Σελίδες:
  • #26 από stratocasteros στις 04 Dec 2007
  • Ιδού η δική μου άποψη.


    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.

    Ένα φιλαράκι έβαλε Dimarzio σε μία olp 300ων ευρώ και η κιθάρα ηχητικά (και μόνον) κάθεται εύκολα δίπλα στη music man του petrucci.



    Πω πω εχω εντυπωσιαστει..Μεχρι τωρα και εγω ακουγα απο παντου οτι δεν αξιζουν καλοι μαγνητες σε σχετικα φτηνες κιθαρες αλλα τωρα να μου λες οτι η olp αγγιζει ηχιτικα την MusicMan!!
    Και εγω καπου στο βαθος του μυαλου μου εχω την λαχταρα για εναν D Sonic, μακροπροθεσμα θα το πραγματοποιησω μαλλον το ονειρο.

    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για σύγκριση με τα ίδια -σε λογικές τιμές- μηχανήματα (πχ κατευθείαν σε έναν ενισχυτή 60W)
    Αν βάλεις τις 2 κιθάρες που ανέφερα να παίξουν από τον εξοπλισμό του Petrucci, παίζει να καταλάβεις διαφορές.
    Στην Ελλάδα (και φαντάζομαι όχι μόνο) ο κάθε πωλητής τυχαίνει να προσπαθεί να σε πείσει οτι αυτό που πουλάει αυτός είναι το καλύτερο (λογικό ε?)

    "Τσακωνόμουνα" άπειρη ώρα με έναν γνωστό αντιπρόσωπο για το αν και κατά πόσο οι "μαρκάτοι" μαγνήτες βελτιώνουν τον ήχο.
    Το δοκίμασα εν τέλει και 4 στις 4 φορές, τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

    Υπόψιν, δε σημαίνει οτι επειδή θα πάρεις τον D-sonic, θα ακούγεσαι σαν τον Petrucci, απλά θα ακούγεσαι πολύ καλύτερα από ότι τώρα.

    Απλά να πω οτι στις ευρέως γνωστές εταιρίες σαν πχ τη fender, πληρώνουμε πολύ ακριβά το logo του Headstock
  • #27 από stratocasteros στις 04 Dec 2007
  • Λοιπον εψαξα κιαλο και βρηκα και μια Ltd M-103Fm με περιπου 370Ε. Τι λετε ειναι καλη αυτη. Οπως ειπε και ενα φιλαρακι περνω μια κιαθρα με περιπου 350-400 Ε και αλλαζω μαγνητες και γινομαι τζιτζι. Τι λετε για την M103FM ?

    Άποψή μου είναι, πως είναι δύσκολο να σου απαντήσει ο οποιοσδήποτε, που δεν έχει παίξει με το συγκεκριμένο κομμάτι.

    Βρες μια κιθάρα που να "κάθεται" όπως λένε πολλοί, στο χέρι σου και αν σκοπεύεις να αλλάξεις μαγνήτες, μην ασχοληθείς καθόλου με τον ήχο.

    Προσωπικά, δεν είμαι υπέρ του να αγοράζεις κιθάρες από διάσημες αμερικάνικες εταιρίες που κάνουν παραρτήματα σε Κίνα και Κορέα. Είναι καλύτερα να πάρεις "αυθεντικό" Κορεατικό όργανο, πχ Cort παρά "μαϊμού" ESP.

    Πριν καταλήξεις, κάνε μια βόλτα από λογοθέτη. Έχει την αντιπροσωπία της Cort και της Godin.
    Και οι Godin είναι πολύ καλές κιθάρες, (καναδέζικες, συναρμολογημένες στις ΗΠΑ)

    Επίσης, κοίτα και στα μεταχειρισμένα.

    Εγώ αγόρασα μια "ολοκαίνουρια" Epiphone από ένα παιδί στο Kithara που την είχε σε εξαιρετική κατάσταση, σε ακόμη πιο εξαιρετική τιμή  ;D
  • #28 από hoba στις 04 Dec 2007
  • Ιδού η δική μου άποψη.


    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.

    Ένα φιλαράκι έβαλε Dimarzio σε μία olp 300ων ευρώ και η κιθάρα ηχητικά (και μόνον) κάθεται εύκολα δίπλα στη music man του petrucci.



