Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?  (Αναγνώστηκε 4970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #1 στις: 23/07/09, 11:10 »
Για το ποια κιθάρα θα πάρεις φίλε, εσύ πρέπει να το αποφασίσεις, κανένας άλλος. Παίξε με όσες μπορείς, δες ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι, στο αυτί κλπ και αυτήν πάρε. Ο,τι και να σου πει ο καθένας μας, θα είναι υποκειμενικό και αυτό αλλάζει στον καθένα.

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #2 στις: 23/07/09, 11:18 »
Ενταξει σε αυτο συμφωνω απλα ρωταω ποια ειναι καλη επιλογη, αν θα μου κρατησει κτλ.Εξαλλου αμα την παραγγειλω απο το ιντερνετ δεν θα μπορω να την παιξω πριν την αγορασω για αυτο ζηταω την γνωμη σας.Μηπως καποιος εχει παιξει με μια απο αυτες και να μου την σχολιασει.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #3 στις: 23/07/09, 14:36 »
Δε ξέρω πού μένεις αλλά παντού υπάρχουν Gibson κιθάρες, πήγαινε να δοκιμάσεις αν έχεις τη δυνατότητα. Ολες οι Gibson είναι καλές, δεν είναι τόσο ακριβά όργανα χωρίς λόγο έτσι?  ;) Προσωπικά έχω παίξει με ένα σωρό Gibson, studio, les paul classic 50's, 60's, black beauty, SG κλπ. Ολες έχουν κάτι το ξεχωριστό αλλά συγκρινόμενες όλες είναι καλά όργανα. Γι'αυτό επιμένω στη δικιά σου προσωπική εκτίμηση αφού τις δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #4 στις: 23/07/09, 14:57 »
Συμφωνω με Parlats... Εξαλλου ακομα κι αν καποιος εχει γνωμη απο προσωπικη πειρα με καποιες απο αυτες που αναφερεις, δεν θα εχει με ΟΛΕΣ για να μπορει να τις συγκρινει αμεσα, χωρια που ακομα κι αν τις ειχε ολες και μπορουσε να τις συγκρινει, αυτο δεν σημαινει οτι τα δικα του κριτηρια θα ηταν τα "σωστα"... Μονο τα δικα σου θα ειναι σωστα... Τι νοημα πχ εχει να σου πω εγω οτι δεν μου αρεσει το ταδε μοντελο γιατι εχει πολυ λεπτο μπρατσο (πχ)... Εσενα μπορει να σου αρεσει ενα λεπτο μπρατσο ενω εμενα οχι... Εμενα μπορει πχ να ειναι μια κιθαρα που δεν θα την κραταγα και τσαμπα να μου την εδιναν, ενω για εσενα να ειναι η dream guitar που παντα εψαχνες... Αυτο ομως δεν την κανει καλυτερη ή χειροτερη αντιστοιχα απο καποιες αλλες... Θα ειναι καλυτερη ή χειροτερη μονο για σενα ή για μενα και οχι γενικα...
Γενικα εχε υποψην σου οτι σε μια Α κατηγορια τιμης, ολες οι κιθαρες εχουν παρομοια (αν οχι ιδια) ποιοτικα χαρακτηριστικα... Αυτο που τις ξεχωριζει ειναι η γενικοτερη φιλοσοφια τους (τροπος κατασκευης, μαγνητες, γεφυρες και λοιπο hardware κτλ). Ολα αυτα τις κανουν διαφορετικες, αλλα οχι καλύτερες ή χειροτερες ποιοτικα σε σχεση με αλλες αντιστοιχης τιμης...
Απο κει και περα το ποια "αξιζει" πιο πολυ απο πχ 10 κιθαρες με παρομοια τιμη ή/και χαρακτηριστικα, εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο αυτον που την κραταει και την χρησιμοποιει...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/09, 15:00 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #5 στις: 23/07/09, 16:49 »
Ενταξει θα δοκιμασω αυτες που μου αρεσουν και θα αποφασισω......Σας ευχαριστω για τις συμβουλες ::)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #6 στις: 24/07/09, 09:27 »
