Σελίδες:
  • #1 από MarinosM στις 01 May 2009
  • Γεια σας. Πρόκειται για την 1η μου ηλεκτρικη κιθαρα, μεχρι στιγμης παιζω μονο κλασσικη.
    Δεν ειμε ακομα σιγουρος αλλα σκεφτομαι να παρω παρω μια Epiphone LP studio και MARSHALL MG15CD γιατι οσους ροτισα μου ειπαν ολοι Marshall για ενισχυτη.
    θελω να βγαλω ηχο rock/blues/hard rock
    ευχαριστω εκ των προτερων  :P
    budget:~400€
  • #2 από Crool στις 02 May 2009
  • φίλε μου αν σε βοηθάει να σου πω τί πήρα εγώ μόλις χθές! Πήρα ακριβώς τον ενισχυτή που αναφέρεις, και μου άρεσε αλλά πάρε κι άλλες γνώμες  γιατι και γω...πρωτάρης στην κιθάρα και δεν γίνεται να έχω καλό κριτήριο! Πάντως γενικά  μου αρέσει ο ήχος που βγάζει και στο clean και στο overdrive. Κιθάρα να μην σου πω τι πήρα  γιατι μπορεί η δική σου να είναι καλύτερη καθως εμένα μου στοίχισαν 300 ευρώ και τα δυο άρα η διαφορά θα είναι στην κιθάρα φαντάζομαι.
    Πάντως ο ενισχυτής αυτός πιστεύω ότι είναι καλός τουλάχιστον για κάποιον που ξεκινάει!!!
    Καλή αρχή!
  • #3 από theodoropoulos στις 02 May 2009
  • ρε παιδια λιγη ορθογραφια δεν βλαπτει..
     ;D
  • #4 από Crool στις 02 May 2009
  • ρε παιδια λιγη ορθογραφια δεν βλαπτει..
     ;D

    Για ποιά ορθογραφία μιλάς φίλε, και σε ποιούς αναφέρεσαι στον πληθυντικό, για να ξέρουμε τί
    να διορθώσουμε!
    Γιατί βέβαια, αν εννοείς αυτό που φαίνεται, εγώ τουλάχιστον δεν έχω σκοπό να επεμβαίνω διορθώνοντας
    το γραπτό κάποιου, για να μην νομισθεί ότι το παίζω έξυπνος...
  • #5 από MarinosM στις 02 May 2009
  • Ναι ειμαι λιγο ανορθογραφος
    για τον ενισχυτη ειμαι σχεδον σιγουρος
    το βασικο ερωτημα ειναι ποια κιθαρα θα επρεπε να επιλεξω(~300€)
    epiphone lp studio
    http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modified_tele_sh_bk.htm(που επισης μου αρεσει)
    ή τιποτα από τα παραπανω
  • #6 από Θοδωρής στις 02 May 2009
  • Εντάξει τακτοποιήθηκε ....
  • #7 από TASOSGR στις 04 May 2009
  • Καλυτερα παρε στα λεφτα που διαθετης μονο κιθαρα πρωτα και ασε τον ενισχυτη για αργοτερα ή παρε κανεναν μεταχειρισμενα με λιγοτερα χρηματα!
  • #8 από Dead Inside στις 05 May 2009
  • εγω παλι θα σου ελεγα να δεις καμια cort. για τα λεφτα τους ειναι πολυ καλες κιθαρες.
  • #9 από themos στις 05 May 2009
  • Θα έλεγα να μην πάρεις τον συγκεκριμένο Marshall. Δεν έχει καμία σχέση με τα ακριβότερα μοντέλα. Με λίγα παραπάνω χρήματα, θα σου πρότεινα κάτι σαν αυτόν:
    http://www.thomann.de/gr/laney_lx35.htm
    ή αυτόν:
    http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm

    Οι κιθάρες είναι μια χαρά και οι δύο. Αν σκοπεύεις να παίζεις περισσότερο hard rock παρά blues, η tele ίσως να μη σου προσφέρει το gain που θέλεις.
    Δοκίμασε και τις δύο και δες μόνος σου ποια σε βολεύει περισσότερο στο χέρι, αυτό είναι το βασικότερο.
  • #10 από Alex_LesPaul στις 09 Jun 2009
  • na pareis tn les paul..αλλα να παρεις  allo ενισχυτη..τον εχω..στην αρχη θα σου αρεσει μιας και εισαι πρωταρης αλλα σιγα σιγα θα καταλαβεις οτι δν αξιζει και πολυ..παρε εναν roland cube..POLY KALYTEROS
  • #11 από vagtanplan στις 10 Jun 2009
  • na pareis tn les paul..αλλα να παρεις  allo ενισχυτη..τον εχω..στην αρχη θα σου αρεσει μιας και εισαι πρωταρης αλλα σιγα σιγα θα καταλαβεις οτι δν αξιζει και πολυ..παρε εναν roland cube..POLY KALYTEROS


    Σοιμφονω απωλοιτα....(η ιστοσελιδα κιθαρα&ορθογραφια θα ανεβει σε λιγες μερες οποτε ας μιλαμε για μουσικη, οσοι εχουν να πουν κατι....)

    τον ειχα αγορασει και γω παλαιοτερα οταν ξαναξεκιναγα κιθαρα αλλα σε 1 μηνα τον βαρεθηκα !!! αξιζει να παρεις κατι καλυτερο σε ενισχυτη. Εαν εχεις στο νου σου blues kai hard rock δες και προς fender τι παιζει ...
  • #12 από Holyshock στις 10 Jun 2009
  • καλησπερα! θα σου πω και εγω τη γνωμη μου καθως εχω αγορασει τον συγκεκριμενο marshall, και εγω αρχαριος ειμαι στην ηλεκτρικη και απο τον συγκεκριμενο δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος.

    ναι μεν εχει ενα ωραιο clean αλλα ως εκει δεν ειναι για πολλα πολλα, οταν αργοτερα κοιταξα κ αλλους ενισχητες στα ιδια λεφτα περιπου βρηκα πιο ωραιες λυσεις.

    εγω θα σου προτεινα να παρεις την κιθαρα που θες και μαζεψε λεφτα για εναν καλυτερο ενυσχητη και γιατι οχι με λιγα παραπανω watt
Σελίδες: