Αποστολέας Θέμα: Outside String skipping Vs Alternate picking.  (Αναγνώστηκε 7028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Outside String skipping Vs Alternate picking.
« στις: 02/12/10, 10:43 »
Kai gia na eksigisw ligo kalytera ton titlo...



Na kai to video me ton paul na to paizei:
m
(einai ligo asygronistos o ixos me to video kai den fainetai kathara pote kanei upstroke kai pote down)


Prospathw na paiksw to parapanw lick me outside string skipping alla gia na ginei outside prepei(prepei?) na xalasw to alternate mou pragma pou den thelw...Mporw na parw mia deyterh gnwmh?Pws tha to paizate eseis?Eee?Fantastikoi symforoumites?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #1 στις: 02/12/10, 12:30 »
Ο Gilbert ξεκινά το lick με upstroke, υποθέτω αυτό εννοείς ότι χαλάει το alternate picking ("κανονικά" θα ξεκίναγες με downstroke). Με αυτό τον τρόπο όμως τα skips παίζονται με "outside" picking" (δηλαδή η πάνω χορδή με upstroke και η κάτω με downstroke) που για τους περισσότερους είναι ευκολότερο από το "inside" picking που προκύπτει αν μείνεις αυστηρά στο alternate picking.

Προσωπικά ένα τέτοιο lick θα το έπαιζα με hybrid picking. Δηλαδή αντί να χτυπάω την πάνω χορδή με την πένα χρησιμοποιώ το μεσαίο δάχτυλο με την πένα να παραμένει πάντα κοντά στην 3-4 χορδή, αποφεύγοντας έτσι μεγάλες κινήσεις.

Μην απορρίπτεις καμία τεχνική, δοκίμασέ τες όλες και κράτα αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #2 στις: 02/12/10, 14:51 »
Ο Gilbert ξεκινά το lick με upstroke, υποθέτω αυτό εννοείς ότι χαλάει το alternate picking ("κανονικά" θα ξεκίναγες με downstroke). Με αυτό τον τρόπο όμως τα skips παίζονται με "outside" picking" (δηλαδή η πάνω χορδή με upstroke και η κάτω με downstroke) που για τους περισσότερους είναι ευκολότερο από το "inside" picking που προκύπτει αν μείνεις αυστηρά στο alternate picking.

Προσωπικά ένα τέτοιο lick θα το έπαιζα με hybrid picking. Δηλαδή αντί να χτυπάω την πάνω χορδή με την πένα χρησιμοποιώ το μεσαίο δάχτυλο με την πένα να παραμένει πάντα κοντά στην 3-4 χορδή, αποφεύγοντας έτσι μεγάλες κινήσεις.

Μην απορρίπτεις καμία τεχνική, δοκίμασέ τες όλες και κράτα αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα.

Φίλε είναι ευκολότερο αλλά δεν ακούγετε το ίδιο με hybird picking .
Kmhtsos θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγείες του Paul . Κάτι θα ξέρει για να το λέει .

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #3 στις: 03/12/10, 14:26 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδες.
Ο Gilbert ξεκινά το lick με upstroke, υποθέτω αυτό εννοείς ότι χαλάει το alternate picking ("κανονικά" θα ξεκίναγες με downstroke).
Οχι μ'αρερέσει να ξεκινάω με upstroke.To alternate μου χαλάει το outside(eite exeis arxisei me up eite me down) μεταξύ της 8ησ και 9ης νοτας Οπου αν μέχρι εκεί εχεις ακολουθήσει alternate sou βγαίνει downstroke stin 9h κάτι που ακύρώνει το outsidepiking.

Φίλε είναι ευκολότερο αλλά δεν ακούγετε το ίδιο με hybird picking .
Kmhtsos θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγείες του Paul . Κάτι θα ξέρει για να το λέει .
Ακριβώς ετσι!!!Δοκίμασα ήδη hybrid αλλα δεν μου εμπνεει το ίδιο feel.Και γώ αυτο που κανει ο Gilbert θέλω να κάνω είμαι φανατικός της τεχνικής του.Απλα δεν ξέρω τι κάνει...


