Αποστολέας Θέμα: χωστε σολο!(ΤΟ ΕΧΩΣΑ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ)  (Αναγνώστηκε 12340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #25 στις: 06/03/09, 16:10 »
Να σου πω, παίζει να το κάνεις export κάθε track σε ξεχωριστό wav χωρίς εφέ και επεξεργασία και να μου το στείλεις να το μιξάρω από την αρχή για να σολάρω?

Μπορώ να του κάνω μίξη πολύ σένια :)
καλημερα.νομιζω οτι καταλαβα τι θελεις να κανω.Σαβ/ριακο  που θα εχω χρονο θα κατσω να παιξω  παλι κανα δυο σημεια που εχουν λαθη .κοιτα βασικα εχει μονο σαν εφε το doubler απο gtr waves.αυτο ενταξει το κοβω.ομως ο ηχος θα ειναι ας πουμε οπως βγαινει απο το pod x3 που εχω συνδεσει.(αυτο δουλευω σαν καρτα ηχου) οταν λες ομως καθε track ξεχωριστα τι θες να πεις ακριβως? να κλεινω το μονιτορ και να παιζει καθε φορα μονο ενα track? και μετα το κανω export? αλλα μαζι με τα τυμπανα. μου λες και βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #26 στις: 06/03/09, 17:08 »
Για κάθε track θα κάνεις mute τα υπόλοιπα και θα το κάνεις export ασυμπίειστο σε .wav. Δε με νοιάζουν τα εφέ από το pod, εννοώ στα tracks να μην έχεις φορτώσει reverb, chorus κτλ.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #27 στις: 06/03/09, 18:15 »
ok .επί τη ευκαιρία πως θα μπορουσε αυτα τα ριφ να ειχαν αποχρωση απο ηχο metallica? αλλα επειδη ειμαι κεφαλας και μυστηριος με τον ηχο εννοω just metallica  και οχι κατι απο δηθεν metallica.βλεπω οτι γνωριζεις πραγματα γι'αυτο ρωταω. παιζει καποιο plugin ή κατι αλλο?απο 3,4 πραγματακια που εχω δοκιμασει δεν μου λενε τιποτα.τα λεμε συντομα

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #28 στις: 06/03/09, 20:02 »
Θα δω τι μπορώ να κάνω, στην τελική αν δε μας κάθεται τα ξαναγράφουμε :)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #29 στις: 07/03/09, 16:22 »

λοιπον Guitarero  τζιφος.κοιτα εγραψα παλι καποια part που δεν μου αρεσαν και κατι αλλες ρυθμισεις.αλλα με γ......σε με το export πηγα να κανω αυτο που ειπες αλλα μονιμως οταν κανω export μετα μου σβηνει ολα τα μερη και μου βγαζει αυτη την ενδειξη(κοιτα φωτο).τελως παντων καντο ολο inport και παιξε πανω του. ακουσε το παλι νομιζω ειναι πιο ζορικο.
στο τελος θα τρωμε πιο πολυ ωρα με τα προγραμματα παρα με την κιθαρα.






http://www.box.net/shared/1ystg6tpr4

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #30 στις: 07/03/09, 16:34 »
Μου έρχονται κάτι φοβερές ιδέες για φωνητικά σε στυλ Hetfield, Barlow και κάτι brutalιές ανά σημεία. Δυστυχώς δεν έχω τη φωνή για να ασχοληθώ στα σοβαρά. Πάντως μπράβο σε όλους! Και στον συνθέτη και σ αυτούς που θα χώσουν τα σολίδια τους κι ίσως αργότερα μπάσο και φωνή. Είχα βάλει πέρσι ένα θέμα όπου πρότεινα να γίνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Να ανεβάσει κάποιος ένα backing track μόνο rhythm κιθάρα να προγραμματίσει άλλος τα drums, να περάσει άλλος το σόλοάλλος...,άλλος.....άλλος ΄να αναλάβει τη μίξη κι έτσι να γουστάρουμε. Την ιδέα την είχα πάρει απ το forum του Portnoy όπου έγινε ολόκληρο cd μ αυτόν τον τρόπο.


Keep up! >:D >:D
να σαι καλα φιλε μου .δεν το ειχα παρει χαμπαρει την φαση με τον  Portnoy