    Πω πω εχω εντυπωσιαστει..Μεχρι τωρα και εγω ακουγα απο παντου οτι δεν αξιζουν καλοι μαγνητες σε σχετικα φτηνες κιθαρες αλλα τωρα να μου λες οτι η olp αγγιζει ηχιτικα την MusicMan!!
    Και εγω καπου στο βαθος του μυαλου μου εχω την λαχταρα για εναν D Sonic, μακροπροθεσμα θα το πραγματοποιησω μαλλον το ονειρο.

    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για σύγκριση με τα ίδια -σε λογικές τιμές- μηχανήματα (πχ κατευθείαν σε έναν ενισχυτή 60W)
    Αν βάλεις τις 2 κιθάρες που ανέφερα να παίξουν από τον εξοπλισμό του Petrucci, παίζει να καταλάβεις διαφορές.
    Στην Ελλάδα (και φαντάζομαι όχι μόνο) ο κάθε πωλητής τυχαίνει να προσπαθεί να σε πείσει οτι αυτό που πουλάει αυτός είναι το καλύτερο (λογικό ε?)

    "Τσακωνόμουνα" άπειρη ώρα με έναν γνωστό αντιπρόσωπο για το αν και κατά πόσο οι "μαρκάτοι" μαγνήτες βελτιώνουν τον ήχο.
    Το δοκίμασα εν τέλει και 4 στις 4 φορές, τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

    Υπόψιν, δε σημαίνει οτι επειδή θα πάρεις τον D-sonic, θα ακούγεσαι σαν τον Petrucci, απλά θα ακούγεσαι πολύ καλύτερα από ότι τώρα.

    Απλά να πω οτι στις ευρέως γνωστές εταιρίες σαν πχ τη fender, πληρώνουμε πολύ ακριβά το logo του Headstock

    Φυσικα, αυτο ακριβως εννοω και εγω, μην τρελαθουμε.. :)
  • #29 από Und3ad στις 04 Dec 2007
  • Παιδια αυτες οι τιμες. πχ στο thomann η στο musicorama ειναι οι αληθινες ?  Η ειναι στο περιπου σε οτι αφορα στα καταστηαμτα της ελλαδας ?
  • #30 από sakman στις 05 Dec 2007
  • Παιδια αυτες οι τιμες. πχ στο thomann η στο musicorama ειναι οι αληθινες ?  Η ειναι στο περιπου σε οτι αφορα στα καταστηαμτα της ελλαδας ?

    Τι εννοείς αν είναι αληθινές? Αν οι τιμες στον thomann ειναι ίδιες με τα εληνικά μαγαζιά? Και βέβαια όχι, στον Thomann ειναι αρκετα χαμηλότερες.... Στο μουσικόραμα πλησιάζουν περισσότερα τα ελληνικά δεδομένα αλλά αν συγκρινεις τιμές στα 2 site θα δεις την διαφορά....
  • #31 από stratocasteros στις 05 Dec 2007


  • Φυσικα, αυτο ακριβως εννοω και εγω, μην τρελαθουμε.. :)

    Δεν γίνεται να τρελλαθούμε, είματε ήδη τρελλοί! ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....χα (πρέπει να σταματήσω να παίζω commandos  :P)

    ΒΤW, αν πάρεις τον μαγνήτη και δεν ξέρεις πως να τον βάλεις... στο κάνω εγω φορ φρι!  :P
  • #32 από Und3ad στις 05 Dec 2007
  • #33 από hoba στις 05 Dec 2007
  • Για http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=68&products_id=1906 αυτη τη γνωμη εχετε ?


    Χωρις δευτερη σκεψη
    Προσφερει πολλαααααααα για την τιμη της, πολυ καλη ποιοτητα σε συγκριση με αλλες κιθαρες απο αλλες εταιριες.
    Αυτην να παρεις, εξ αλλου πληρει τις απαιτησεις σου.
    Πιστευω ειναι η ιδανικη, να ξερεις, σε αυτες τις τιμες, ποιοτητα σαν της Ibanez δν θα βρεις
    Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, πμ.
  • #34 από Und3ad στις 05 Dec 2007
  • Σε συγκριση με αυτην εδω http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=4868, αξιζει αυτη για 20 Ε παραπανω ?
  • #35 από jmone στις 05 Dec 2007
  • αυτή είναι πανέμορφη σε κόκκινο είναι βασικά ένα έξαλλο το είδα στο www.zzounds.com αν τη βρεις σε αυτό το χρώμα που λέω πάρτη μόνο και μόνο για τη μούρη

    http://www.zzounds.com/item--IBARGR320EX
  • #36 από hoba στις 06 Dec 2007
  • Σε συγκριση με αυτην εδω http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=4868, αξιζει αυτη για 20 Ε παραπανω ?