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να "αγανακτεις" (τουλαχιστον το emoticon που εβαλες αυτο δειχνει). Στην πραγματικοτητα η συμβουλη που σου δωσαμε ειναι η καλυτερη δυνατη... Η χειροτερη θα ηταν να σου λεγαμε "φιλαρακι μην παρεις αλλη απο την ταδε, γιατι ειναι μακραν η καλυτερη και θα πιασουν τοπο τα χρηματα σου"... Μετα να την επαιρνες δινοντας ενα καρρο χρηματα και στο τελος να εβλεπες οτι δεν σου ταιριαζε... Πιστεψε με, οταν προκειται για μουσικα οργανα, το χειροτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ακους γνωμες τριτων...
Παντως αν εξακολουθεις να θελεις οπωσδηποτε μια γνωμη, εγω θα σου ελεγα μην παρεις Gibson/Εpiphone... απλα πραγματα... Με τα ιδια χρηματα υπαρχουν πολυ καλυτερες κιθαρες απο αποψης playability αλλα και εμφανισης με τα ιδια χαρακτηριστικα (τυπου Les Paul δλδ) και με παρομοια αν οχι καλυτερη ποιοτητα... Απλα στην Gibson πληρωνεις και αρκετα για το... Gibson....
Εγω πχ θα προτιμουσα μια PRS SE, μια ESP/LTD Eclipse, Tokai, Hamer κτλ απο μια Gibson Epiphone... Ειχα στο παρελθον μια Gibson Les Paul USA standard και ενω δεν ηταν κακη κιθαρα, εμενα ποτε δεν μου εκανε τπτ... Καλη στην εμφανιση αλλα ολα τα αλλα ηταν μειον για μενα... Πολυ βαρια, χωρις contour (εκει που ακουμπαγε το μπρατσο μου οταν επαιζα με "εκοβε" η γωνια μιας και δεν εχει contours), αβολο μπρατσο σε σχεση με τον ανταγωνισμο, ακομα κι οι μαγνητες δεν μου αρεσαν (για να μην συζητησω οτι η ελλειψη τρεμολο για μενα ειναι σημαντικη). Οκ, χαιρομουν να την βλεπω αλλα μεχρι εκει... Την κρατησα ενα χρονο, επαιξα μαζι της καμια 10αρια φορες (ενω ολες τις αλλες φορες προτιμουσα να παιζω με μια fender HM strat made in Japan (!), ακομα και με μια παλια squier) και στο τελος την εσπρωξα χωρις δισταγμο και χωρις ποτε να το μετανιωσω...
Οποτε να η γνωμη μου... Μακρυα απο Les Paul, αλλα αν θες κατι σε τετοιο στυλ, παρε μια που να προσφερει οσα η Gibson + καλυτερο playability και value for money...
Νομιζω τωρα καταλαβαινεις ομως γιατι δεν ηθελα εγω τουλαχιστον να σου πω την γνωμη μου...
Τωρα αν εσυ εχεις φαει αρκετες ωρες με Les Paul και σε εχουν βολεψει, η γνωμη μου περισσεύει, οποτε το μονο που σου μενει να διαλεξεις ειναι ποια σου κανει κατι εμφανισιακα, γιατι απο κει και περα μην ψαχνεις για διαφορες... Ολες το ιδιο θα ακουγονται πανω κατω (εξαλλου τον ηχο τον κανει πρωτιστως ο παιχτης και μετα ο ενισχυτης και τελευταια η κιθαρα), ολες θα εχουν το ιδιο πανω κατω playabilty...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 11:02 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #7 στις: 24/07/09, 10:22 »
Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Johnie Darko σχετικά με τη σύγκριση των μοντέλων που παρέθεσες, με μία μόνο αντίρρηση. Η Les Paul Ultra που έχεις συμπεριλάβει στις επιλογές σου είναι μια κιθάρα με πολύ καλύτερο playability από τις υπόλοιπες λόγω χαμηλού βάρους (έχει σώμα chambered το οποίο ζυγίζει πολύ λιγότερο από μια συνηθισμένη Les Paul) και contour στο πίσω μέρος του σώματος (που επίσης δεν έχουν άλλες παρόμοιες κιθάρες). Και λόγω αυτών ακριβώς των διαφοροποιήσεων, έχει και μια κάπως διαφορετική χροιά στον ήχο, η οποία σε άλλους μπορεί να αρέσει ενώ σε άλλους όχι. Προσωπικά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στις κιθάρες που παραθέτεις, θα έπαιρνα αυτή χωρίς δεύτερη σκέψη, μόνο και μόνο λόγω του ότι είναι ένα πολύ πιο άνετο όργανο. Μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά, nut κλπ μπορούν να αναβαθμιστούν κάποια στιγμή αν εσύ το επιθυμείς, το βάρος και η ευκολία στο παίξιμο μιας κιθάρα όμως δεν αλλάζει εύκολα.