υ.γ.Η καλύτερη λύση που έχω βρεί μεχρι τώρα είναι την 7η και 8η νότα να τις κανω down down αντίστοιχα.Για να μου βγεί up(outside) h 9h.Νομίζω είναι αρκετά αποδωτικό απλα θελω να ξέρω τι θα εκανε ο gilbert και φυσικά είμαι ανοιχτός και σε άλλες ιδέες.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/10, 14:50 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #4 στις: 03/12/10, 15:00 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος. Με downstroke στην 8η νότα (C#) συνεχίζεις με upstroke για το string skip και δεν χαλάει το outside (string-skip) picking. Αν εννοείς οτι τα διαδοχικά downstrokes μεταξύ της 6ης και 8ης νότας χαλάνε το alternate picking, δεν είναι έτσι, γιατί αυτή η κίνηση είναι αναμενόμενη από το alternate picking (το pull-off στην 7η αντιστοιχεί σε upstroke της πένας).

Ίσως θεωρείς ότι σε κάθε αλλαγή χορδής πρέπει να παίζεις outside αλλά αυτό ισχύει όταν χτυπάς διαδοχικές νότες ίδιας χρονικής αξίας (στην συγκεκριμένη περίπτωση, το pull off στην 7η νότα "μετατρέπει" την 6η νότα σε διπλάσιας διάρκειας - όσο αφορά τις νότες που χτυπάς με πένα- οπότε προλαβαίνει το χέρι να συνεχίσει με την ίδια κίνηση πένας στην 8η).

Θα τολμήσω να πω ότι είμαι σίγουρος πως ο Gilbert το παίζει το lick όπως το περιγράφεις.

EDIT: Με την λογική της δεύτερης παραγράφου θα "έπρεπε" να παιχτεί η 1η και 3η νότα με την ίδια φορά.... τελικά είναι θέμα τι βολεύει κάθε φορά, π.χ., outside picking για string skips και "conventional" alternate picking για διαδοχικές χορδές
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/10, 00:12 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #5 στις: 03/12/10, 18:08 »
Αν εννοείς οτι τα διαδοχικά downstrokes μεταξύ της 7ης και 9ης νότας χαλάνε το alternate picking, δεν είναι έτσι, γιατί αυτή η κίνηση είναι αναμενόμενη από το alternate picking (το pull-off στην 8η αντιστοιχεί σε upstroke της πένας).

Ναι εκει ακριβώς είχα μπερδευτεί νομιζα δεν ειναι alternate (και εδω που τα λέμε είναι αρκετά διαφορετική η κίνηση απ το "παραδοσιακο"  alt. και μου χάλαγε καπως το ρυθμό του χεριου που είχε την τάση να κάνει upstroke στιν ιδια χορδή αντι στον αερα).
Αλλα απ' οτι φαινεται εχεισ δίκιο,μαλλον πρέπει να το συνιθύσω.Απλα δεν ήθελα το λιώσω το λικ και να μου μείνει κουσόυρι μια λαθος τεχνική που μετά αντε να την "ξεχασουν" τα χερια μου.

Φαντάζομαι ομως σε λικάκια οπώς αυτό δεν γινεται κατι αντίστοιχο ε?


Akougetai kapws etsi:
mz

« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/10, 18:15 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #6 στις: 03/12/10, 18:46 »
Οτιδήποτε γίνεται με το τρόπο που μπορείς να το παίξεις εσύ καλύτερα. Μη φοβάσαι, δεν σου μένει κανένα κουσούρι, ίσα ίσα, θα έχεις στη "βαλίτσα" σου ένα καλό lick παρακάμπτοντας, ίσως, για λίγο την βασική τεχνική σου (so what? ;D ). Υποθέτω ότι για να ασχολείσαι με αυτά τα lick είσαι ήδη αρκετά πέρα από το επίπεδο του αρχάριου, όπου εκεί τέτοιες ανησυχίες έχουν σημασία.

Ωραίο lick το τελευταίο, μπορώ να φανταστώ αρκετούς τρόπους να δοκιμάσεις να το παίξεις (όπως είμαι σίγουρος και εσύ). Δοκιμάζεις και καταλήγεις σε αυτό που σου ταιριάζει... Το μόνο σίγουρο ότι θέλει ότι αρκετή προσπάθεια!

Ίσως κάποια από τα παιδιά του forum έχουν να προσφέρουν περισσότερες/ακριβέστερες πληροφορίες για την (εξωγήινη :o ) τεχνική του Gilbert!