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #31 στις: 11/03/09, 18:02 »
Ρωτάω πρώτα εδώ πριν βάλλω νέο θέμα. Εσείς ψήνεστε να κάνουμε αυτή τη φάση που είπα πιο πάνω? Να γράψουμε άποια άτομα μαζί τραγούδια σε διαφορα στυλ και να βγάλουμε ένα δίσκο? Έχει ξαναβγάλει δίσκο το κιθάρα αλλά με συνθέσεις ξεχωριστά κάθε δημιουργού.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #32 στις: 11/03/09, 20:10 »
Δεν ξέρω για δίσκο αλλά εγώ είμαι πολύ μέσα για το παραπάνω.. αρκεί να κανονιστεί πώς θα γίνει.. π.χ. γράφει drummer το beat, μετά μπαίνει μπασογραμμή και συνεχίζουμε με κιθάρες? instrumental ή οχι? Γενικά θέλει οργάνωση το πράγμα αλλά πιστεύω πως αν παρακολούθησες τη διαδικασία στο forum του ποζ.. εχχχμμμ... του portnoy ( ;D), θα ξέρεις πάνω κάτω να μας κατατοπίσεις.. ;)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #33 στις: 11/03/09, 21:08 »
Ρωτάω πρώτα εδώ πριν βάλλω νέο θέμα. Εσείς ψήνεστε να κάνουμε αυτή τη φάση που είπα πιο πάνω? Να γράψουμε άποια άτομα μαζί τραγούδια σε διαφορα στυλ και να βγάλουμε ένα δίσκο? Έχει ξαναβγάλει δίσκο το κιθάρα αλλά με συνθέσεις ξεχωριστά κάθε δημιουργού.
κοιτα βασικα για να μπεις στην διαδικασια για δισκο πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο.δημιουργουνται πολλα ερωτηματα και ταυτοχρονα δυσκολιες.
π.χ ποιοι θα συμετασχουν? πως θα ταιριαξεις το καθε επιπεδο του καθενος σε ενα δισκο?ειναι παρα πολλα τα ερωτηματα.
  Έχει ξαναβγάλει δίσκο το κιθάρα αλλά με συνθέσεις ξεχωριστά κάθε δημιουργού.
αυτο ομολογω δεν το ηξερα και ειναι ενδιαφερον.αυτο ναι να το συζητησουμε ευχαριστως.ας με ενημερωσει καποιος απο τους συντονιστες ποτε εχει γινει αυτο με τον δισκο.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #34 στις: 22/03/09, 15:26 »
Το θέμα είναι να γίνει κάτι το διαφορετικό. Θα μπορεί να συμμετάσχει όποιος θέλει. Ας πούμε ότι βάζουμε στόχο 5 κομμάτια. Θα αποφασίσουμε πχ από πριν ότι θα ναι ένα μέταλ, ένα ροκ, ένα μπλουζ, ένα τζαζ και κάτι pure shredάδικο. Θα ανέβουν από διάφορους backing tracks μόνο κιθάρα για κάποια απ αυτά τα κομμάτια. Θα έχουμε μια προθεσμία διμήνου ή πχ τριμήνου και μετά ψηφοφορία. Θα καταλήξουμε έτσι στα backing tracks και έπειτα θα βρούμε κάποιον να προγραμματίσει drums, άλλον να περάσει μπάσο, σόλο κτλ. Ο καθένας απ αυτούς θα ρχεται και σε συνεννόηση με τον συνθέτη του backing για κάποιες λεπτομέρειες και στο τέλος θα αναλάβει κάποιος (ή κάποιοι) την παραγωγή.

http://www.mikeportnoy.com/forum/tm.aspx?m=1362711&mpage=1

www.myspace.com/mpforumproject
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #35 στις: 22/03/09, 15:47 »
Δεν ξερω βεβαια τι μπορει να βγει απο κατι τετοιο,παντως εγω ειμαι μεσα για το jazz η και το blues backing track..αν σας ενδιαφερει.. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #36 στις: 22/03/09, 16:27 »
Δες το δεύτερο link για να ακαταλάβεις τι μπορεί να βγει. Διαβάστε και το κειμενάκι κάτω απ το Playlist.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #37 στις: 22/03/09, 16:49 »
πολύ καλή φάση!
αν μπορέσω να συμμετέχω είμαι μέσα!

ΥΓ. θα αναλάβει κάποιος υπεύθυνος του όλου πράγματος όπως στο φόρουμ του Πορτνόι?

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #38 στις: 22/03/09, 17:04 »
Δουλειά του υπεύθυνου θα είναι να διαλέξει τα backig tracks, να συνεννοείται με τους μουσικούς που θα προσθέσουν τα δικά τους μέρη, να συντονίζει γενικά. Στο φόρουμ του Portnoy έτυχε ο συντονιστής του εγχειρήματος να αναλάβει και την παραγωγή. Αυτό δεν είναι ανάγκη να το κάνει ο συντονιστής. Μπορεί να το αναλάβει κάποιος. Α, επίσης θα πρέπει να συλλέγει όλα τα tracks από κάθε κομμάτι και να τα στείλει σ όποιον αναλάβει την παραγωγή. Εύκολη δουλειά θα είναι γενικά.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #39 στις: 24/03/09, 22:08 »
Aντε ας το βαλουμε μπρος, το ψηνω το ροκακι

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #40 στις: 24/03/09, 22:33 »
Στοίχημα "4"

Θα το εξηγήσω άλλη φορα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!
« Απάντηση #41 στις: 25/03/09, 00:10 »
Στοίχημα "4"

Θα το εξηγήσω άλλη φορα.
till then....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: χωστε σολο!(ΤΟ ΕΧΩΣΑ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ)
« Απάντηση #42 στις: 30/03/09, 17:50 »
τελικα το εγραψα εγω το σολακι.αν βρω εναν τυπα θα χωσουμε και φωνητικα


http://www.box.net/shared/1ystg6tpr4

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/03, 17:27
από lidia
27 Απαντήσεις
9757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/04, 10:42
από Βραζίλης
29 Απαντήσεις
24291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 20:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
26 Απαντήσεις
9974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
144 Απαντήσεις
42871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:55
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 02:11
από jim.ni
4 Απαντήσεις
21327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 03:48
από foulis
4 Απαντήσεις
3443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/16, 00:50
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00