Σελίδες:
  • #1 από Und3ad στις 25 Nov 2007
  • Σκοπεύω να αγορασω ηλεκτρικη κιθαρα και επειδη ειμαι ψιλοάσχετος θα ήθελα την γνώμη σας. Τα τραγουδια που ακουω ειναι ροκ και μεταλ. Διαθέτω 400-500 Ε!
  • #2 από BLUESMANIAC στις 25 Nov 2007
  • Πουλαω μια fender stratocaster του 1993  made in mexico! στρομενο οργανο 350 ευρω!στειλε μου  mail    bluesmaniac@mail.gr
  • #3 από Raz στις 25 Nov 2007
  • Fender Mexican fat strat αν σου αρέσουν εκτός από μεταλ και λίγο πιο χαλαρά πράματα, ή αν θέλεις τρέμολο, κάτι σε ibanez, ή αν δεν θέλεις καθόλου τρέμολο, Epiphone Les paul Std αλλά πριν αγοράσεις οτιδήποτε να είσαι σίγουρος ότι έχεις ακούσει ο ίδιος όσα περισσότερα μπορείς..
  • #4 από gers στις 25 Nov 2007
  • Θα συμφωνήσω με τον Raz για fender (πώς κι έτσι? :P)...
    Μια τέτοια έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος (και παίζω ίδια μουσική με εσένα) !!  Το τρέμολο είναι ΟΚ εκτός κι αν το παρακάνεις!! :P

    Επίσης πολύ καλή και η les paul!! Για το είδος που παίζεις ίσως καλύτερη απο strat αλλά δν ξέρω αν θα σε βολέψει το μπράτσο και η έλλειψη τρέμολο...
  • #5 από Und3ad στις 25 Nov 2007
  • Βασικα εμενα μου εχουν αρεσει οι ΕSP Ltd. Απο αυτες τι θα μου προτείνατε ?
  • #6 από Jezus στις 26 Nov 2007
  • Νομιζω οτι αυτες ταιριαζουν πιο πολυ στο στυλ που θες να παιξεις απο στρατ κτλ...
  • #7 από gers στις 26 Nov 2007
  • Δε μας λες και τι ήχο θες να βγάλεις στο περίπου?
  • #8 από Evangelos 123 στις 26 Nov 2007
  • αφού θες ltd αυτή εδώ σίγουρα θα αποδίδει, δεν θα ξεκουρδίζεται(μάλλον), και σίγουρα θα αλλάζεισ σε 5 λεπτά χορδές!
    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm

    και με ένα μεταχειρισμένο μαγνητάκι σε bridge θα είσαι σένιος για hard rock - metal.
    αν δεν θες τρέμολο και δεν θες stratocatser τότε θες χρήμα!

    μια άλλη λύση είναι κάτι ibanez ή οτιδήποτε άλλο σκεφτείς ΑΛΛΑ σκέψου την παρακάτω πάγια άποψη που έχω εγώ ο ίδιος!

    κιθάρα στα <400Ε ή >700Ε
    τώρα αυτό το λέω γιατί φαντάσου τώρα εσύ που κινήσε σε 400 - 500Ε ότι με τόσα παίρνεις μια καινούργια η οποία θα αποτελέσει project ενώ με κάτι παραπάνω παίρνεις ένα ευρέως αποδεκτό επαγγελματικό όργανο!άσχετα με το αν ο ήχος εξαρτάται από τον παίκτη, γιατί να πάρεις μια ltd από την στιγμή που με ένα 600-700 χτυπάς κάτι πολύ καλό στα μεταχειρισμένα! για μένα κινήσου στα λίγα χρήματα!Να ξέρεις ότι τα φθηνά όργανα θέλουν και τρελό σετάρισμα μέχρι να έρθουν στα ίσα τους!!!
  • #9 από Raz στις 26 Nov 2007
  • κιθάρα στα <400Ε ή >700Ε
    τώρα αυτό το λέω γιατί φαντάσου τώρα εσύ που κινήσε σε 400 - 500Ε ότι με τόσα παίρνεις μια καινούργια η οποία θα αποτελέσει project ενώ με κάτι παραπάνω παίρνεις ένα ευρέως αποδεκτό επαγγελματικό όργανο!άσχετα με το αν ο ήχος εξαρτάται από τον παίκτη, γιατί να πάρεις μια ltd από την στιγμή που με ένα 600-700 χτυπάς κάτι πολύ καλό στα μεταχειρισμένα! για μένα κινήσου στα λίγα χρήματα!Να ξέρεις ότι τα φθηνά όργανα θέλουν και τρελό σετάρισμα μέχρι να έρθουν στα ίσα τους!!!