    Ειναι το ιδιο πραμα απο ξυλα, τωρα αν δεν χρειαζεσαι μεσαιο μαγνητη τοτε οπωσδηποτε την δευτερη, λογω μαγνητων (εχω ακριβως τους ιδιους, ειναι πιο ωραιοι απο τους αλλους)
    Και παλι φιλε μου αν εχεις αποριες περι ιβανεζ μπορεις να μ στειλεις πμ!
  • #37 από Und3ad στις 07 Jan 2008
  • Ο μεσεος μαγνητης τι ρόλο παιζει ? Ποια απο τις 2 θα ακουγετε ποιο ομορφα ?
  • #38 από m@ster k@frer στις 07 Jan 2008
  • Οσον αφορα την Μ-50 που αναφερθηκε καπου πιο πριν...
    Δεν αξιζει τα λ7 της καθολου...
    Προσωπικα εχω μια ESP M-102 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
    Για τη ν Μ-103 που λες δεν εχω ακουσει...
    Παντως στα λ7 που δινεις πανε ανεπιφυλακτα σε Ibanez...
    Αξιζουν και το τελευταιο ευρω που θα δωσεις και ειναι απιστευτα ανετες κ ευκολοπαιχτες, πληρουν τα μουσικα στανταρ που εθεσες,
    και εχουν απιστευτα εμπιστα τρεμολο....
    Αποψη μου χτυπα Ibanez και δεν θα απογοητευτεις
  • #39 από man_OS στις 07 Jan 2008
  • Ιδού η δική μου άποψη.


    Επίσης, θα διαφωνήσω με το φίλο που είπε οτι δεν αξίζει να αλλάξεις μαγνήτες σε φτηνό όργανο. Ο ήχος αλλάζει πάααρα πολύ.

    Ένα φιλαράκι έβαλε Dimarzio σε μία olp 300ων ευρώ και η κιθάρα ηχητικά (και μόνον) κάθεται εύκολα δίπλα στη music man του petrucci.




    For the record, ποιούς μαγνήτες έβαλε;
  • #40 από Solstafir στις 07 Jan 2008
  • Έχοντας τήν 370DX σου λέω ότι δέν θα χάσεις.. Ο JP χρησιμοποιούσε Steve's Special γέφυρα και Air Norton λαιμό. Τώρα έχει τους D-Sonic γέφυρα και έναν ελαφρώς τροποποιημένο AN λαιμό. ΟΙ συγκεκριμμένοι δένουνε εξαιρετικά με basswood σώματα (Ibanez, OLP, MusicMan, κοκ)
  • #41 από hoba στις 07 Jan 2008
  • Ρε παιδια, αυτο το agathis που εχουν οι φτηνες ltd, τι ειναι? Λεει τιποτα?

    Με απωθει αφανταστα απο τα φτηνα μοντελα της ltd, δεν ξερω γιατι, δεν θα το εμπιστευομουνα.
    Εχει ενας φιλος μια σχετικα ακριβη ltd, με set neck και emg-esp μαγνητες που σπλιταρονται, μα ειναι ακγαθις, και ο ηχος μου φανηκε πολυυυυ μουντος...

    Εχει κανεις αλλος καμια γνωμη στο θεμα?
  • #42 από Solstafir στις 07 Jan 2008
  • Το Agathis καλό θα είναι να αποφεύγεται. Πολύ μουντό ξύλο, χωρίς sustain. Έχει ιδιότητες τού μαονί, αλλά "με την κακή έννοια"..

    Το αποκαλούνε "poor man's mahogany" και καθόλου άδικα. Από τους περισσότερους, δέν θεωρείται κάν "tonewood", απλά είναι πολύ έυκολο να το βρείς, μαλακό κι έυκολο στήν επεξεργασία, και χρησιμοποιείται κατα κόρον σε low-end κιθάρες.

