Αποστολέας Θέμα: Επιλογή παθητικών μαγνητών: βάση, μέση, λαιμός.  (Αναγνώστηκε 2738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Χαίρετε... Θα ήθελα βοήθεια στα εξής για επιλογή μαγνητών, υπ' όψιν ότι μιλάμε για βαρύ metal ρεπερτόριο, υπ' όψιν, θα μπουν σε κιθάρα με σώμα Alder + Floyd Rose:

1. Για διπήνιο στη γέφυρα, βαρύ κι ασήκωτο για  :metal metal, ιδανικό για ρυθμικό παίξιμο. Θα ήταν καλός ένας Seymour Duncan dimebucker, ή ένας DiMarzio DP102 ή DP152; Τι προτείνουν οι σεφ του forum?
2. Μέση: cutting edge σολάριουμ (λογοπαίγνιο...) σε βαρύ παίξιμο. Σχόλια.
3. Λαιμός: εδώ θα χρειαστεί καθαρό πράγμα, λόγω καθαρού συγχορδιακού articulation και lead παιξίματος. Θα έκαναν οι DiMarzio Norton;

Επιπλέον  :eee ερωτήσεις:
Είναι πρόβλημα αν στην ίδια κιθάρα συνυπάρχουν alnico και κεραμικοί μαγνήτες;
Είναι πρόβλημα αν στο ίδιο κομμάτι χρειάζεται από τον διπήνιο της βάσης υψηλής απόδοσης για τα ρυθμικά μέρη, όταν ξεκινήσει το σόλο να αλλάξω στον μαγνήτη του λαιμού, που θα είναι μεσαίας απόδοσης;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι δεν υπάρχει θέμα μεταξύ του είδους των μαγνητών.
Θέμα με την ένταση στις εναλλαγές τους θα έχεις μόνο στην περίπτωση που οι διαφορές σε έξοδο έχουν τραγική διαφορά και τους ρυθμίζεις πολύ διαφορετικά κατ΄ύψος.

Το γεγονός οτι τους θέλεις για να παράγεις μεταλ ήχους δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάς μόνο τους πιο δυνατούς σε έξοδο μαγνήτες.Βέβαια η άποψη για το πως "πρέπει" να είναι ένας μεταλόηχος είναι και αυτή εν τέλει υποκειμενική.

Δεν σου προτείνω κάποιο μοντέλο γιατί θεωρώ οτι περισσότερο ενδεχομένως θα σε μπερδέψω παρά θα βοηθήσω,αν αυτό δεν μας κάνει ως απάντηση, τότε κοίτα και προς Suhr μεριά.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/09, 18:57 από Serviani »

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
καλησπερα φιλε.στο σιτε της dimarzio εχει πολλες επιλογες μαγνητων .μαλιστα μπορεις να τους ακουσεις.εχει riff απο επωνυμους κιθαριστες και μαλιστα λεει τον εξοπλισμο που χρησιμοποιουν και αν ειναι στη θεση neck h bridge.κατα τη γνωμη μου οι συγκεκριμενοι ειναι πολυ καλοι μεταλομαγνητες

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
Βαλε x2n bridge -tone zone neck (dimarzio) Εγω εχω στην prest. μου evo (neck) tone zone (bridge) και ακουγοντα γαματα..Αλλα αφου θες μεταλ μεταλ βαλε τον x2n που εχει το περισσοτερο output που μπορεισ να βρεις σε passive..Αλλιως d activators

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
32422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 22:30
από Aenima
13 Απαντήσεις
26111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
13 Απαντήσεις
7020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 16:55
από fanhs
0 Απαντήσεις
1356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/09, 07:00
από Τίμος Ζούμπος
1 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 02:11
από kostas80
1 Απαντήσεις
2108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 18:49
από tseug
1 Απαντήσεις
2098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/10, 18:15
από harrisxr650
12 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
2 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 18:08
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/22, 16:12
από Ioannis Anastassakis