    Βεβαίως όμως και με 500 χτυπάς επίσης με λίγο ψάξιμο και κάτι πολύ καλό στα μεταχειρισμένα. Για παράδειγμα είχε πάρει το μάτι μου μια "φτιαγμένη" Epiphone Explorer Korina, και μία USA Kramer.. κοίταξέ τα....
  • #10 από Τρελος στις 26 Nov 2007
  • Γιατι δεν κοιτας και σε Jackson;; εχω μια js-30, κανει 400 ευρω χοντρα χοντρα και με ενα καλο πεταλι και EMG μαγνητες(100 Ευρω) γινεται τζιτζι.... Και στο συνολο θα σου παει γυρω στα 550 ευρω!!!
  • #11 από Jizzzm στις 27 Nov 2007
  • Βασικά, δεν πιστεύω οτι αξίζει να αλλάξει μαγνήτες σε φτινή κιθάρα... θα σ προτεινα peavey..εχει ενας φιλος και ειναι κουκλα...Αν δν κάνω λα8ως, την είχε παρει γύρω στα 700...αλλιως, ψάξε Epiphone-Ibanez ή LTD;)
  • #12 από Und3ad στις 27 Nov 2007
  • Εναφερον τα οσα μου ειπατε παιδια. Ακουω και άλλες προτάσεις.. Α! και κιθάρα με τρέμολο ψάχνω!
  • #13 από Τρελος στις 27 Nov 2007
  • Βασικά, δεν πιστεύω οτι αξίζει να αλλάξει μαγνήτες σε φτινή κιθάρα... θα σ προτεινα peavey..εχει ενας φιλος και ειναι κουκλα...Αν δν κάνω λα8ως, την είχε παρει γύρω στα 700...αλλιως, ψάξε Epiphone-Ibanez ή LTD;)
    Δημητρη συμφωνω, αλλα το θεμα ειναι οτι για την μουσικη που παιζει η peavey ειναι λιγο εκτος ορίων... Η κιθαρα που σου ειπα εχει ακι floyd rose με lock... Τωρα ειναι δικη σου η αποφαση...
  • #14 από Raz στις 27 Nov 2007
  • Απλό ή locking?
  • #15 από hoba στις 02 Dec 2007
  • ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Θελεις κιθαρα με τρεμολο για μεταλ στα 400-500ευρω?? Ιbanez χωρις δευτερη κουβεντα, επειδη σκιζουν στα λευτα αυτα, ολα τα μοντελα τους,απο ηχο και action στο floyd rose.
    Για να παρεις αντιστοιχη ltd θα χρειαστεις περισσοτερα χρηματα, οποτε ibanez!
  • #16 από Veldrin στις 02 Dec 2007
  • Jackson, και οχι σειρά JS . αν ειναι να πας για js καλύτερα πάρε μια Ibanez.
  • #17 από Fretwork στις 02 Dec 2007
  • Για τα λεφτα σου και τον ηχο που θες  προτεινω καποια ibanez rg .Σχεδον κλασσικη πια για metal.

    Αν μπορεσεις να βρεις καμια καλη μεταχειρισμενη αρχων δεκαετιας 90 ακομα καλυτερα.
  • #18 από Und3ad στις 03 Dec 2007
  • Τι θα λεγατε για μαι Ltd M-50. Βεβααι ξεφευγει απο το οριο που εθεσα... Αλλα πως την βλέπετε αξίζει ?
    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1849
  • #19 από Veldrin στις 03 Dec 2007
  • δεν καταλαβαίνω, μας λες για 400-500 και μετά μας δείχνεις μια LTD στη μισή τιμή ? Είναι σα να μας ρωτάς τι αυτοκίνητο να πάρεις στα 1400 κυβικά, να παιδευόμαστε να βοηθήσουμε 3-4 μερες να σου δείχνουμε VW , Peugeot, Toyota και ξαφνικά να μας δείχνεις ενα autobianchi και να μας ρωτάς αν είναι καλό  :P
  • #20 από jmone στις 03 Dec 2007
  • #21 από Evangelos 123 στις 04 Dec 2007
  • η LTD που λες αν και δεν την έχω δει πρέπει να είναι μάπα(σε σύγκριση με άλλες!)

    Αν έχεις σκοπό να πέσεις κάτω από τα 300Ε τότε ούτε καν να κοιτάξεις τα καινούργια!Πήγαινε βουρ στα μεταχειρισμένα!