Μιας και πιάσαμε το θέμα, τσέκαρε (και όποιος άλλος ενδιαφέρεται) αυτό το link, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, πολύ υλικό για Gilbert (tabs, lessons, backing tracks)...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #7 στις: 04/12/10, 16:43 »
Θεϊκό το λινκ. Ο Παύλος δεν παλεύεται...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #8 στις: 04/12/10, 22:06 »
Θεϊκό το λινκ.
+1
O ΠαύλοςPablo Gilbertooo δεν παλεύεται...
+ apeiro.Πραγματικά λίγες ως 0 είναι οι αντιστοιχίες σε επιπεδο τεχνικής και καθαρότητας.

Το λικάκι το παίζω με "παραδοσιακό" alternate αλλα παρατίρησα οτι ξύνω και την Ενδιάμεση χορδή στο inside picking καμια φορα και δεν εχει "καθαρίσει" τελειως ο ήχος όπως του P.G.Για να μην ακούγεται η ενδιάμεση σκεφτομαι mutarisma με το αριστερό αλλα θα ήθελα να μήν την χτυπάω καθόλου...Κατι αλλο που γίνεται είναι να αρχίσεις με upstroke ωστε να είναι 1 το inside και 2 τa outside που μου βγαίνει πιο καθαρό.Πως θα το παίζατε εσείς?Ο gilbert πως να το παίζει?.btw θέλει palm muting s'olh ti diarkeia tou to lick?

p.s.Fourier diorthwse sto 2o post sou to 9(c#) kai kanto 8.Egw katalaba ti les alla mhn to diabazei kanenas kai mperdeytei.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/10, 00:03 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #9 στις: 16/12/10, 19:03 »
ωραια κ ενδιαφεροντα λικακια..... :)

νομιζω οτι οπως το λεει ο παυλος ειναι κ πιο ωραια ακουστικα κ πιο προκλητικα τεχνικα.......

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #10 στις: 16/12/10, 19:41 »
Μμμάλιστα το συγκεκριμένο κομμάτι με είχε απασχολήσει πριν κανά μήνα, και αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν το αγαπημένο μου λικ (μαζί με ένα ΤΡΟΜΕΡΟ πεντατονικό κατέβασμα που κάνει λίγο πριν το τέλος, λίγο πριν το τρέμολο picked λικ)

Ο τρόπος που μου βγήκε πιο καθαρός, ήταν και αυτός που μου βγήκε φυσικά την πρώτη φορά που πήγα να το παίξω:
όλο alternate εκτός από το e -> c# (τις 2 πρώτες) που προφανώς ήταν pull off, ξεκινώντας με  downpick.
Νομίζω είναι το φυσικό για τους περισσότερους.

Δεν ακούγεται τόσο ωραίο όμως έτσι, ακούγεται πολύ απότομο και άγριο, καμία επαφή με το smooth ήχο του μάστορα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #11 στις: 31/12/10, 13:49 »
Παιδες ακουστε τον Fourier εχει μεγαλο δικιο για το hybrid και οχι μονο για το συγκεκριμενο παραδειγμα αλλα και πολλα αλλα οπως πχ αν παιζετε sequenced κλιμακες θα δειτε οτι αν πας με αυστηρο alternate ακομα και με εξαιρετικη τεχνική παιζεις πολλες περιττες κινησεις που στις μεγαλες ταχυτητες τις πληρωνεις.Πχ στο κλασσικο lick του Paul οταν κατεβαζεις την πενα μονο για να παιξεις μια νοτα στην κατω χορδη...και μετα τρεις στην πανω(  που ειναι και σχετικα απλο παρολα αυτα) θα μπορουσες νατο παιξεις σε υπερηχητική ταχυτητα τσιμποντας  την νοτα αυτη με τον παραμεσο(για μενα καλυτερα απο το μεσαιο δαχτυλο δεν κανεις την παραμικρη κινηση ετσι).
Δεστε πχ αυτο το βιντεακι
  απο το 4:29 και μετα και πες τε μου αν αυτο το pedal point riffaki αν μπορει να παικτει σε αυτη την ταχυτητα μονο με alternate και χωρις να χρησιμοποιηθει economy για το πρωτο μερος.Ο  Paul σιγουρα μπορει και αρκετοι αλλοι τοπ παικτες αλλα  για μενα και πολλους αλλους κοινους θνητους -και μιας και η κιθαρα δεν ειναι αθλημα αλλα μουσικο οργανο-το αποτελεσμα μετραει.Αν εξασκηθεις αρκετα σε αυτες τις τεχνικες βγαζεις το ιδιο αποτελεσμα με alternate δεν προκειται να καταλαβεις διαφορα παρα μονο αν το βλεπεις.
Τσεκαρετε εδω
τον marshall Harrison που χρησιμοποιει directional picking και hybrid ταυτοχρονα για να παιζει sequences.Γνωμη μου ειναι να μαθαινουμε και με τους τρεις τροπους(οχι ταυτοχρονα βεβαια) και να χρησιμοποιουμε καθε φορα αυτον που μας βγαινει ποιο φυσικα.Ο Gilbert ειναι τεραστιος παικτης αυτο δεν σημαινει ομως επειδη το επαιξε ετσι αυτος πρεπει να το παιξουμε και εμεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/10, 13:50 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #12 στις: 31/12/10, 17:23 »
Ο Gilbert ειναι τεραστιος παικτης αυτο δεν σημαινει ομως επειδη το επαιξε ετσι αυτος πρεπει να το παιξουμε και εμεις.

