Σελίδες:
  • #51 από Απόλλων στις 12 Jan 2008
  • Aν σού αρέσει αυτή η κιθάρα αλλά σε προβληματίζει το agathis, γιατί δεν κοιτάς και την Cort KX1Q; Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδιες αλλά με μόνο 50 Ευρώ παραπάνω θα έχεις μια κιθάρα με σώμα από μαόνι με binding αντί για agathis, set neck αντί για bolt on, ΕΜG μαγνήτες που σπλιτάρονται δίνοντάς σου πολύ περισσότερες ηχητικές δυνατότητες, γέφυρα TonePros locking και άλλα καλούδια όπως graphite nut, abalone inlays κλπ. Για την ποιότητα κατασκευής της Ltd δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά όσες Cort έχω δει, συμπεριλαμβανομένης και της ΚΧ1Q, ήταν πολύ καλοφτιαγμένα όργανα.


    ...την δοκίμασα, αλλα η Μ-600 είχε καλλιτερο touch και ΠΟΛΥ καλλιτερο ηχο, αν και οι δυο φορούσαν ΕMG-Hz (coil tap) μαγνήτες! Οπως κατάλαβες επ'ελεξα τη Μ-600!

     επίσης πρέπει να αναφέρω ότι, αν και ο Θωμας την έχει πιο φθηνά από τον Λογοθετη -απ' όπου την αγάρασα- μία απλή πρόσθεση των τιμών, της κιθάρας(€389)+μαγνήτες(2x€79)= €547!!!


    Φίλε sotriani, τo μήνυμα απευθυνόταν κυρίως στον hoba, o oποίος ανέφερε ότι είναι ερωτευμένος με την Ltd MH. Γι αυτό και σκέφτηκα να τού προτείνω κάτι παρόμοιο και πιθανόν καλύτερο από άποψη υλικών και ποιότητας κατασκευής που ίσως να μην είχε υπόψη του. Η Μ600 είναι και αυτή μια ενδιαφέρουσα επιλογή, αλλά ξεφεύγει από το στυλ που μάλλον ψάχνει ο hoba και δεν την έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη.

    Και μια και το ανέφερες, περιμένω ανυπόμονα το review της Μ600 που υποσχέθηκες. Αφού δεν ανεβαίνεις τελικά Θεσσαλονίκη αυτό το Σαββατοκύριακο, ευκαιρία να το κάνεις... :P ;D
  • #52 από hoba στις 12 Jan 2008
  • Όμορφη κιθάρα, η συγκεκριμμένη λερχεται με maple top, άρα ο ήχος "ανοίγει" και παίρνει πρίμα, χώρια τό ότι είναι string-thru. Άν τήν τσιμπήσεις, ρίξε και δύο Duncans που λεεί ο λόγος, και νομίζω θα είσαι καλυμμένος.


    Ναι, οντως θα εχει καποια παραπανω πριμα απο το μαπλε τοπ, και καποιοι καπως πριμαριστοι seymour (αν και γενικα πιστευω οτι ειναι πριμαριστοι μαγνητες) θα κανουν δουλεια.

    Άν μπορούσες να ανέβεις σε κάτι τέτοιο..

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_stblue.htm


    Την εχω δει, το μαονι που αναφερεται στη σελιδα του θωμα ειναι λαθος..Μπες και δες την στην σελιδα της εσπ και θα δεις οτι και αυτη ειναι αγκαθις.. Ασε που δεν θελω ltd με τρεμ, δεν μου κολλαει και δεν γουσταρω και πολυ.. Εγω σου ειπα, με την mhnt ειμαι κολλημενος!

    Θα τσεκαρω οπωσδηποτε τις κορτ οι οποιες προφανεστατα τα σπαν σαν κιθαρες, και για αυτα τα χρηματα προσφερουν πολλαααα.

    Παιδια ειλικρινα δεν περιμενα τοσες απαντησεις σε αυτο με την λτδ..Με αφηνετε αφωνο, ευχαριστω..... :) :) :) :) :) :) :D
  • #53 από Solstafir στις 12 Jan 2008
  • Χμμ.. τότε κάτσε σε αυτήν, Floyd και Agathis είναι συνδυασμός ασ΄τα να πάνε..
    Σου συστήνω EMG πάντως, εκτός κι άν αντιπαθείς τα ενεργά. Πρίμοι, μεταλλομαγνήτες και θα κερδίσεις και τη χασούρα σε sustain πού έχει το Agathis. Duncan κοιτάς DimeBucker, Duncan Distortion, FullShred, κλασσικό JB..
    Dimarzio X2N άν θα ψάξεις για πολύ γκάζι, αλλά και οι Evolutions πιστεύω θα είναι ισορροπημένη επιλογή.

    Καλό βόλι! :D
Σελίδες: