Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή δίσκων βινυλίου σε CD  (Αναγνώστηκε 11185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
xeretai :)

epeidh exw kapoious oraious diskous me palia kala tragoudia kai epeidh oi diskoi f8eirontai thelw na tous grapsw se psifiakh morfh.

Exw ena pik up stanton str8-150 to opoio einai ekpliktiko dioti exei psifiakh optikh eksodo kai polla alla kaloudia. Kefalh gia to pik up exw stanton 680hp.
karta hxou: audigy player 2 pou diathetei psifiakes eisodous ara borw na syndesw apeythias to pik up epanw.Ara apo hardware eimai ok.

Omws to problima einai to logismiko poia programmata prepei na xrhsimopoihsw gia na kanw swsta thn doulia?
kai epeidh eimai teleios asxetos :-[ se ayton ton  tomea skeytika na rwthsw esas :D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/03, 23:02 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 18/06/03, 18:51 »
Με 10 ευρακια σου δινω ενα cd με οτι προγραμμα χρειαζεσαι..για να τα περνας στον υπολογιστη να τα <<καθαριζεις>> ετσι ωστε να μπορεσεις να τα κρατισεις μια ζωη ειτε σε mp3 ειτε σε cd audio...Εαν θες στειλε mail στο sa_ro_gho@hotmail.com

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 18/06/03, 19:15 »
Εδώ θα βρεις τον απόλυτο οδηγό για μεταφορά LP σε CDR (άρα και mp3).

Αναφέρει σχολαστικότατα μια πλειάδα προγραμμάτων για τη μεταφορά του ηχητικού σήματος στον υπολογιστή κατευθείαν κι όχι στη διαθέσιμη RAM πρώτα (περίπτωση πχ Wave Repair...είναι fully functional shareware πρόγραμμα για 30 ημέρες...κι αν ποτέ χρειαστείς τίποτα περισσότερο υπάρχει πάντα ο τρόπος)

Τσέκαρε το "Removing Clicks, Pops and Crackle" του οδηγού που ανέφερα και θα ανακαλύψεις πολλά προγράμματα για το σκοπό σου...τα περισσότερα (αν όχι όλα) μπορείς να τα αποκτήσεις εύκολα και χωρίς 10Ε.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 18/06/03, 20:06 »
Οπου γαμος καi χαρα..η Βασιλω πρωτη..Ετσι...bluewind?

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 18/06/03, 22:02 »
bluewind se eyxaristw poly ematha polla pragmata kai eidh  exw arxhsei na ta ftiaxnw ta tragoudakia.

Παράθεση
Με 10 ευρακια σου δινω ενα cd με οτι προγραμμα χρειαζεσαι..για να τα περνας στον υπολογιστη να τα <<καθαριζεις>> ετσι ωστε να μπορεσεις να τα κρατισεις μια ζωη ειτε σε mp3 ειτε σε cd audio...

An den kanw lathos sto forum tou kithara gr dinoume bohtheia afilokerdos kai oxi ekmetaleyontas aytous pou den gnwrizoun kati . Kai egw tha borousa na bgw kai na pw oti poulaw grammena dvd gia tis paixnidomhxanes alla tote tha kaname eborio kai oxi sizithsh >:( kai poios o logos na antamif8eis toso adra otan to cd kostizei to poly 1E.
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 19/06/03, 00:53 »
Οπου γαμος καi χαρα..η Βασιλω πρωτη..Ετσι...bluewind?

Επειδή μιλάμε για πρωτιές, άλλη Βασίλω πρόσφερε τις "αφιλοκερδείς" :P της υπηρεσίες, προτού ακολουθήσω.

Μη στεναχωριέσαι πάντως, θα βρεθεί κάποιο θύμα για να αντλήσεις τα 10Ε σου. Μήπως γνωρίζουν όλοι πως το Depopper μπορούν να το βρουν και δωρεάν? :-*

@jimaras

Ξέχασα να αναφέρω πως η παραπάνω καθοδήγηση θα σου κόστιζε 2.38Ε...ξέρεις σε τι κόπο μπήκα και πόση ώρα ήμουν στο Internet για να απολαμβάνεις εσύ το αποτέλεσμα?...και δε σε ξέρω κι από χθες :P ;D

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 19/06/03, 09:52 »
Μια φορά που είχα ψάξει κάτι προγράμματα, κατέληξα στο http://aipl.com/singulator.html
Φαντάζομαι θα υπάρχουν καλύτερα, αλλά βαριέμαι να ψάχνω άλλο, άλλωστε τη δουλειά μου τη κάνω.