Συμφωνώ σε πολλά απ' οσα είπες denis αλλα αυτό το κομμάτι μου άρεσε περισσοτερο.Κάθε παίχτης είναι ξεχωριστός νομίζω και τα καλούπια δεν χωράνε στη μουσική.Αλλα οταν παιζεις alternate έχεις(εγω τουλ και πολλοί άλλοι) μια αύρα ρυθμού που ο gilbert αποκαλεί "to groove".Εγω αρχισα με economy μεχρι που ένας φίλος μου μου είπε για το alternate.Μεσα σε 3 μέρες ξεπέρασα την ταχύτητα του economy μου και όλα μου έβγαιναν πιο "φύσικά" με λιγότερο σκεψη.Και απο τότε τα περισσότερα τα παίζω με alternate,φυσικά ισχυει και το αντίστροφο,μπορεί καποιος να μην του κολάει καθόλου το αλτερνατε.

Να σου κλέψω και άλλη μια φράση που μου άρεσε για επίλογο.

Γνωμη μου ειναι να μαθαινουμε και με τους τρεις τροπους(οχι ταυτοχρονα   βεβαια) και να χρησιμοποιουμε καθε φορα αυτον που μας βγαινει ποιο   φυσικα.
Και κάτι τελευταίο,τις περισσότερες φορες δεν υπάρχει "ακούγεται καλύτερα" αλλα "ακούγεται διαφορετικά".
    Αν εξασκηθεις αρκετα σε αυτες τις τεχνικες βγαζεις το ιδιο αποτελεσμα με   alternate δεν προκειται να καταλαβεις διαφορα παρα μονο αν το βλεπεις.
   
Και εδω νομιζω είναι που διαφωνούμε καθε τεχνική εχει τα δικά της χαρακτηριστιά που δεν μένουν μονο στον τρόπο αλλα περνάνε και στο τελικό αποτέλεσμα δηλαδή τον ήχο κατα τη γνώμη μου.
Ααα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ παιδια ευτιχισμένος ο καινουριος χρονος με πολλή μουσική. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/10, 17:25 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #13 στις: 31/12/10, 19:40 »
Ο Gilbert ειναι τεραστιος παικτης αυτο δεν σημαινει ομως επειδη το επαιξε ετσι αυτος πρεπει να το παιξουμε και εμεις.

Συμφωνώ σε πολλά απ' οσα είπες denis αλλα αυτό το κομμάτι μου άρεσε περισσοτερο.Κάθε παίχτης είναι ξεχωριστός νομίζω και τα καλούπια δεν χωράνε στη μουσική.Αλλα οταν παιζεις alternate έχεις(εγω τουλ και πολλοί άλλοι) μια αύρα ρυθμού που ο gilbert αποκαλεί "to groove".Εγω αρχισα με economy μεχρι που ένας φίλος μου μου είπε για το alternate.Μεσα σε 3 μέρες ξεπέρασα την ταχύτητα του economy μου και όλα μου έβγαιναν πιο "φύσικά" με λιγότερο σκεψη.Και απο τότε τα περισσότερα τα παίζω με alternate,φυσικά ισχυει και το αντίστροφο,μπορεί καποιος να μην του κολάει καθόλου το αλτερνατε.