    "Σωζεται" άν ρίξεις EMG's αλλά δεν ρίχνεις EMG σε τέτοιο ξύλο, κερδίζοντας λίγο από το sustain τα EMG έχουνε μηδενικό string pull, και τα πρίμα τους, αλλά πάλι.. δέν.. )

    Σύν τοις άλλοις συνιθίζεται οι κιθάρες αυτές (Low End Ibanez και LTD) να έχουνε πάνω από το ξύλο ένα πολύ πυκνό (1-2mm) στρώμα πλαστικού για να κάτσει το φινίρισμα πράγμα πού χειροτερεύει τήν κατάσταση ακόμα περισσότερο.. Τα βλέπω τώρα πού προσπαθώ να μοντάρω τήν GRX140, και έχω φάει στρέμματα γυαλόχαρτο για να βρώ πού είναι το ξύλο..
  • #43 από hoba στις 08 Jan 2008
  • Το Agathis καλό θα είναι να αποφεύγεται. Πολύ μουντό ξύλο, χωρίς sustain. Έχει ιδιότητες τού μαονί, αλλά "με την κακή έννοια"..

    Το αποκαλούνε "poor man's mahogany" και καθόλου άδικα. Από τους περισσότερους, δέν θεωρείται κάν "tonewood", απλά είναι πολύ έυκολο να το βρείς, μαλακό κι έυκολο στήν επεξεργασία, και χρησιμοποιείται κατα κόρον σε low-end κιθάρες.

    "Σωζεται" άν ρίξεις EMG's αλλά δεν ρίχνεις EMG σε τέτοιο ξύλο, κερδίζοντας λίγο από το sustain τα EMG έχουνε μηδενικό string pull, και τα πρίμα τους, αλλά πάλι.. δέν.. )

    Σύν τοις άλλοις συνιθίζεται οι κιθάρες αυτές (Low End Ibanez και LTD) να έχουνε πάνω από το ξύλο ένα πολύ πυκνό (1-2mm) στρώμα πλαστικού για να κάτσει το φινίρισμα πράγμα πού χειροτερεύει τήν κατάσταση ακόμα περισσότερο.. Τα βλέπω τώρα πού προσπαθώ να μοντάρω τήν GRX140, και έχω φάει στρέμματα γυαλόχαρτο για να βρώ πού είναι το ξύλο..


    Ευχαριστω φιλε solstafir!

    Αυτα που λες συμαβαδιζουν με τον ηχο που ακουσα απο την λτδ του φιλου μου..(η οποια συγκεκριμενα ηταν η ltd mh250nt, κιθαρα που του κοστισε 670ευρω) Παιζαμε σε κατι valvstate και ηταν πολυυ μουντη η ατιμη.Οταν εβαλα την ιβανεζ μου, καμια σχεση ο ηχος... Και μιλαμε οτι η δικια μου ειναι στα δυο τριτα της τιμης της λτδ και εχει και ιδιους μαγνητες χωρις το σπλιταρισμα που προσφερει η λτδ.

    Κοιταξε τωρα ποιο ειναι το θεμα..

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm

    Κουκλα η ατιμη, μου αρεσει παρα πολυ σαν κιθαρα, την θελω, εχω τα λευτα, αλλααααααααααααααα...AGATHIS.

    Ποια ειναι η γνωμη σου ρε solstafir?Ξερω, ας το αποφυγω καλυτερα, αλλα την εχω ψιλοερωτευτει...
  • #44 από Jezus στις 08 Jan 2008
  • Σε μια Μπεντον με αγκαθις παντως που βαλαμε ΕΜΓ βελτιωθηκε κατα πολυυυ ο ηχος, θα ελεγα οτι ειναι πλεων ικανοποιητικος και για ημιεπαγκελματικες τουλαχιστον εφαρμογες
  • #45 από sotoman στις 08 Jan 2008
  • Ευχαριστω φιλε solstafir!

    Αυτα που λες συμαβαδιζουν με τον ηχο που ακουσα απο την λτδ του φιλου μου..(η οποια συγκεκριμενα ηταν η ltd mh250nt, κιθαρα που του κοστισε 670ευρω) Παιζαμε σε κατι valvstate και ηταν πολυυ μουντη η ατιμη.Οταν εβαλα την ιβανεζ μου, καμια σχεση ο ηχος... Και μιλαμε οτι η δικια μου ειναι στα δυο τριτα της τιμης της λτδ και εχει και ιδιους μαγνητες χωρις το σπλιταρισμα που προσφερει η λτδ.

    Κοιταξε τωρα ποιο ειναι το θεμα..

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm

    Κουκλα η ατιμη, μου αρεσει παρα πολυ σαν κιθαρα, την θελω, εχω τα λευτα, αλλααααααααααααααα...AGATHIS.

