτιών μας. Τουλάχιστον αυτός αξίζει).
Τη Δεύτερη φορά τον είδα στο Χαμάμ πριν από κανενα μήνα περίπου όπου έτυχε να είναι και μια παρέα Κρητικών, ανάμεσά τους και η γυναίκα του Ξυλούρη!!! Εκεί ένοιωσα πραγματικά την μυσταγωγία της Κρητικής παράδοσης και το Διονυσιακό του λαούτου.
   Στο κλείσιμο βγήκε ο Χαρούλης και ξεκίνησε ένα ριζίτικο, χωρίς μικρόφωνα, όπου σε κάθε στροφή που έλεγε αποκρινόταν η παρέα των Κρητικών...με την απαραίτητη Κρητική προφορά φυσικά...
Μαγεία...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος orpheas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Re:Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #4 στις: 29/05/04, 16:00 »
de xero an exei sxesi i oikogeneia tou me tin oikogeneia tou xylouri, alla xero oti einai apo ti poli mou ton agio nikolao tis kritis kai sygekrimena apo ta lakonia!

Αποσυνδεδεμένος traveller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • KARPE DIEM!!!
    • Προφίλ
Re:Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #5 στις: 29/05/04, 18:59 »
Λοιπόν κι εγώ τον γνώρισα περίπου πέρισυ το πάσχα μέσα απο τη συγκεκριμένη δουλειά του Μ.Νικολούδη!Ηξερα τον Νικολούδη κ πήρα να ακούσω την νέα του δουλειά.Επαθα πλάκα!Ο Χαρούλης έχει τρομέρη φωνή!Δεν μαρέσει να τον συγκρίνω με τον Ξυλούρη αλλά είναι αναπόφευκτο!Σκεφτείτε ότι είναι μόλις 23 χρονών!Όταν τον ακούς νομίζεις ότι είναι τουλάχιστον 30-35.Βλέπεις ένα πλάσμα με μία φατσούλα "αστεία" κατά κάποιο τρόπο κ αναρωτιέσαι αν μπορεί να τραγουδήσει.Όταν όμως ανοίξει το στόμα σε καθηλώνει κυριολεκτικά!Είναι όντως από τον Άγιο Νικόλαο.Εκεί τον "ανακάλυψε" ο Θηβαίος σε μια επισκεψή του στο νησί.Ετσι τραγούδησε στην συναυλία αφιέρωμα στον Ξυλούρη στον Λυκαβητό!Η ηχογράφηση της συναυλίας κυλοφόρησε πρόσφατα σε cd.Για τις ανάγκες της ηχογράφησης του "Γύρω μου κι εντός" έπρεπε να βρίσκεται στην Αθήνα.Κατά την διάρκεια των ηχογραφήσεων τον φιλοξενούσε ο Θηβαίος στο σπίτι του!Τον έχει σαν αδερφό του κ όπου κι αν βρίσκεται δεν ξεχνάει να αναφέρει πόσο πολύ τον βοήθησε.Πριν κανά μήνα απολύθηκε απο τον στρατό!Το καλοκαίρι θα κάνει εμφανίσεις μαζί με την Μαρία-Στέλλα,την κοπέλα που ήταν μαζί στο Χαμάμ και αν δεν κάνω λάθος και στα 13 Φεγγάρια!Ετοιμάζει καινούργια δουλεία αλλά μάλλον θα βγει αρκετά μετά το καλοκαίρι.Στο χαμάμ βρέθηκα και τις 3 Παρασκευές που τραγουδούσε.Μακάρι να μπορουσα κ τα Σάββατα.Ήταν καταπληκτικά!!!Πέρα απο τον Χαρούλη υπήρχαν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί ενώ τα τραγούδια ήταν ένα κι ένα!!!Φοβερό πρόγραμμα!!!Την δεύτερη Παρασκευή ήταν που ήρθε η Ουρανία με μια παρέα κρητικών κ έδωσαν διαφορετικό χρώμα σε σχέση με τις άλλες φορές!Ήταν πολύ όμορφα.Έχει τρομερό χάρισμα ο Χαρούλης.Όμως πέρα από αυτό είναι και πολύ καλός άνθρωπος.Πραγματικά πολύ καλός μέχρι παρεξηγήσεως.Θα μπορούσες να τον πεις "Χαζούλη" αλλά μόνο χαζός δεν είναι!Γεμάτος καλοσύνη!Ένα είναι το σίγουρο:μετά την Κανά άρχισε να τον γνωρίζει ο κόσμος,καθώς ο Νικολούδης δεν είναι τόσο γνωστός,και πολύ σύντομα θα φτάσει πολύ ψηλά.Ήρθε για να μείνει...κ καλά θα κάνει!Αυτά από μένα.Ελπίζω να μην έδωσα κάποια λάθος πληροφορία!
Oταν δεν ξέρεις τι είναι.......είναι JAZZ!!!