Να σου κλέψω και άλλη μια φράση που μου άρεσε για επίλογο.

Γνωμη μου ειναι να μαθαινουμε και με τους τρεις τροπους(οχι ταυτοχρονα   βεβαια) και να χρησιμοποιουμε καθε φορα αυτον που μας βγαινει ποιο   φυσικα.
Και κάτι τελευταίο,τις περισσότερες φορες δεν υπάρχει "ακούγεται καλύτερα" αλλα "ακούγεται διαφορετικά".
    Αν εξασκηθεις αρκετα σε αυτες τις τεχνικες βγαζεις το ιδιο αποτελεσμα με   alternate δεν προκειται να καταλαβεις διαφορα παρα μονο αν το βλεπεις.
   
Και εδω νομιζω είναι που διαφωνούμε καθε τεχνική εχει τα δικά της χαρακτηριστιά που δεν μένουν μονο στον τρόπο αλλα περνάνε και στο τελικό αποτέλεσμα δηλαδή τον ήχο κατα τη γνώμη μου.
Ααα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ παιδια ευτιχισμένος ο καινουριος χρονος με πολλή μουσική. ;D
Κοιτα και εγω alternate παιζω για το 80% των περιπτωσεων το directional το χρησιμοποιω σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις αλλα τα περι καλυτερου ρυθμου με το alternate ειναι μυθος.Η βασική διαφορα ειναι οτι το alternate ειναι ποιο hardcore μεθοδος machine gun στυλακι ενω το economy ποιο smooth σε ακουσμα.....αλλα αυτο το καταλαβαινεις μονο πχ σε   3 note per string κλιμακες αμα τις ανεβοκατεβεις με ταχυτητα...σε ριφακια οπως αυτο που ειπα στο βιντεο δεν παιρνεις χαμπαρι τι στυλ χρησιμοποιησε ο παικτης(η πες μου τωρα οτι πριν το ακουσεις θα καταλαβαινες οτι ο τυπος στο δευτερο βιντεο παιζει sequences με sweep hybrid στυλακι).

Το προβλημα με το economy ειναι οτι αμα το αντιμετωπισεις επιδερμικα....στα σημεια που εχεις πχ το συνεχομενο downstroke απο την μια χορδη στην αλλη(ή upstroke αντιθετα) και δεν το εξασκησεις ωστε να μη φαινεται σαν μινι sweep αλλα σαν οποιοδηποτε αλλο downstroke σου φαινεται οτι η τεχνικη εχει ελλατωμα στο ρυθμο.....ενω το ελλατωμα το εχει αυτος που δεν εξασκειται σωστα.

Με λιγα λογια δεν υπαρχει σωστο και λαθος στο τι θα χρησιμοποιησεις αλλα τι χρειαζεσαι...αμα θες γκαγκαν γκαγκαν pick attack τοτε οπωσδηποτε θες alternate...αν καποια στιγμη θες καποια ποιο  smooth legato like κατασταση τοτε θες economy..δεν μπορεις να πεις εγω μαθαινω το ενα δεν χρειαζομαι το αλλο ολα εργαλεια ειναι...οσο περισσοτερα εχεις τοσο το καλυτερο...αλλα για μενα.....οποιος παει να παθει economy χωρις πριν να εχει πολυ καλες βασεις στο alternate θα τα κανει ψιλομανταρα.Μερικοι πανε να τα μαθουν και ταυτοχρονα κιολας και εκει να δεις πανηγυρι...και μετα η το ενα τους φταιει η το αλλο.Ενω και τα δυο στυλ ειναι super.
Παντως σκεψου οτι αν το alternate ηταν η απολυτη λυση για ολα τοτε ουτε καν ο Paul Gilbertopoylos θα χρειαζοταν να μαθει sweeping θα το πηγαινε σερι πανω κατω.Απλα ακομα και αυτος δεν μπορει πως να το κανουμε η τεχνική εχει καποια ορια δεν μπορεις να παιξεις τα αρπισματα σε τετοιες ταχυτητες με alternate γιαυτο αλλωστε και δημιουργηθηκε η τεχνική.Να δω πχ καποιος πως μπορει να παιξει arpeggios ανεβαινοντας η κατεβαινοντας πχ...σε τριτες.....σε μεγαλη ταχυτητα χωρις να χρησιμοποιησει hybrid ....μονο με alternate ......ουτε ο τομ κρουζ στο mission impossible 10 δεν θα μπορει να το κανει.....και θα ειναι και ταινια.....
Anyway Χρονια Πολλα σε ολους και οτι επιθυμειτε να το...παθετε ;) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #14 στις: 19/01/11, 00:17 »
Ισως εχεις δίκιο.Προσωπικά χρησιμοποιώ λίγο economy και αυτο σyνήθως σε αργά κομμάτια.Εγω παντώς θα επιμείνω σε αυτή την αύρα "ρυθμού" που μου δίνει το alternate picking χωρίς ομως να απορύπτω την θεωρία σου.Νομίζω ο Paul gilbert ta λέει πολύ καλύτερα απο μένα,ισώς ομώς φταιει αυτό που λές οτι οι περισσότεροι μάλλον επιδερμικα το αντιμετώπίζουν(k gw mesa):

mw


Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Outside String skipping Vs Alternate picking.
« Απάντηση #15 στις: 21/01/11, 22:25 »
Ισως εχεις δίκιο.Προσωπικά χρησιμοποιώ λίγο economy και αυτο σyνήθως σε αργά κομμάτια.Εγω παντώς θα επιμείνω σε αυτή την αύρα "ρυθμού" που μου δίνει το alternate picking χωρίς ομως να απορύπτω την θεωρία σου.Νομίζω ο Paul gilbert ta λέει πολύ καλύτερα απο μένα,ισώς ομώς φταιει αυτό που λές οτι οι περισσότεροι μάλλον επιδερμικα το αντιμετώπίζουν(k gw mesa):

http://www.youtube.com/watch?v=CpJNUGHxC3M#t=5m13s

Κοιτα απο την πλευρα του ο Paul εχει δικιο to alternate ειναι παντα μια πολυ αξιοπιστη λυση και ουτως η αλλως ειναι και η βαση και για το economy που στην ουσια ειναι alternate με sweeps οταν αλλαζεις χορδή το θεμα ειναι οτι αν ειχε το απολυτο δικιο τοσοι τεραστιοι παικτες σαν τον gambale,joe stump Shawn Baxter κτλ που ειναι αηδιαστικά γρηγοροι και ακριβεις δεν θα επρεπε να υπαρχουν.Αλλωστε πλεον απο οτι εχω ακουσει στο GIT πλεον διδασκουν μονο economy σαν βασικο  τροπο παιξιματος.
Το σιγουρο ειναι οτι αν δεν εισαι τουλαχιστον καλος στο alternate  δεν θα γινεις ποτε πολυ καλος στο economy.Παντως ειτε ειναι inside picking ειτε outside ειτε ξεκινας με upstroke ειτε με downstroke κτλ κτλ....πρεπει να τα εξασκησεις και να τα δοκιμαζεις ολα οποτε οταν παιζεις θα σου βγαινει φυσικα δεν θα χρειαστει να λες και τωρα τι κανω....θα πηγαινεις κατευθειαν στη χορδή(με οτι pickstroke και αν ειναι).Αν βεβαια ο αρχαριος δεν ξεκινησει alternate και δοκιμασει να τα μαθει ταυτοχρονα τοτε ειναι που θα μπερδευτει και θα χασει τη μπαλα.Γενικα ολα τα στυλ λειτουργουν αν τα εξασκησεις σωστα.Its all good baby...its all good.... οπως λεει και η Anna Faris ;D .....
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
alternate picking

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

13 Απαντήσεις
6922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/06, 12:02
από oneofthem
26 Απαντήσεις
20639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 13:39
από Γιάννης Σ.
9 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:10
από G&B
5 Απαντήσεις
2846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:13
από G&B
1 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 20:46
από G&B
1 Απαντήσεις
9760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/18, 17:24
από panixgr
0 Απαντήσεις
11338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 10:38
από saved
0 Απαντήσεις
1571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/20, 15:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/21, 15:57
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/22, 14:40
από Ioannis Anastassakis