Αποστολέας Θέμα: Ποια Les Paul Να Παρω?  (Αναγνώστηκε 4325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Ποια Les Paul Να Παρω?
« στις: 14/06/09, 19:56 »
Καλησπερα.Θα ηθελα να αγορασω μια κιθαρα σε στυλ Les Paul.Μου αρεσε η Epiphone Ultra Αλλα ειναι λιγο ακριβη.Αν μπορειτε να μου προτεινετε καμια Les Paul που να ειναι καλη(σε ηχο,μαγνητες κτλ)και να ειναι γυρω στα 300-400 ευρω το πολυ Χωρις τον ενισχυτη(γιατι εχω).Επισης την Online Αγορα δεν την εμπιστευομαι και τοσο γιατι η διαφορα της τιμης ειναι τεραστια.Κατα την γνωμη σας ειναι ασφαλης?  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ::)

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #1 στις: 14/06/09, 20:01 »
αν αναφέρεις και το είδος που παίζεις θα σε βοηθούσε να πάρεις πιο ακριβείς απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #2 στις: 14/06/09, 20:06 »
Ενταξει παιζω και μπαλαντες και ροκ αλλα λιγοτερο μεταλ.Τωρα βαζοντας και εφε ολα γινονται...Νομιζω περρισοτερο ροκ.Παρε παραδειγμα τον slash.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #3 στις: 14/06/09, 20:07 »
Συμφωνω απολυτα με tatanka...
Και επισης μια μικρη διευκρινησουλα, φιλικη και καθολου εριστικη...
ΔΕΝ γινεται με 300-400Ευρω να παρουμε οργανο που να τα κανει ολα και να εχει καλα ξυλα, μαγνητες, ηλεκτρικα, κλειδια, τα παντα ολα..

Φιλικα παντα...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #4 στις: 14/06/09, 20:15 »
Δες και στις αγγελιες του φορουμ.Εχει ενδιαφερουσες προτασεις ;)

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #5 στις: 14/06/09, 20:16 »
Με 300-400 ευρω κακα τα ψεματα δε νομιζω οτι ανεβαινεις σημαντικα κατηγορια σε σχεση με την κιθαρα που εχεις ηδη,οργανο προορισμενο για αρχαριους θα ψωνησεις παλι με μαγνητες designed by...  ή με μαγνητες που παρασκευαζει η ιδια εταιρεια που βγαζει την κιθαρα.Προτεινω να διπλασιασεις τουλαχιστον το μπατζετ σου κ τοτε να ξανασκεφτεις την αγορα κιθαρας.
Αν παρολαυτα θες οπωσδηποτε να ψωνησεις κατι που θα σε βοηθησει να βελτιωσεις τον ηχο σου θα σου ελεγα να κοιταξεις για αγορα καινουριου ενισχυτη(εκτος αν εχεις ηδη καποιον αξιολογο).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #6 στις: 14/06/09, 20:47 »
Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε Les Paul (δηλαδή Epiphone) αλλά "συμβιβάζεσαι" με κιθάρα σε στυλ Les Paul, τότε μια ενδιαφέρουσα επιλογή είναι η Cort M600. Mια πολύ καλή κιθάρα από πλευράς κατασκευής με δύο humbuckers που σπλιτάρονται, οπότε έχεις και την επιλογή του ήχου μονών μαγνητών. Κατά τη γνώμη μου είναι μια κιθάρα καλύτερη από αρκετές Epiphone, οπότε δεν πρόκειται για συμβιβασμό (εξ ού και τα εισαγωγικά). Aν μπορείς να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, κοίτα τις PRS SE Singlecut . Δεν είναι ακριβώς Les Paul, αλλά είναι ένα όργανο με τη δική του προσωπικότητα και ποιότητα ανώτερη από ό,τι υποδηλώνει η τιμή του. Τέλος κοίτα και την Michael Kelly Patriot Custom. Νομίζω ο Κουρμπής την έχει γύρω στα 500 Ευρώ. Αυτή πράγματι είναι κιθάρα που τα έχει όλα, κατασκευή, ξύλα, μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά (sorry m@ster... >:D ;)).

Και φυσικά μην έχεις κανένα ενδοιασμό για αγορά online. Θα πάρεις το ίδιο όργανο και θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα. Καταστήματα όπως ο Thomann είναι απόλυτα αξιόπιστα, όπως θα σού βεβαιώσουν πολλοί εδώ μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/09, 20:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #7 στις: 14/06/09, 20:48 »
Λοιπον εχω μια dean evo xm και συγουρα θελω να παρω μια καλυτερη.Καταλαβαινω πως για τα χρηματα που διαθετω δεν μπορω να τα εχω ολα.Οσον αφορα τον ενισχυτη ειναι πολυ καλος και δεν νομιζω να χρειαζομαι καλυτερο(Line 6 micro spider).Αμα ειναι θα αυξησω τα χρηματα και θα σκεφτω για μια καλυτερη ::) Αν επαιρνα αυτην που ανεφερα στην αρχη(les paul epihpone ultra 1)τι λετε ειναι καλη?http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=242&CollectionID=6 εχει γυρω στα 600-700 ευρω και αν μπορω να την παρω απο το internet με ασφαλεια.