Αποσυνδεδεμένος pokio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #6 στις: 16/01/06, 18:57 »
Παιδια, ενα εχω να πω, ο Χαρουλης ειναι φοβερος!
και απο το καλοκαιρι που τον πρωτοακουσα οσο παει και γινεται καλυτερος...
Επισης θα ηθελα να σημειωσω οτι ειναι καταπληκτικο παιδι, αγνος και αυθεντικος. Τον γνωρισα απο κοντα και εκανε τρομερη εντυπωση, λες και ειναι ενας απο τους αγγελους που πεφτουν απο τον ουρανο για να μας θυμιζουν οτι υπαρχε ακομη θεος ο οποιος που και που εχει κεφι και πλαθει ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!
Η αξια καποιου απωτυπωνεται στο τραγουδι του και αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο θα δουμε πολλα ακομη απο τον Χαρουλη.
Υστερογραφο, οι εμφανισεις του στο ποταμι ηταν μαγικες...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #7 στις: 16/01/06, 19:22 »
Τον άκουσα πρώτη φορά στη συναυλία του Μίλτου και ενθουσιάστηκα.
Τον ξανάδα πριν μια βδομάδα πάλι με το Μίλτο και ξαναενθουσιάστηκα.
Θα ψάξω να βρω ότι δισκογραφημένο τραγούδι έχει πει.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #9 στις: 17/01/06, 09:58 »
Ειναι εξαιρετικος ερμηνευτης, τον πρωτοακουσα το καλοκαιρι στο Κυθηρα και εμεινα αφωνος. Ενα νεο παιδι με μια ωριμη φωνη που σε ταξιδιδευει χωρις μεγαλη προσπαθεια. Η ομοιοτητα με τη φωνη του Ξυλουρη δεν νομιζω να του σταθει εμποδιο, ηδη εχει αρχισει να δειχνει το μεγαλο του ταλεντο!

Οσοι δεν τον εχετε ακουσει, αξιζει πολυ την προσπαθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #10 στις: 11/04/06, 05:35 »
Ηχογραφήσεις από την Αίγλη...

Εδώ για ό,τι περισώθηκε από το buffer.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Anastasia92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Απάντηση #11 στις: 22/10/17, 00:49 »
Χρονια αργοτερα να σχολιασω και εγω...Τον Χαρουλη τον αγαπω,ηταν και αυτος που με εβαλε στους κολπους ολης αυτη της μουσικης μαγειας με Θαναση,Μαλαμα και πολλους πολλους ακομα....οταν πρωτοπηγαινα στις συναυλιες του ειμασταν ισα ισα μισο μαγαζι,μικρο κοριτσι και εγω..πλεον ολες οι συναυλιες sold out με κοσμο που δυστυχως "χανει το νοημα".....Το ιδιο μετα λυπης μου ειχα παρατηρησει και στις 2-3 τελευταιες συναυλιες του θαναση που ειχα παει...Επομενως επιλεγω να πηγαινω σχεδον μονο στους Χαινηδες οταν ανεβαινουν....Νιωθω καλυτερα οταν βλεπω οτι οσοι ειναι εκει,ειναι πραγματικα εκει..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/06, 02:06
από kain
2 Απαντήσεις
4612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 16:39
από Γιάννης [nOiz]
3 Απαντήσεις
6655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:01
από rajah
3 Απαντήσεις
4125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 19:11
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 14:09
από Aganippi
0 Απαντήσεις
2853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 15:40
από krios80
0 Απαντήσεις
1601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/11, 14:46
από Βρύζας
0 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/13, 18:45
από krios80
0 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 14:01
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
3499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 16:14
από MARIOS F