Α, χρειάζεται και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, τουλάχιστον για να κόψεις τα κενά μπρος και πίσω από το τραγούδι
(εκτός αν ο bluewind ξέρει ήδη κάποιο πρόγραμμα που κόβει αυτόματα τα κενά... εδώ όμως τίθεται θέμα threshold πράγμα που ίσως κόψει κατιτίς από τραγούδια με αργά fade-in, fade-out)

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 20/06/03, 00:40 »
Αυτό που περιγράφεις Βασίλη το διαθέτει και το Wave Repair (δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το περιλαμβάνει στα features του προγράμματος). Και με το AIPL Singulator πάντως θα μπορέσει να κάνει άνετα τη δουλειά του, ειδικά μάλιστα αφού το προτείνεις, έχοντάς το δοκιμάσει πρώτα :)

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 28/06/03, 10:10 »
Με 10 ευρακια σου δινω ενα cd με οτι προγραμμα χρειαζεσαι..για να τα περνας στον υπολογιστη να τα <<καθαριζεις>> ετσι ωστε να μπορεσεις να τα κρατισεις μια ζωη ειτε σε mp3 ειτε σε cd audio...Εαν θες στειλε mail στο sa_ro_gho@hotmail.com

Θα περιμενα μια "καλυτερη" αντιμετωπιση απο τους χρηστες του κιθαρα και εξηγουμαι... Η ολη ιδεολογια του σαιτ αυτου ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και οχι να προσπαθουμε να βγαλουμε λεφτα απο αυτους που εχουν αναγκη την βοηθεια μας..
Κριμα..
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 28/06/03, 10:15 »
Τα προγράμματα που προαναφέρατε είναι καλύτερα από το Cool Edit?
Εαν ναι να τα ψάξω και εγώ....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 28/06/03, 10:28 »
Με 10 ευρακια σου δινω ενα cd με οτι προγραμμα χρειαζεσαι..για να τα περνας στον υπολογιστη να τα <<καθαριζεις>> ετσι ωστε να μπορεσεις να τα κρατισεις μια ζωη ειτε σε mp3 ειτε σε cd audio...Εαν θες στειλε mail στο sa_ro_gho@hotmail.com

  Πω πω εκμεταλευση... :oΜπραβο sadro...Αν ηταν ετσι ρε φιλε,οταν καποτε μου ζητησες βοηθεια για τη τενοντιτιδα επρεπε να σε χρεωσω... :(Και δε φτανει μονο αυτο αλλα ζητας και τα ρεστα απο το bluewind...E εισαι ανεκδιηγητος και ειμαι και πολυ επιεικης μαζι σου... >:(Δεν φαινεται να εχεις καταλαβει τιποτα απο την απλοχερη αγαπη για τη μουσικη που μας εχουν προσφερει οι admins...Δυστυχως για σενα...Ευτυχως γιατι εισαι η μειοψηφια και αν δε κανω λαθος η μοναδικη παραφωνια απο τα μελη του kithara...  >:( :( ???  
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:bohtheia apo tous eidikous!!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 28/06/03, 19:04 »
Φιλε RON-T....Εκτιμω βαθυτατα τη βοηθεια που μου προσεφερες..και δε θελω να εκλαβετε ως δικαιολογια οτι πω παρακατω..Το τελευταιο καιρο περναω το πυρετο του βινυλιου..δεν εχω δουλεια και προσπαθω απο εδω και απο εκει να εικονομισω για τη κυριακατικη βολτα στο μοναστηρακι..Ειναι λογικο λοιπον να προσπαθω να βγαλω απο οπου μπορω..Εαν το εχετε περασει θα ξερετε..Δεν λεω οτι εχω δικιο απλα παραθετω πως εχει η κατασταση..Οσο για το φιλο μου που ανεβασε αυτο το topic εδω..ΕNA ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ!ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!
10 ΕΥΡΑΚΙΑ ΟΜΩΣ - ΜΗ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ:)....ΧΙΧΙΧΙ - ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ.

Ο ΜΕΤΑΝΟΙΩΜΕΝΟΣ SADROMANTICGHOST!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/03, 19:34 από sadromanticghost »

Αποσυνδεδεμένος pepal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή δίσκων βινυλίου σε CD
« Απάντηση #12 στις: 06/02/08, 19:41 »
Με το wavelab εχω κανει περιπου 3.000 LP
δεν διαβασες λαθος ειναι ολες οι συλογες των φιλων μου
μαζι με την δικια μου δηλαδη κοντα 5 χρονια
πολυ καλο ειναι και το clean για τα XP
θελει απιστευτη υπομονη και πολυ καλη καρτα ηχου
περιπου 4 ωρες ανα LP για να καθαρισουν και τα σκρατς
βασικα καποιος πρεπει να σου δειξει

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
23421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 12:45
από @Morpheus@
4 Απαντήσεις
6958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
7 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
1 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 17:59
από s.s.
0 Απαντήσεις
2221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:04
από Athens A Go Go
0 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 14:59
από Athens A Go Go
9 Απαντήσεις
7280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 10:33
από Eyemaster
18 Απαντήσεις
8400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 18:38
από Sandman1_1
17 Απαντήσεις
7968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:39
από Βραζίλης