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #8 στις: 14/06/09, 20:49 »
Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε Les Paul (δηλαδή Epiphone) αλλά "συμβιβάζεσαι" με κιθάρα σε στυλ Les Paul, τότε μια ενδιαφέρουσα επιλογή είναι η Cort M600. Mια πολύ καλή κιθάρα από πλευράς κατασκευής με δύο humbuckers που σπλιτάρονται, οπότε έχεις και την επιλογή του ήχου μονών μαγνητών. Κατά τη γνώμη μου είναι μια κιθάρα καλύτερη από αρκετές Epiphone, οπότε δεν πρόκειτα για συμβιβασμό (εξ ού και τα εισαγωγικά). Aν μπορείς να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, κοίτα τις PRS SE Singlecut . Δεν είναι ακριβώς Les Paul, αλλά είναι ένα όργανο με τη δική του προσωπικότητα και ποιότητα ανώτερη από ό,τι υποδηλώνει η τιμή του. Τέλος κοίτα και την Michael Kelly Patriot Custom. Νομίζω ο Κουρμπής την έχει γύρω στα 500 Ευρώ. Αυτή πράγματι είναι κιθάρα που τα έχει όλα, κατασκευή, ξύλα, μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά (sorry m@ster... >:D ;)).

Και φυσικά μην έχεις κανένα ενδοιασμό για αγορά online. Θα πάρεις το ίδιο όργανο και θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα. Καταστήματα όπως ο Thomann είναι απόλυτα αξιόπιστα, όπως θα σού βεβαιώσουν πολλοί εδώ μέσα.
σε ευχαριστω πολυ αμα ειναι θα το ψαξω ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #9 στις: 14/06/09, 20:54 »
Οσον αφορα τον ενισχυτη ειναι πολυ καλος και δεν νομιζω να χρειαζομαι καλυτερο(Line 6 micro spider).

Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Ίσως μια καλύτερη επιλογή θα ήταν να δώσεις τα 300 Ευρώ και να πάρεις έναν καινούργιο ενισχυτή. Θα δείς πολύ μεγαλύτερη βελτίωση στον ήχο σου απ' ότι αν βάλεις μια Les Paul στον Μicro Spider.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #10 στις: 14/06/09, 21:28 »
Εχουμε και λεμε:
Harley Benton GA-15: 145 ευρω.
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

Fulltone OCD: 166 ευρω Παιζει πολυ καλα με λαμπατους το συγκεκριμενο (οπως και ολα τα overdrive πεταλια..!)
http://www.thomann.de/gr/fulltone_ocd.htm

Συνολο 311 ευρω

Το παραπανω στο προτεινα απλα για να σου δωσω το ερεθισμα να σκεφτεις και μια εναλλακτικη προταση, η οποια κατα τη γνωμη μου θα παει τον ηχο σου αρκετα επιπεδα παραπανω απο το να αλλαξεις απλα κιθαρα.


Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ποια Les Paul Να Παρω?
« Απάντηση #11 στις: 14/06/09, 21:58 »
θα σκεφτω τι θα κανω...βασικα ηθελα να αλλαξω και κιθαρα γιατι ειναι λιγο προβληματικη.Την πηγα 2 φορες για φτιαξιμο και μετα παλι τα ιδια ??? εχω βαρεθει αυτη τη κατασταση(σε πολλα ταστα δεν παιζει καλα ο ηχος και ουτε μπεντιγκ κανει)οι τεχνικοι μου το ειχαν προτεινει αν μπορω να αλλαξω κιθαρα.Έμενα βασικα αυτη η κιθαρα μου αρεσει πολυ και δεν θα την αλλαζα απλα τωρα που προεκυψε ''και αυτο'' σκεφτηκα να παω σε μια ακριβοτερη η καλυτερη :o Οσον αφορα τον ενισχυτη μαλλον θα παρω εναν καλυτερο αλλα χρειαζομαι καινουρια κιθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/09, 22:01 από Mpeka6 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 12:40
από Riverson
28 Απαντήσεις
10759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
11 Απαντήσεις
6173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 15:46
από KaBi
6 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 11:25
από blue_harris
17 Απαντήσεις
6324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 18:45
από giannis70
2 Απαντήσεις
2622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 03:32
από jim.ni
13 Απαντήσεις
5004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 22:53
από profsokin
11 Απαντήσεις
11565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 16:30
από Lightstringer
6 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
3 Απαντήσεις
10059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 01:17
από Απόλλων