Όμως ο Johnie Darko είχε επίσης δίκιο ότα σού έλεγε να μην περιοριστείς σε Epiphone κιθάρες, κυρίως γιατί υπάρχουν ένα σωρό άλλες επιλογές που θα σού προσφέρουν καλύτερο value for money. Έχω μια PRS SE, η οποία είναι ίσως η αγαπημένη μου κιθάρα και την οποία θα αποχωριζόμουν μόνο αν σκόπευα να πάρω μια άλλη PRS. Πιστεύω ακράδαντα ότι ακόμα και οι κιθάρες της πιο φτηνής σειράς SE της PRS αποτελούν καλύτερες επιλογές από τις αντίστοιχες Epiphone και θα τις πρότεινα σε οποιονδήποτε πραγματεύεται μια τέτοια αγορά. Δες επίσης την Cort M600, μια πολύ δημοφιλή κιθάρα που έχει αποσπάσει ιδιαίτερα ευνοϊκές κριτικές, καθώς και τις Michael Kelly που από πλευράς ποιότητας κατασκευής είναι ασυναγώνιστες στην κατηγορία τους, Ακόμα και αν θέλεις ένα όργανο στο κλασσικό Les Paul στυλ, υπάρχουν εκτός από τις ESP LTD, Tokai, Hamer και οι Indie αλλά και οι Aria. Ειδικά στη σειρά PE της Aria θα βρεις όργανα σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές που πιστεύω ότι δεν θα σε απογοητεύσουν ηχητικά. Γι αυτό ψάξε το λίγο περισσότερο το θέμα και μην κολλάς στις Εpiphone, οι οποίες φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GIBSON...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #8 στις: 30/07/09, 04:08 »
Εγώ πάντως θεωρώ σχετικά μεγάλο ρίσκο την αγορά κιθάρας χωρίς να την δείς από κοντά.

Ειδικά στις Epiphone, παίζουνε πολλές διαφορές/κακοτεχνίες στο ίδιο μοντέλο (κακά τοποθετημένα κλειδιά, ατέλειες στο χρώμα η την ταστιέρα κτλ) Επίσης τα ξύλα σε τέτοια λεφτά είναι λίγο λόττο, δηλ παίζει ένας μέσος όρος ποιότητας ξύλων με λίγες, αλλα μεγάλες αποκλίσεις.

Οπότε δεν μπορείς να πεις "Θέλω το τάδε μοντέλο, παώ να το παραγγείλω"
Αλλα ακόμα και έτσι να ήτανέ, γιατί δεν πας σε ένα Ελληνικό μαγαζί, ώστε να καταλήξεις σε ένα μοντέλο που έχεις κρατήσει στα χέρια σου, το έπαιξες 15 λεπτά, και "σου την είπε", αντι να βασίζεσαι σε net reviews και γνώμες φίλων ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ???

Αποσυνδεδεμένος Mattrach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #10 στις: 03/08/09, 16:27 »
γιατι οι απο πανω τι σου κανανε?

Αποσυνδεδεμένος Mpeka6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #11 στις: 06/08/09, 17:45 »
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.Εχετε δικιο :P.Μεχρι τωρα δοκιμασα την ultra και μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα αλλα θα δοκιμασω και τις αλλες για να κανω συγκρισεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #12 στις: 15/08/09, 02:41 »
οποιαδηποτε δεκαετιας ΄70. Τωρα και ποιο πριν αλλα ξεφευγουμε λιγο χρηματικα
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?
« Απάντηση #13 στις: 16/08/09, 22:53 »
Πάντως γενικά σχετικά με τα χρώματα δεν παίζει να βγάλεις άκρη από φωτογραφίες μάλλον χωρίς να τις δεις..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 01:05
από JIMMY VELVET
44 Απαντήσεις
31151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 17:50
από Corky
15 Απαντήσεις
22207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
11 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 21:58
από Mpeka6
10 Απαντήσεις
6286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 19:49
από Anaximandros
13 Απαντήσεις
5906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 13:06
από faser
4 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 11:20
από fuZZed
6 Απαντήσεις
8254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 16:36
από neeckos
23 Απαντήσεις
9562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 14:26
από modfori
0 Απαντήσεις
5989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 12:42
από thanos1547