Αποστολέας Θέμα: ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ  (Αναγνώστηκε 41411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
βασικά δεν ξέρω. σαν να γεννηθηκα ακούγοντας έντεχνο ή ροκ. ο πατέρας μου ακουγε μονάχα την λεγόμενη ποιοτική μουσική. μετά πήγα εθνικό ωδείο και μυηθηκα στην καλή μουσική. μετά απλά ήθελα να ακούω κομμάτια μου θα μου λένε κάτι...τώρα πλέον ψάχνω να ακούω καινούργιους καλούς καλλιτέχνες, αν και οι αδυναμίες δεν ξεχνιούνται :)  ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι γονείς μου άκουγαν και ακούνε κάποια είδη ελληνικής μουσικής που δεν με άγγιξαν ποτέ. Κι έτσι το έψαξα μόνος μου και ανακάλυψα Beatles, Stones, Floyd και στη συνέχεια πολλά άλλα ξένα συγκροτήματα, καθώς και μερικούς Έλληνες καλλιτέχνες, τον Τσακνή για παράδειγμα. Οι μουσικές μου προτιμήσεις δεν άλλαξαν με την πάροδο του χρόνου ούτε και προβλέπεται να αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
πηγαινα σε προβες της μπαντας που ειχε τοτε ο ξαδερφος μου...
ελληνικο ροκ...

σε καποια φαση τραγουδαει το παλικαρι που επαιζε κιθαρα το Unforgiven II... εφαγα τρελο κολλημα....


παρομοια ιστορια και με τη γκοθικ/ντεθ/μπλακ μεταλ....  :P
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
εγω παλι παντα κοταζα τις διαφημησεις του combact disk club με τις συλλογες των '70s
και ελεγα πως ηθελα να γινω ροκας(ηλικια 5-6).....ε καποια μερα εγινα...το πως ηταν
γραμμενο απο την μοιρα.

Αποσυνδεδεμένος whammypedaller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειμαι τυχερος που εχω εναν ξαδελφο μεταλλα , ο οποιος με εβαλλε στον σωστο δρομο!
απο κει και περα ειμαι πιστος!!

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Ωραιες αναμνησεις...!!
Εγω αρχισα να ακουω αυτα που μ αρεσουν στα 6 μου με αφορμη μια αλλη μου μανια!Τα αεροπλανα κ γενικα οτιδηποτε πεταει!!Μου βαλε λοιπον ο πατερας μου να ακουσω -τι μοναδικο!- το τελος του the wall pt.1 με τα samples με το ελικοπτερο κ μ αρεσε!! Ακουσα οτι ειχα απο Pink Floyd, συντομα ηρθαν +Queen + Metallica + Deep Purple κ αυτη ηταν η μουσικη μου συντροφια στο δημοτικο! Ο αλλος πολος ελξης, που με εβαλε να ψαχνω κ με διαφορετικο τροπο τη μουσικη, καθως ειχα αρχισει να παιζω κ ηλεκτρικη λιγο πριν, ηταν που βρεθηκα (απο βαρεμαρα) στο Rockwave 2000, με Dream Theater!! ;D
Τελικα παντα αλλαζεις πιο ριζικα εκει που δεν το περιμενεις με τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος blacksad

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απο την οικογενεια μου(τ ελληνικα:θ.παπακων/νου..κλπ)και κυριως απο τον αδελφο μου..εγω 5 χρονων και ν χτυπιεμαι μ τ long live rock n roll!!!! ;D ;D ;D
γενικα μετα αρχισα ν ακουω κ πιο alternative απο περιοδικα μουσικης κλπ...
there are 20 years to go,20 years to know, who will wear the hat...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Λοιπόν, ο Γιωργάκης ήταν ένα παιδί που κοροίδευε την metal μουσική και άκουγε ότι π@π@ρ#$ς του πλασάρανε τα ΜΜΕ αλλά που να ήξερε ο καημένος...Μια μέρα είχε πάει στο σπίτι ενός φίλος του να κάτσουνε, σε κάποια στιγμή ο φίλος του προτείνει να δούνε ένα dvd των Metallica, με το που αρχίζει το Master of puppets ο Γιωργάκης κάτι έπαθε κάτι άλλαξε μέσα του,μετά όταν ένας μεταλάς ξάδερφος του έμαθε ότι άρχισε ο Γιωργάκης να ακούει metal του έδωσε ένα CD των Sodom το Cowboys from hell από Pantera και το Seek n Destroy απο Metallica ε αυτό ήτανε ο Γιωργάκης από τότε ακούει thrash,heavy metal και αρκετά ακόμα είδη της metal,hard rock αλλά και ελληνικό rock(Socrates,Σιδηρόπουλο και Πουλικάκο)

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
οταν αρχισα να παιζω κιθαρα αλλαξαν και μου μουσικες μου συνηθειες και μεσα απο τους φιλους εξελιχθηκα.....