    Δες καμιά epiphone les paul και άλλαξε μαγνητάκια!
  • #22 από stratocasteros στις 04 Dec 2007
  • Ιδού η δική μου άποψη.

    Έχω 3 κιθάρες μια Music man Silhouette special, μια Epiphone les paul με μαγνήτες Seymour Duncan και μια Squier stratocaster με μαγνήτες Seymour Duncan, ενώ παλιότερα είχα και μια Fender Mexico Strat, με την πρώτη να είναι αρκετά έως πολύ πιο ακριβή από όλες τις υπόλοιπες.

    Από όλες τις κιθάρες που έχω παίξει, ανεξαρτήτως τιμής μπορώ να σου πω οτι η συγκεκριμένη squier, είναι άνετα μέσα στις 3 καλύτερες.

    Τα κλειδιά της είναι ακριβώς ίδια με της Mexico, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικός ήχος (και σε επαγγελματικό επίπεδο) και πολύ καλό action χωρίς να τρίζει πουθενά.

    Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι οτι στους κατασκευαστές που βγάζουν φτηνά όργανα, μπορεί να βρεις τεράστιες διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι.

    Κοινώς όπως είπε και ένας φίλος, πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και ψάξε ένα καλό κομμάτι.

    Προσωπικά, λίγες φορές έχω δει καλό floyd rose σε φτηνή κιθάρα, οπότε θα σου πρότεινα να πας σε κλασσικό τρέμολο.

    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.

    Ένα φιλαράκι έβαλε Dimarzio σε μία olp 300ων ευρώ και η κιθάρα ηχητικά (και μόνον) κάθεται εύκολα δίπλα στη music man του petrucci.

    Από μάρκες, πέρα από τις προαναφερθείσες, να σου προτείνω...

    OLP
    cort
    godin
    και squier

    Παίρνεις λοιπόν ένα καλό κομματάκι 300-350 ευρώ δίνεις και άλλα 150-160 για ένα Neck και ένα Bridge "Μαρκάτους" μαγνήτες και είσαι άρχοντας.

    Αν θέλεις κάτι άλλο please pm me

  • #23 από Evangelos 123 στις 04 Dec 2007
  • Παράθεση
    Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι στους κατασκευαστές που βγάζουν φτηνά όργανα, μπορεί να βρεις τεράστιες διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι.
    Ακριβώς και επειδή δεν είναι σεταρισμένες από το εργοστάσιο με ένα καλό setup είσαι οκ!

    Παράθεση
    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.
    Ο ήχος φυσικά και γίνεται καλύτερος!Κακά τα ψέματα από την στιγμή που οι μαγνήτες ευθύνονται κατά κύριο λόγο για την παραγωγή του ήχου(πέρα από τα ξύλα και τα δάχτυλα) σίγουρα θα πάρεις αποτέλεσμα!

    Παράθεση
    Παίρνεις λοιπόν ένα καλό κομματάκι 300-350 ευρώ δίνεις και άλλα 150-160 για ένα Neck και ένα Bridge "Μαρκάτους" μαγνήτες και είσαι άρχοντας.
    οπότε θα συγκρατηθείς και στο όριο των 400ε που κατά την άποψή μου δεν πρέπει με τίποτα να το περάσεις!
  • #24 από hoba στις 04 Dec 2007
  • Ιδού η δική μου άποψη.


    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.

    Ένα φιλαράκι έβαλε Dimarzio σε μία olp 300ων ευρώ και η κιθάρα ηχητικά (και μόνον) κάθεται εύκολα δίπλα στη music man του petrucci.



    Πω πω εχω εντυπωσιαστει..Μεχρι τωρα και εγω ακουγα απο παντου οτι δεν αξιζουν καλοι μαγνητες σε σχετικα φτηνες κιθαρες αλλα τωρα να μου λες οτι η olp αγγιζει ηχιτικα την MusicMan!!
    Και εγω καπου στο βαθος του μυαλου μου εχω την λαχταρα για εναν D Sonic, μακροπροθεσμα θα το πραγματοποιησω μαλλον το ονειρο.
  • #25 από Und3ad στις 04 Dec 2007
  • Λοιπον εψαξα κιαλο και βρηκα και μια Ltd M-103Fm με περιπου 370Ε. Τι λετε ειναι καλη αυτη. Οπως ειπε και ενα φιλαρακι περνω μια κιαθρα με περιπου 350-400 Ε και αλλαζω μαγνητες και γινομαι τζιτζι. Τι λετε για την M103FM ?
Σελίδες: