Αποστολέας Θέμα: χωρος παιξιματος  (Αναγνώστηκε 4472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
χωρος παιξιματος
« στις: 06/01/11, 00:52 »
σας χαιρετω φιλοι συμφορουμιτες
λεω να αρχισουμε μια συζητηση που αφορα
τον χωρο στον οποιο παιζουμε το...οργανο μας
λοιπον,εχω ενα μικρο δωματιακι ,πολυ μικρο ομως,εναν 80αρι ενισχυτη μια μεγαλη πεταλιερα line6 και πολλα καλωδια ,η αληθεια ειναι οτι βλεποντας τα ολα αυτα σε εναν μικρο χωρο κατι παθενω και νευριαζω πρεπει καθε φορα να τα στηνω να τα ξεστηνω κοκ οποτε ολα αυτα με χαλανε σε συνδυασμο να χανω την ορεξη μου να παιζω,οσπου μια φορα που ειπα να παω στου αδερφου μου να παιξω (μεγαλο ,καινουριο δωματιο)η διαθεση μου ηταν πολυ καλυτερη,ειναι παραξενο αν το καλοσκευτητε,αραγε ποσοι απο μας δεν εχουμε ονειρευτει ενα δωματιο μονο με μουσικη(κιθαρες στους τοιχους,hi tec μηχανηματα,τουμπανο ενισχυτες) και ολα αυτα σε ενα ομορφο και οικειο περιβαλλον αρκετοι εχουν αυτη την πολυτελεια, πολυ ομως οχι!
θελω να διαβασω τις γενικες αποψεις σας πανω σε αυτο το θεμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #1 στις: 06/01/11, 01:06 »
Αμα στους τοίχους κυριαρχούν σκούρα χρώματα, είναι λογικό να παθαίνεις ένα κοκομπλόκο, ένα κατιτίς βρε σύ.... Δοκίμασε το κίτρινο του ηλιοτρόπιου, ή το γαλάζιο του Αιγαίου....
Αλλα για όνομα του θεού....Μη παίζεις το όργανό σου στο δωμάτιο του αδερφού σου....



Αρκετά με το πείραγμα, και σε ένα πιο σοβαρό τόνο:

Τί ακριβώς θες να συζητήσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/11, 02:33 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #2 στις: 06/01/11, 01:19 »
Αμα στους τοίχους κυριαρχούν σκούρα χρώματα, είναι λογικό να παθαίνεις ένα κοκομπλόκο, ένα κατιτίς βρε σύ.... Δοκίμασε το κίτρινο του ηλιοτρόπιου, ή το γαλάζιο του Αιγαίου....

Αλλα για όνομα του θεού....Μη παίζεις το όργανό σου στο δωμάτιο του αδερφού σου....


Σωστο...μπορει να τον ενοχλει η φασαρια, ειδικα αν παιζεις με πολυυυ gain.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #3 στις: 06/01/11, 01:23 »
εγώ το παίζω όσο μπορώ περισσότερο και όπου βρεθώ και όπου σταθώ...Είναι τρελή εξάρτηση η κιθάρα....
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/11, 01:32 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #4 στις: 06/01/11, 01:28 »
Εγώ προτιμώ να το παίζω σε μέρη με κόσμο.......είναι άλλη αίσθηση το live σε μαγαζιά...κανεις και τα ποζεριλίκια σου.....ακούς και χειροκροτήματα.....και έχεις και όλη την μπάντα να τζαμάρεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/11, 01:38 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #5 στις: 06/01/11, 01:44 »
Αν και προτιμώ να τζαμάρω με παρέα, πού και πού ρίχνω και κανένα solo πάνω σε backing track... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #6 στις: 06/01/11, 01:53 »
Αν και προτιμώ να τζαμάρω με παρέα, πού και πού ρίχνω και κανένα solo πάνω σε backing track... ;D

Καλα, ναι, μας τα ειπανε κ αλλοι...μη τζαμαρεις τοσο, θα παθεις κανα λουμπαγκο. ;D :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #7 στις: 06/01/11, 02:31 »
Να ζητήσω συγνώμη που έδωσα πάτημα για παρερμηνεία.

Απο κεί και πέρα φίλε lordi13, προσπαθώ να καταλάβω τί ακριβώς είναι αυτό που ζητάς.

Απόψεις στο αν θα θέλαμε μεγαλύτερο και καλύτερο χώρο για να παίζουμε μουσική? Είσαι σε ένα μουσικό forum, αμφιβάλλω αν κανείς εδώ θα απαντούσε "όχι".

Σίγουρα υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα χώρου, και θέμα με τα μαζέματα καλωδίων κλπ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τί περιμένεις να συζητηθεί....Ελπίζω όχι μια κουβέντα τύπου "Εγώ θέλω αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό....." ;) ;) ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #8 στις: 06/01/11, 03:35 »
Ελπίζω όχι μια κουβέντα τύπου "Εγώ θέλω αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό....." ;) ;) ;)

Γιατί όχι ? Εγώ λοιπόν θέλω ένα υπόγειο με πετρινο-ξυλινο τοίχο, τους ενισχυτές μου(ένα Vox Ac 30  και έναν Orange rockerverb), τις κιθάρες μου (μια LP tobaco burst, μια tele baja μια strat σε 50's specs), το μπασάκι μου (4 χορδές να έχει), ένα βασικό drumset, μια οχτακάναλη, 2 καναπέδες με χαμηλό τραπεζάκι - ο ένας απαραίτητα δίπλα στο ψυγείο με τις μπύρες, και ένα τραπέζι μπιλιάρδου. Θα μπορώ να καλώ εκεί την μπάντα μου για τις προβες μας, ενώ όλοι οι συγγενείς μου θα μάθουνε κάποιο όργανο και στις οικογενοιακές συναντήσεις θα jam-άρουμε οικογενειακώς.

Προς το παρόν έχω μια squier που μου έρχεται να πιάσω μετά τις 23:00, οπότε παίζω unplugged. Και αν τύχει να πρέπει να μαγειρέυω ταυτόχρονα, την κρεμάω και πηγαίνω απο δωμάτιο σε δωμάτιο παίζοντας το όργανό μου με προσοχή να μην το χτυπήσω σε κανένα τοίχο. Μπορεί κανείς να με κατηγορήσει που ονειρεύομαι τα παραπάνω ?  >:D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #9 στις: 06/01/11, 09:33 »
ενώ όλοι οι συγγενείς μου θα μάθουνε κάποιο όργανο και στις οικογενοιακές συναντήσεις θα jam-άρουμε οικογενειακώς.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #10 στις: 06/01/11, 13:44 »
Να ζητήσω συγνώμη που έδωσα πάτημα για παρερμηνεία.

Απο κεί και πέρα φίλε lordi13, προσπαθώ να καταλάβω τί ακριβώς είναι αυτό που ζητάς.

Απόψεις στο αν θα θέλαμε μεγαλύτερο και καλύτερο χώρο για να παίζουμε μουσική? Είσαι σε ένα μουσικό forum, αμφιβάλλω αν κανείς εδώ θα απαντούσε "όχι".

Σίγουρα υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα χώρου, και θέμα με τα μαζέματα καλωδίων κλπ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τί περιμένεις να συζητηθεί....Ελπίζω όχι μια κουβέντα τύπου "Εγώ θέλω αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό,αυτό....." ;) ;) ;)

 τιποτα συγκεκριμενο, απλως το ποσο πολυπλοκο μηχανημα ειναι ο ανθρωπος ετσι ωστε για την επιτευξη της τελειωτητας στο να ευχαριστηθει κανεις το παιξιμο κιθαρας (το τονιζω αυτο!)χρειαζονται χιλλια δυο πραγματα και οχι απλα μια gibson και ενας mesa απο εκει και περα γραψτε οτι γουσταρετε 0:) !
αυτο που μετραει δεν ειναι τα υλικα αγαθα αλλα ο χωρος που παιζουμε και εξασκουμεστε να μας εμπνεει να δουλευουμε ,εμενα δεν με εμπνεει ο δικος μου  ...αυτο 8) !
παντως απο οτι διαβασα μπορει ο καθενας να γραψει οτι του αρεσει :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: χωρος παιξιματος
« Απάντηση #11 στις: 06/01/11, 16:05 »
Φιλε Lordi, μια πολυκατοικια να μας χαριζανε στο πιο ειδυλλιακο (κατ' εμας) τοπιο, με την ομορφοτερη (κατ' εμας) διακοσμηση και με τον κορυφαιο (κατ' εμας) εξοπλισμο, παλι θα βαριομασταν μετα απο λιγο καιρο και μολις θα βλεπαμε εναν πιτσιρικα ποσο γουσταρει να τσιτωνει τον 15ρη solid-state ενισχυτη του και να τα χωνει με την Jackson JS1 Dinky του, θα μας επιανε καταθλιψη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
0 Απαντήσεις
2658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
35 Απαντήσεις
10804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/09, 09:41
από Fminmaj7
2 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 13:29
από FABRICAUDIO
8 Απαντήσεις
3565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 12:02
από Wise_One
3 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
1 Απαντήσεις
2412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 13:49
από theblind
6 Απαντήσεις
3343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 21:50
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
9983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 15:57
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
10563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/18, 14:26
από chrisroditis