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ άρχισα να ακούω Rock k Metal μουσική απο την Twisted Sister μου(δηλ την αδελφή μου).Έχουμε 10 χρόνια διαφορά κι έτσι απο μικρός άκου την μουσική που άκουγε κι εκείνη.Απο 10-9 χρονών ενθουσιάστηκα με τους Iron Maiden αγαπημένο συγκρότημα της αδελφής μου και μετέπειτα και δικό μου.Έτσι άρχισε η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΟΥ!!! ;D
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
από τον αδερφό μου πήρα κάτι κασετάκια με iron maiden,metallica και το κακό έγινε
πρώτο δισκάκη ever >seventh son of a seventh son - iron maiden<
ε...έκανα καλή αρχή γιαυτό κόλλησα
το ένα έφερε το άλλο
τώρα κολλημένος με pantera,kreator,slayer,lamb of god,metallica(έτσι ρε ακόμα!! :D) και τα λοιπά

p.s:maiden είχα ακούσει άκουγα από 9 χρονών και μπήκα για τα καλά με αγορά δίσκων στα 13-14.
από 15 και μετά έχω ξεφύγει... ;) ;)

p.s 2:ο αδερφός-σωτήρας τώρα είναι σκυλάς-trance του κερατά
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/08, 12:35 από giorgos90 »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
απο τους γονεις μου που ειχαν απο τα νιατα τους κατι ροκ δισκους..
και μιλάμε για πολλούς!
εμένα έχει μία βιβλιοθήκη δίσκους ο δικός μου
εγώ ντρέπομαι καθώς σαν κοινός μαύρος έχω πολλά giga στο pc... :-X
ντροπή μας!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
απο τους γονεις μου που ειχαν απο τα νιατα τους κατι ροκ δισκους..

εγώ ντρέπομαι καθώς σαν κοινός μαύρος έχω πολλά giga στο pc... :-X
ντροπή μας!
ντροπη σου..
κοινε ασπρε
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
απο τους γονεις μου που ειχαν απο τα νιατα τους κατι ροκ δισκους..

εγώ ντρέπομαι καθώς σαν κοινός μαύρος έχω πολλά giga στο pc... :-X
ντροπή μας!
ντροπη σου..
κοινε ασπρε
πάρε κανα μέταλ χάμερ εσυ να βάλεις μυαλό  ;D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Metal_Throne

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tsabacopia.gr
Όλα ξεκίνησαν το 85 από εκείνο το Best Of των Scorpions...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικά δεν ξέρω. σαν να γεννηθηκα ακούγοντας έντεχνο ή ροκ. ο πατέρας μου ακουγε μονάχα την λεγόμενη ποιοτική μουσική. μετά πήγα εθνικό ωδείο και μυηθηκα στην καλή μουσική. μετά απλά ήθελα να ακούω κομμάτια μου θα μου λένε κάτι...τώρα πλέον ψάχνω να ακούω καινούργιους καλούς καλλιτέχνες, αν και οι αδυναμίες δεν ξεχνιούνται :)  ;)

σορρυ που βγαινω εκτος αλλα διαφωνω με τον ορο καλη και ποιοτικη μουσικη...μπορει να ακουμε και την ιδια μουσικη αλλα και παλι δεν ειναι καλη και ποιοτικη γενικα...ειναι για μας...σορρυ αν γινομαι λιγο μαλακας αλλα τα  παντα ειναι μουσικη και το καλο και ποιοτικο ειναι θεμα προσωπικο...απλα παρατηρω μια ωδειηστικη σκεψη που με βρισκει αντιθετο.
απο τον ξα...τεταρτη δημοτηκου με μια κασετα μεταλικα..οπως ολοι μας >:D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω οπως και ολοι εχουμε αλλαξει αρκετες κατευθυνσεις τοσο ως ακροατες οσο και ως παικτες οποτε δεν ειμαι και σιγουρος πως κολλαγα με διαφορες μουσικες αλλα θυμαμαι εντονα το πως κολλησα με το prog και γενικα την τεχνικη μουσικη με κιθαρα. Ακουσα σε ενα φιλο (μεχρι τοτε ο slash και ο hammet ηταν οι θεοι μου ενα πραμα 0:)) το erotomania απο Petrucci και ιδιαιτερα τα σημεια με το string skipping (ξερετε το "γρηγορο" lead προς το τελος). ΣΟΚ ΚΕΡΑΥΝΟΣ! Την επομενη μερα ειδα και malmsteen live... ε αυτο ηταν! Απο τοτε με πηρε η μπαλα ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
77 Απαντήσεις
31224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 18:14
από Ommadawn
1 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
331 Απαντήσεις
83882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:25
από Jezus
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
356 Απαντήσεις
90466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
6865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
40 Απαντήσεις
12538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
11 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 23:08
από Καθόδιος (φλουτσ)
25 Απαντήσεις
8215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 21:18
από Guitarholic_punk