    Ποια ειναι η γνωμη σου ρε solstafir?Ξερω, ας το αποφυγω καλυτερα, αλλα την εχω ψιλοερωτευτει...


    αν παρεις την κιθαρα, την περασεις απο ενα-δυο ΚΑΛΑ πεταλακια και εναν ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και σε χαλασει  ο ηχος της, εγω κοβω τα κεφαλια μου (και τα δυο)...

    ειπαμε ναι μαπα το agathis αλλα δεν παιζει και τον ΜΕΓΑΛΟ ρολο στον ήχο. Αν σαρεσει σαν κιθαρα πήγαινε δοκιμασε την ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ (ααα agathis μαπα κλπ κλπ), δες αν σαρεσει πραγματικα και αν σε βολευει και παρτηνα. ΤΕΛΟΣ.
  • #46 από tsilias στις 12 Jan 2008
  • Μπορεις να βρεις και κατι σε Κραμερ του '80 (πριν την αγορασει η γκιμπσον) στο η μπει. Τις εχουν αρκετα φθηνες και ειναι παρα πολυ καλες κιθαρες,
  • #47 από Solstafir στις 12 Jan 2008
  • Όμορφη κιθάρα, η συγκεκριμμένη λερχεται με maple top, άρα ο ήχος "ανοίγει" και παίρνει πρίμα, χώρια τό ότι είναι string-thru. Άν τήν τσιμπήσεις, ρίξε και δύο Duncans που λεεί ο λόγος, και νομίζω θα είσαι καλυμμένος.
  • #48 από Solstafir στις 12 Jan 2008
  • Άν μπορούσες να ανέβεις σε κάτι τέτοιο..

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_stblue.htm
  • #49 από Απόλλων στις 12 Jan 2008
  • Κοιταξε τωρα ποιο ειναι το θεμα..

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm

    Κουκλα η ατιμη, μου αρεσει παρα πολυ σαν κιθαρα, την θελω, εχω τα λευτα, αλλααααααααααααααα...AGATHIS.

    Ποια ειναι η γνωμη σου ρε solstafir?Ξερω, ας το αποφυγω καλυτερα, αλλα την εχω ψιλοερωτευτει...


    Aν σού αρέσει αυτή η κιθάρα αλλά σε προβληματίζει το agathis, γιατί δεν κοιτάς και την Cort KX1Q; Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδιες αλλά με μόνο 50 Ευρώ παραπάνω θα έχεις μια κιθάρα με σώμα από μαόνι με binding αντί για agathis, set neck αντί για bolt on, ΕΜG μαγνήτες που σπλιτάρονται δίνοντάς σου πολύ περισσότερες ηχητικές δυνατότητες, γέφυρα TonePros locking και άλλα καλούδια όπως graphite nut, abalone inlays κλπ. Για την ποιότητα κατασκευής της Ltd δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά όσες Cort έχω δει, συμπεριλαμβανομένης και της ΚΧ1Q, ήταν πολύ καλοφτιαγμένα όργανα.
  • #50 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Jan 2008
  • Aν σού αρέσει αυτή η κιθάρα αλλά σε προβληματίζει το agathis, γιατί δεν κοιτάς και την Cort KX1Q; Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδιες αλλά με μόνο 50 Ευρώ παραπάνω θα έχεις μια κιθάρα με σώμα από μαόνι με binding αντί για agathis, set neck αντί για bolt on, ΕΜG μαγνήτες που σπλιτάρονται δίνοντάς σου πολύ περισσότερες ηχητικές δυνατότητες, γέφυρα TonePros locking και άλλα καλούδια όπως graphite nut, abalone inlays κλπ. Για την ποιότητα κατασκευής της Ltd δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά όσες Cort έχω δει, συμπεριλαμβανομένης και της ΚΧ1Q, ήταν πολύ καλοφτιαγμένα όργανα.


       ...την δοκίμασα, αλλα η Μ-600 είχε καλλιτερο touch και ΠΟΛΥ καλλιτερο ηχο, αν και οι δυο φορούσαν
    ΕMG-Hz (coil tap) μαγνήτες! Οπως κατάλαβες επ'ελεξα τη Μ-600!

       επίσης πρέπει να αναφέρω ότι, αν και ο Θωμας την έχει πιο φθηνά από τον Λογοθετη -απ' όπου την αγάρασα-
    μία απλή πρόσθεση των τιμών, της κιθάρας(€389)+μαγνήτες(2x€79)= €547!!!
Σελίδες: